Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Kdy jste naposledy použili disketovou mechaniku?


Kdy jste naposledy použili disketovou mechaniku?

Autor: Jitule  |  3. červen 2009  |  zobrazeno: 23 253×  |  41 komentářů

DisketaNedávno jsem našla jednu svojí starou disketu. Když říkám starou, myslím opravdu starou. Je to taková 11-12 let stará disketová babička. Jedna z mých společnic z doby střední školy. Ze začátku jsem si kladla otázku, zda ji rovnou nehodit do koše. Je vůbec možné, aby byla použitelná? Po tak dlouhé době a bez nijak úžasně bezpečných skladovacích podmínek? Nebo spíš bez žádných podmínek, kterým by se dalo říkat skladovací - válela se totiž na dně šuplíku. Nakonec jsem se rozhodla. Dám stařence ještě poslední šanci – ať holka ukáže, co v ní je.

A sama jsem se divila. Po zasunutí do mechaniky a při následné práci se ozývaly docela děsivé zvuky. Kotouč diskety při rotování drnčel, jakoby chtěl co nejkratší cestou vyskočit z mechaniky ven. Ale nakonec byla holka vcelku šikovná a ukázala všechna má drahocenná data. A to teprve začala ta správná zábava.

Disketová mechanikaDívám se na dva soubory ve Wordu - svoje dávné několikatýdenní "snažení se" při práci na ročníkovce. Po jejich otevření si klepu na čelo – co jsem to tu vyváděla? Proč jsem, propána, dělala tabulky ve Wordu? Proč jsem si je neudělala v Excelu a pak jen nepřenesla do textu? A proč je nemám vůbec orámované? Pak si pomalu přestávám klepat na čelo a uvědomuji si, jak to moje snažení v tehdejším reálu vypadalo. Byla to moje první práce s Wordem. Do té doby jsem ze školy znala jen T602 (ještě teď mi při vzpomínce na černou obrazovku a žluté písmo naskakuje husí kůže). Uměla jsem pár základních věcí, jak pracovat s textem. To ale na Word nestačilo. Chvílemi mě doháněl k zoufalství. Musela jsem se držet stolu, abych počítač neprohodila oknem. O nějakém rámování a Excelu jsem si mohla nechat jen zdát. Po zničujícím úsilí jsem tehdy konečně dokonala své dílo a začala tisknout. A přišla další infarktová situace – infarktová nejen pro mě, ale i pro mého tátu. Já šílela. Můj těžce vypocený text si žil svým vlastním životem. Klidně si měnil rozmístění na stránce. Dělal si, co se mu zachtělo. Táta šílel z množství spotřebovaného papíru a barvy. No, nakonec jsem ročníkovku dotvořila. Dokonce tenkrát i vytiskla. Pak i odmaturovala. Tak to asi nebyl až tak strašný výkon :)

Drátěný model disketyPo těch letech si teď docela ráda prožívám malý flashback do mojí počítačové minulosti. Uvažuji nad tím, jak rychle šel vývoj dopředu. Kam až se, od té dávné doby disket, posunuly hranice zálohování dat… Najednou si říkám, že moje disketa není ani tak babička, ale přímo zástupkyně doby počítačové bronzové. A doba kamenná? Ta by to byla v případě rozměru 5,25". Jednu takovou 5,25" velkou jsem taky kdysi vlastnila. Byla jsem vcelku hrdou majitelkou této trošku přerostlé fešandy. Koupila jsem si ji kvůli hodinám Výpočetní techniky. Dodnes si pamatuji, jak důležitě jsem si připadala :) No, a taky si ještě živě pamatuji, jak archaicky jsem si připadala dneska. Našla jsem totiž inzerát na Aukru. "Diskety 5,25 palce, nové, zabalené, muzejní věc".

Disketa na ledničcePořád si připadám taková nějaká právě nedávno dospělá. A pak zjistím, že ze součástí mého teen věku jsou dnes muzejní kousky… Tak jen doufám, že my lidé nestárneme stejně rychle jako datová média…

A nakonec malý test – jste také pamětníky doby bronzové? Pokud pochopíte pointu vzkazu na lednici, tak zřejmě ano ;)

Štítky: Oddechové, Ostatní


Komentáře

markuz
5. červen 2009, 13:32

Pěkný článek. Diskety jako médium jsem odjakživa nesnášel, protože se zákonitě aspoň jedna podělala, když jsem přenášel větší kus dat, než 1,4MB.
Moje poslední použití floppy bylo, když jedna holka chtěla cosi vytisknout (cca 3 roky zpátky). To jsem tu disketu donesl domů, vrazil do mechaniky a…nic. Mechaniku jsem měl v té době odpojenou už asi dva roky a vůbec mi to nevadilo. Tak jsem ji zase zapojil, ale nakonec ta disketa stejně byla vadná, tak jsem zanadával a slečně raději půjčil svou flashku. Na novém PC už disketovku ani nemám, jenom tu díru v case.
BTW: Optickou mechaniku jsem použil masivně asi jenom na instalaci systému a nakopání hudby a filmů na nový HDD. Od té doby ji používám tak jednou, dvakrát do měsíce.

Muf
5. červen 2009, 12:44

Jojo, presne tak…mnozi uz ani nepamatujou a mnozi to ani nezazili, co to byly 8” diskety, taky jednu mam, od legendarni firmy LogoStar vystavenou na cestnem miste :) Onehda jsem videl i externi FDD mechaniku pro tyto “media” a zaplnila by pomalu celou brasnu na notas :D Byl by to krasny kus hardwaru do moji vystavky :)

Vasek
5. červen 2009, 09:33

Disketa? To je pro mě hi-tec věc. Sice mi není ještě ani 30, ale za mlada se ve SVAZARMU (ví ještě nekdo, co to je?) valilo na klasických magnetofonových kazetách s přístroji jako PMD 85, Atari 800 XE nebo ZX Spectrum. Disketovku měl jediný přístroj Amiga, o který se pravidelně vedly bitvy.

haktom
5. červen 2009, 06:33

Disketovku uz na mem pocitaci nemam (nemel jsem ji ani na predchozim pred cca 3-4 roky). Nekde mam schovanou nejakou pamatecni, ostatnich par (popsanych a polepenych) jsem ted vyhazoval. Zato si nechavam peknou sbirku velkych 5 1/4” disket, ke kterym jeste mam nekde ve sklepe schovanou i mechaniku. A nedavno jsem hluboko v neporadku objevil i 8” disketu, takovou krasnou velkou plachtu. To bylo jeste z casu, kdy na ZS vedle klasicke PC ucebny meli v zapadle mistnosti asi 10 starych Consulu a tam nas par nadsencu zkouselo na tehle plachtach programovat v Basicu. :-))

Superstar
5. červen 2009, 01:01

Jj, ta lednice je klasika :-D

Autor článku Jitule
4. červen 2009, 22:14

Ty jo, Jirko, ja ti snad jeste nekde vyhrabu tu moji prvni 5,25´ :D
Ja si najednou pripadam tak stara…no teda…:D

Autor článku Jitule
4. červen 2009, 22:09

to rsc: gratuluju k uspesnemu slozeni testu ;)
no tomu s tema disketama a ČEZ verim. jeste loni sem odevzdavala dokumenty v jeste horsi podobe – nechutny stohy potistenyho papiru =-O a to svete div se – dokonce na Agenturu ministerstva zemedelstvi – clovek by rekl,ze kdyz je tech statnich uredniku tolik,tak by mohli aspon vyvijet nejakej pokrok :D

Redaktor ovsem.net Johnyz
4. červen 2009, 21:58

Moje první zkušenost s disketami :
chtěl jsem mermomoci hru Scorch (cca 450kB). No a brašule mi ji hodil na disketu. Já jsem celý šťastný běžel domů v -20C mrazu a pořádně jsem tu disketku provětral :)
Jinak naposledy jsem disketovky a diskety použil celkem nedávno .. my si s kolegou sem tam hrajeme i se staršími OS – DOS, win95, win98 atd …

rsc
4. červen 2009, 21:25

Pointu jsem pochopil hned, skvělý obrázek :)
V práci diskety používáme k zálohování surových dat. Firma má sice roční obrat pár desítek milionů, ale schválit nákup FLASH disku je strašný problém. Ostatně GIS data na ČEZ jsme na disketách posílali ještě před rokem. Přesvědčit je, že by to šlo i pomocí CD chvíli trvalo. Vůbec se tomu ale nedivím, u tak zanedbatelné firmy se prostě špatně schání prostředky na nějakou modernizaci :)
A ze školy jsem si někdy před deseti lety na disketách přinesl 700 MB film. Stačil mi na to týden (a hodně velký balíík disket) :)

xxx
4. červen 2009, 21:23

Tak naposledy před čtvrt rokem. A něco mi říká, že je ještě použiju. Teď jsem našel 3 disketovou instalaci nějakýho Lotus cosi ještě pro 286ku :)

Redaktor ovsem.net Jirka
4. červen 2009, 21:00

@Jirka Tvrdek: Hmm, když se nad tím zamyslím, tak je fakt, že i já jsem cca před dvěma lety disketovku hledal, to jsem ale potřeboval flashnout hodně starou desku a nebyla k tomu widle aplikace. Ale musím přiznat, že závidím těm, co znali 5,25” – ač jsem o kósček starší, tak jsem to nezažil – čichl jsem k počítačům hodně pozdě. Nevadí, snad to uvidím živě někde v muzeu.

@mir: Taky pravda. Mechanika je dobrá opravdu jen pro instalaci OS. Vše už dnes každý tahá na externím HDD, flash nebo nově pozor to budu tahat na Playstation Portable :o)

mir
4. červen 2009, 18:50

disketovku!? já si nepamatuju ani kdy jsem použil svou CD/DVD mechaniku. když se nad tim zamyslím tak naposled asi když jsem musel reinstalovat widle

Jirka
4. červen 2009, 14:24

Já jsem disketu použil asi před rokem, když jsem chtěl instalovat diskové pole RAID 0. Už ani nevím přesně, proč ta disketa byla potřeba, ale bez ní to zkrátka nešlo.

Od té doby mám disketovku a balíček nových disket Verbatim, protože samostatně se neprodávají. Pohled na disketu ve mně vyvolává takovou příjemnou nostalgii a vzpomínku na doby, kdy jsem instaloval německý MS-DOS z pětačtvrtek :)

Autor článku Jitule
4. červen 2009, 13:41

to Jirka: no ja bych tomu pouzivani disket v dnesni dobe taky neverila,ale zrovna tuhle sem se s tim setkala. Pani mi povida,ze koupila novej pc a da si tam ten svuj program na ucetnictvi a “tu historii si tam nahraju ze zaloh co mam na disketach – ja si pravidelne zalohuju” a vytahla celej suplik disket :D ale to neni to nejlepsi – ja ji rikam, a to mate na novym pc disketovou mechaniku??? ona na me vykulila oci, jakoze – a ona tam neni normalne? :D no neni no…:D

Autor článku Jitule
4. červen 2009, 13:34

No ja se s disketama taky natrapila. Tahle, ktera zije jeste po tolika letech je svetla vyjimka…kdyz si vzpomenu na ty davne doby zalohovani dost dulezitych dat v praci, kdy mi proste z niceho nic zmizela z diskety prace za celej den – no jeste ted mam chut vrazdit,kdyz na to vzpomenu :)

Redaktor ovsem.net Jirka
4. červen 2009, 13:12

@Pilda: Wow, tak tomu bych normálně ani nechtěl věřit. Tak ale víš jak, pokrok je rychlý, netřeba se ho držet za každou cenu :o)

Pilda
4. červen 2009, 11:15

Je smutné, ale třeba u nás na poště se k přenosům používají ještě diskety. Při dnešních cenách flashek je to fakt směšné.

Redaktor ovsem.net Jirka
4. červen 2009, 10:22

Diskety jsou minulost, ale bylo to s nimi občas těžké peklo. Pamatuji si, jak jsem v prváku na výšce těžce rozděloval a spojoval “brutálně velké” 30MB soubory, které jsem tahal na disketách. A vždycky se stejně jedna z nich podělala :o)

Ale byly to stejně skvělé časy.

Muf
4. červen 2009, 10:11

Nepouzivam s uspechcem jiz nekolik let.

jachyim
4. červen 2009, 08:06

Disketu…no asi před pěti lety, když jsem potřeboval rozhýbat spadlý wokna. Takže zálohovací disketa šla do akce…problém byl že když jsem jí konečně našel, tak jsem zjistil že jí nemam kam strčit :) Už ani nevim jak jsem to řešil, možná nějakou externí disketovkou, nebo jsem možná nakonec radši ty win přeinstaloval :)
Každopádně hezkej článeček, fotečka na konci ukazuje pravděpodobně blonďatou stopu :-D

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací