Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Chlazení piva s PYGMY 15


Chlazení piva s PYGMY 15

Autor: Miroslav Tydlačka  |  6. srpen 2007  |  zobrazeno: 18 060×  |  4 komentáře

Celý set pro čepování pivaProtože je čas prázdnin, dovolených a různých akcí přes letní měsíce, chci vám představit výrobek, který určitě ocení každý pivař. Pro to, aby pivo bylo dobře vychlazené a tím pádem chutnalo tak jak má, je třeba ho nějakým způsobem chladit. Není tomu zase tak dávno, kdy se pivní bečky chladily nejrůznějšími způsoby. Nejznámější a nejjednodušší způsob jak pivo udržet v přijatelné teplotě, bylo bečku prostě zakopat do země, popřípadě ještě obložit ledem nebo mokrými hadry. Pivo stejně po nějaké době zteplalo a nebylo to to pravé ořechové.

celkový setNaštěstí v dnešní době není už takový problém si takové chlazení vyrobit, nebo koupit. Nejpoužívanější způsob chlazení vyráběných svépomocí doma je chlazení vodou, kdy voda je chlazená spirálou napojenou na chladící agregát, tak jak jej známe z ledničky a pivo prochází umělohmotnou hadicí, která je ponořená v chladící vodě a voda předává chlad pivu protékající hadicí. Tento typ chlazení jsem osobně používal několik let, ovšem mělo to několik nevýhod. Chlazení je objemné přeprava, poněkud komplikovaná a ochlazení vody nějakou tu dobu trvá.

celkový setProto vám chci popsat mobilní typ chlazení, který vyrábí česká firma a mám s ním vynikající zkušenosti. Jedná se o průtokový chladič, kde není zapotřebí chladící vody, tím pádem je chlazení velikostně přijatelné. Celý vnější obal je vyroben z nerezu a i po dvou letech používání je chlazení v perfektním stavu. Teplotu piva lze nastavovat termostatem, který je umístěn v přední části pod pípou. Samotný ventil (pípa) je originál, tak jak jej znáte z hospod, když dáte páku k sobě, čepujete pivo a od sebe pěnu. U dodavatelské firmy si můžete samozřejmě dokoupit jak narážeč, tak přívodní hadice v různých délkách. Narážeč, ovšem musíte koupit takový, který pasuje na bečky ve vašem regionu, protože aby to bylo složitější, skoro každý pivovar používá jiný typ narážeče, jinak řečeno bečka má jiný tvar hrdla.

CO2 náplňCo se týká tlakování bečky, máte na výběr. Buď budete dofoukávat klasicky ruční pumpou, nebo si zakoupíte láhev s CO2, tu napojíte na narážeč, a nemusíte se starat o tlakování. Osobně jsem zvolil druhou variantu a zakoupil CO2 lahvičku, která vydrží zhruba 300 piv. CO2 náplň má výhodu v tom, že pokud máte doma bečku delší čas, neztrácí pivo pěnivost a i po pěti dnech je pivo vynikající chuti. Když budete bečku dofoukávat vzduchem (ruční pumpou) budete mít v bečce samozřejmě venkovní vzduch, který přispěje k tomu, že pivo bude po čase zvětralé a po třetím dnu budete čepovat jen tzv. kozu. Vyvarujte se dotlakovávat bečku kompresorem vyrobeným z chladničky. Z kompresoru společně se vzduchem uniká i malé množství oleje z kompresoru a znehodnotí vám pivo. Tento typ chlazení se samozřejmě hodí na akce cca o počtu 20 lidí. Není uzpůsobeno k tomu, aby stíhalo chladit nepřetržité čepování piva v parném dnu. Cenově toto chlazení nevychází zrovna lidově, ale jsme pivní národ a pro kvalitní a dobře chlazené pivo je cena až na prvním místě.

Tímto článkem jsem chtěl upozornit na to, že i doma při oslavě můžete mít vynikající a dobře vychlazené pivo a v druhé řadě není nad praktickou zkušenost a proč se o ni nepodělit s našimi čtenáři. Když jsem totiž chlazení kupoval nevěděl jsem o tomto způsobu chlazení zhola nic a měl jsem spoustu otázek, na které jsem jen stěží dostával odpověď. Protože je to ryze český výrobek, nabízím internetový obchod chlazení piva, kde můžete výrobek zakoupit.

Štítky: Ostatní


Komentáře

Libor Petr
7. srpen 2007, 12:32

Ještě jedna varianta pro menší párty, novinka – samochladící sud. Není to nic pro velkospotřebitele, protože sud má objem jen 20l (40 piv), ačkoliv vypadá podstatně větší.
Má dvojité stěny, vevnitř je nějaká chemická náplň – po její aktivaci se vnější část sudu ohřívá a vnitřní část chladí. Chlazení trvá asi hodinu a pak můžete čepovat. Objevil to kámoš v Kolíně v Tescu a měli jsme to na Slovensku na vodě.
Jen bacha – vratná záloha na obal je 1500Kč.

Redaktor ovsem.netAutor článku Tydla
7. srpen 2007, 08:17

Prodejce bombičky neplní, prodávají jen nové. Já jsem to vyřešil tak, že mi to známý naplní přes redukci. Ten ventil s manometrem je zvlášť a ta náplň (celá bombička bez manometru) stojí cca 300 Kč (dnešní cenu neznám) .

aldalda
7. srpen 2007, 07:18

Ta plnící bombička se prodává komplet s ventilem a manometrem, ňáko jsem to nepochopil na jejich stránkách. Dá se to plnit?
dík.

Richard
7. srpen 2007, 00:44

Moc, moc se me to libi!!! Asi poridim :D

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací