Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Wacom Graphire 4 - Jak se pracuje s tabletem


Wacom Graphire 4 - Jak se pracuje s tabletem

Autor: mirek  |  4. leden 2006  |  zobrazeno: 27 772×  |  9 komentářů

Wacom Graphire 4Je to již delší dobu, co jsem dostala tablet. A až teď se dostávám k tomu, abych vám ho trochu popsala a přiblížila práci s tímto nástrojem. Jedná se o tablet Wacom Graphire 4 je to jedna z novinek firmy Wacom. Firma Wacom je, alespoň podle mých zdrojů, jedničkou na trhu s tablety. Tento je však obzvlášť vyvedený, průhledný design v kombinaci se stříbrnou barvou velice lahodí oku. Maličké mínus dávam uchycení pera na tabletu, které je jiné než u předešlých modelů a to, že pero se pokládá vodorovně do drážky a přesně do ní nezapadá. Přenášení nebo špatné položení může zapříčinit pád pera.

Wacom Graphire 4Sada Wacom Graphire 4 obsahuje: tablet, pero (tedy bez myši), software (ovladače a kreslící program Corel Painter Essentials 2). Aby tablet správně pracoval, musíte si nainstalovat přiložený software. Bez něj sice tablet funguje, ale ne zcela správně a také není funkční rolovátko. Velice důležité je si nastavit tlačítka na peru i tabletu, tak aby jste dokázali běžně ovládat i Windows, protože při přepínání mezi aplikacemi nebudete pero odkládat a sahat po  myši. Zvláště v mém případě, kdy mám na stole velice málo místa a pokud potřebuji tablet, tak musím myš odložit tak, že s ní už nemohu pak pracovat. Ale je samozřejmě nesmysl myslet si, že tablet budete používat při běžné práci s počítačem. Tablet má sice dva módy nastavení a to:

  1. Pro běžnou práci jako s myší - tzn. pero musíte po podložce posunovat po kouskách a přizvedávat - pracovní plocha tabletu nezabírá celou plochu monitoru. Při této práci, se hrot pera nedotýká podložky a to proto, že každý dotek je jako kliknutí levým tlačítkem myší. A každý dvojdotek pera je dvojklik levým tlačítkem myši.
  2. Pro kreslení a práci v grafických programech - tzn. že pero neposunujete po podložce tabletu po kouskách, ale pracovní plocha tabletu je rovná ploše monitoru. Takže když klepnete perem do pravého horního rohu tabletu, tak se myš objeví v pravém horním rohu monitoru. Rozdíl v této práci je ten, že pokud chcete nakreslit čáru, tak se musí hrot pera dotýkat podložky a po podložce ho také musíte sunout. Nejvíce oceňuji měnící se přítlak pera. Hrot je mírně odpružený a tak máte lepší představu o tom kolik tlačíte. A na monitoru vidíte měníci se hrubost a sílu čáry. No prostě pro kreslení naprosto dokonalé.
Ukázka práce s tabletem a programem ArtRage

Nastavení tlačítek na samotném peru je následující. Dolní větší tlačítko (blíže k hrotu), je nejlepší nastavit jako pravé tlačítko myši, pro zobrazení kontextové nabídky. Druhé tlačítko si už můžete nastavit tak jak potřebujete. A opačný konec pera by měl fungovat jako guma. Nemusela jsem to ani nastavovat, guma fungovala už po nainstalování. Tlačítka na podložce nastavte stejně, jak funguje myš a funkční rolovátko se mi už také několikrát hodilo.

Pro správné pochopení práce s tabletem je nejlepší si to vyzkoušet. Když jsem začala tuto úžasnou věcičku zkoušet, zjistila jsem, že to není až tak jednoduché, jak to vypadá. Jde přece jen o jiný druh ovládání kurzoru, ale po chvilce cviku na to příjdete a zjistíte, že při kreslení a úpravě obrázků či fotek není lepší nástroj než tento.

Kresba 

Tablet používám hlavně ve Photoshopu, pro úpravu fotek a obrázků, kde je důležitá přesnost například při oddělování předmětu od pozadí, ořezávání a nespočtu dalších funkcí, který Photoshop nabízí. Bohužel jsem zatím nezjistila, jak ve Photoshopu nastavit reagování hrotu na přítlak (až na to příjdu, tak to zde doplním). Takže pro kreslení vám doporučím spíše Corel Painter Essential nebo ArtRage, kde síla přítlaku funguje bez jakéhokoliv nastavování. Recenze těchto kreslících programů připravím na příště :-)

Podpis

Štítky: Periferie


Komentáře

jirka
5. leden 2013, 22:03

Ahoj. Pěkná recenze Lenko. Též mi nefungoval přítlak ve fotošopu a pomohla až přeinstalace programu. Teď mi to funguje bez problémů.. takže doporučuju toto.

Dare
8. červenec 2008, 02:16

kdyby to nekdo cet ze potrebuje nastavit
PRITLAK PERA tak tady
————————-
http://www.tutorials.cz/clanek1172-tablet-tajemstvi-zbaveny

gl snad sem pomohl

Hynek
6. listopad 2006, 21:17

...a co se dá nakreslit s takovým tabletem, když ho má nějaký hoodně dobrý malíř? Stačí juknout na youtube.com. Příklad:

http://www.youtube.com/watch?v=HF-9OlMRZS4

Je to rychlokresba od jedné Kanaďanky – nick “sycra”. Kdyžtak ten nick hoďte do hledání, je tem toho fakt hodně...

Tak se jen dívejte a obdivujte to kreslení, do kterého hraje Apocalyptica, je to fakt zážitek… ;-)

Pája
24. květen 2006, 16:31

Ahoj, taky jsem si koupil tablet, v programu Corel Painter mi přítlak pera funguje nádherně ale v Photoshopu mi to nejde. Mohli by jste mi prosiiiim poradit!!?? Zkoušel jsem to tak jak psal DRAKEN víše!! Ale nic!!!

TomGarden
29. březen 2006, 14:27

ještě sehnat LOVE a kupuju hned…

Verunka
10. leden 2006, 16:28

ty jo švagrová, to je dobré!!! a kdy nakreslíš třeba mě nebo aspoň našeho králíka? :) Fakt to vypadá dost goodovně.

Redaktor ovsem.netAutor článku Lenka
7. leden 2006, 17:28

Ano tam, kde popisuješ jsem se to snažila nastavit, ale asi dělám něco špatně, že mi přítlak nefunguje. Ale děkuji za radu, alespoň vím, že to nastavuju na správném místě.

Draken
7. leden 2006, 16:54

Narazil jsem na to ze neumis v Photoshopu nastavit pritlak pera. v Photoshopu CS a CS2 (starsi verze nevim) se to nachází v roletce umístěné v pravo nahoře. Jedná se o “STOPY” (dále jsou tam pak jeste přednastavené nástroje a kombinace vrstev). Je potřeba mít vybrán jako nástroj např. štětec. Otevřením palety STOPY máš možnost nastavovat další parametry které s tím souvisí. Přítlak pera můžeš přiřadit k čemukoli, k šířce tahu, ke světlosti tahu, rotaci atp. na výběr je toho mnoho. U profesionálnějších tabletů je možno přiřadit i náklon či otočení vašeho pera při práci… ;)

Redaktor ovsem.net Johnyz
4. leden 2006, 10:22

wow, už jen kvuli tomu podpisu od Lenky bych si to koupil :)

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací