Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Osadníci z Katanu


Osadníci z Katanu

Autor: Milan Kvita  |  12. prosinec 2007  |  zobrazeno: 39 678×  |  13 komentářů

Osadníci z KatanuKdyž se řeknou Osadníci z Katanu, ne každému se hned vybaví, o co jde.

Pokud nevíte, co koupit svým známým nebo do rodiny a víte, že je někdo hravý, tak vězte, že Osadníci z Katanu je ideální dárek, protože jej může hrát jakákoliv věková generace. Společenská hra, u které se pobavíte a přitom strávený čas se pohybuje okolo hodinky.

obsah krabiceOsadníci z Katanu je strategická desková hra. Políčka jsou tvořeny z hexagonů a jednotlivé hexagony představuji surovinu. Hra je velmi variabilní, protože se hexagony rozhazují pokaždé jinak. To samé platí i pro čísla, která určují hodnotu pro vrh kostky a jsou rozmístěny 1x na každém hexagonu. Pokud hráč hodí onu hodnotu, vlastníci daného hexagonu si mohou vzít surovinu. Na základě surovin stavíte cesty, vesnice nebo je vylepšujete na města.

Vyhrávám !!! Jsem červený :-)Aby hra nebyla tak sterotypní, přidali autoři do hry akční karty, které si můžete zakoupit za určitou kombinaci surovin. Akční karty vám pomohou k rozvíjení staveb, sbírání bodů a nebo k přemístění zloděje. Zloděj je jedna z dalších vychytávek, která zpestřuje hru. Pokud padne sedmička ve hře, přemisťuje se zloděj na hráčův zvolený hexagon. Z toho potom nelze získávat suroviny. Navíc hráč, který vlastní více než osm karet(surovin) v ruce, musí polovičku odevzdat do banku. Cílem hry je úspěšně se rozvinout a sesbírat předem daný počet bodů herní kamenypomocí hracích kamenů a karet. Hrací kameny se rozmisťují po spojnicích hexagonů, ale je třeba dodržet určitá pravidla. Pokud hráči chybí ve hře surovina, může ji směnit. Buď s hráči nebo v přístavu anebo v banku. U hráčů záleží na domluvě. V banku je standardní směnný kurz 4 stejné suroviny za 1 žádanou. Ten samozřejmě můžete snížit na 3:1, ale musíte mít vesnici (anebo město) založenou u přístavu, který je na okraji hrací plochy. Dále existují speciální přístavy na suroviny, kde je možný směnný poměr 2:1.

suroviny a akční karty jsou vpravo doleTato hříčka je určena pro 2-4 hráče. Čtyři jsou ideální a hráči tak čelí většímu tlaku na promyšlení svých tahů. Navíc existuje rozšíření na 5-6 hráčů. Celkový čas hry se pohybuje okolo hodiny, takže pokud vás hra opravdu baví, tak není problém strávit u toho celé odpoledne. U hry platí, že záleží hodně na rozložení svých kamenů, ale pokud jednoduše nepadají kostky, tak i sebelepší rozmístění kamenů vám k výhře nepomůže.

Základ vás vyjde něco kolem tisícikoruny a rozšíření kolem šesti stovek. Je dobré se dívat na vydání (ty novější obsahují třeba nově vymodelované kameny atd.). Hru si můžete zahrát i online na www.osadnici.ekamarad.cz, ale na deskovou verzi určitě nesahá ani na paty.

Štítky: Strategie


Komentáře

pica
13. říjen 2009, 16:25

je to sracka lepší je wowko

blondo
4. červen 2008, 15:53

supr hra je to jak travian prostě super

Fix
24. duben 2008, 19:18

ja mam rad osadniky a bavimne tak vam to doporucuju

Sentinel
5. březen 2008, 15:40

Tak u na nyni me zaujal web s osadniky zde:
http://osadnici.happz.cz/login/

Jinak moc dobre je tato hra zpracovana zde:
http://games.asobrain.com (pod nazvem Xplorers), stejne jako hra Carcassonne (pod nazvem Toulouse)

Dalsi odkaz na seznam pocitacoveho zpracovani teto deskove hry je zde:
http://tripalot.com/games/catan.htm

Moc dobre zpracovani je take v java verzi zde:
http://sourceforge.net/projects/jsettlers/
(verzi 1.0.5 mam pocestenou)

Jirka_Jiřík
19. únor 2008, 22:13

Osadníky jsem sice nehrál, ale zkuste PILÍŘE ZEMĚ. Tohle je taky bezva desková hra a strávil jsem u ní už mnoho času. Osadníky bych si také zahrál, ale zatím jsem ještě neměl tu příležitost.

Trupik
4. únor 2008, 19:00

Ano, Osadníci jsou výborná hra – a taky dá se říct odstartovali boom deskových her u nás. Pokud už se vám Osadníci ohráli (přece jen už tu jsou několik let), mrkněte na http://trupik.aspweb.cz/deskove-hry.aspx – najdete zde spoustu dalších tipů na nové i starší hry.

Martin Plesnivý
27. leden 2008, 19:30

Osadníky z Katanu doporučuji, je to hra, která se neokouká, neboť ostrov je pokaždé jiný. Není to hra, která by trvala hodiny a hodiny, stačí hodina až hodina a půl. Také doporučuji smartblue, kde hraji, ale desková verze je podle mého názoru ještě lepší. Hlavní výhoda deskové verze tkví v lepší komunikaci s ostatními hráči, protože je vidíte, a domlouváte se naživo, což ale není chyba smartblue, protože ne všichni mají k dispozici takový program, aby se mohli vidět přes internet, a tudíž to po uživatelích internetového serveru nelze požadovat. Navíc smartblue v současnosti není na adrese uváděné nogardem k dispozici, bylo včera nebo předevčírem přesunuto na jiný server a já nevím kam. Na závěr varování: Tato zpráva není zcela nestranná. Přesněji řečeno, není vůbec nestranná. Osadníkům z Katanu jsem totiž propadl již v roce 2001. Pokud budete chtít hledat podrobnosti, naleznete je na www.deskohrani.cz, když si projdete turnaje v Osadnících z let 2001, 2002, 2005, 2006 a 2007.

Redaktor ovsem.net Jirka
24. prosinec 2007, 17:01

Tak jsme si to také pořídíli Osadníky a je to fakt super zábava. Vřele doporučuji.

Joey
15. prosinec 2007, 16:50

Kdyby mel nekdo zajem, tak prodam nepouzite rozsireni pro 5-6 hracu – nove vydani. Bohuzel jsem si nevsiml, ze jde o nove vydani a nesedelo mi k me zakladni hre (stare vydani). Cena priblizne 450Kc.

Redaktor ovsem.net Jirka
14. prosinec 2007, 00:43

Souhlasím, s tím, že deskové hry dnes nabízejí luxusní herní zážitek. Např. my teď doma paříme Proroctví. Brzy napíši o této hře také recenzi.

Tomik
13. prosinec 2007, 23:40

Také vřele doporučuji, mám sice starší verzi, ale i tak to stojí zato. :)

Jinak si myslím, že se deskové hry dají všeobecně doporučit, většina lidí si pod pojmem “deskové hry” představí jen člověče nezlob se a šachy, ale dnešní deskové hry jsou opravdu vymakané a kčasto i velmi zábavné, např. ty z německa (viz případ Osadníků).

Denča
13. prosinec 2007, 19:19

jo osadnici jsou fakt dobry…uz sem je hrala asi tak 100x a porad me bavi… je pravda, že jsou i jiny deskovy hry ale ja osobne maqm fakt asi nejradsi osadniky…

nogard
12. prosinec 2007, 23:21

Online doporučuju SmartBlue – podle mne je lepší než ekamarad

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací