Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Canon EOS 30D - digitální zrcadlovka


Canon EOS 30D - digitální zrcadlovka

Autor: Jiří Melčák  |  1. prosinec 2007  |  zobrazeno: 8 243×  |  1 komentář

Tělo digitální zrcadlovky Canon EOS 30DTak jsme se jednou plácli přes kapsu a pořídili si digitální zrcadlovku Canon EOS 30D, která představuje pro nás vstup do poloprofesionálního světa digitální fotografie. Dlouho jsme přemýšleli, jaký model si zvolit. Značka Canon byla pro nás jasná volba (na základě referencí od profesionálních fotografů a i vlastní zkušenosti s fotoaparáty této značky - ač to byly vždy jen kompakty). Zbývalo vyřešit dilema, zda koupit "levný" low-end Canon EOS 400D (za cca tehdejších 19.000 Kč - bavíme se pouze o tělu bez objektivu) nebo poloprofesionální Canon EOS 30D (za cca 24.000 Kč). Celomagneziové tělo oproti plastovému u 400D byla pro nás, právě vstupující do světa digitálních zrcadlovek, asi hlavním důvodem, proč vzít Canon 30D. Na funkce jsme až tak "nehleděli" - stejně jsme s nimi doposud neměli žádnou zkušenost. Už teď vám mohu říct, že investice v žádném případě nelitujeme.

Technická specifikace Canon EOS 30D

Obsah krabice Canon EOS 30DSlušností bude napsat nějaké technické informace. Těch se na internetu však válí spousta a nemá cenu nosit dříví do lesa. Takže jen rychle svižně... Canon 30D má rozměry 144 x 106 x 74 mm (š x v x h) a hmotnost 785 g s baterií. Snímací prvek CMOS s rozměry 22,5 x 15 mm má efektivní rozlišení 8,2 MPix (objevilo se menší zklamaní, že tento nástupce EOS 20D nedostal do vínku 10 MPix). Maximální rozlišení je tedy 3 504 x 2 336 bodů. Snímky lze ukládat buď v JPEG nebo RAW nebo oba formáty současně. Citlivost lze nastavovat v rozmezí 100 - 3200 ISO. Barevný prostor lze nastavit buď na sRGB nebo AdobeRGB. LCD TFT display je velký 2,5" s rozlišením 230.000 bodů. Manuálně můžeme nastavit čas expozice mezi 1/8000 s a 30 s. Canon EOS 30D je schopen snímat až 5 snímků za vteřinu (minimálně do 30 snímků v JPEG nebo 11 v RAW). Mnohem více technický údajů najdete v rezenzi na Canon EOS 30D na fotografovani.cz.

Tělo Canon EOS 30DCanon EOS 30D podporuje jak EF tak i EF-S objektivy. Je však nutné počítat s 1,6x cropem (ořezovým faktorem). Crop a ohnisková vzdálenost u objektivů byla věc, co mi jen tak hned nešla do hlavy a musel jsem si to nechat párkrát vysvětlit ;) přece jen je to naše první zrcadlovka. S ořezovým faktorem se potýkají všechny zrcadlovky s menší velikostí snímače, které nefotí na fullframe, tedy na šířku kinofilmového políčka (35 mm). V praxi tento 1,6x crop znamená, že při použití objektivu s ohniskovou vzdáleností např. 50 mm se stává objektivem s 80 mm ohniskovou vzdáleností. Výhoda to tedy je v případě dlouhých ohniskových vzdáleností, naopak však znesnadňuje použití širokoúhlých objektivů. Před nějakou dobou jsme měl v ruce Canon EOS 5D (fullframe) se širokoúhlým objektivem a rozdíl je neskutečný a to nejen finanční :-D

Pohled na zadní část Canon EOS 30DPo ergonomické stránce jsme se zrcadlovkou spokojeni. Celkové ovládání je rychlé, vše je prostě po ruce. Díky tradičními tvaru gripu a jeho pogumování se perfektně drží v pravé ruce. Levou potřebujete na manuální fokus, zaostření, nastavení polarizačního filtru a hlavně ke stabilizaci. Pro toho, kdo poprvé dostane do ruky zrcadlovku je asi skutečné překvapení hmotnost přístroje. Nemnoho řekne, že by se s podobnou věcí nechtěli tahat někde na výletě neřku-li na dovolené. Ale věřte, že to stojí za ty fotky. Pokud se to teda umí. Pokud se to neumí, pomůže Photoshop ;)

O Canonu 30D je ještě mnohé co napsat, ale nejsem profesionál, abych byl schopen objektivně posoudit jeho výhody a nevýhody. Profesionálních recenzí se na internetu valí spousty - doporučuji ten nejlepší na dpreview.com. Nenapsal jsem nic např. o RGB histogramu; o LCD displeji na horní části přístroje, který zachycuje všechny potřebné údaje, které fotograf potřebuje; o naprosto vynikající výdrži baterie (v našem případě cca 600-700 fotek); a o desítkách dalších důležitých parametrů.

SanDisk CompactFlash Extreme III 4 GBPro fotografování samozřejmě potřebujete také objektiv a flash kartu, kterou se nevyplácí podceňovat. Vybrali jsme nakonec SanDisk CompactFlash Extreme III 4 GB za cca 1.800 Kč (vejde se na ní přibližně 1.000 fotek v maximálním rozlišení v JPG). O objektivu Tamron AF SP 28-75mm F/2.8 Di, který jsme koupili k tělu Canon EOS 30D je napsán samostatný článek.

Několika měsíční zkušenost a učení se s novou zrcadlovkou postupně nese své ovoce. Poněkud vysoké investice nelitujeme, ač víme, že je to jen začátek. V plánu máme ještě koupit profesionální blesk, stativ se studiovou hlavou a spoustu dalších věcí. Bohužel to představuje nemalé investice v rozmezí dalších několik desítek tisíc korun, takže musíme nejprve pošetřit ;) Každopádně kdo jednou pozná možnosti digitálních zrcadlovek, nebude již nikdy chtít měnit.

Štítky: Ostatní


Komentáře

Redaktor ovsem.net Tydla
1. prosinec 2007, 22:24

Viděl jsem, omakal jsem, žasnul jsem. Prostě Canon je Canon.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací