Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Nepodceňujte prach v počítači


Nepodceňujte prach v počítači

Autor: Miroslav Tydlačka  |  10. červenec 2006  |  zobrazeno: 31 724×  |  30 komentářů

Prach není přítelem vašeho počítačeDostal se mi na opravu nefunkční počítač. Prostě nefungoval, něco prý zasmrdělo a klid. Po otevření skříně jsem nechápal, kolik prachu může takový počítač nasbírat během svého provozu. Je mi jasné že vždy nějaký ten prach počítač nasaje, a že množství prachu je úměrné vašemu prostředí v domácnosti atd. Ovšem tolik prachu byl můj dosavadní rekord při opravě PC.

Zaprášený procesorPo prozkoumání a vyfoukání prachu z PC jsem zjistil, že zdroj se tzv. uvařil. Množství prachu ve zdroji a nejenom tam byl tak intenzívní, že zabránil přirozené cirkulaci vzduchu uvnitř skříně a tím pádem spálení součástek zdroje.

A to může děkovat, že to nepostihlo i procesor, protože podle přiložených fotografií měl co dělat aby uchladil sebe sama.

Proto radím:
Pravidelně si nechte počítač vyčistit od prachu! Nejlépe je to stlačeným vzduchem. Ten ovšem každý doma nemá. V případě nouze jde koupit stlačený vzduch ve spreji, osobně jsem ho zkoušel a opravdu s ním počítač vyčistit jde. Jen ta cena je trochu nadsazená. Nehledě k tomu, že vzduch ze spreje při delším stisku mrzne a ztrácí na výkonu. Vysávání vysavačem je neúčinné a při manipulaci ve skříni si jen koledujete o průser.

Pohled na otevřený case

Stlačený vzduch z kompresoru je prostě to pravé ořechové, a pokud máte na konci hadice trysku, která usměrní vzduch je to ideální, ovšem pozor! I zde platí nepsaná pravidla. Nenechávejte proudící vzduch mířit přímo na ventilátory od procesoru nebo zdroje hrozí buďto zadření nebo rozpadnutí ložisek! Je třeba tyto ventilátory ručně zastavit a po dobu profouknutí přidržet rukou nebo čímkoliv jiným jen abychom zabránili roztočení do maximálních otáček a tím znehodnocení chladícího ventilátoru. Nepouštějte přímo vzduch do CD mechanik (když už, tak jen s opatrností), snímací čočka je uložena na pružné hlavici a hrozí její vychýlení a tím pádem nefunkčnosti CD mechaniky.

Zaprášený zdroj 

Stlačeným vzduchem čistím PC už dlouhou dobu a při dodržování již zmíněných postupů se mi nestalo, že bych počítači jakýmkoliv způsobem ublížil.

(Omluvte menší neostrost přiložených fotografií, na kterých je vidět, jak může dopadnout počítač po cca 1 ročním používání)

Štítky: Komponenty


Komentáře

Surgo
21. září 2006, 03:00

Vodnik prach vyresi jen trochu protoze se nedelaj zdroje urceny k vodnimu chlazeni a tak byt jen jeden ventilator nasava prach do cele skrine. Ale porad lepsi nez cistit lopatky ventilatoru zdroje, chipsetu na mb, na procesoru, na grafice a u vysavaciho (nebo i nasavaciho) ventilatoru. Kuraci jiste znaj jaka je to pracicka :-)

Michal
23. červenec 2006, 00:00

Na starém PC mě tohle čekalo tak jednou za půl roku a nejvíc byl ucpanej právě zdroj – toho jsem nemilosrdně – ze strany nasávání vysál vysavačem – ale pozor dělejte to opatrně s vysavačem se nedotýkejte jednotlivých karet…Teď jsem si pořídil keys s filtrama a jednou zhruba za 3 měsíce je vysaju a hotovo – filtry se daj koupit zvlášť – vřele doporučuju , anebo pak jít do vodníka atp.

Redaktor ovsem.netAutor článku Tydla
14. červenec 2006, 20:17

Super, tak to jsem rád že si někdo pomohl k vyčištění PC a nečekal na to až mu PC zkolabuje.

Migelo
14. červenec 2006, 19:18

Dík za článek. Hned jsem 2 počítače co mám doma dneska vyčistil…
Použil jsem z dálky pár cm vysavač a pak jsem to profoukl ruční pumpičkou, která slouží na nafukování “gymnastic ball” nebo taky třeba nafukovacího lehátka. Píšu to proto, že třeba to někdo doma má a uvítá to víc než kupovat vzduch ve spreji ;-)

Jiří Macich ml.
11. červenec 2006, 14:26

Jiří L.: Proč ho tam nosit? Zavolám, technik přijede, odveze a za dvě hodiny zase přiveze ;-) Těch 60 Kč za cestu mě čtyřikrát do roka neožebračí.

Max
11. červenec 2006, 12:14

ale take cisteni TV po 20 letech
je taky zazitek :)

Lotrik
11. červenec 2006, 10:22

JJ … prach v počítači je na dvě věci … mám kompa v záruce, takže dovnitř nesmim, a každy dva měsice ho vozim kvuli tomu do servisu …. a to doma zas tak prasno neni … kdyz sem mela kompa cca pul roku, tak me nenapadlo ho tam odvest .. a zacal stavkovat … a bylo to prachem :(

Jiří L
11. červenec 2006, 10:09

hm tak nevím já počítač vysaju jednou za půl roku, zdroj čístím ručně tak jednou za rok – zatím se mi nestalo že by byl problém a to tu mám docela prašné prostředí, nosit co tři měsíce komp do servisu mi přijde jako paranoia ale každý svého času pánem ….

Johnyz
11. červenec 2006, 08:15

hmm to ja to radsi s tim prachem prodam. Je to tezsi a zakaznik si potom mysli ze ma nadupanej pc :))

Jiří Macich ml.
10. červenec 2006, 22:29

Plně souhlasím. Čištění útrob toweru se v českých končinách bohužel dosti podceňuje. Osobně si nechám všechno kompletně vyčistit v servisu každé tři měsíce. Každý měsíc pak měním filtr na ventilátoru přivádějícím do toweru vzduch (a s ním i prach). Pro případ mám doma i sprej se stlačeným vzduchem. To když vidím zvýšenou zaprášenost a nechce se mi počítač nosit do servisu nebo bez něj aktuálně nemohu být ani ty dvě hodiny ;-)

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací