Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | 3D akce BioShock a jeho podmořský Rapture


3D akce BioShock a jeho podmořský Rapture

Autor: Milan Kvita  |  7. leden 2008  |  zobrazeno: 55 064×  |  11 komentářů

BIOSHOCKK akční hře BioShock jsem se dostal až po rozšíření pamětí u mého notebooku. Bez RAM se to jednoduše nedalo hrát. BioShock mne navíc zprvu vůbec nelákal, i když jsem o ní hodně slyšel. Nakonec se z toho vyklubala akcička, která si vyžádá mnohem více pozornosti. Vyniká hratelností, grafickým zpracováním a příběhem. Hra jede na grafickém engine Unreal 3 a abyste si ji zahráli, potřebujete grafiku, co zvládá alespoň pixel shadery 3.

BioshockPříběh začíná velmi stručně. Letíte letadlem, které havaruje. Jakmile se vynoříte, doplavete před maják a z tama se svezete hlubinnou ponorkou do podmořského městečka Rapture. Městečko mělo být to nej nej nej a proto se tam objevila elita vědců z celého světa. Ti ovšem našli jakousi látku ADAM, která vedla ke zkáze. Vy se dostáváte do města už opuštěného a zkaženého. Bude na vás čekat plno nástrah a budete se muset hodně snažit, abyste odtamtud vyvázli živí ...

Levely jsou perfetkně udělané. Ani na chvilku jsem neměl pocit, že bych nějakou pasáž procházel znova. Vše vypiplané do posledního detailu a navíc umocněné množstvím světel a všelijakých efektů. Právě na to je vhodný onen Unreal 3 engine. Jakožto hrdina se pohybujete neustále v šerém prostředí, často i hodně tmavém. To můžete vidět na obrázcích.

BioshockZbraní je hned několik typů. Máte na výběr klasicky z hasáku, pistole, kulometu (takový ten správný gangsterský), brokovnice a pozor, už to začíná - speciální granátomet, fotoaparát, chemickou zbraň a kuš. Autoři vše zpestřili mnoha druhy náboji. Takže náboje seženete obyčejné, průrazné, výbušné a další. V granátometu si můžete odzkokušet RPG rakety naváděné na teplo, nášlapné miny, s fotoaparátem studujete nepřítele a získáváte proti němu taktickou výhodu, u chemické zbraně si zahráváte s napalmem, elektrickým gelem anebo mrazící kapalinou. Kuš je velmi účinná na dálku, ale těch případů je minimum. Nejhorší na tom všem je, že jsem byl věčně bez nábojů.

BioshockAby hra nebyla tak prostoduchá a získala na šťávě a variabilitě, přidali autoři do hry plasmidy. To jsou různé bonusy, které získáváte ve hře a využíváte je proti nepříteli nebo si usnadňujete hru. Je jich strašně moc a určitě si vyberete své oblíbené, protože je nebudete moci používat všechny najednou. Plasmidy vám pomůžou zlikvidovat nepřátelské věžičky, otevřít spolehlivěji sejfy, roztavit kusy ledu a hromadu dalších věcí.

Další zpestření, které si autoři vymysleli jsou ADAMy. Nejenom, že to je látka, která skoro vyhubila Rapture, ale vy tu látku také sbíráte. V každém levelu je sestřička s tatínkem. Sestřička je posedlá ďáblem a vy jí musíte osvobodit. Čili zabít taťku. No a potom si vyberete, jakým způsobem získáte ADAMy (je to něco jako karma, kterou vysaváte z holčičky). Buď ji vysajete úplně (špatný způsob, ale dvojité ADAMy) anebo jen částečně (ale budete potom odměněni). Konec hry se bude podle toho odvíjet. Ke konci se připravte na pěkně odolné tatínky.

ABioshockby toho nebylo málo, ve hře se dočkáme automatů, ve kterých si můžeme nakoupit vybavení, lékarničky, vyměňovat plasmidy, upgradovat zbraně a další .. Aby k vám byly automaty přátelštější, je možné je hacknout (upravit). Vybavení poté bude levnější. Hacknout můžete i bezpečnostní věžičky, kamery, vchody se speciálním vybavením a další ... Hackování je taková menší vsuvka. Skládáte potrubí a tím potrubím musíte propojit dva konce. Před začátkem se objeví obtížnost hacku. Čím větší, tím méně času na propojení máte. Čas se dá také navýšit plasmidy.

Nepřítel má vcelku dobrou umělou inteligenci. Nechodí po tuctech a s každým se musíte vypořádat individuálně. Na každého platí úplně něco jiného a pokud zrovna nemáte daný proti-prostředek, pěkně se s ním natrápíte. Jeden do vás začne mlátit kovovou rourou, druhý lozí po stěnách, třetí umí házet nepříjemné granáty, další po vás vrhá ohnivé plameny. Tak velká variabilita zaručuje velmi dlouhou hratelnost.

BioshockPokud umřete, dostanete se do speciální oživovací komory. Je to něco ve stylu checkpoint a dle mého i inteligentnější řešení, než že budete těsně před akcí dělat quicksavy.

Dobrou hru poznáte až po několika hodinách hraní. Kdybych se ke hře pro dvou měsících nevrátil, asi by v mé paměti zůstal pouze název. Hra má celkem sedm částí a na dohrání postačí cca 2 herní dny. Takové hráčské nadšení ve mne vyvolal naposledy Call of Duty 4 (ale ten byl podstatně kratší). BioShock se jako celek povedl a dávám mu velkou jedničku. Kdyby takovéhle hry vydávali pořád, asi bychom za chvíli zavítali do řad závisláků. Pokud se zaseknete, doporučuji návod na www.abecedaher.cz. Ostatně na této adrese najdete i cheaty, wallpapery a obal na CD. Hra je lokalizovaná v češtině a můžete ji zakoupit na xzone.cz.

Štítky: Akční


Komentáře

asdadqdsacawqde
20. srpen 2009, 15:52

<a href=“http://www.muson.ucoz.com”>

Karel
28. srpen 2008, 14:31

Jde to spustit ve Vistách.

ghgg
31. leden 2008, 17:30

eert

Redaktor ovsem.netAutor článku Johnyz
26. leden 2008, 22:46

mi se to kousalo, jak jsem měl pouze 1GB ram. Jakmile jsem rozšířil na 2GB, bylo to v pohodě.

jakub
26. leden 2008, 21:41

Ahoj lidi.Chci se jen zeptat.Stahnul sem demo bioshocka a po cca 5minutách hraní se kousne a konec.Jinak počítač na to stačí.Běhá mi to na full detaily,ale prostě se to kousne.Nevíte někdo jak na to?Stahnul sem to 2x pokaždý z jiný stránky,ale nevim jestli se mi to s něčim nehádá.Díky a mějte se

no.nick
14. leden 2008, 12:09

Jry – ja jsem se jenom ptal… jsem z čech ,kořeny z jizni moravy na Valašsku jsem nikdy nebyl a tak mi to slovo připadalo divny. Dnes jsem ho četl podruhé v jedné diskuzi o Čunkovi.. ted uz to vím a tak se ti hluboce omlouvám že jsem ti zkazil jinak plodnou diskuzi o BIOSHOCK .....

Jry
13. leden 2008, 22:04

Jako drsná diskuse,... članek o bioshocku a kvuli nějakého debžota se tu řeší Z TAMA :-D nechapu o co mu jde,.. jinač supr článek

raisin
10. leden 2008, 20:36

“z tama” neni zase tak hrozne oproti tomu, kdyz si zapnes televizi a tam slysis opravdu “jen spisovna slova” a do toho ten krasny (na Morave a Slezku nenavideny) cechacsky prizvuk koukej…zlutej…vo co ti de…voko…atd.

Muf
10. leden 2008, 17:36

Z tama…gdybys bydlel na Valassku nebo tam aspon jezdil, toz bys pochopil, co je to z tama… :-D :-D

Redaktor ovsem.netAutor článku Johnyz
9. leden 2008, 18:13

možná by tam mělo být odtamtuď, ale pochopils to ne ? Jinak pravopisné chyby se taktně řeší přes email.
A ještě jedna malá poznámka – z češtiny jsem měl stabilně za 3 ...

no.nick
9. leden 2008, 16:39

prosím co je to z TAMA ?? ve slovníku spisovné češtiny jsem to nenešel

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací