Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Sdílení internetu v síti


Sdílení internetu v síti

Autor: mirek  |  16. leden 2006  |  zobrazeno: 40 235×  |  22 komentářů

Ilustrační obrázekS rozvojem počítačů a internetu nastává případ, že máme doma více, jak jeden počítač např. v pokojíčku a druhý u sebe v pracovně. Po nějakém čase si pořídíte internet od Telecomu ADSL a budete chtít připojit oba počítače na internet, ale tak že když jeden bude vypnutý, tak ten druhý bude mít přístup na internet a naopak. Nastává problém v tom, že když si tento internet ADSL pořídíte za zvýhodněnou cenu, dostanete k němu i modem, který je připojen přes USB kabel a tím druhý počítač nelze také připojit.

Proto, si povíme jak připojit více jak jeden počítač v domácnosti co nejjednodušeji. Takže budeme potřebovat modem AD 2651 - ADSL DeskPorte Router, tím máme zajištěno připojení až čtyř počítačů na internet a nejen to. Po připojení můžeme použít tzv. sdílení souborů mezi jednotlivými počítači, a pokud máte tiskárnu, můžeme na ni tisknout z jakéhokoliv počítače v síti.

Proto, abyste mohli být připojeni k internetu a zároveň telefonovat je třeba mezi telefonní linku a PC vložit rozbočovač tzv. ADSL splitter, který oddělí telefonní přístroj od internetu. Bývá většinou součástí ADSL routeru. Viz obrázek.

Schéma zapojení splitteru

Dále přejdeme k routeru, zde jsou vstupy pro napájení a přívod telefonního kabelu, který je totožný s klasickým konektorem od Telecomu. Z výstupů jsou zde čtyři konektory pro LAN. Na počítači je nutné mít vstup pro síť LAN, pokud máte starší počítač, kde tento vstup není, lze ho dokoupit jako přídavnou kartu za přijatelných cca 150Kč.

Kabel mezi modemem a počítačem se dá koupit v určité délce nebo si jej necháte vyrobit v počítačových obchodech, kde vám odměří požadovanou délku a nalisují na oba konce konektory. Zapojení kabelu se používá tzv. rovné ne křížené, ale v obchodě vám jistě rádi poradí. Délka kabelu mezi modemem a počítačem může být do 100m, což zajistí připojení i např. vzdáleného souseda a tím se podělit o finanční stránku paušálu.

Pohled na zadní stranu routeru

Připojíme-li router poprvé k počítači, musíme do něj nahrát přiloženým programem vaše přístupové jméno a heslo, které dostanete při zřízení ADSL linky. Převážně je jméno číslo telefonní stanice a heslo číslo účtu. Toto nahrání provedete jen jednou, modem si jej uloží do paměti a vy nadále již toto přihlašovací jméno nemusíte zadávat. Výhoda je ta, že po zapnutí počítače jste okamžitě a automaticky připojeni na internet.

Existují samozřejmě i jiné typy modemů např. SMC7904WBRB WiFi router s ADSL/2 + WiFi PCMCIA karta, který má navíc WiFi síť a PCMCIA kartu což znamená, že máte-li novější laptop, který má vstup pro tuto kartu, můžete sdílet internet i v laptopu tzv. vzduchem, kde vzdálenost příjmu je cca. 100m. Samozřejmě že záleží na zástavbě. Tento typ modemu budu instalovat přibližně za týden, takže mé zkušenosti jsou zatím nulové.

Tento článek vznikl ani ne jako podrobný návod, ale jako popsání možnosti, že vytvořit si domácí síť s internetem není až tak složité a že existuje spousta modemů, které toto vše zajistí. Tento způsob, co jsem popsal, u mne funguje bez jakéhokoliv zjevného problému i s připojeným sousedem, se kterým se dělím jak o internet tak o společná data :-)

Štítky: Internet


Komentáře

Redaktor ovsem.netAutor článku Tydla
22. leden 2006, 18:41

no nevím zda to má vliv na to že ti nejde internet rádio a video mě osobně vše funguje a co ti to píše?

David
22. leden 2006, 17:36

Dobrý den, mám tento modem 2 dny a vše je super kromě toho, že si díky firewallu, NAT atd. nerozumí s Windows Media Playerem a nelze přehrávat rádia a TV, kde není druhá možnost přes Real Player. Můžete mi někdo prosím poradit jan nastavit modem aby WMP normálně fungoval? Děkuji!!!

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací