Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | DVD-RW mechanika LG SuperMulti GSA-4166B s LightScribe


DVD-RW mechanika LG SuperMulti GSA-4166B s LightScribe

Autor: Jiří Melčák  |  31. leden 2006  |  zobrazeno: 56 110×  |  44 komentářů

Koupil jsem si novou DVD-RW vypalovačku a to LG SuperMulti GSA-4166B, která mimo to, že umí všechny tři formáty DVD+R/RW, DVD-R/RW i DVD-RAM, tak také navíc ovládá novou technologii LightScribe. LightScribe znamená, že vypalovačka je schopna vypálit pomocí speciálního softwaru jakýkoliv obrázek na nedatovou stranu media. To v praxi znamená, že si vypálíte jakékoliv CD nebo DVD a pak stačí jen medium otočit a mechanika vám vypálí obrázek, text nebo jakoukoliv koláž ve stupních šedé barvy. Tím odpadá nutnost popisovat disk fixem, zvláště když máte tak nečitelné a nevzhledné písmo jako já :-) Místo toho dáte svým známým nebo zákazníkům CD nebo DVD s krásným potiskem. Někomu se sice může zdát, že odstíny šedé barvy jsou málo. Mě to však připadá velmi pěkné a elegantní a jsem s výsledkem velmi spokojen.

Moje první CD vytvořené techonologií LightScribe

K mechanice bylo dodáno instalační CD s Nero Express (s podporou LightScribe) a dále software PowerDVD, PowerProducer Gold a InCD. Pro editaci textů a obrázků, které se mají vypálit na povrch CD se používá Nero Cover Designer. Program to není nijak uživatelský extra přívětivý, přesto je vcelku jednoduchý na ovládání. Osobně však radši budu preferovat přípravu designu vzhledu CD ve Photoshopu nebo jiném grafickém editoru.

LightScribe DVD PhilipsPokud jde o rychlost vypalování obrazu, pak mechanika pracuje ve třech režimech kvality - náčrt, normální kvalita a nejlepší kvalita. Já jsem zvolil největší kvalitu a CD se vypalovalo 27 minut. Náčrt by měl být hotový do 10 minut. Příště jej zkusím udělat pro srovnání.

Cena LightScribe medií je přirozeně vyšší než u klasických CD nebo DVD. DVD značky Philips (viz obrázek) stojí 30 Kč. CD značky Benq stálo 18 Kč. Cena to není nikterak závratná a estetický dojem je prostě skvělý. Málem bych ještě zapomněl dodat cenu mechaniky. Mě osobně přišla na 1.500 Kč.

Štítky: Komponenty


Komentáře

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
23. červenec 2006, 18:58

Samozřejmě, že jsem v článku napsal spoustu superlativů, protože je to dobrá technologie, zvláště v porovnání s label flash. Každopádně si ve svém komentáři jasně napsal, proč je label flash k ničemu… Nikdo to skoro nevyrábí, žádná media, pokud ano – jsou drahá a navíc nejsou média krom modré barvy ničím pěkná. Pro krásný potisk je nutné label flash několikrát opakovat. Prostě nula nula nic.

A co se týče BlueRay, ta není o technologii potisku CD nebo DVD, ale o zápisu na disky s vysokou kapacitou. A než se dostane BlueRay do našich počítačů, na to si ještě počkáme (myšleno finančně).

stg.44
23. červenec 2006, 13:35

No,no,no! Tolik superlativů na jednu technologii. A co takhle zkusit druhou? Label flash? Sice pekárna “necky”, nemusí každému vyhovovat, ale co umí, to umí a dobře. Navíc rubová strana placky je odolnější, proti oděru; a na datovou stranu lze vysmahnout i líbivý hologram. Na libovolné DVD! CD to nepodporuje a RW také ne.
Výhody: otesánek Nero/jednou sežere i 120 G-disk/ ochotně s palírnou komunikuje a nejsou potřeba žádné další ovladače. Má to efekt, na co “lightscribe” nemá. Nevýhody: zatím placky dělá jen “fujfilm”, dost nákladné a v”-”. Cloumá se mnou dojem, že “label” bude na vzestupu. Pokud to ovšem stihne! Blue a podobné, to v dohledné době, asi převálcují!
Ergo kladívko: zkuste předhodit laikovi placky, nakreslené obojím. Co si vybere? Toť vše.

smeki
2. červen 2006, 18:02

Koupil jsem a chválím. Mínus je sw není v češtině a já ze zásady aj nemusím. Učil jsem se porusky a za chvíli se budem učit čínsky nééééé??????

Redaktor ovsem.net Tydla
14. březen 2006, 16:51

To je zvláštní, že na mou vypalovačku žádné diskuze typu: mě nejde nechodí :-))

Johnyz
14. březen 2006, 13:38

to jestli je nebo není podporovaná, tak to poznáš až to tam zastrčíš a vyzkoušíš přímo v praxi, nemáš-li tu možnost (chceš si ji koupit a nechceš riskovat), jsou tu dve možnosti – objednat přes i-net kde máš 14 dní na vrácení peněz bez udání důvodu anebo ta druhá – mrkneš na odborná fóra (forum.pctuning.cz a jiné)

Vladimír
14. březen 2006, 13:15

Ahoj lidi,
mám 4166B 3 měsíce. Údajně tato vypalovačka není podporována OS XP, SP 2, v tom smyslu, aby fungovala ve všech základních funkcích bez dalšího programu ( např. NERO).Je to možné? Máte podobnou zkušenost?
Díky moc za odpověď.

JendaP
10. březen 2006, 10:21

Ahoj lidi.
Koupil jsem si LG GSA-2166D.
Potisk LightScribe je pěkný, ale v obrázcích jsou tenké světlé proužky. Je to normální?
Díky za odpověď.

Johnyz
6. březen 2006, 16:10

a zkoušel jsi různá média ? mimochodem když ani to už nepomůže, tak zkusit reklamaci a jiný kus. V horším případě jim to omlátit o hlavu…

w.vlasta
5. březen 2006, 14:05

Cokoliv sem v této vypalovačce smahl tak se to v jakémkoliv přehrávači seká což se mě na Plextoru 740 a na pioneeru 110D nikdy nestalo

Johnyz
5. březen 2006, 13:00

Souhlasím s Jirkou, a kromě toho se mi nelíbí ty potisky, o kterých si potom každý myslí, že to vypadá hezky anebo že to je originál. Lightscribe je o něčém jiném, tam ty média získávají lepší design, i když jsou jen dvoubarevné. Rozhodně to vypadá líp než amatérské potisky z domácích tiskáren.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
5. březen 2006, 09:39

Tahle diskuze je o nové technologii LightScribe, která umožňuje pomocí speciální mechaniky vypálit obrázky přímo na CD nebo DVD. Nebavíme se tu o možnosti potisku media tiskárnou! Ne každý má takovou tiskárnu doma, chápeš? A tohle je řešení, které tě vyjde o 200,- dráž než normální DVD-RW mechanika. Cena media je sice dražší než tvoje printable media, ale to je snad vždycky u nové technologie…

LightSribe není blbost, je to výborná alternativa.

Dodo
4. březen 2006, 13:48

je to nanic. Ja kupujem printable dvd verbatim, ktore su o 3Sk drahsie ako normal, tlacim priamo na ne /trva to asi 2min/ a je to vo fotokvalite. Lightscribe je blbost.

Zhrnutie: drahe, pomale, jednofarebne

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
25. únor 2006, 19:29

Samozřejmě, že lze vypálit CD nebo DVD bez předchozího vypálení dat na medium. Obrázek nahoře je toho důkazem. Jsou to prostě dvě nezávislé vrsty, každá z jedné strany… Není to jak dvouvrstvé DVD.

Johnyz
25. únor 2006, 18:20

ted me tak napada – da se vypalit jenom ten popisek nebo se to musi vypalit i s datama …

Ivoš
25. únor 2006, 17:37

Ahoj lidi!
Tady http://www.lightscribe.com/index.aspx se dá stáhnout docela príma prográmek na vytváření jak přebalů CD/DVD, tak samozřejmě i LightScribe popisek, jsem vlastníkem LG SuperMulti GSA-4166B a nemůžu si ji vynachválit. Když člověk zváží i velice přijatelnou cenu (1440,- vč. DPH)
http://www.tsbohemia.cz/, tak není co řešit.

Barushka
23. únor 2006, 01:05

Čauky! Koupila sem si tuhle vypalovačku jako OEM.. Takže žádný cd se software k LightScribe.. Mam Nero Start Smart, ale nějak nemůžu přijít na to jak vypálit obrázek.. Pokud to vůbec s tímto Nerem jde.. Prosím o radu, porř kde se dá nějaký program stáhnout??

joscer
20. únor 2006, 09:46

Měl bych dotaz. Zkoušel jsem v PowerProducer vytvořit jednoduché DVD převodem z DVD-RAM. Při výběru z Content disku DVD-RAM mi u jednotlivých náhledů v Preview okně zvuk jde, ale po importu do PP Gold (do Storyboard okna) je to už bez zvuku. Zvuk tím pádem není ani na výsledném DVD. Co dělám špatně? Nikde jsem nenašel žádný přepínač, čím by se to dalo ovlivnit.

Johnyz
19. únor 2006, 23:30

kolega tam jezdí pravidelně, u mne poštovné odpadá

Redaktor ovsem.net Tydla
19. únor 2006, 21:11

Jo jo české počítače, super obchod jsou nejlevnější jenže si nesmíte zapomenou přičíst 161 Kč poštovné! a když se jim to nevejde do jednoho balíku příplatek za další :-) opravdu děkuji, zůstanu u svého oblíbeného CzechComputeru.

Redaktor ovsem.net Tydla
1. únor 2006, 17:26

Ó další internetový obchod, který ještě nemám v seznamu. Jirka- Líbí moc líbí hned jak vrátím flašky od piva tak ji objednávám :-)

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací