Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Company of Heroes - první minuty


Company of Heroes - první minuty

Autor: Milan Kvita  |  1. říjen 2006  |  zobrazeno: 15 902×  |  4 komentáře

Company Of HeroesOdpoledne se mi dostala do rukou hra, která si mne získala během pár minut. Je to realtime strategie Company of Heroes. Strategií je dnes celkem přehršle a vše se soustřeďuje na online styl krátkých půlhodinových zápasů (Warcraft, Starcraft a jiné). Čekal jsem něco podobného, ale za prvních pár odehraných hodin jsem měl problém odlepit se od monitoru. Krátké intro a seznámení tutoriálem mi naznačilo, že tohleto nebude jen tak ledajaká tuctová strategie.

Úvodní obrazovkaHra je zasazena do prostředí druhé světové války. Toto téma už bylo zpracováno ve hrách tolikrát, kolikrát si za celý život stačíte vyměnit fusakle. V kampani to celé začíná sebevražedným vyloděním v Normandii na Omaha Beach a poté řádíte s paragány, kteří přežili tu smršť kulek, když skákali dolů. Celá kampaň jede v režii američanů, což mne docela mrzí, protože i ostatní se podíleli na otočení výsledku války.

Jednotky jsou velmi dobře promyšleny. Základní grupou je šest vojáků v týmu a tým se může rozdělit a ovládat jakoukoliv techniku - kulomety, bazooky, minomety a další. Inteligence je vskutku zajímavá, jednotky se kryjí navzájem a využívají překážek k vylepšení útočných pozic. Do hry se dostává také sniper, drtící lehké jednotky jednou ránou s možností kamufláže, těžké kulomety, které jsou účinné proti velké bandě nepřátelských vojáků, dalekonosné minomety - ty jsou obzvláště výhodné, protože dokážou ostřelovat velkou oblast i tam, kde nevidíte. Dále jednotky mohou házet granáty, stavět pískové pytle, aby se mohly skrýt anebo například i pokládat miny. Celá strategie se právě liší osobitým ovládáním jednotek, neustálé jištění právě dobitých pozic. Hru šperkují i různé vychytávky - například tanky mají svá slabá místa - přední a zadní pancéřování. Poškezené tanky mohou opravit inženýři, kteří zároveň slouží jako stavitelské jednotky. Jednotky časem získávají zkušenosti a na základě toho je mohou získat další možné dovednosti. Samozřejmě záleží na druhu oné jednotky.

HeadquartersMapa je rozdělena na mnoho malých sektorů. Každý sektor něco znamená - nějaký bonus pro vás. Vesměs se jedná o zdroje (muži, benzín a munice). Čím víc kontrolujete bodů, tím víc vyděláváte a máte větší možnosti. Každý sektor je třeba zajistit a to už tak jednoduché nebude. Mluvím teď spíše o multiplayeru, protože těch sektorů je opravdu mnoho a možností, jak sektor napadnout, je opravdu hodně (ono bude třeba stačit vzdálené ostřelování nepřátelských minometů nejpravděpodobnější místa vašich jednotek :) ).

Co se týče grafické stránky, tak je velmi propracovaná. Detailní vypracování všeho, co se hýbe, zničit jde snad skoro vše, na co si vzpomenete. Fyzikální model funguje velmi dobře, takže vidíte trosky z toho, co zbylo, krátery v zemi, prostřílené domy, stopy od kulek aj. Efekty jsou rovněž velmi zdařilé - taková střelba z těžkého kulometu je přímo rajským pohledem na neuvěřitelnou sílu proti pěchotě a dává vám slastný pocit při odrážení útoku německých nepřátel. Efektní výbuchy ať už zničených tanků, vozidel nebo nastražených min jsou prostě ..... efektní. Pohled 3d kamerou a možnost dostatečného přiblížení vám umožní sledovat akci téměř z jakéhokoliv pohledu.

Celkem obstojné krytíMultiplayer nabízí asi 15 map pro maximálně 8 hráčů. Do pozice můžete nasadit i počítač (3 úrovně obtížnosti), takže si můžete s přáteli zahrát i kooperativu. Co se týče výběru stran, tak opět máte možnost hrát pouze buď za amíky nebo němčoury, což je opět škoda. Takový propracovaný systém národů by totiž nebyl na škodu. Jeden národ by měl třeba bonus v létání a nevýhodu v něčem jiném. Pouze 2 módy hry  nedávají šanci na dlouhou zábavu v multiplayeru. Jednoduché zničení soupeře a potom nadvláda nad body. Suma sumárum to vidím tak, že se multiplayer stane během pár hodin stereotypem, protože chybí i jakýkoliv modul na stavbu vlastních map.

Tato hra posunula konečně strategie o další krok dopředu. Nasadila nový standard, který bude velmi těžké překročit. Můžu říci, že po pár měsících je tu konečně strategie, která mne dostala svým příběhem, nadupanými akcemi, spoustou hromadných přestřelek a válečnou vřavou, natož milióny vystřílených nábojnic. Navíc atmosféra druhé světové války tomu dodala ten pravý efekt. Žádné vymyšlené stroje, žádni koně s jezdci ze 16-ého století, žádné vesmírné lodě, ale jen a jen tuny rachotícího železa, vůně střelného prachu a pořádné bitevní pole.

Oficiální stránky jsou www.companyofheroesgame.com. Odtud si  můžete stáhnout i demo. Hra u nás vychází 3. října a bude stát pouhých 899,-, což je velmi pěkná částka na tuto povedenou strategii. Hra bude v češtině, ale dá se předpokládat, že to budou pouze titulky a dabing zůstane nepozměněn. Na serveru www.abecedaher.cz je už i nějaký ten trainer.

Štítky: Strategie


Komentáře

fujka
2. červen 2010, 16:06

zprava pro vitek:ja uz mam cd kye a mam i patch ale nemam hru pls rekni str a dam key

Fidži
8. červenec 2009, 10:55

Opravdu skvělá a promyšlená hra, ale občas je hodně potřeba taktizovat protože obtížnost hry není zrovna malá…

miro
25. květen 2008, 16:42

cawte je to super hra ale zhanam nanu cesky preklad…neviete kde by som ho mohol stiahnut?diki

vitek
11. březen 2007, 10:58

prosim vas jak se mam zaregistrovat na company of heroes kdyz chci hrat po multipleyru jak tam mam zadat ten cd key kdyz vytvarim ucet ja totiz nevim jakej nebo jak ho tam mam dat me to porad pise spatne sem zadal cd key prosim pomozte mi?

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací