Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Hrátky s routerem D-LINK DI-524 aneb nastavujeme vlastní síť


Hrátky s routerem D-LINK DI-524 aneb nastavujeme vlastní síť

Autor: Milan Kvita  |  1. červen 2009  |  zobrazeno: 235 290×  |  62 komentářů

D-LINK DI-524Dostal jsem jako dárek bezdrátový router D-LINK DI-524. Tato fajnová věcička mi poměrně usnadnila život, protože mám doma dva počítače a pokaždé, když jsem se chtěl připojit na internet, tak jsem musel přendat kabel. Navíc s notebookem je na škodu nevyužít wifi síťovou kartu a být o "kabel" lehčí.

Jelikož jsem už prošel nastavením různých typů routerů, získal jsem obecné zkušenosti, co je nutné na routerech nastavit a jak se k nim chovat. Některé šly normálně, některé hůř, ale s mým DI-524 to byla celkem sranda. Balení bylo plné všelijakého balastu. Kromě samotného plastového routeru s anténkou jsem dostal síťový kablík, gumové stojánky na postavení, adaptér do sítě a instalační cédéčko. Router byl přelepen legrační červenou izolepou s nápisem Insert CD before connection. Jediné, co na CD může být, tak je průvodce nastavením. Vložil jsem tedy CD, které mi stejně po několika krocích nahlásilo error. CD se vrátilo tam, odkud přišlo. Zapojil jsem natvrdo router do sítě a propopojil kablíky. Takovou věc dokáže i malé dítě, pokud rozumně uvažuje.

bezdrátový router D-LINK DI-524Běžně routery žádné ovladače nepotřebují. Přistupuje se k nim přes webové rozhraní (internet explorer, firefox a další). Jednoduše naťukáte adresu 192.168.0.1 do internetového prohlížeče a on by se vás měl zeptat na uživatelské jméno a heslo. WWW adresa se často liší, najdete ji v manuálu, který je přiložen k routeru. Pokud manuál nemáte, přijde na řadu strejda google (a zadat typ vašeho routeru) a ten už vám něco najde. Základní uživatelské jméno je většinou admin a heslo bývá prázdné nebo je taktéž admin (opět uvedeno v manuálu). Obecně nejdříve nastavuji celý router a pak až měním heslo (je to pro mě pohodlnější). Pokud byste opravdu něco posmolili a nebyla by cesta zpět, mají routery tlačítko na restart. Jedno stisknutí restartuje router, pokud tlačíko podržíte na 20 sekund a déle, obnovíte routeru jeho tovární nastavení (délka 20 sekund je u většiny routerů, ale může se lišit).

bezdrátový router D-LINK DI-524První a nejdůležitější nastavení je nastavit WAN (Wide Area Network). Zde se nastavuje komunikace routeru s vnějším světem. Musíte si zvolit, jakým způsobem je vám přidělená IP adresa poskytovatelem (dynamická IP je DHCP, statickou máte uvedenou většinou ve smlouvě a pak další typy přidělení - např. s ověřením uživ. jména a hesla). Taky je někdy nutné nastavit vaši MAC adresu. Většinou stačí zavolat na support vašeho poskytovatele internetu a on ji zdarma změní během dne. Pak jsou ovšem i vtipálci, kteří změnu MAC adresy zpoplatňují (tu firmu z Nového Jičína radši nebudu jmenovat) a je nutné MAC naklonovat. Původní MAC adresu vaší síťové karty zjistíte v příkazovém řádku - příkaz "ipconfig -all" vypíše všechny vaše síťová zařízení a k nim i fyzické adresy. Anebo se stačí podívat do smlouvy nebo předávacího protokolu vyplněného servisákem, co vás připojoval. Ostatní nastavení pro WAN jsou už dost specifická a není nutné je měnit pro správnou funkčnost.

bezdrátový router D-LINK DI-524Vrhněme se na LAN (Local Area Network) nastavení. Zde se opravdu můžete vyřádit. Buď necháte routeru, aby počítačům ve vaší síti přiřazoval IP adresy dle DHCP anebo staticky, jak mu nařídíte. Defaultní rozmezí bývá například 192.168.0.100 - 192.168.0.199. Jen je to dost zbytečné. Ideální počet adres je počet vašich počítačů v domácnosti + 1 navíc pro hosta. Nestojíte přece o to, aby se přes vás připojoval celý barák. IP adresu můžete přidělovat i dle MAC adresy. Pokud se bude snažit někdo připojit s jinou MAC adresou, nepřipojí se (možná se mu to podaří, ale bude se muset velmi snažit).

bezdrátový router D-LINK DI-524WI-FI připojení v bytě je v době notebooků nutnost. Nikdo nechce tahat kabely skrz celý obývák. Jenže pro vás je taky nejrizikovější. Pokud víte, že nebudete používat bezdrátovou síť, vypněte ji. Pokud ano, velmi doporučuji nastavit šifrování. Těch je několik typů - WEP, WPA, WPA2 atd. Nejsem nějaký odborník, ale měli byste se vyvarovat nulovému šifrování a taktéž WEP u (64bit má 10 znaků, 128bit má 26 znaků), který obsahuje jisté bezpečnostní nedostatky. Dá se prolomit velmi rychle díky délce klíče. WPA a WPA2 jsou silnější, ale nemusí je podporovat některé starší síťové karty.

bezdrátový router D-LINK DI-524Mám teď všechno nastavené. Router mi bliká jak divý a oba dva počítače jsou pěkně připojeny k internetu. Je ale nutné nastavit ještě jednu věc. Přesměrování portů. Vemte si, že někdo se chce připojit k vám na FTP, kde se válí nejnovější kvanta her, porna a kompletní série Prison Break-u. Jenže on se k vám nedostane, pokud správně nepřesměrujete porty. Ano, musíte říct routeru, jak se má chovat, když někdo zadá vaší adresu s portem 21. Musíte mu říct, hele - když někdo přijde na FTP - přesměruj ho na to a to PC, tam mám FTP server. Ve svém routeru už jsem měl přednastavené nejběžnější přesměrování (FTP:port 21, HTTP: 80, DNS: 53, SMTP: 25, POP3: 110 a další). Takže mi stačilo jen dopsat IP adresu mého počítače, kde mám FTP server a kliknout na Enabled. To bylo všechno. Kamarádovi musíte samozřejmě dát adresu routeru (ne, že mu řeknete, že máte 192.168.0.100). To samé platí při stahování torrentů. Je nutné na routeru nastavit port, přes který bude přesměrovávat uživatele do vašeho PC. A nastavit i tento port v torrent klientovi (v uTorrent je to Nastavení - připojení - port používaný pro příchozí připojení a odškrtnout řádek : Zapnout UPnP mapování portu).

D-LINK DI-524 nastavení wifi v notebookuJakékoliv akce, které provedete na routeru, je nutné uložit. Některé se jen uloží, ale některé vyžadují restart. Na routeru se toho dá nastavit mnohem více, ale toto mi celkem stačí. Nezapomeňte si samozřejmě přenastavit heslo pro přístup do nastavení vašeho routeru a nenechte se pást vaše sousedy na vašem internetu. Kromě síťe můžete na routeru nastavit i firewall, dohledávat podle logu, zobrazovat si aktivní připojené uživatele, průtok dat a další hovadinky ... Jediné, co jsem nedohledal, tak je možnost přidělování rychlostí daným uživatelům IP a jakékoliv možnosti omezení třeba datově nebo časově (dejme tomu, že nebudete chtít povolit synovi internet po desáté hodině). 

D-LINK DI-524 je velmi hezké zařízení. Elegantní, jednoduché na pohled a jedno z těch nejjednodušeji nastavitelných. Pokud nehledáte nic extra složitého a specifického jako jsou třeba routery s USB jako datovým uložištěm, tak jděte do něj. Cena je velmi přijatelná - do tisícovky se vlezete.

Štítky: Internet, Komunikace, Síť


Komentáře

Burák
16. červen 2014, 11:53

Já nevjem uš.

ric
21. duben 2014, 21:07

Dobrý den Zapnout UPnP mapování portu,to je nejhorší bezpečnostní díra do pc,vůbec Universal Plug and Play ve službách vypnout!! Zde si můžete otestovat porty na pc:
https://www.grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2
Přeji pěkný den…

Michal
10. březen 2014, 13:14

Dobrý den,mam ten to router u 5 let,ale jak jde doba tak doma přibývá více věcí na wifi.Můj dotaz směřuje dá se na routu nastavit časové omezení na různá zařízení jako je mobil,tablet či notebook,aby mohli přijímat wifi v určitém čase? Předem děkuji za odpověď.

petr
15. červenec 2012, 17:40

mám tehle model potřebuju ho přenastavit a přez web 192.168.0.1 to nejde dělám to už 3 hodiny a nic se neukazuje a lan se mi připojí ale wifi ne

Dave
14. březen 2012, 20:48

Ahoj můžete mi poradit? Mám pár dní router asus a když jsem ho zapojil aby mi šel net v pc přes kabel a v notebooku přes wifi. tak mi jde, ale děsně se mi zpomalil. stahuje mi na obou pc kolem 40kb/s, zkoušel jsem už vše a nevim co s tím. Odpověd na mail, díky moc Dave

Silvie
3. březen 2012, 13:13

Ahojky,chci se zeptat !!!

Bylo mi řečeno ,že při změně hesla na routr musím přeinstalovat PC!!! myslím si ,že je to totální blbost,ale tuto informaci mi podal kamarád ,který děla PC atd….

Děkuji za odpověď

Prosím pošli mi info na email díky mooc inka30@seznam.cz

Petr
8. leden 2012, 20:32

Mám Win Vista i XP a nemůžu se dostat k nastavení routeru. Když zadám 192.168.0.1 což je uvedeno na tom routeru zezadu, tak mi to napíše že je zadaná adresa moc dlouhá. ani PING nic neukáže…
IPconfig mi ukázal že mám vnitřní adresu 192.168.1.162 ,ale ani přes tu se na to nedostanu..
Co tedy s tím???
díky za radu, pokud možno prosím na mail.

Pavel
29. prosinec 2011, 19:19

Dobrý den,
chci se zeptat, jestli je možné v nastavení routeru změnit IP adresa. Myslím tu, když napíšete třeba www.mojeip.cz
Děkuji

Hansmol
16. prosinec 2011, 18:47

Zdravím, tento router mám už asi 2hým rokem. Spokojenost za ty 2 roky je zhruba 60%. Pokud jede po LAN (drátu) tak s ním nemám jediný problém, ale wifi část je nějaká začarovaná. Na notebooku byl signál v určitých místech v pokoji nedostatečný ale při posunutí o pár cm najednou skoro plný. To že na notebooku vypadl signál tak 1 za měsíc jsem neřešil, ale to že 2 mobily s wifinou nedokáží udržet stálé připojení je neuvěřitelné. Při připojení mobilu (samsung, nokia) se po zadání hesla dostanete na domovskou stránku, ale pokud chcete najet na další stránku nebo refresh této tak po vás mobil chce opět připojení k síti (jestli to správně chápu tak vypadává). Můj dotaz je na to zdali jde nastavit tenhle router nějak “přátelsky” pro mobilní telefony. WAN settings mam nastavené na Static IP, DHCP defaultně Enabled ale v Advanced/Performance se vůbec nevyznám, není řešení někde v těchto položkách ? Či Tools/Misc.

Petr Svoboda
13. prosinec 2011, 14:37

mohu se optat jde nastavit rychlost toho routru nebo to je omezené je to ten dlink DI 524

Libor
12. listopad 2011, 21:46

Mam dotaz. Posledni dobou mam obcasny problem – pri nastartovani pocitace se Wifi karta neumi pripojit k wifi routeru a i kdyz ji vypnu a zapnu nebo dam repair connection tak to nepomuze. Ale treba po 5-10 minutach se to zapne uplne samo a pak uz jsem connected. Nevim co s tim. Nekdo mi poradil dat ping 192.168.0.1 a dokud problem trva tak ping ukazuje 100% lost. Co s tim? DIky moc za radu. Libor

Zdenda
16. červen 2011, 15:17

Ahoj ,potřebuju pomoci. Někam sem si založil instalační CD a už ho nemužu najít. Mam přeinstalovanej PC a nevim jak to bez toho nastavit. Nevíte ,kde bych mohli stáhnout nové instalační CD?

AP
30. květen 2011, 16:50

Ako môžem nastaviť aby napr. na 1 pripojenom PC sa dal použivať internet len do 19.00-21.00. Filtrovať podľa IP alebo MAC? Čo ešte k tomu treba nastaviť? Najlepšie by bolo podľa IP.

Vachk
4. listopad 2010, 16:40

Dobry den. Chtel jsem nahrat novej firmware 3.12,ale nejde mi tam nahrat.
Jen se vzdy resetne a zustane to na 2.07 firmware.
Nevite prosim jak na to???
Dekuji Vach

Muf
25. červenec 2010, 18:14

Updatnout nový firmware, aktuálně myslím 3.12.

lukinpark
25. červenec 2010, 17:39

Zdravím,
mám tento router, ale mám problém s Wi-Fi… Vždy, když výkon Wi-Fi na jakémkoliv zařízení připojenému k tomuto routeru dosáhne 100% (což se občas stává úplně samovolně), tak se mi zařízení odpojí a podle nálady se připojí nebo musím restartovat router…

Firmware 2.07

Muf
3. březen 2010, 21:45

2 J: Jak jako monitorovat? Můžete akorát vidět IP adresu a k ní (možná) přiřazenou MAC adresu a to je vše. Šmytec.
Pro více funkcí nebo možností či režimů si pořiďte jiný router/AP…tak to prostě je a nic s tím nenaděláte. To platí i pro onemama-dotaz před Vámi.

J
3. březen 2010, 18:16

Ahoj, díky za článek. Každopádně… potřebuji vědět, jakým způsobem mohu monitorovat aktivní připojené uživatele na mojí síti? Předem díky za odpověď.

oneman
2. březen 2010, 21:23

tak to už jsem v koncích, co teda potřebuju k tomu, abych se připojil?

Muf
1. březen 2010, 15:43

2 oneman: Nijak, tento router režim Client ani režim WISP nepodporuje.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací