Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | PCMCIA modem CDMA Ubiquam UM-300C pro notebooky


PCMCIA modem CDMA Ubiquam UM-300C pro notebooky

Autor: Jiří Melčák  |  7. březen 2006  |  zobrazeno: 42 405×  |  45 komentářů

CDMA Ubiquam UM-300CPod tímto krkolomným názvem se ukrývá velmi zajímavá PCMCIA karta pro notebooky, díky níž můžete využít technologii CDMA pro vysokorychlostní připojení k internetu od Eurotelu. Nový CDMA modem se jmenuje Ubiquam UM-300C. A snad až právě v této chvíli (resp. od 15. 2. 2006, kdy Eurotel nabízí tento modem) se vysokorychlostní internet stává skutečně mobilní. Při použití CDMA modemu typu GPC-6420 nebo AnyDATA ADU E100H prostě musíte s sebou tahat modem, hustou spleť kabelů a dlouhou anténu... Pokud jste tedy požadovali skutečně mobilní internet, museli jste tohle všechno narvat do brašny od notebooku nebo s sebou tahat původní krabici od Eurotelu. Nic z toho však není příjemné. A předpokládám, že lidi, kteří si pořídili CDMA převážně z důvodu mobility, mají notebook. A přesně tyto lidi jistě osloví PCMCIA karta CDMA Ubiquam UM-300C (detailní fotka).

Raději hned zmíním, že ovladače jsou pouze a jen pro Windows 2000/XP. To proto, abychom se nezapletli v diskuzích o možných ovladačích na Windows 98, popř. Linuxy. Podle obrázku detailní fotky (viz první odstavec) můžete vidět, že karta obsahuje krátkou vysouvací teleskopickou anténu. Lze jen doufat, že se brzo neulomí. K modemu je možné připojit i extérní anténu pro kvalitnější příjem signálu.

Modem jsem neměl v ruce a tudíž jsem jej ani nemohl otestovat. Budu tedy vděčný, když v komentářích uvedete nějaké zkušenosti s modem, pokud jej vlastníte. Určitě bude případné CDMA modemisty zajímat průměrná rychlost stahování z českých serverů, PING, síla signálu v různých městech a také jak moc si bere z baterky notebooku, pokud není notebook zapojen v síti.

Závěrem bych rád shrnul vlastní poznatky s CDMA a poznatky z diskuze z přechozího článku o CDMA. Od CDMA očekávejte:

  • kolísavou rychlost připojení v rozmezí 10 - 70 kB/s (průměrně spíš 20 kB)
  • nízký PING (v lepším případě kolem 140ms)
  • vysoké měsíční poplatky
  • dobrý pocit z toho, že máte mobilní vysokorychlostní internet
  • FUP podle zvoleného tarifu
  • připojení jen v operačních systémech Windows 2000/XP

Rozhodně to neberte čistě jako kritiku. CDMA je tu pro uživatele, kteří nemají jinou možnost připojení nebo chtějí být mobilní. V opačném případě si rozhodně CDMA nepořizujte, neboť věřím, že se vždy najde lepší typ připojení k internetu za stejné nebo rozhodně mnohem menší peníze. A také se jistě shodneme na tom, že CDMA není určená pro hraní online her. Online hry si zahrajete, ale nějaké super střílečky si na tom jistě nezahrajete.

Štítky: Komponenty


Komentáře

černá svině
15. březen 2006, 01:02

Pěkně, pěkně pane redaktor ;-) Skutečně je nejlepší přejít poznámky ad 3 s nadhledem a se stoicky klidným konstatováním onoho, co bylo kritizováno. Pochybuju, že onen člověk (jarda) je natolik odborně zdatný, aby kritizoval hloubku článku.
A měl bych takový malý dotaz, co si myslíte o připojování na internet prostřednictvím hot-spotů, zdali to má budoucnost, či to zahyne na bezpečnostních rizicích?? A zdali byste toho využívali, mít notebook, který toto umožňuje?

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
14. březen 2006, 16:36

Ad [3]: Článek jsem psal se záměrem informovat o novém produktu, což jsem také udělal. Nikde nemám napsané, že jsem modem zkoušel. Také proto jsem vyzíval případné majitele, aby něco o tomto modemu napsali. Proto nechápu vaši aroganci a opovržení. A když se neumíte podepsat ani emailem… nemám slov.

Linuxové ovladače NEJSOU (14. 3. 2006). Viz diskuze na forum.fedora.cz. Na stránkách výrobce je jasně napsané, cituji:
Notebook PC Application : Modem driver only for MS windows XP.

Nevím, co víc dodat :)

jarda
14. březen 2006, 14:57

jak muze autor vedet,ze nejsou ovladace pro linux, kdyz zrejme ani nezna oznaceni pouziteho cipu?clanek je jeste stupidnejsi,nez samotna nabidka telekomackych kagebaku

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
10. březen 2006, 09:24

Bohužel nelze než souhlasit. Celkově je politika Eurotelu v oblasti datových přenosů prostě nepochopitelná. Jsou to burani a za služby, které si platíte, dostáváte nula nula mínus nic…

Guliver
10. březen 2006, 01:34

Ano, ve chvíli kdy jdou na trh notebooky se slotem Expres Card uvádí Eurotel cartu PMCIA. Tedy zase o krok za technologiemi. Raději bych, kdyby byli o krok vpředu a PCMCI karty uvedli před dvěma roky. Oba typy modemů stáli za ho…. Neustále se odpojovali. Neudrželi spojení. Na Eurotelu o tom dobře vědí, ale trh zásobují šmejdem. Od té doby co jsem CDMA opustil, mám sice v terénu připojení pomalejší, zato však stabilní a hlavně použitelné. To co v CDMA provádí Eurotel, to je otevřená zlodějina.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací