Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Dva systémy potřetí


Dva systémy potřetí

Autor: mirek  |  7. červenec 2004  |  zobrazeno: 55 025×  |  20 komentářů

A nejen dva, ale hned všechny systémy co znáte na Váš PC a to podle mne tím nejjednodušším způsobem, co jsem měl možnost osobně vyzkoušet! Zapomeſte na podmínku, že první Win 98 a potom Win XP! Klidně si nainstalujte Win XP a potom postupně všechny systémy (viz obrázek). Jediné co musíte, je mít program Partition Magic 8.0, dostatek místa na disku a alespoſ minimální znalost angličtiny – OK, Next … :-). Samozřejmě i zde je možnost ztráty dat či nekalé hlášky error. Osobně jsem nainstaloval všechny systémy (kromě Linux, protože ho nemám – zatím) a vše proběhlo bez jakýkoliv problémů během instalace. Takže jak na to?

Dva systémy

Takže začneme tím, že spustíme Partition Magic 8.0 a vybereme následující položku – Install another operating system (Instalovat další operační systém), viz. obrázek.

Dva systémy

 

Potom musíme mít jasno, který systém chceme a mít po ruce samozřejmě instalační CD :)

Dva systémy

Next – zadáme pořadí řazení disků v následujícím systému jen si musíme uvědomit daná fakta. Pokud instalujeme Win 98 nebo Win ME samozřejmě že disk zformátovaný NTFS ve Win 98/Me neuvidíte opačně ano takže po nainstalování Win 98/Me si musíte hry nainstalovat znovu ve Win 98/Me ale pozor jestliže máte všechny disky zformátované na FAT 32 nemusíte mít obavy.

Dva systémy

Next – protože program musí někde uvolnit místo pro další operační systém a kde jinde než z našeho stále malého hardisku. No a zde mu určíme, z kterého oddílu si ho ukrojí, buď ponecháme všechny nebo jen ten, kde máme nejvíce místa.

Dva systemy

Next – teď mu povíme následující Size: určíme velikost oddílu, kde bude nainstalován další systém, záleží jen na Vás Label: Název oddílu, je to celkem jedno nejlépe nechat název systému, který právě instalujete Create as: Necháte nezměněn File system type: Určíme metodu zformátování oddílu FAT, FAT 32, NTFS Linux. Na obrázku vidíte instalaci Linuxu, takže EXT2 je souborový systém právě pro Linux!

Dva systemy

Next – náledující obrázek Vám ukáže názorně, jak bude hardisk vypadat po zformátování atd.

Dva systemy

Finish, stačí jen potvrdit Apply a program provede všechny předešlé změny. A teď neméně důležité věci k instalaci!

Dva systemy

Musíte počítat s tím, že přerozdělení, vytvoření a zformátování disku potrvá nějakou tu dobu, v mém případě pro Win 98 dvě hodiny, samozřejmě to záleží, jak máte zaplněný disk nebo jak je rychlý atd… – Během procesu nesmíte počítač vypnout či jinak zasahovat, jinak máte po datech na disku. – Každý systém se chová jakoby byl na disku sám to znamená, že systém bude mít vždy písmeno C: a ostatní se budou řadit tak jak jsme si zvolili, každý systém bude potřebovat své ovladače pro všechen hardware v PC. – Po úspěšném procesu se nabootuje systém, ze kterého jsme zadali změnu, to znamená jestliže jsme spouštěli PartitionMagic s Windows XP a další systém jste zadali Win 98 nabootuje Windows XP! – Takže nám nabootoval Windows XP. Spustíte PQBoot for Windows klasicky Start/Všechny programy/PowerQuest PartitionMagic 8.0/PartitionMagic Tools/PQBoot for Windows. Objeví se následující okno, kde bude již vytvořený oddíl pro Win98, ale systém nainstalovaný samozřejmě ještě není, klinkneme na WIN98 a vybereme Restart Now: Restartovat ihned nebo Restart Later: Restartovat později. Lépe řečeno při prvním následujícím restartu. Klinkneme na OK a je to!

V BIOSu musíte mít nastaveno boot z CD a dále se chováte jako při klasické instalaci. Pokud tam nevložíte CD, počítač bude samozřejmě hledat systém a bude se chovat jakoby tam žádný nebyl, takže pozor nevrátíte se do Win XP (jestliže zjistíte, že si kámoš půjčil instalační CD :-)) Po nainstalování Win 98 či jiného systému musíme nainstalovat opět PartitionMagic spustit PQBoot for Windows (viz výše) a vybrat si, jaký systém si vyberu po restartu, jestliže nechám vše tak jak je, bude stále bootovat systém který jsem zanechal a to je jeden ze způsobů, jak si vybírat systém, který chcete a jaké jsou výhody tohoto přechodu na nový systém?

– Pokud chodí na PC více uživatelů ani nepozná že je na PC nainstalovaný další systém, pokud bude průměrným uživatelem. Protože bude mít disk C: a následující pokud tam byly vše ostatní bude skryto, myslím tím samozřejmě oddíly s jinými systémy.

Dva systemy

 

– Teď je zde druhá možnost a to bootovat pomocí programu a to boot manageru. To znamená, že Vám při každém spuštění PC zobrazí DOSovská tabulka se systémy, které máte nainstalovány a stačí si jen vybrat a stisknou Enter. Jde samozřejmě zvolit, který systém nabootuje po určitém čase automaticky atd. – Chybí obrázek poslední sekce a to zda budete instalovat systém hned a nebo později obojí nemá na výsledný efekt vliv.

Program k tomuto účelu, který jsem použil se jmenuje Boot Manager OSL2000 viz obrázek z instalace kde je nutná registrace.

Dva systemy

Nevím jak probíhá instalace u ostatních Boot Managerů, ale u tohoto je velice snadná, jak obsluha tak instalace, stačí nainstalovat na disk a: a potom ve Win XP z něho spustit setup a je to v příštím restartu Vám nabídne boot menu v plné kráse.

Co říct na závěr… Osobně se mi líbí rychlost instalace druhého systému bez ohledu na to, jaký systém máte a možnost toho, že instalace zvládne i trochu více průměrný uživatel, i když co je to trochu průměrný :-). Dále omluvte mé nepřesné výrazy v článku něco jiného je o tom mluvit a něco jiného je to správně napsat.

Je samozřejmě možné, že zde můžou být určité nepřesnosti v instalaci atd. Přece jenom jsem nemohl vyzkoušet všechny možné varianty tohoto programu, který je bezesporu velký jak svými možnostmi tak tím co může způsobit, ale věřte jen, že může nanejvýš smazat vaše data, která máte stejně řádně zálohovaná tak jako já a vašemu hardisku tak jako tak neublíží.

Štítky: Windows XP


Komentáře

abriana
2. únor 2010, 14:29

škoda že už to nejde i pod win 7

ipfhfadb
20. červenec 2009, 04:06

Oiyz2b <a href=“http://dmpprfoxopre.com/”>dmpprfoxopre</a>, [url=http://jtmnulalquvu.com/]jtmnulalquvu[/url], [link=http://wsnzglxsrnmj.com/]wsnzglxsrnmj[/link], http://ttysbqbcjjjh.com/

Bartsimpson
18. únor 2009, 20:14

Pani kto vyrieši tento problem?
Ma stary komp ktory mi prave pripojili na interner a ta kurva windowsacka si stiahla nieake aktaulizacie a kym som pil kavu mi ich nainstaloval a restartoval, nestalo by sa nic svetoborne aktualizacie sa daju vypnut ale teraz vzdy ked pustim pocitac hlasi mi ze som obetou kriminality a podobne kokotiny, takze som sa zozhodol ze naistalujem novy system a zobral som si na pomoc Partition Magic kde mu chcem cez neho naistalovat novy System.Problem nevidim len sa chcem spytat ci to ide tak ze by som vytvoril miesto pre novy system a potom spustil instalaciu so stareho systemu a len by som mu povedal na ktoru particiu ho ma urobit.
Dovod namam Instal CD mam ina ISO na disku a nemam napalovacku (HA, HA, HA ja viem(.Islo yb to ci je to kokotina.A este otazka?
Dokazal by som potom naformatovat disk so starym systemom?Bez toho aby som ohrozil novy System?

Gustav
13. červenec 2008, 21:39

Dobrý den. Už několik týdnů řeším podobný problém. Mám na dělení program: Partition Magic 8.0 a češtinu která se dá ztáhnout na: http://cestiny.idnes.cz/. Mám HDD 320 GB, ale na přídavném řadiči disku RAID, jelikož základní deska tak velký HDD nepřečte. Mám na něm Windows XP a chtěl bych ho rozdělit a zase nainstalovat Windows XP a to jen na hry. Ale všechny zkoušky jak to udělat selhaly. Ani nevím jestli to takto půjde. Jestli tento návod pomůže nevím, jelikož jsem ho našel v noci a ještě jsem nesehnal boot manager třeba v tomto článku zmíňovaný Boot Manager OSL2000. A jestli to vůbec zvládnu.Neříkám že jsem starý, ale dříve narozený a tyto vědomosti pomalu lezou dohlavy a já to tak nutně potřebuji. Nenašel by se nějaký ochotný který tuto problematiku zná a pomohl by mi? Někdo z Ostravy nebo blízkého okolí. Děkuji předem. GUSTAV z Ostravy.

viki
6. březen 2008, 20:49

Ahoj Nemate navod na dual boot MAC OS 10 Leopard vs Vista alebo XP
Ďakujem

Belgon
13. leden 2008, 19:20

PLS HELP !!! chcu Partition magic pro 7.0 full napiste na mail kdyby jste neco nasli (Filyp@seznam.cz) dikes

D@ve7
9. prosinec 2007, 16:47

Mě to háže tohle:

this is an evaluation version of partitionmagic. To purchase the full version of partition magic, visit your local software reseller or call powerquest sales at 1-800-379-2566(united states and canada only) or +1-801-437-8900 of visit our web site at www.powerquest.com

Redaktor ovsem.net Jirka
22. duben 2007, 21:53

Opraveno…

Milde
22. duben 2007, 20:46

Článek je naprosto super, bohužel se mi nepodařilo prohlédnout si vložené obrázky. Dalo by se na tom zapracovat, aby se objevily. Díky

Bedla
5. listopad 2006, 22:02

Ahoj, dříve jsem měl na disku jedny XP se 3 účty.
Ale kluci to vždycky tak rosypali (nechtěli mít omezená práva ), že jsem to nemohl rozchodit (neviděl jsem ani disk…atd…).
Tak jsem disk rozdělil na více oddílů a samostatně tam nainstaloval do do tří primárních oddílů XP, XP, 98, do sekundárních oddílů XP, Linux, poslední oddíl DATA.
Hned po instalaci a nastavení všeho jsem udělal image jednotlivých oddílů a jsem spokojený.
OS loader mám GAG.

Když některý systém hodně klekne, nabootují z CD a přehrají daný oddíl do původniho stavu v době vzniku zálohy. (Jednou cca za rok vytvořím aktualizaci zálohy)
Jednotlivé vidle se tváří vždy jako C: , kromě XP na rozšířené jednotce, na ty už bohužel nezbyl primár, takže jsou jako D:
V budoucnu 98 zruším úplně, strčím tam třetí XP a tento problém odpadne.
Linux mám na dvou sekundárních oddílech (SWAP, EXT3).

Jenda
18. březen 2006, 14:36

Ja muzu ze sve zkusenosti rict, ze mam na jednom pc 4 OS, vcetne linuxu. Pokud ma nekdo v planu instalovat i linux, nemusi se ani starat o partition magic. Nejdrive se nainstaluji microsofti OS a jako posledni libovolna distribuce linuxu, pri jeji instalaci muzete delit disky dle libosti a nakonec se nahraje tzv zavadec do MBR – GRUB ci LILO, tento skvely nastroj zdetekuje ostatni OS a pri restartu jiz nabehne uvodni menu s vyberem vsech OS. Vrele doporucuji experimentovat s unixovymi systemy, hlavne s tim linuxem, je free a dynamicky se vyviji :) Jinak take jsem pouzil podobny postup jako zde v tomto clanku, akorat jsem pouzil nastroj acronis disk director ….ono je to podobne.

Redaktor ovsem.net Jirka
23. leden 2006, 10:20

No vidíš :-) Pokud ti to předtím nešlo, tipoval bych to na nějakou chybu. Nevím sice z které strany, ale hlavní je, že to teď jede, že?

tom
23. leden 2006, 10:15

Test IP

Redaktor ovsem.net Jirka
22. leden 2006, 23:13

Ad Tom: V podstatě máš samozřejmě pravdu. Není nutné zatracovat ostatní operační systémy, jen je to pro běžné uživatelé časově náročné a je to prostě krok do neznáma. Já už párkrát zkoušel Linux i téměř nepoužívané mini OS neznámého jména, ale jde prostě o čas. Já osobně nemám čas teď ani napsat nový článek, natož si hrát s jiným OS. Ale jinak jsem 100% pro experimentování. Líbí se mi především Live distribuce Linuxu, které bootojí celý OS z CD. To je super věc i pro zcela neznalé.

Pokud jde o ten blacklist, tak tvrdím, že náš blacklist IP adres je zcela prázdný... Nemáme důvod někoho blokovat.

Tom
22. leden 2006, 19:18

Mozna budu znit jako prudic:) Taky jsem pred nekolika lety neznal nic jinyho nez windows a progamy ala PM, ale zkusili jste se aspon na sekundu zamyslet nad uplne jinou alternativou? Nemluvim konkretne o Linuxu, ikdyz to je samozrejme ta nejrozsirenejsi desktopova varianta, ale o koncepci UNIXU (Linux,bsd,Gnu….)a SW licenci GPL. JE videt ze Vas vsechny operacni systemy zajimaji tak zkuste prekrocit tu sraslivou MS barieru:) Potom Vam instalace vice OS na jeden desktop(disk) bude pripadat jako samozrejmost a zacnou Vam vrtat hlavou uplne jine veci:)

Jen tak pro zacatek mrknete na tohle:

http://blog.ratelier.com/view.php?cisloclanku=2004083102

PS: a odstrante z blacklistu IP adresu karnevalu-je nas za ni vic nez dost!!!

Redaktor ovsem.net Jirka
9. leden 2006, 00:54

Ad Jirka: Máš pravdu, Microsoft Virtual PC 2004 je jednou z možností, jak mít více operačních systémů na jednom PC. Vyzkoušel jsem ho, ale z osobní zkušenosti mohu doporučit pouze a jen VMware Workstation který je úžasně jednoduchý a uživatelsky maximálně komfortní. Díky němu jsem mohl krásně testovat ve Windows XP další operační systémy jako Linux nebo staré verze Windows a teď se chystám na instalaci beta verzi Windows Vista...

Redaktor ovsem.netAutor článku Tydla
8. leden 2006, 21:40

Ano i to je jedna z variant jak toho dosáhnout, ta má varianta je geniální v tom že tento způsob můžete použít např. v práci kde se počítač tváří jako že je zde jen jeden ten správný systém a ten druhý je pro neodborníka nepřístupný a neviditelný.(neberte to jako návod jak v práci ošulit šéfa :-))

jirka
8. leden 2006, 20:13

a co takhle virtualPC

jakýkoliv systém pod winxp jen jako ikona běží současně a chová se jako další PC
(např má svoji vlastní IP adresu svoje jméno na síti a lze spolu sdílet soubory po síti jako na dvou PC)
nainstaluje se virtualpc dá se vytvořit nový systém určí se mu parametry a pak se uz do nového pc instaluje systém stejným způsobem jako na normální pc

Redaktor ovsem.net Jirka
19. prosinec 2005, 22:48

Program Partition Magic 8 se dá stáhnout ze stránek výrobce, kterým byla donedávna firma PowerQuest, která byla ale akvizicí převzata firmou Symantec Bohužel se i já musím přiznat, že jsem nenašel přímý link ke stažení trial vezre, takže radši nabízím odkaz na server www.studna.cz, kde jsem odkaz našel za 5 vteřin :-)

Partition Magic 8 – Trial verze

Ondra
19. prosinec 2005, 22:45

A kde se to dá stáhnout?

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací