Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Chlazení chipsetu MSI K8N Neo4


Chlazení chipsetu MSI K8N Neo4

Autor: mirek  |  29. červenec 2005  |  zobrazeno: 16 886×  |  10 komentářů

MSI K8N Neo4Jsem majitelem velmi stabilní základní desky MSI K8N Neo4, Socket 939 pro AMD K8 Athlon 64 FX. Základní deska pracuje opravdu stabilně, ale aby tady nebylo nějaké ale chlazení chipsetu je zajištěno aktivním chladičem velice malým, který ovšem začne po čase vydávat opravdu hlasité zvuky, které přehluší celé PC ! Jelikož se tento chipset opravdu musí nějak chladit rozhodl jsem se vyměnit aktivní větráček za pasivní chladič.

První problém na který narazíte je ten že grafická karta je opravdu blízko chipsetu takže teoreticky brání výměně za vyšší pasivní chladič, ale jen teoreticky pokud chladič umístíte mimo osu vejde se tam i s grafickou kartou.

Jak jsem se dočetl na různých fórech na internetu při zastavení ventilátorku (odpojením od základní desky) počítač začne být nestabilní a při použití vyššího chladiče musí být zajištěno dostatečné větrání skříně jelikož poslední podmínku jsem splnil a zakoupil velmi kvalitní skříň 3R System MiddleTower R700 – 4×5.25”, 2+5×3.5” – stříbrný (silver), bez zdroje se dvěmi větráky regulovanými na přední straně potenciometrem funguje mi to opravdu skvěle můžu vřele doporučit, teplota chipsetu se pohybuje okolo 45 – 50 stupnů a počítač je OK.

Určitě namítnete že existuje i jiná možnost např. vřadit do přívodu ventilátorku 100 Ω odpor (nezkoušel jsem), vřadit normální žárovečku ze stromečku (vyzkoušel jsem :-) ) nebo to prostě ignorovat a poslouchat vyluzované zvuky ze skříně. Na přiložených fotografiích se vám snažím ukázat jak to asi vypadá v praxi i s důležitými popisky.

MSI K8N Neo4

Takto vypadá základní deska když ji koupíte na pohled vypadá chlazení chipsetu opravdu pohledně jenže stejně to zavřeme do bedny a nic neuvidíme.

MSI K8N Neo4

Po mé úpravě jak jsem to šalamounsky vyřešil, použil jsem starý chladič z procesoru 600 Mz takže velikostně pasoval a na ten větráček se nedívejte nechal jsem ho tam pro jistotu kdybych ho musel připojit což se nestalo.

MSI K8N Neo4

Jediné na co si musíte dávat pozor je při vyjmutí originálního větráčku musíte použít přiměřenou sílu, protože je na chipsetu přilepený! Za druhé musíte použít krycí oboustrannou nevodivou nálepku na spodní stranu chladiče samozřejmě ne doprostřed kde se dotýká chladič chipsetu tam použijeme vodivou pastu ale jen na kraje chladiče toto zabrání tomu aby kovový chladič nezkratoval spoje na základní desce. Chladič jsem připevnil samoupínací plastovou páskou, kterou jsem protáhl přes díry, které zůstaly po předchozím větráčku.

Co tedy na závěr? Každopádně to není práce pro toho kdo s tímto nemá zkušenosti neboť hrozí nenávratné zničení zákl. desky při špatné manipulaci. Chtěl jsem jen poukázat na to že je zde možnost jak ztišit počítač a komu se to nelíbí ať mi :-)

Štítky: Komponenty


Komentáře

Jarda
27. březen 2009, 09:42

Zdravím, měl jsem stejný problém. Sháněl jsem vhodný chladič, kterým bych nahradil velice hlučný původní chladič a po dlouhém hledání jsem objevil tento EnzoTech SLF-1, objednáno ale včetně poštovného je cena asi 600,-Kč, což je pomalu cena celé zákl. desky. Ale hluk je pryč a program Everest sledující teploty se tváří, že je vše v pohodě.

Pakoš
31. leden 2008, 19:17

Ale pánové... trochu slušnosti, vy hovada…

soudruh: článek je více než 3 roky starý, tedy z dob, kdy – pokud vím – tento server vznikl a na korektury se tak nehledělo ;) dnes už je to mnohem mnohem lepší. A tvá reakce byla opravdu nepřiměřená.

kapitalista
31. leden 2008, 19:00

Ty prde jeden šulinovitý, proč to čteš, když se ti to nelíbí, založ si vlastní server a šuchtej si na svém písečku, tlamo jedna.

soudruh
31. leden 2008, 18:45

Tydlačko, ty blbé hovado, chodils do školy? Říká ti něco slovo interpunkce? Zřejmě ne, protože píšeš jako nějaký ču-r-ák ze zvláštní školy.

podes
23. březen 2007, 22:28

ja mam tři ventilatory a nemam s chlazenim problem

markoos
29. září 2006, 15:31

A jak si tam toho vodnika pripevnil? Ja mam tedka Coolriver chlazeni CPU, GPU a Chipset. A Prave ten chipset jsem jeste nenamontoval. Nevim jak nato. Zjistil jsem taky ze budu muset vyndat Zakl. desku coz se mi moc nechce. Ten chladic je totiz pridelanej tema umelohmotnejma hajzlama a ne sroubkama.

Roman
28. srpen 2006, 23:10

Ja mam vodníka! °-)

Fazol
23. duben 2006, 11:52

Plazma:
Zajímalo by mne,jaký konkretně jsi pouzil?

Redaktor ovsem.netAutor článku Tydla
3. únor 2006, 00:20

Ano máš pravdu taky jsem to dlouho takhle nenechal a vyměnil ho za tento originál Jen ta teplota 52 stupňů se mi moc nepozdává, ale jede to.

Plazma
2. únor 2006, 15:52

Mam tu stejnou a stejny problem. Vyresil jsem to trosku lepe, koupil jsem si nizky chladic a byl klid… nemusis tedy pouzivat nejake gumicky ktere ti casem zteří ;-)

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací