Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | MICROSOFT Natural Ergonomic Keyboard 4000 CZ


MICROSOFT Natural Ergonomic Keyboard 4000 CZ

Autor: Miroslav Tydlačka  |  19. duben 2006  |  zobrazeno: 26 464×  |  27 komentářů

MICROSOFT Natural Ergonomic Keyboard 4000 CZMá bývalá klávesnice už odmítala poslušnost, takže jsem byl nucen si vybrat novou. V dnešní době není problém si z mnoha druhů klávesnic vybrat, takže jsem měl široké pole působnosti pro výběr. Bezdrátové jsem ihned vyloučil, představa cpát baterie do klávesnice a hlídat stav nabití atd... To prostě nemusím a s klávesnicí se vzdalovat od počítače nebudu. Tímto se můj výběr zúžil. Jelikož píši všemi deseti, zajímal jsem se o tzv. ergonomické klávesnice a nakonec vyhrála klávesnice od Microsoftu KB MICROSOFT Natural Ergonomic Keyboard 4000 CZ černá OEM a opravdu jsem neprohloupil.

Něco jiného je zkoumat fotografie této klávesnice na internetu a potom ji vidět ve skutečnosti. První co mě překvapilo je, až nepřirozená poloha sklonu klávesnice směrem k počítači, kdy vás napadne, že na tom ani psát nepůjde. Všechny obavy se ale rozplynou po tom, co se pohodlně usadíte k počítači a opřete ruce o koženou podložku na klávesnici. Najednou vám vše bude připadat přirozené a budete se divit, jak jste mohli do této doby používat klasickou rovnou klávesnici.

Popis klávesnice

horní pohled na klávesniciKlávesnice je rozdělena do dvou polovin, takže každou rukou ovládáme danou část kláves. V přední části je po celé délce opěrka pro ruce, která je vyrobena s příjemně měkké koženky. Uprostřed jsou umístěny signalizační ledky, které již známe z klasických klávesnic.

Dále uprostřed mezi klávesami je umístěn náklonný joystick pro zoom + - a to je má největší výtka k této klávesnici. Nevím co tím chtěli pánové z Microsoftu říct, ale zoomovací tlačítko používám asi tak často jako beranici v létě! Tento polohovací joystick nelze použít na nic jiného než k čemu je určen.

Přední podložka mimo klávesniciV zadní části zespodu jsou klasické dvě vyklápěcí nožičky, které zmenší úhel náklonu. Ve spodní části přední strany je speciální plastová podložka, která slouží k náklonu klávesnice.

Tato podložka jde samozřejmě odejmout použitím menší síly na tři zasouvací západky, klávesnice bez této podložky získá jakoby klasický vzhled a ztratí svůj specifický náklon. V celé horní řadě je soustava tlačítek, z nichž 5 je volně nastavitelných s použitím driveru, které stáhnete na stránkách Microsoftu.

Detailní pohled na zoomovací JoystykJinak se tlačítka nevymykají běžným zvyklostem. Nebudu je vyjmenovávat, neboť z fotografie je patrné k čemu slouží. Jediná tlačítka, která mi osobně scházejí je Kopírovat, Vložit a vypnutí počítače, které jsem na minulé klávesnici hojně používal.

Tichost klávesnice při psaní bude asi pro každého individuální. Mě osobně se zdá velice tichá, kdy stisk kláves nevydává skoro žádné klapavé zvuky a je prakticky slyšet jen dotek prsu na jednotlivou klávesu.

Použití

Pohled na kontrolky s tlačítkyDá se říct, že klávesnice využije v maximální míře ten, kdo píše všemi deseti. V tomto směru je využití na sto procent bez diskuzí. Ten kdo všemi deseti nepíše, bude psaní dělat potíže z důvodu rozdělení kláves. Netvrdím, že je to nemožné, ale na pohodové psaní to není. Co se týká hraní her neměl jsem nejmenší problém, jen při hraní závodních her kdy používáte směrové šipky je lépe přední podložku vyjmout a tím máte ruku opřenu o stůl, což oceníte zejména při delším hraní.

Instalace

Detail zoomovacího joystikuTa je velice jednoduchá připojíte ji přes USB a počítač ji automaticky detekuje. Pro bezproblémovou funkci je třeba jen v biosu mít nastaveno /Integrated Peripherals / USB Keybord Support / Enabled. Pokud koupíte OEM verzi to znamená, že je podstatně levnější, přijde vám jen klávesnice v originál nepopsané krabici bez instalačního CD s drivery a redukce. To ovšem není problém, protože drivery pro klávesnici o velikosti 7MB si můžete stáhnout. Tím získáte obslužný program, který zprovozní zoomovací joystick a možnost navolení pěti volitelných kláves.

Závěr

Jak jsem již zmiňoval pro psavce je tato klávesnice požehnáním a pro skalní hráče či příležitostné pisálky bude tato klávesnice noční můrou. Ti ovšem mají na výběr z mnoha dalších speciálních klávesnic určených jen pro hry. Osobně jsem koupí MICROSOFT Natural Ergonomic Keyboard 4000 CZ docílil neoddiskutovatelného pohodlí při psaní, a dotáhl svou techniku psaní všemi deseti téměř k dokonalosti.

Štítky: Komponenty


Komentáře

Juri
25. duben 2006, 00:47

Výše uvedená klávesnice Trust KB-2100E se v žádném případě nevyrovná recenzované MICROSOFT Natural Ergonomic Keyboard 4000, ať už se jedná o dlouhodobé psaní textu či hraní her, ...aj . Dle mého názoru MICROSOFT Natural Ergonomic Keyboard 4000 nemá ve své třídě v současné době konkurenci. Zakoupením této klávesnice nikdo neprohloupí, je opravdu špičková.

Johnyz
24. duben 2006, 08:03

asi bych zustal u Trust, ale co moje G15-ka, ta se vam nelibi ? :D

Redaktor ovsem.net Jirka
23. duben 2006, 21:39

Vzhledem k tomu, že jsem si koupil nový komp, potřebuji i novou klávesnici a jsem na pochybách. V současné době mám Trust KB-2100E, kterou měl i Tydla a jsem s ní spokojen. A proto zvažuji, zda si mám k novému kompu pořídit opět Trust nebo výše recenzovanou Microsoft… Odpůrce značky Trust mohu ubezpečit, že ta klávesnice je více než boží (viz obrázky ve zmíněném odkazu). A USB na klávesnici zrovna taky většina klávesnic nemá. A to tehda stála takových 800 Kč. Co vy na tu Trust KB-2100E ?

dallas96
23. duben 2006, 18:36

Som tiez vlastnikom MS natural ergonomic 4000 a nemozem si stazoval prave naopak len chvalit :)
mozem len odporucit :o)

Johnyz
23. duben 2006, 12:11

tato je bezkonkurenční: czc.cz
Logitech G15 Gaming Keyboard. Má ji kamarád a asi si ji taky casem koupim…

Redaktor ovsem.netAutor článku Tydla
22. duben 2006, 20:05

Bral jsem OEM verzi hlavně z finančního důvodu a na malý levý šift jsem byl zvyklý z minulé klávesnice, a velký enter mi připadal praktičtější, jinak čím déle tuto klávesnici mám tím jsem s ní spokojenější :-)

Juri
22. duben 2006, 14:45

Od včerejška jsem taky majitelem této super klavesky. Můzu vřele doporučit, akorat pro mne byla nutná její plná verze neboť rozdíl mezi OEM a plnou verzí je v rozložení kláves – OEM má malý levý shift a velký enter kdežto plná verze ma oba dva shifty stejné a malý enter. Jinak jestě k joysticku pro zoom + – podle mne je jeho využití velmi individuální, já ho například využívám velmi často např. při psaní textových dokumentů pro náhledy, nebo třeba k zoomování textů webových stránek,.....aj. Dále je téměř ideální z hlediska rozložemí kláves na dve poloviny pro výuku psaní “všemi deseti”.Každopádně tuto klávesnici doporučuji všem, stojí to zato:-)

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací