Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Dva systémy na jednom PC


Dva systémy na jednom PC

Autor: mirek  |  7. červenec 2004  |  zobrazeno: 43 314×  |  14 komentářů

Ano dva systémy na jednom počítači začíná být v dnešní době skoro nutnost.

Proč nutnost? pro normálního uživatele jednoduchá odpověď hra nebo program, který nebude fungovat v jednom systému bude fungovat v druhém systému. No a podle mě toto je gro proč dva systémy.

Jak nainstalovat dva systémy na jeden počítač, když si přečtete nápovědu ve Windows XP na toto téma zjistíte že musíte první nainstalovat Windows 95/98/Me a potom Windows XP, Postup instalace je celkem jednoduchý bez nějakých větších zádrhelů a vůbec se neliší od normální instalace. Budu popisovat svou osobní zkušenost se dvěma systémy a to Win 98/Me a Windows XP.

Takže jak na to, jak už jsem se zmínil začít musíme Windowsem 98 nebo Me a nainstalujeme jej na pevný disk, ale na jiný oddíl než ten kde budete mít Windows XP protože nemůžete mít dva systémy na jednom oddílu! Taková běžná praxe alespoſ má je že mám na svém počítači tři oddíly C:, D:, E: kde na C: mám Windows XP na D: jsou nainstalovány hry a jen hry :-) a oddíl E: slouží k záloze a k nahrání druhého systému Windows 98 po nainstalování Windows 98/Me si nahrajeme všechny ovladače pro provoz , ale nemusíme můžeme to nechat na pozdější dobu. Potom vložíme CD Windows XP a nabotujeme z něho a začneme instalovat Win XP vše se bude tvářit jako kdyby tam druhý systém ani nebyl, vše poznáme až se systém nainstaluje a nastane poslední restartování počítače vyskočí na Vás uvítací menu kde si můžeme vybrat ze dvou nabídek Windows XP a Windows 98 pokud nic nebudeme provádět najede Windows XP.

Ještě upozornění: Při instalaci Win XP nesmíte dát formátovat disk na NTFS to můžete udělat později, a musíte při instalaci jak se ptá na ten formát disku zadat Ponechat soubory na disku beze změn potom budou zachovány oba dva systémy. Pokud dáte formát disku nainstalujete Win XP ale Windows 98 nebude v počáteční nabídce při startu!

Úvodní menu pro výběr systému si můžeme jednoduše změnit a to ve Windows XP Tento počítač/Vlastností/ Spuštění a zotavení systému/Nastavení.

Dva systémy

Pokud si budete chtít změnit názvy systémů na úvodní obrazovce můžete to udělat celkem jednoduše a to v souboru Boot.ini kde je v uvozovkách napsán název systému který se zobrazuje při startu, takže stačí je přepsat a nový název se projeví při dalším startu. Musím upozornit že tuto operaci s tímto souborem by měl provádět trochu zkušenější uživatel protože tento soubor je implicitně skrytý a při jeho poškození si koledujete o nenajetí systému!

Další má zkušenost je ta že pokud budeme používat program ve win 98 musíte ho nainstalovat ve Win 98 aby Vám zde fungoval to platí i o hrách, jsou však i výjimky kdy stačí mít nainstalovanou hru ve Win XP a v pohodě ji spustíte i v win 98 chce to jen zkoušet a zkoušet :-)

Štítky: Windows XP


Komentáře

Hoky
2. červenec 2010, 15:25

Prosím o pomoc. měl jsem na počítači nainstalovaný Windows 7 64 bit. (disk Sata II) A teďka jsem přidal do počítače ještě jeden disk (IDE) a na ten jsem nainstaloval Windows XP Professional 32 bit. Bohužel teď když zapnu PC najede mi systém rovnou do XP a nedá mi to na výběr který systém chci spustit. Prosím poraďte.

williams
30. prosinec 2008, 20:40

Mám dve inštalácie WXP, jeden na PATA, potom prišili SATA disky, tak som to na ne dal tiež. Roky sa trápim s náhodným padanim a tuhnutím XP…Teraz pri oprave si uvedomujem, že MS s tým nepočíta, pretože neviem bez fyzického odobratia PATA disku zvoliť opravu SATA WXP inštalácie (skáče mi na PATA WXP, hoci v BIOSE som ho odobral). Či to padanie nemohlo byť spôsbené aj rovnakomennými záznamami c:\Windows ….?
Môže mi niekto poradiť na mail?

ondra
17. září 2008, 20:40

ahoj,nevis prosim proc mi nejde colin 2005 na viste?dik

Zdeněk Heger
4. září 2008, 10:53

Předně nechápu proč dvě instalace windows XP. Podle mého názoru škoda peněz za licenci navíc.
Já mám Linux a win XP. Bootování řeší linux velice efektivně GRUBem, kde je možné nakonfigurovat start prakticky jakéhokoliv systému a pří bootování počítače se Vám ukáže tabulka a vy si vyberete systém, který chcete spustit.
Jinak kvalitní boot manager nabízí třeba partition magic, ale cena cca 1600.

Lukáš
2. září 2008, 10:06

Dobrý den, mám prosbu, potřebuji poradit, jak nastavit, abych si mohl vybrat ze dvou systémů-oba XP, každý na jiném disku,abych se mě pc ptalo při startu, jaký má zvolit.
Díky
Písněte mi to prosím na email.

Velká prosba

Kamajkl
2. duben 2007, 23:33

tom: Instalaci windows a linuxu na počítač zvládne i průměrný uživatel pc

tom
10. leden 2007, 19:58

to pepa: a 3 stejna OS jsou / nejsou nutnosti ???
tady jde o to, ze kdyz se pise clanek o vice OS v jednom pc, tak se implicitne uvazuje jen o MS Win. Proc proboha, proc nezkusit napsat clanek objektivneji. Pokud chci psat “jen” o MS Win, tak prosim, ale do nadpisu napisu napr. Dva OS MS Win na jednom pc, ale furt valit srouby do hlavy ostatnim, ze pokud se rekne OS tak jen Windows, nechapu :-(
p.s.: Osobne pouzivam dva RUZNE OS (XP a OpenSUSE)

pepa
12. září 2006, 21:42

používám 3 OS na jednom PC,všechny verze jsou XP.Myslim ,že pravidlo používat odlišné verze OS není nutností

Mikmik
2. září 2006, 12:28

proč pořád jen windowsy?ja mam win a linux a sem spokojenej, linux je rychlejsi takze kdyz nechci parit ale jen treba na net, icq tak behem par sekund nahodim linux no a kdyz chci zaparit nejakou gamesu tak nahodim XP no :P

Redaktor ovsem.net Jirka
13. srpen 2006, 11:19

Přirozeně, že teď již ano. Tenhle článek je z roku 2004 !

Tehda tyhle programy nebyly tak známé. Virtual PC 2004 je nyní zdarma ke stažení z oficiálních stránek.

Birkhof
13. srpen 2006, 11:02

Neni jednodussi pouzivat WmVare ci Virtual PC?

Marty
19. červen 2006, 18:32

Hmm, Windows XP se prece daji instalovat i na cisty disk… staci bootovaci CD

Milan
28. květen 2006, 20:22

S rozdělováním disku na jednotlivé partitions jsem měl pořád nějaké hlášky – tak jsem přistoupil k instalaci dvou disků a v biosu vyberu který má bootovat – funguje to naprosto skvěle…

Tomas
2. březen 2006, 08:38

Potřebnoval bych jeste jinou možnost instalace win98 a XP na jeden HDD!!!Protože mi to pise nejaké chyby!!!Dikec

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací