Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | MICROSOFT Natural Ergonomic Keyboard 4000 CZ


MICROSOFT Natural Ergonomic Keyboard 4000 CZ

Autor: Miroslav Tydlačka  |  19. duben 2006  |  zobrazeno: 26 532×  |  27 komentářů

MICROSOFT Natural Ergonomic Keyboard 4000 CZMá bývalá klávesnice už odmítala poslušnost, takže jsem byl nucen si vybrat novou. V dnešní době není problém si z mnoha druhů klávesnic vybrat, takže jsem měl široké pole působnosti pro výběr. Bezdrátové jsem ihned vyloučil, představa cpát baterie do klávesnice a hlídat stav nabití atd... To prostě nemusím a s klávesnicí se vzdalovat od počítače nebudu. Tímto se můj výběr zúžil. Jelikož píši všemi deseti, zajímal jsem se o tzv. ergonomické klávesnice a nakonec vyhrála klávesnice od Microsoftu KB MICROSOFT Natural Ergonomic Keyboard 4000 CZ černá OEM a opravdu jsem neprohloupil.

Něco jiného je zkoumat fotografie této klávesnice na internetu a potom ji vidět ve skutečnosti. První co mě překvapilo je, až nepřirozená poloha sklonu klávesnice směrem k počítači, kdy vás napadne, že na tom ani psát nepůjde. Všechny obavy se ale rozplynou po tom, co se pohodlně usadíte k počítači a opřete ruce o koženou podložku na klávesnici. Najednou vám vše bude připadat přirozené a budete se divit, jak jste mohli do této doby používat klasickou rovnou klávesnici.

Popis klávesnice

horní pohled na klávesniciKlávesnice je rozdělena do dvou polovin, takže každou rukou ovládáme danou část kláves. V přední části je po celé délce opěrka pro ruce, která je vyrobena s příjemně měkké koženky. Uprostřed jsou umístěny signalizační ledky, které již známe z klasických klávesnic.

Dále uprostřed mezi klávesami je umístěn náklonný joystick pro zoom + - a to je má největší výtka k této klávesnici. Nevím co tím chtěli pánové z Microsoftu říct, ale zoomovací tlačítko používám asi tak často jako beranici v létě! Tento polohovací joystick nelze použít na nic jiného než k čemu je určen.

Přední podložka mimo klávesniciV zadní části zespodu jsou klasické dvě vyklápěcí nožičky, které zmenší úhel náklonu. Ve spodní části přední strany je speciální plastová podložka, která slouží k náklonu klávesnice.

Tato podložka jde samozřejmě odejmout použitím menší síly na tři zasouvací západky, klávesnice bez této podložky získá jakoby klasický vzhled a ztratí svůj specifický náklon. V celé horní řadě je soustava tlačítek, z nichž 5 je volně nastavitelných s použitím driveru, které stáhnete na stránkách Microsoftu.

Detailní pohled na zoomovací JoystykJinak se tlačítka nevymykají běžným zvyklostem. Nebudu je vyjmenovávat, neboť z fotografie je patrné k čemu slouží. Jediná tlačítka, která mi osobně scházejí je Kopírovat, Vložit a vypnutí počítače, které jsem na minulé klávesnici hojně používal.

Tichost klávesnice při psaní bude asi pro každého individuální. Mě osobně se zdá velice tichá, kdy stisk kláves nevydává skoro žádné klapavé zvuky a je prakticky slyšet jen dotek prsu na jednotlivou klávesu.

Použití

Pohled na kontrolky s tlačítkyDá se říct, že klávesnice využije v maximální míře ten, kdo píše všemi deseti. V tomto směru je využití na sto procent bez diskuzí. Ten kdo všemi deseti nepíše, bude psaní dělat potíže z důvodu rozdělení kláves. Netvrdím, že je to nemožné, ale na pohodové psaní to není. Co se týká hraní her neměl jsem nejmenší problém, jen při hraní závodních her kdy používáte směrové šipky je lépe přední podložku vyjmout a tím máte ruku opřenu o stůl, což oceníte zejména při delším hraní.

Instalace

Detail zoomovacího joystikuTa je velice jednoduchá připojíte ji přes USB a počítač ji automaticky detekuje. Pro bezproblémovou funkci je třeba jen v biosu mít nastaveno /Integrated Peripherals / USB Keybord Support / Enabled. Pokud koupíte OEM verzi to znamená, že je podstatně levnější, přijde vám jen klávesnice v originál nepopsané krabici bez instalačního CD s drivery a redukce. To ovšem není problém, protože drivery pro klávesnici o velikosti 7MB si můžete stáhnout. Tím získáte obslužný program, který zprovozní zoomovací joystick a možnost navolení pěti volitelných kláves.

Závěr

Jak jsem již zmiňoval pro psavce je tato klávesnice požehnáním a pro skalní hráče či příležitostné pisálky bude tato klávesnice noční můrou. Ti ovšem mají na výběr z mnoha dalších speciálních klávesnic určených jen pro hry. Osobně jsem koupí MICROSOFT Natural Ergonomic Keyboard 4000 CZ docílil neoddiskutovatelného pohodlí při psaní, a dotáhl svou techniku psaní všemi deseti téměř k dokonalosti.

Štítky: Komponenty


Komentáře

Martin Adámek
23. červen 2008, 01:32

Sorry, ta adresa se nějak ořízla…
Prostě si na zive.cz najděte článek
“Hackujeme MS IntelliType: vraťte kolečko na klávesnici”

Martin Adámek
23. červen 2008, 01:29

Ad “Tento polohovací joystick nelze použít na nic jiného než k čemu je určen.”
-tak to mě taky děsí, ale naštěstí jsem narazil na tenhle článek:
http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.zive.cz/files/obrazky/2006/10rijen/msn4000/ms_4000_persp.jpg&imgrefurl=http://www.zive.cz/default.aspx%3Fsection%3D21%26server%3D1%26article%3D132529&h=1024&w=1848&sz=339&hl=cs&start=1&um=1&tbnid=drSTUmQqUuzSIM:&tbnh=83&tbnw=150&prev=/images%3Fq%3DMicrosoft%2BNatural%2BErgonomic%2BKeyboard%2B4000%2BCZ%26imgsz%3Dxxlarge%26um%3D1%26hl%3Dcs%26sa%3DN

-popisují tam, jak ze zoomu udělat scroll (a navíc pak kdykoliv stačí stisknout ctrl, a je z něj zase zoom…)
Zatím nemám jak vyzkoušet, jestli ten postup pro “nepovolené nastavení” scrollování zoomem funguje, ale doufám, že zanedlouho si to osobně ověřím :)

Flash
9. červen 2007, 13:21

nevydává skoro žádné klapavé zvuky a je prakticky slyšet jen dotek prsu na jednotlivou klávesu

Někdy bych se chtěl podívat, jak píšete prsama :)

Redaktor ovsem.netAutor článku Tydla
11. prosinec 2006, 22:08

Přesně tak, mezerník jde úplně normálně a nikdo nemačká mezerník na samém konci! Prostě kdyby se o tom nediskutovalo nevěděl bych ani o tomto jakoby (problému)

mystick23
11. prosinec 2006, 21:54

po kompletnim precteni se vyjadrim asi takto:
pisu vsemi deseti, programuji a naprosto nechapu co se vam na mezerniku neliby. Je sice pravda, ze zprvu jsem take koukal jak je velky a mel jsem obavu, aby fungoval i na kraji, ale po tydnu klavesnice me obavy vyvratila, funguje 100% i na nejvzdalenejsim konci ;)
Mam EN verzi (dovezenou z USA) z velkym siftem a nepatrne mensim entrem a velkym mezernikem.
tak netusim jak fungujou ty OEM nebo retail co prodavaj u nas
BTW: zajimalo by me v kolika verzich se prodava?
to K: maximalni vyska klavesnice se zacvaknutymi nozickami je 58 mm, tu druhou variantu jesem hned zamitl a ten divny plast odmrstil nekam do kouta
Surgo: tak jestli ty pises dveste uhozu za minutu kdyz programujes :D tak to by ses mel nad sebou zamyslet. Ja si myslim ze snad nikdo nepise 200 uhozu za minutu, kdyz programuje asi k tomu jeste premysli by si myslej jak turbo mys fakt sory ale lol

K
4. prosinec 2006, 02:08

Ahoj, tak jsem to vsechno precetl… uff. Nekdo rika to a nekdo tohle. Mne se libi, rad bych ji ale pred koupi osahal podle toho co ctu. Maly shift a enter jiste neni nic prijemnyho, ale to bych si jeste snad casem zvykl. Nejhorsi je ale podle me mezernik pokud se musi uhodit na prostredek a na krajich nereaguje (z ntbku znam a je to opravdu hruuuza). Muze mi nekdo kdo ji ma napsat jak je vysoka a zda se mi vleze na vysuvny pult u stolu? V maximalnim bode prosim. Dik.

Ji31
22. říjen 2006, 23:56

Už ji mám objednanou, tak se moc těším…

Surgo
2. červenec 2006, 07:47

Musim se zastat jirky … mam 350+-5 uhozu kdyz se rozepisu (po 10 min prace) na beznem neznamem textu (ne programovani tam dam ~200). Svetovy rekord je 800 uhozu (nejaka ceska) a neni zase tak obtizne dosahnout 300 uhozu hmatovou metodou za rok cviceni. Mackani mezerniku je kriticke protoze se vyskytuje v textu nejvice (take vetsina lidi co pise vsemi deseti dava mezeru za nejkratsi cas).

Jinak bila by byla lepsi :-) a to i pres to, ze se na klavesnici nedivam.

ČUPR
16. červen 2006, 02:57

Vždycky jsem toužil po černé klávesnici. Pak mi ji dali do práce a to hned 3 kusy a přešla mě chuť. Vypadá sice luxusně, ale toho bordelu co je na ní za pár chvil vidět je hrůza. To už je mi příjemnější jednou za čas vzít hadřík a otřít klávesy na bílé od špinavých prstů. Mohu porovnat – mám před sebou 3 černé a 4 bílé klávesnice. Střídáme se na pracovišti v pěti lidech a bílá je prostě bílá.

syky01
12. květen 2006, 20:59

Jirka: Ohledně mezery záleží na tom, jak se položí prsty na klávesnici, pokud si dám pravou ruku blbě tak se opravdu mačká těžce, ale pokud si jí dám líp tak se opravdu mezerník mačká lehce a to jak pravým tak levým palcem. Je ale pravdou, že já většinou používám ten pravý.

Ad: OEM vs. Retail:
Rozdíl není jen ve velikosti shift/enter. Ale důležitý rozdíl je, že u OEM verze je mezi klávesou y a pravým shiftem klávesa \ (|) což je třeba při programování docela třeba a při přecházení mezi notebookem a touhle klávesnicí na to musím myslet. Proto bych si nyní (už mám OEM verzi) koupil drahžší balení, které má menší enter

Johnyz
10. květen 2006, 16:32

nevytahuj se nad ostatní, někteří nemají 12 prstů jak ty !!! :D

Redaktor ovsem.net Jirka
10. květen 2006, 15:02

No ano, protože neumíš těch 300 za minutu… No asi sem hodím nějaký printscreen z nějakého programu na výuku psaní... Jen musím nějaký sehnat. Možná je to tím, že jsem tu první knížku na obchodce před 10 lety přelouskal za 2 měsíce a pak jsem měl měsíc nohy na stole a čekal, až to ostatní dojedou…

Johnyz
10. květen 2006, 14:27

juras tys měl 300 úhozů za minutu?? to většina z nás dokázala s obtížemi napsat jen při takové te opakovací větě v OBK … nevěš nám tady bulíky na nos, já ji testoval na lance a nějaké problémy se spacebarem, co tady popisuješ, jsem neměl.

Redaktor ovsem.net Jirka
10. květen 2006, 09:40

Díky tomu, že jsem si ji mohl u Mirka vyzkoušet, tvrdím, že bych si ji nekoupil a určitě nekoupím. A proč? Velice obtížně se pravým palcem mačká mezerník – je příliš tuhý a vzhledem k tomu, že je rozměrný není jednoduché bez větší námahy stisknout mezerník v jeho koncové části. Je nutné vynaložit větší sílu. Možná jsem zhýčkaný notebookovou klávesnicí, ale i oproti mojí výše zmiňované Trustce je to velký nedostatek. Mirek tvrdí, že on ten problém nemá.

Jenže při rychlém psaní všemi deseti není čas a prostor mlátit do mezerníku. Jednoduše s mým stylem psaní (teď už jen asi 300 úhozů za minutu – kdysi to bylo lepší) je klávesnice nepoužitelná, neboť 2 ze 3 mezer mi chybí. Přitom by stačilo aby mezerník reagoval na stisk i po krajních stranách mezerníku.

V jiných ohledech je klávesnice ale opravdu skvělá. Její naklonění díky podložce umožňuje skutečně pohodlné psaní, ale ten mezerník nezkousnu...

Johnyz
10. květen 2006, 09:24

viděl jsem tuhle mikrofostku a i tu Logitech G15 a musim rici, ze tady tahle je dle meho citeni drobatko lepsi.

Juri
10. květen 2006, 08:58

Reakce na peCan: Nechápu Váš příspěvek, otázka malého a velkého shiftu se řeší hned na začátku diskuze, chce to lépe číst:-)

Suprvirus
30. duben 2006, 15:43

Tak si kupte plnou verzi toho klavíru a né OEM !

peCan
30. duben 2006, 14:14

Ta klávesnice má malý levý shift, děsně by mi to vadilo. Je to horší než malý enter, na ten se zvyká lépe:-)

Johnyz
26. duben 2006, 09:17

trochu jsem se toulal po síti a na svethardware.cz jsem našel test tří podsvícených klávesnic, ale nemyslím si, že byly nějak efektní. Kromě toho jsou všechny podsvícené modře, uvítal bych jinou barvu. Jsou tam typy C-tech Backlight, Saitec Eclipse a Sharkoon Luminous Mediaboard

Suprvirus
25. duben 2006, 10:50

Už ať ji mám doma

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací