Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Svět počítačů a notebooků


Svět počítačů a notebooků

Autor: Milan Kvita  |  13. prosinec 2006  |  zobrazeno: 10 261×  |  11 komentářů

I takhle nějak vypadal kdysi počítač :o)Dnešní svět si nedokážeme představit bez počítačů. Obklopují nás úplně všude, pracujeme s nimi, pomáhají nám řešit náročné výpočty nebo za nás dělají práci, kterou by normální smrtelník počítal 50 let... Dříve byly počítače využívány výhradně vědci a pro vojenské účely. Nikdo z nich netušil, do jakých rozměrů se dnešní počítače dostanou. Spisovatelé utíkali příliš daleko - do světa mluvících počítačů s umělou inteligencí a jen málo komu se podařilo odhadnout v jakém stádiu budeme.

Dnes má ale počítač téměř každý. A když ho nemá, tak jej minimálně plánuje anebo jej nechce. To ale neví, o co přichází. Myslí si, že je to ztráta času, že je to jenom na hry. Takovým lidem můžu s jistotou říci, že jim ujel vlak. V dnešní době jsou počítače více než žádány a zvládnou daleko více funkcí, než si myslí. Do budoucna vám to nahradí televizi, hifi věže, rádia, videa, přehrávače DVD, hračky typu Playstation nebo Xbox a už nyní můžete díky počítačům pracovat s vlastními fotkami, tisknout si dokumenty, přistupovat na internet, volat známým, vybírat elektronickou poštu, vypalovat média a mnoho dalšího. Jediné tedy, co ještě neumí, tak uvařit, vyprat a umít nádobí. Kdyby to uměl, už bychom potřebovali manželky jenom na jednu věc :-)

Just notebook :-)Důvod, proč píšu tento článek je jednoduchý. Koupil jsem si notebook. Stálo mě to nemalé peníze, ale už teď můžu říci, že jsme spokojen na 110%. Je to malé, je to přenositelné a hlavně je to vše v jednom. Mám tam čtečku karet, 4 druhy možností připojení k internetu, webovou kameru, zabudované repráky, zdířku pro mikrofon, vlastní vypalovačku - co více si můžu přát? A svá data mám neustále při sobě.

Proč notebook?

Classic notebook keyboardV současnosti se svět strašně rychle mění. Všichni se někam honí a přísloví "Včera bylo pozdě" je více než trefné. V oblasti počítačů se pohybuji od 95-ého a s postupem času se mění i mé priority a cíle. Dříve to byly hlavně hry, postupem času jsem ochutnal programování a nakonec největší zabiják času - internet. Na internetu najdete vše. Když říkám, že vše, tak to myslím doslova. Na internetu můžete trávit hodiny času, aniž byste si to uvědomili. Pořád je někde něco nového a pořád vás to táhne. Pokud nejste napíchnutí, nejste in. Jste odříznutí od světa a každé ráno si musíte koupit noviny, abyste věděli, co se stalo. Když vlastníte doma stolní počítač, má to řadu svých výhod a nevýhod. Snažil jsem se sepsat plusy a mínusy notebooku. U stolního počítače je to ve většině případů opak:

+ úspora místa
+ přenositelnost
+ vše v jednom
+ absolutně tichý (max. větráčky na grafiku při velkém zatížení)
+ data pořád s vámi
+ elegantní a moderní řešení
+ sleep mode (notebook se uspí a vy můžete po otevření pokračovat, kde jste skončili)

- malá výdrž baterie bez napájení
- zlodějům se lépe krade
- velmi drahé upgrady hardware, leckdy i nemožné
- pořád drahá hračka ve srovnání se stolním pc
- zálohovat a zálohovat a zálohovat
- největší kámen úrazu - 5400 otáčkový HDD

Když si kupujete notebook, je v tom velká věda. Po internetu se válí spousta polopravd a velmi těžko se dá odhadnout jestli ta a ta informace je zrovna polopravda nebo odborná rada anebo nějaký úplně obyčejný kec. Je pravda, že notebook jsem vybíral asi měsíc. Nedařilo se mi vytipovat ten jediný, o kterém bych řekl, že je to THE ONE. Nikoho známého v okolí, kdo má notebook neznám. Možná jednoho dva lidi, kteří ho používají výhradně pracovně. Všichni mají vždy plnou pusu řečí o neužitečnosti notebooku, zbytečně drahé hračce. Musel jsem se spolehnout částečně na informace na internetu a těch pár rad od mých přátel.

První polopravda - chci levný notebook

Ano je to půl napůl. Chcete noťase pod 20k? Připravte se na neustále chrochtání vašeho přístroje, půl minutové otevírání word aplikací a minimální výbavu pro připojení na internet nebo různé periferie. Na hry rovnou zapomeňte, protože se dostane díky integrované grafice do doby GeForce2mx.

Druhá polopravda - koupím něco ojetého, z výprodeje skladových zásob nebo z USA.

Tak tohle je podle mě totální krok vedle. Ten notebook už minimálně rok pracoval. Někdo s ním nějak zacházel a nikdy nevíte jak. Nikdy nevíte, kdy se na něm něco pokazí nebo kdy odejde do věčných lovišť. Beru toto jako zbytečné riziko a i kdyby odešel třeba jeden kus HW, tak stejně výměna vyjde na nemalé peníze. Pokud chcete notebook, tak výhradně nový s dvouletou zárukou, která tuším jde i prodloužit (záleží na společnosti). U zboží ze zámoří je to jasné. Sice můžete ušetřit až 10.000, ale horší to bude s jakoukoliv podporou. Už jenom poslání notebooku zpět na firmu do USA se pěkně prodražuje a časově prodlužuje.

Třetí mýtus - integrovaná grafika versus externí

Nikdy jsem si nemyslel, že mezi těmito grafikami bude tak velký výkonostní rozdíl. Integrované grafiky jsou většinou INTEL GMA 900 (u nových 950) a podle benchmarků se pohybují někde v době, kdy vyšla GeForce2MX. Pokud si chcete zahrát na svém miláčkovi nějakou tu novější hru, připravte si minimálně 30k+.

Nejvíce opomíjená věc u notebooku - harddisk

Je jedno jestli má pevný disk 80 GB nebo 160 GB. Nejdůležitější jsou otáčky a výkon je opět šíleně razantní. Momentálně jsou na trhu 4 nejznámější otáčky - 4200 / 5400 / 7200 / 10000. Pokud u notebooku uvidíte tu první rychlost, připravte se na velké zbrždění celého systému. Protože až vám dojde fyzická RAM, přijde na řadu HDD a to teprve bude chrocht chrocht chrocht. Bohužel z malinkatých notebookových HDD nevymáčknete prozatím více než 5400. Klasické harddisky se prodávají s 7200 otáčkami a u nich je to ok. Do budoucna se chystám otestovat vliv výkonu, když hra bude nainstalována na externím HDD připojeném přes USB.

Až mi bůh věnuje trochu času, popíšu detailně toho svého miláčka, takže stand by.

Štítky: Ostatní


Komentáře

TrendSpotter
23. prosinec 2006, 17:08

Překlep: mělo být v textu: ...jen málo komu se podařilo odhadnout v jakém stádu budeme.

Jirka K.
14. prosinec 2006, 14:47

Btw: s těmi integrovanými repráky to byl doufám jen vtip :D Ad 1: spousta NB repro nemá, obvyklé je to u subnotebooků, Ad 2: i když mám 17”, tzn dostatečně velký case na to aby se tam daly rozumnější repráčky tak jejich užití je jen v kritických situacích. Podobně ZK v NB se nedají považovat za kvalitní pro trošku rozumnější práci, v levných modelech člověk slyší kdy se roztočí disk apod :)

Jirka K.
14. prosinec 2006, 14:43

Jinak nelze soudit book obecně dle tvého pořízeného. Jak říkám 5400ot disky bych neviděl jako zásadní nevýhodu. Koupit alespoň 1G RAM je dnes myslím samozřejmost a jde už to vidět i na levných modelech do 20 tisíc s DPH, kde je běžné 1G+120G 5400ot disk… A proč vybírat book s 256MB RAM případně s 2×512M když s 2×512M nebo lépe s 1×1G modulem stojí třeba jen o 1000kč víc?

Jirka K.
14. prosinec 2006, 14:38

Osobně bych 7200ot disk do NB nevyžadoval a ani ho nemám, to raději tu RAMku která udělá víc. Jelikož mě poč živí a některé důležité aplikace jsou psané v JAVě tak 1G je málo, takže ve finále zatím 1,5G vypnutý swap a běhá to luxusně. Jinak 7k za 2G je normální cena, tedy teď jsou paměti nahoře ale i tak :) Horší by byl upgrade na 4G, 2G moduly jsou k nesehnání a když už tak cca 20 tisíc za jeden :/
Zálohování... no to co je na D může jít do kopru stejně rychle jako C, přeci druhej disk může chcípnot taky, případě – nejlépe – oba najednou. Ano zažil sem servery s krásnými RAID, ale co z toho když chcíplo trafo a na 12V pustilo víc, poroučely se všechny disky v mašině, takže zálohovat zálohovat i na desktopu s 2 disky. Osobn laptop zálohuji relativně pravidelně na externí disk a čas od času důležité věci i na CD/DVD. Když dodělám nějakou zásadní práci tak zálohu provádím vždy nehledě na intervalu.

Redaktor ovsem.netAutor článku Johnyz
14. prosinec 2006, 13:12

velmi pěkně napsané, ale to co tady říkáš je skoro utopie pro běžného člověka.
Pokud si budu chtít koupit 7200 otáčkový HDD, přeplatím u HDD nehoráznou částku. 2 giga ram? sám jsem to chtěl a výměna současných pamětí u mého typu a náhrada za 2gb moduly by mě vyšla na 7000 ! Pořád zálohovat ? Na stolním PC jsem zálohoval pouze při reinstalu, protože jsem věděl, že to co mi zůstane na D, tak to tam po reinstalu zůstane. U notebooku si nemůžeš být nikdy jist, protože ti odchází většinou celý HDD (a kolik už jsem jich zažil). A můj model ? Absolutně tichý. Tak jak to říkám, tak to myslím doslova. Leckdy nepoznám jestli je počítač vůbec zapnutý a má spořič anebo jestli je vypnutý !

To, co jsem napsal, za tím si stojím.

Jirka K.
14. prosinec 2006, 12:39

- malá výdrž baterie bez napájení
toto je velice subjektivní, samo máme notebooky co vydrží celý pracovní den…

– velmi drahé upgrady hardware, leckdy i nemožné
RAM a HDD, případně CPU no problem. Upřímně pokud si pořídíte pořádnou mašinu vyměníte ji až za čas, sice stolní komp můžete upgradovat, ale .. deska nebude mít správný socket na nový procesor, nový paměti a kdo ví co ještě, takže ve finále vyměníte de facto vše .) Zůstatková hodnota NB bude vždy vyšší než u srovnatelného stolního PC, takže je víc peněz na upgrade – sice zase finančně náročnější.. – pořád drahá hračka ve srovnání se stolním pc
tomu nerozumím :D – zálohovat a zálohovat a zálohovat
to se na stolním PC nedělá? – největší kámen úrazu – 5400 otáčkový HDD
7200ot 2,5 samozřejmě jsou! Btw. argument když dojde ram… Když dáš v základu 2G tak jen tak nedojde.. s 1,5G u sebe mám swap vypnutý a pomalejší disk mě nerozhodí!.

+ absolutně tichý (max. větráčky na grafiku při velkém zatížení)
Tak toto je sporné model od modelu, od procesoru k procesoru. P-M jsou opravdu tiché, větrák stojí a zapne se občas (při kancelářské práci), u starších Pentium4-M či AthlonXP-M jsou to nebezpeční vařiči a tím pádem i řvouni ventilátorů. I u nových procesorů záleží na konstrukci chlazení. Celeron-M bude určo hlučnější díky chybějícím úsporným funkcím.

Jedno velice důležité + chybí a bývá velice často opomíjeno. Náročnost napájení! Stolní počítač v průměrné konfiguraci vezme řekněme 200-250W, při plné zátěži třeba 300-350W. S levnými trafy s nízkou účinností takový komp žere rázem 300-350W resp. 400-450W, k tomu nějaký monitor či LCD, dalších 50-100W. Mnoho i výkonnějších NB si vezme max 65, resp 90W, se zohledněním účinnosti zdroje se tak dostanem na nějakých 80-110W. Takže to co notebook spotřebuje za pracovní den si stolní počítač vezme za 1,5-2h provozu, což znamená asi 70-80% úsporu na energii a to při třeba jen 10h/denně provozu při životnosti 2 roky udělá sakra velký rozdíl! Denně cca 3kWh, jestli budu brát cenu 4kč za kWh, tak je to 12kč denně rozdíl, po dvou letech je rozdíl více než 8500kč!

Notoričtí hráči 3Dakcí náročných na grafiku nemusí zoufat. Jsou notebook co dají v novějších 3DMarcích i desetitisíce bodů... A zastánci SLI samo nepřijdou ani o něj… Slabší booky mají 2xGF Go7800 256MB, silnější 2x GF Go7950 512MB

mtts
14. prosinec 2006, 03:56

2.5” HDD s 7500 rpm jsou. Sice asi o 40% dražší a musí se dokoupit dodatečně.
Pořízením takového HDD se vyskytuje možnost dokoupit 2.5” USB box na HDD a starý používat jako přenosný. Nepotřebuje totiž externí napájení.

XixaoXXX
13. prosinec 2006, 16:19

bych poupravil zacatek…vyprat a uvarit pc jiz dnes umi..pomoci USB….moc se nepouziva..ale napriklad ohrivani napoje pomoci usb stojanku se sejde:) nebo muze naopak v lete neustale chladit napoj.. pracka k notebooku na cesty ale jiste taky..tak se to nejspis ujme..vetrak lampicka..vysavac na klavesnici..masazni strojek na ruce..nebo třeba dělo s kterým můžete střílet párátka:)))

MzK
13. prosinec 2006, 14:20

Já jsem porovnával stolní a notebook zde

Redaktor ovsem.netAutor článku Johnyz
13. prosinec 2006, 12:43

spraveno, věděli jsme o tom, ale neopravili :D

Hynek
13. prosinec 2006, 12:36

+ velmi drahé upgrady hardware, leckdy i nemožné

To že je výhoda notebooku? ;-)

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací