Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Bolí vás záda?


Bolí vás záda?

Autor: Lenka Melčáková  |  19. duben 2006  |  zobrazeno: 17 670×  |  12 komentářů

Bolí Vás záda?Vím, že tento web je převážně zaměřený na počítače a internet, ale taky vím, že mnoho lidí bolí záda a neví si s tím rady. A když se tedy náš web jmenuje Ovšem, tak jsem se rozhodla, dát vám odkaz na různá cvičení, které by mohly pomoci. Páteř bolí skoro každého, ale jak proti tomu bojovat již mnoho lidí neví. Pokud si myslíte, že když si zajdete jednou měsíčně na masáž, zaplavat a koupíte si postel s tvrdou matrací, tak jste na omylu! Jediné co na pohybový systém nejvíce zabírá je rehabilitační cvičení. V tuto chvíli, už tento článek nedočte asi 70% čtenářů :-) protože z praxe vím, že jak se zmíním o cvičení, tak mi každý oponuje, že pohybu má v práci a doma dost. Toto je druhý největší omyl v dějinách rehabilitace (ten první je, že si každý myslí, že ho jedna masáž zachrání). Pokud nevíte jak se správně postavit k vysávání nebo k žehlení a ničíte si tak záda ještě více, nemá smysl mluvit o tom, že máte doma pohybu dost... 

Takže pokud už nemůžete vydržet se svými zády, tak si hezky lehněte na podložku a začvičte si cviky z cvicime.cz. Tyto stránky nejsou až tak graficky, nebo jak bych řekla po wedesignerské stránce zrovna nejpříjemnější ;-) ale najdete zde pár výborných cviků pokud vás bolí, krční či hrudní páteř nebo křížovo-kyčelní skloubení. Každá cvičební sada je doplněná obrázky a podrobným popisem, takže jistě nebudete mít problém pochopit princip a podstatu cviků. A pokud chcete o své páteři vědět více, tak jsou zde odkazy na testy funkce páteře, správné držení těla a třeba i stavby páteře.

 

Trocha ergonomie

ErgonomieKdyž už jsme u té páteře, tak víte jak by měla vypadat a co by měla umět vaše židle u počítačového stolu? A víte jak daleko a jak vysoko by jste měli mít monitor? Zajímavé také je přečíst si, co je to Syndrom ruky při práci s myší (mimochodem ten jsem již jednou měla a není to nic příjemného).

 

Malé (velké) doporučení

Rehabilitační míč (gymball)Kupte si míč (gymball). Nedávno jsem si objednala Fitball 65 cm perleť a jsem s ním spokojená. Má méně typickou béžovo-perleťovou barvu, tak trochu raritka. Pokud se pro tuto pomůcku rozhodnete, tak se řiďte heslem, čím levnější míč, tím větší pravděpodobnost šmejdského výrobku. Mám bohaté zkušenosti s míči italské výroby v hodnotě od 500,- nahoru (ale spíše si připlaťte). Jsou z kvalitního protiskluzového materiálu, který je odolný proti opotřebení a propíchnutí. Dalším ukazatelem kvalitního míče je jeho zátěž do 300kg. Pokud koupíte míč s menší nebo přinejmenším neznámou zátěží, můžete počítat s prasknutím ušních bubínků a minimálně s naraženou kostrčí. Poslední a nejdůležitější faktor při výběru, je výška vaší postavy, podle které se vybere průměr míče.

Výška postavy Průměr míče
do 150 cmprůměr míče 55 cm
do 175 cmprůměr míče 65 cm
nad 175 cmprůměr míče 75 cm

Nakonec odkaz na menší cvičební jednotku, aby jste věděli, jak se teda na rehabilitačním míči cvičí. A proč zrovna doporučuji gymball? Při cvičení i při sezení na míči musíte vyrovnávat rovnováhu a stabilitu těla, takže se nám zapojují všechny svaly trupu a to i ty nejmenší svaly kolem páteře, které jinak až tak nepotřebujete. Potřebujeme je právě ve chvíli vyrovnávání rovnováhy. Míč vás nutí sedět rovně, protože když se zhrbíte a uvolníte tělo do vašeho oblíbeného a nezdravého posedu, tak se stane, že neudržíte balanc a z míče spadnete. Posaďte se nachvíli k počítači na míč, ale ne na delší dobu než je hodina denně, nic se nemá přehánět.

Štítky: Ostatní


Komentáře

Matrace
24. říjen 2012, 14:43

Taky záleží i na jaké matraci v posteli ležíte

Postel
24. říjen 2012, 12:26

Nejenom špatné sezení u počítače, ale i nevhodná postel má za následek bolesti zad

Petr
4. říjen 2010, 00:55

http://kohout-maser.webnode.cz/

Terka
2. leden 2009, 22:51

To že gymball člověka nutí sedět rovně, se mi, z vlastní zkušenosti, nezdá být až tak pravdou. Já sama na něm sedím prakticky stejně jako na obyčejné židli.

hugačaga
29. prosinec 2006, 22:53

blablabla…kecy v klecy

Ivorius
22. duben 2006, 21:52

Většina lidí tráví svůj den u počítače v kyfotickém sedu. Důležité pak je provádět správné kompenzační cvičení. Např pro bolesti zad v oblasti beder bychom měli protáhnout bedrokyčlostehení sval a vzpřimovače páteře v oblasti beder a naproti tomu posílit jejich antagonisty – břišní svaly a hýžďové svaly.

Johnyz
19. duben 2006, 17:38

cocococo o me beze mne, nechte moje zada zit

Redaktor ovsem.netAutor článku Lenka
19. duben 2006, 16:59

Suprvirus Takže předpokládám, že jsi pediatr nebo psychiatr :-D ;)

Suprvirus
19. duben 2006, 16:35

On už je mým pacientem :)

Redaktor ovsem.netAutor článku Lenka
19. duben 2006, 15:37

No, a to je přesně to co říkám :) Pokud nevíte jak se k práci a ke zvedání těžkých břemen postavit, aby jste si nevyhodili ploténku, tak to to správné cvičeníčko moc není. A jak jsem se Johnyz jen mrkla na tvoje záda, tak žádná sláva… Rozhodně dřív nebo později budeš mým dalším pacientem… :-)

Johnyz
19. duben 2006, 11:32

koho bolí záda ať mi jde pomoc s vykládkou zboží, nějakých pár tun, ... tomu říkám cvičeníčko :-)

Redaktor ovsem.net Tydla
19. duben 2006, 10:31

Jen jsem si to přečetl a už se cítím lépe :), i já už začal s nápravou koupil jsem super klávesnici takže mě nebudou bolet ruce při psaní. Mno něčím se začít musí :/

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací