Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Logická hra Puzzle Quest: Challenge of the Warlords


Logická hra Puzzle Quest: Challenge of the Warlords

Autor: Milan Kvita  |  23. červenec 2008  |  zobrazeno: 17 046×  |  8 komentářů

puzzle questJak už to bývá, už i já se přestávám zajímat o herní novinky. Nebaví mne sledovat každý titul. Kde se co šustne, jaké jsou efekty, jaký je rozdíl oproti jiné hře ... Nicméně do rukou se mi dostal velmi zajímavý kousek, který stojí za pár hodin strávených u počítače navíc. Jmenuje se Puzzle Quest: Challenge of the Warlords a jak již název napovídá, bude se jednat o logickou hru s příběhem. Tato hra je založena na slavném Bejeweled systému - odbourávání kamenů pomocí různých kombinací. Spojíte tři stejné kameny a ty rupnou. Za spojení jste v jiných hrách dostávali většinou bodové ohodnocení a pokud se vám podařilo propojit řadu čtyř nebo dokonce pěti kamenů, byli jste ohodnoceni bonusem. Nejinak je tomu i v Puzzle Quest, ale autoři navíc hru opepřili prvky RPG i s příběhem.

Puzzle quest - mapa Když jsem začínal hru, dostal jsem na výběr ze čtyř hrdinů - druid, rytíř, bojovník a kouzelník. Podle vašeho výběru se odvíjí celá hra. Každý je specialista v něčem jiném a zaměřuje se na jiný způsob boje. Je jen na vás, koho si vyberete. Osobně jsme zkoušeli s kolegou bojovníka a kouzelníka. Musím říct, že kouzelník se mi líbil více, protože měl široký výběr kouzel, zatímco bojovník se tvářil jako opravdový hromotluk s hromadou HP (hitpoints) a celá hra ztrácela na variabilitě. Hned ze začátku jsem byl vtažen do příběhu a prošel jsem tréninkovým kolem na seznámení s hrou. K dispozici mi byl hrad, ve kterém jsem mohl postavit speciální budovy. Každá budova je unikátní, ale dostupná až po nasbírání určitého finančního obnosu. Můžete tak vytvořit například dungeon (kde se učíte kouzla od vašich nepřátel), forge (kováte unikátní magické artefakty), temple (vylepšujete skilly vašeho hrdiny) a další 3 budovy.

puzzle quest - úvodní obrazovka Jako hrdina sbíráte zkušenosti, penízky, předměty a plníte questy. Vzhledem k velikosti mapy jich bude asi dost (sám jsem ji ještě neprošel, ale nějakých pár desítek hodin to určitě zabere). Za každý level dostanete experience body, které investujete do sedmi schopností. Nenašel jsem žádnou metodiku, která by vás udělala nejsilnějšího, ale je dobré se specializovat na dvě barvy kamenů a zbytek rozdělovat rovnoměrně do  schopností battle, cunning a morale. Peníze jsou většinou dobré na postavení budov ve vašem hradu, ale dají se také využít i při nákupu artefaktů, které vám pomohou v boji. Postupným plněním questů se ke mě připojili přátelé, jejichž pomoc jsem velmi ocenil.

puzzle quest - hlavní část hry Hlavní část hry je bourání kamenů. Na ploše 8x8 jsou rozmístěny hrací kameny, které mají přirozenou zemskou gravitaci (po sbourání padají ty nad nimi dolů). Kameny zbouráte tak, že přehodíte jeden s druhým. Ty se jakoby spojí a vykonají akci. Za každou akci jste různě ohodnoceni. Barvy kamenů představují barvu many, která se vám načítá do vašeho "zásobníku". Vlevo mám svých šest nejpoužívanějších kouzel, které mi pomáhají v boji. Jakmile na ně budu mít manu, můžu je použít. Třeba i vícekrát za sebou. Po mém tahu následuje tah soupeře. I on má kouzla a rovněž se mu načítá mana do "zásobníku". Hráči mají určitý počet HP. Jakmile klesne u někoho na nulu, protivník je poražen. Ve hře jsou další 3 druhy kamenů - lebky (těmi si ubližujete), fialové hvězdičky (zkušenostní body), zlaté mince (penízky do pokladničky). Posledním kamenem jsou násobiče many. Když jej použijete,  přidělená mana se za sbourání kamenů znásobí. Za spojení čtyř kamenů dostanete tah navíc, za pět kamenů i nějaký ten bonus. Prvních pár her vás vyškolí, takže není zapotřebí se rozepisovat dále.

puzzle quest - můj hrad Hra mě sama o sobě velmi mile překvapila. Grafika je jednoduchá a přehledná. Žádné titěrné obrázky a přebytečné funkce. I když se může zdát hra po několika hodinách stereotypní, je to jedině dobře. Hra má být od toho, abyste si ji zahráli hodinku denně a ne abyste u počítače proseděli celé odpoledne, natož večer. Vzhledem k RPG prvkům mne to táhne pořád dál a dál. Neustále zkouším nová kouzla a způsoby a těšiím se, až to natřu nepříteli jedním šmahem. Nepřítel se ovšem také zlepšuje a žádný boj není stejný. 

Puzzle Quest není nijak náročný a byl vydán jak pro PC, tak i pro Nintendo DS, WII a Sony PSP. Bohužel není freeware a dá se koupit za cca $20. Demoverze je omezená na hodinu hraní. Pozor, hra je velmi návyková. A navíc vás určitě potěším tím, že hra obsahuje multiplayer :-). Pro opravdové nadšence vyšel i datadisk Revenge of the Plague Lord. Češtinu jsem zatím nikde nenašel.

Štítky: Logické


Komentáře

Logické hry
30. červen 2012, 13:48

Pohodová, odpočinková hra na nedělní odpoledne, ale víc bych tomu nedal je to dost jednotvarné časem.

bobeksoft
12. červen 2009, 20:57

Dokončil jsem 100% překlad (původní McMichal), kdo máte zájem, ozvěte se. Opraven pravopis, některá jména změněna (upravena).

Adam
2. duben 2009, 18:06

Mám nepříjemnej pocit, že za hodnocením kravina se skrývá věta “Je to na mě těžký a necháput to” :)

Satyra
10. leden 2009, 23:55

Neuplná čeština (prelozeno asi 80 %) je zde :
http://mcmichalcestiny.blogspot.com/2008/12/nedokoneno-puzzle-quest-challenge-of.html

ja to s ni hraju a v pohode, krome kouzel je asi prelozeno vsechno, rozhovory atd. Takze muzete vyzkouset, me funguje bezvadne.

a tady je dalsi oskaz na mody do teto hry :
http://www.freewebs.com/pqmods/pqmods.htm

je to super hra :)

Redaktor ovsem.netAutor článku Johnyz
4. říjen 2008, 11:06

to je zvláštní Tomáši, že když jsem to měl na lance, tak to chtěl každej ..

thudec
19. srpen 2008, 01:57

Nemohu než doporučit: je o tisíc peocent lepší než bezduché střílečky. Tome, v hodnocení jsi poněkud (dost) mimo.

Bruce808
31. červenec 2008, 10:20

Zajmavě shrnuto jedním slovem :D. Ja jsem to ještě nezkoušel ale dřív nebo později… ;)

tomáš
30. červenec 2008, 22:15

kravina

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací