Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | The Elder Scrolls IV: Oblivion


The Elder Scrolls IV: Oblivion

Autor: Milan Kvita  |  9. duben 2006  |  zobrazeno: 12 641×  |  18 komentářů

33tKdyž se poprvé začalo mluvit o dalším pokračování hry Morrowind, tak jakákoliv další novinka mnou projela jako blesk. Jakýkoliv náznak mi naznačil, že bych se o hru měl zajímat dál. Nicméně zpráva o tom, že to má být vydáno až v této době (první zmínky byly tak 1,5 roku nazpět) mne docela schladila. Čím více se hra blížila k datu vydání, tím více jsem narážel na obrázky z her, které byly úchvatné a naznačovaly, do jaké grafické hloubky se autoři ponoří. Po několika hodinách hraní jsem unešen. Unešen nejen grafickými detaily, ale celou hrou, systémem boje, myšlení postav, kde každá má svou osobnost, žádné prachsprosté kopie, jednají dle svého programu, mají žebříček hodnot, jinou tvář, jinou zbroj, ... no jednoduše je to jako by jste vzali Prahu, zkopírovali každého jedince s jeho osobností a životem a vsunuli ho do hry. Každé město, které je vytvořeno, má svůj osobitý charakter, to hlavní je navíc rozděleno na několik částí, takže je opravdu co procházet. Oproti třetímu dílu je to opravdu mega změna.

34tPříběh začíná tak, že jste uvězněni v cele hlavního města a kdyby si vás nepovšimnul král, tak tam jste uvězněni doteď. Jenže on vás viděl ve snech a pomůže vám utéci přes tajnou chodbu. Dostanete se do stok, kde potkáte pár krys a je to bráno jako seznámení se hrou. Když jsem vyšel ven, bylo mi řečeno kde a jak mám dál pokračovat, ale znáte to. Chtěl jsem mrknout tu a tu ... Nejvíce jsem byl nadržený na koně, konečně se projet plnou parou vpřed, nikde pěšky. Bez peněz jsem ho musel ukradnout ajéjej. Chytla mne hradní stráž a bez peněz jsem musel opět do vězení :-). Jakmile jsem vystoupil z kobky tak kolem mne prošla tajemná osoba a dala mi nějaký vzkaz od Gray Foxe. Sraz v tolik a tolik tam a tam. Tož jsem tak udělal, splnil nějaký ten questík a po hodince jsem se stal členem zlodějské guildy. Ve světě morrowindu můžete hrád za obě strany, jak za tu zlou, tak i tu dobrou. Nějak jsem se dostal dál, omylem jsem vlezl do Guildy mágů a hned jsem si řekl, proč se nestát členem Guildy mágů. Jenže tento quest je poněkud rozsáhlejší a už jej plním třetím dnem. Mezitím jsem se probil několika dungeonama, stal se Vampírem (lze vyléčit, ale questem), Vyzkoušel boj v aréně. Naučil jsem se tak trošku páčit zámky, mluvit s lidma. Jsem z celé hry unešen, protože už ji hraju XY hodin a jsem pořád někde na začátku. Autoři psali, že je několik línií a ta hlavní má 20 hodin čistého herního času, pokud víte co a jak a moc se s tím nepářete.

35tJedním trnem v oku je náročnost hry. Musím říci, že můj počítač už asi potřebuje upgradovat, protože nestačím s tím minimem co teď mám - 2500+ barton, radeon9600xt, 1gb ram. S touto sestavou hraju na very low detailech a mám problémy s neplynulostí a hromadou dat, která se valí na mé drahocenné součástky. Došel jsem ke krizovému opatření a to mrknout na to, jak vypadá starý známý oblivon.ini soubor, kde jsou i věci, které v nastavení nejsou. Dle příspěvků ve fórech jsem povypínal věci, které jem uznal za vhodné a testoval. Hra už běžela dalo by se říci v pohodě, ale pořád to nebylo ono. Při setkání s nepřítelem to bylo opět jako komiksové vydání, hlavně ve venkovních prostorách. Šáhl jsem k tomu nejkrytičtějšímu opatření a odebral ve hře všechny stromy. Hra trošku dodala jiného rázu, ale všechno je to drobátko přehlednější, vidím jen louky :). Jednoduše treeless hra. Konečně drtím nepřítele a nemusím se obávat komiksové grafiky. Sice celá hra teď vypadá jako morrowind II - III, ale za ten děj a mnohé připravené dobrodružství to rozhodně stojí.

Další věc je jazyk. Celá hra je kompletně v angličtině a pochybuji, že někdo během tohoto roku dokáže přeložit hru do češtiny. Dialogy postav jsou kompletně mluvené a otitulkované. Pro toho, kdo je pokročilý v ENG, nejspíš nebude hra problém, mluvené slovo je opravdu basic bez přízvuků a text je podle mne jednoduchý, co se týče klíčových slov (pak potom ještě ta omáčka kolem). V čem je tato hra vyjímečná, tak když otevřete knihu, tak opravdu můžete číst jako z knihy. Text je srozumitelný a dává smysl, čili jsou tam příběhy, nějaké manuály pro mágy a další. Až se budete tedy nudit, přečtěte si ve světě morrowindu nějakou tu knihu. Neříkám, že každá z nich má přes sto stránek.

Je to také jedna z mála her, za kterou bych byl obětovat pár svých peněz a koupit originál. Asi se tomu tak stane, s velkou pravděpodobností ale až po upgradu celého počítače a to si příběh užiju pořádně a odznova.

36tNa oblivion.idnes.cz je už docela dost věcí o morrowindu. Součástí je i fórum, kde se mi podařilo najít hodně okolo hry, problémů a řešení questů, různých triků a další. Hra je momentálně pár dní venku, takže na kompletní návody si ještě budete muset počkat. I když na zahraničních už je možné, že to někdo projel od zdola až navrch ... Jako velmi potěšující zpráva je určitě odstartování předkladu této hry do češtiny. Překladatelů je zatím asi 30 a očekává se od nich nelehký úkol.

Štítky: Akční, RPG


Komentáře

dan
8. květen 2012, 15:54

ahoj nevíte kde bych hry stáhnul dík

Bruce808
21. únor 2008, 17:31

na netu. Jen musíš hledat.

Patrik
21. únor 2008, 16:51

*opraveno redaktorem pro nevhodnost výrazů: mohl by mi prosím někdo sdělit www link na stáhnutí češtiny do této hry ?

Johnyz
13. květen 2007, 21:12

velmi slabá grafická karta – musel bys osekat snad úplně vše, čili detaily na minimum a rovněž ze hry vyřadit stromy … ale i tak by se ti při pohybu 5 a více postav hra sekala …

kulis
13. květen 2007, 20:54

chtěl bych sezeptat jestli mi to pude když mam ,
procak 2GHz
ramka 1024mb
grafika raedmon 9200,128mb
prosim poradte mi a odpovězte mi tady na totu stranku nebo na email,děkuji

Likínek
30. září 2006, 20:25

Oblivio miluju je to hafo velký a nejhezčí je západ slunce nad Imperial City!!!Oblivion rozhodně doporučuji!!!!

Kjong Pong Faj
21. červenec 2006, 23:04

Oblivion si stáhněte na jdenom DVD
Torrent
I´m from Korea (South Korea), Republic of

Jarda
19. červenec 2006, 19:30

nemá někdo na to crack

Mikkar
12. květen 2006, 23:45

to je hrozny toto,radsi anglicky.Jeden mec se jmenuje dvere:DD nema cenu :)

Bruce808
5. květen 2006, 08:47

Jenže copak z toho hraní máš? Tahle hra chce HRÁT a ne hrat. ;)
Čekám na CZ a ORG :D

Johnyz
4. květen 2006, 15:37

teď mám zprávu, že to hrál neangličtinář a že prý stačí odklikávat a chodit podle šipek …

matej
4. květen 2006, 14:26

myslím, že ač neangličtinář za pomoci slovníku a návodu na hlavní linii, je to super v AJ. Hlavně ty mluvené dialogy jsou super, potom grafika no prostě celý. Lepčí AJ, než ten paskvil czesztina, nebo jak. Strojově to přeložit umím taky. Odehrál jsem si kousíček, tedy asi 40 hod. čisté hry a jdu si pro orig. v AJ. Ta hra prostě nemá chybu.

Johnyz
14. duben 2006, 12:06

no já už mám domluvené, že budu dělat překladatele. U jednoho za vodku a u druhého za nocleh :)

Redaktor ovsem.net Tydla
14. duben 2006, 10:21

Opravdu ta grafika je výborná a pokud jsem ve sklepení nebo v budově tak to jde plynule :-). Ale bez češtiny to nemá smysl hrát.

Bruce808
11. duben 2006, 11:35

JJ dobrá hra a grafika super. Jelikož je moje angličtina na SUPER úrovní tak si počkám na češtinu ;). A taky půjdu do originálu :D.

Johnyz
10. duben 2006, 21:11

thx

Honza
10. duben 2006, 20:18

Je to super hra, ale chybu máte už v nadpisu – hra se nejmenuje Morrowind: Oblivion IV nýbrž The Elder Scrolls IV: Oblivion – Morrowind byl podtitul minulého dílu – TESIII: Morrowind. Tak to opravte.

Redaktor ovsem.net Tydla
9. duben 2006, 20:10

Ta grafika vypadá opravdu úžasně, jsem zvědavý jak budu nespokojen se svým kompem až to spustím.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací