Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Cigareta - král všech drog


Cigareta - král všech drog

Autor: Milan Kvita  |  20. duben 2007  |  zobrazeno: 35 039×  |  66 komentářů

I ty jeden škaredý kuřáku... my už tě nechcemeVelmi málo z nás si uvědomuje, že kouření je jedna z nejtěžších drog na světě. No ostatně, přeberte si to sami. Která droga si vás hýčká po celý život? Cigareta. Která droga vám ubírá zdraví po kousíčkách natolik, abyste si mohli říct - jedna (ať už kusovka nebo krabička) denně mne nezabije? Cigareta. Která droga je nejlevněji k dostání ve skoro každém novinovém stánku nebo jiném obchodě? Cigareta. Vážení přátelé, nebudu vám nic nalhávat. Toto téma bude zaměřeno pouze a jen na cigarety a pro kuřáky to nebude nic příjemného, protože se budu snažit odhalit pravdu, kterou se všichni ostatní tak moc snaží zakrýt v oblaku dýmu.

Jak to vůbec začalo

Fůj... i ty jeden kuřáku...Za všechno může Kolumbus. Nejenom, že objevil největší špínu - Ameriku, ale také přivezl sebou hromadu nešvarů. Do té doby jsme neznali jednak brambory a jednak tabák. Kouřit tabákové listí bylo považováno za něco, co si mohli dovolit pouze ti nejvýše postavení. Až poté se to rozšířilo mezi vyšší a střední vrstvy. Ono kouření by se ani tak moc nerozšířilo, kdyby nepřišel nějaký dobrotivý Jean Nicot, který si nechal dovážet speciální tabák, který používal k obkladům a označil jej za léčebný (od něj byla odvozena látka Nicotin). Samozřejmě někdo tu jeho pravdu překroutil, to všichni známe z amerického Hollywoodu, že ano. Lístečky se pěkně usušily, nadrtily a začaly se pokuřovati. Všichni byli vysmátí a vzhledem k vysoké úmrtnosti a nepříliš dlouhému životu to nikoho netížilo. Masové rozšíření cigaret začalo až někdy v 19. století, kdy byl zkonstruován první stroj na výrobu cigaret. Vše začalo masově, první a druhá světová byla pro cigarety přímo požehnáním. Každý voják vyfasoval cigarety do povinné výbavy. Po druhé světové se staly cigarety běžnou denní výbavou. Věk aktivně kouřících se postupně snižuje a dnes není problém najít záklaďáka s cigaretou v ruce. To, že cigarety jsou životu nebezpečné, bylo uznáno až někdy po druhé světové.

Proč jsem vůbec začal?

Asi ze stejného důvodu, jak ostatní. Jednoduše ze zvědavosti. Nemohl jsem pořád přijít na to, proč jedni kouří, druzí ne. Jak se někdo stane závislým nebo proč se někdo rozhodne jen tak, z ničeho nic nekouřit. Nebo jaké to je, když někdo kouří a druhý se na něj dívá nebo i naopak. Proto jsem se rozhodl vstoupit na druhou stranu ostrova a přidat se na nějakou tu dobu ke kouřící straně.

Jeden ze škaredých pomocníků...Výsledné pocity během cca ročního aktivního kouření byly jak záporné, tak kladné. Cigareta mi částečně pomohla od stresu. Ano je to tak. Nastaly situace, kdy jsem si řekl - potřebuji cigáro na uklidnění - a opravdu jsem se uklidnil. Samozřejmě je to především psychologický pocit, ale pomohl. Velmi kladný byl i psychologický pocit, že kuřáci jsou si mnohem blíž než nekuřáci. Podělí se o cigaretu, nikdo jim ji nesebere a během oné blažené chvilky mohou prohodit pár slov. Z těch záporných je to jednoznačně zápach oblečení. Oblečení vám načichne tak, že jej nepřestříká žádný deodorant. Prostě se to vsaje a vy už se nezbavíte myšlenky na cigaretu. Taky to leze pěkně do peněz. Roční výdaje na kouření se šplhají do tisícových částek a jediný, kdo si na nich mastí kapsu, tak jsou výrobci cigaret. Stát o ně přijde ve výsledném stádiu, protože operace a všechny zákroky spojené s kouřením jsou několikanásobně dražší.

A jak vůbec přestat?

Kouření zabíjí...Už jste si někdy řekli DOST? Asi ano, ale nakonec stejně zvítězila cigareta. Toto je opravdová závislost. Takhle přesně se chová droga. Bohužel cigareta je natolik silná droga, že čím déle kouříte, tím těžší to bude. Přesně po dobu kouření je to jakoby vás vychovávala. Pěkně vás hýčkala v nevědomosti a všechnu tu pravdu o kouření odpálkovávala baseballovou pálkou. Všechno je to na vás. Pokud máte právě chuť skončit s kouřením, okamžitě zničte všechny cigarety v dosahu. Tu co máte na stole, v šuplíku, v bundě nebo v kabelce. Prostě v bytě/blízkém okolí nesmí být ani cigáro. Neodkládejte to. Udělejte to HNED. Máte-li velkou odvahu, zničte ji i kamarádovi a řekněte mu, že končíte s kouřením a že on taky. Gratuluji, právě jste vyhráli první kolo. Pravé závisláky poznáte tak, že vypnou prohlížeč a půjdou si ze zlosti zakouřit, protože nedokážou učinit ani první krok. To, jestli dokážete přestat kouřit, záleží na vaší síle vůle. Neříkám, že to bude jednoduché a že vám každý bude fandit. Spíše se připravte na to, že kuřáci vám budou házet klacky pod nohy - pche, stejně to nevydržíš, ... nemuč se a dej si ... Každý den bez cigarety bude pro vás výhraným kolem. Přestat kouřit není žádný 100m sprint, je to běh na dlouhou trať.

Pokud se chcete dozvědět více o kouření, doporučuji www.kurakovaplice.cz a www.dokurte.cz. Na těchto dvou adresách najdete o kouření velkou hromadu věcí a doporučuji prostudovat. Chtěl bych upozornit, že můžete na těchto adresách po delším čtení dostat velkou chuť na cigaretu!

Skonči to... než to cigára skončí s tebou...

Na závěr bych ještě dodal, že kouření není nejtěžší drogou. Bohužel nejtěžší drogou se v této době stalo jídlo. Všichni se dobrovolně přejídáme a stávají se z nás chodící přetučněná prasátka ... pokračování o jídle někdy příště :-)

Štítky: Společnost


Komentáře

tomouch
2. květen 2007, 09:54

to aqarius: u vás na karlovarsku jsou četnější nekuřácké prostory pochopitelné, jelikož jste lázeňská oblast s obrovskou zahraniční klientelou, která si tyto prostory žádá. Navíc se ve vaší oblasti vyskytují nemocní (někdy dost těžce nemocní) lidé, kteří do zakouřeného prostředí nesmí, protože je to bezprostředně ohrožuje. Ale co ostatní oblasti v republice??
Další věc: lidi, nesrovnávejte “škodlivost” aut a provozu jako takového a škodlivost cigaret. Je to naprosto nesrovnatelné defacto ve všech směrech.
A nakonec: zakazovat kouření ve všech restauracích je asi dosti problematické, ale jde to. Ale jsou třeba jiné možnosti: když si podnikatelé stěžují na potenciální odliv zákazníků díky takovému zákazu, je třeba je motivovat. A podle míry motivace byste se sakra divili jak někteří z nich přetočí názor! Například: můžeš mít kuřáckou restauraci, můžeš mít restauraci s děleným kuřácko/nekuřáckým prostorem,nebo můžeš mít nekuřáckou restauraci a budeš mít od státu (dejme tomu) daňové výhody. Je to jen jeden názor, který k tomuto tématu byl slyšet, je jich samozřejmě více.
To je ale otázka pro naše zákonodárce. Možnosti jsou, jde jen o ochotu to věcně řešit a ta evidentně vázne.
V každém případě je ale kouření zlozvyk kuřáků, kteří (ať už vědomě nebo nevědomě) svůj vlastní cigaretový smrad vnucují ostatním a prokazatelně to “těm ostatním” škodí na jejich zdraví! To je bez diskuze!!

Aqarius
2. květen 2007, 08:29

To Jirka: “V každém větším městě je dnes nekuřácká restaurace nebo alespoň prostory pro nekuřáky!” To byla citace – “prostory” je množné číslo! Tak mě nechytej za slovíčko!
To Woody: je demokracie, přestěhuj se do města, kde nekuřácké restaurace (restauraci) najdeš. Některé auta musí jezdit, někteří lidé musí kouřit, někteří berou drogy, někteří musí chlastat atd. A vždy na to doplatí ti, kteří ani jednu z těchto činností nedělají! V něčem máš pravdu, v něčem ne. Jak už jsem napsal (a doplním) kuřák vs. nekuřák, alkoholik vs. abstinent – věčný boj, který nikdy nebude mít vítěze.

Woody
2. květen 2007, 02:25

To Aquarius: Bydlím v městě s 11-ti tisíci obyvatel. O prostorách pro nekuřáky jsem v místních hospodách ani neslyšel, ačkoliv je denně nevymetám. Nanejvýš jsem zahlédl cedulky, vyzývající kuřáky, aby v době podávání obědů nekouřili. O demokracii vím dost, neboť jsem měl možnost pohybovat se častěji ve státech, které se demokracií ohání už řadu desetiletí (a rozhodně jsem ty země nenavštěvoval jako gastarbeiter či bezhlavý nakupovač). Pamatuji ještě doby, kdy ochrana zdraví lidu nebyla jen prázdným pojmem. Tím rozhodně netvrdím, že tehdy bylo vše v pořádku. Ovšem ohleduplnosti je v nynější české společnosti málo. A pokud se aut a jejich znečišťování týče, některá auta prostě musí jezdit ve veřejném zájmu, zatímco kuřák, který kouří z téhož důvodu, je jen pitomost. Tvrzení, že to, co jsem napsal, jsou nesmysly, odmítám. Jeho pisatele však nehodlám napadat. A není to ze zbabělosti. Asertivní dokážu být také. Tady je to ale zbytečné.

Redaktor ovsem.net Jirka
1. květen 2007, 22:29

Aqarius: V každém větším městě je dnes nekuřácká restaurace

Jj, možná je již v každém větším městě nekuřácká restaurace… ale sám si to napsal v jednotném čísle… To se jako všichni nekuřáci budou v té jedné výjimečné restauraci střídat podle rezervací, aby se na ně dostalo?

V našem městě (Nový Jičín) byla jedna jediná... a teď v ní ale udělali kuřácký koutek – takže smrad je všude. A s kočárkem si prostě v NJ nemůžeme nikam zajít. I na debilní zahrádce nás všichni ofukují a to mě vytáčí. Protože oni hulí ze všech stran, takže nemůžeme sedět ani vevnitř ani venku… dokonce ani na vlastní balkon nemůžeme, protože nám hulí pod oknama… Tak kam máme chodit?

Aqarius
1. květen 2007, 22:03

To Woody: Co to tu meleš za nesmyly? V jakém městě to bydlíš, že u vás není nekuřácká restaurace? V každém větším městě je dnes nekuřácká restaurace nebo alespoň prostory pro nekuřáky! U nás na Karlovarsku to platí všude! A jakou demokracii máš na mysli? Pleteš si pojmy a dojmy. Kdosi tu psal o autech – taky si nemůžem “demokraticky” vybrat, zda budu trávit volno s rodinou na čerstvém vzduchu nebo v prostředí plném výfukových plynů – a nesnaž se mi tvrdit, že podstata demokracie je v tom, že když chci čerstvý vzduch musím jet na hory! Nezastávám se kuřáků ani nekuřáků – je to věčná rozepře, která nemá vítěze.

Woody
1. květen 2007, 20:11

Poněkud se zde pozapomělo na prokázaný fakt, že díky kuřákům umírají i někteří nekuřáci, jen kvůli pasivnímu kouření. Nejde jen o pobyt v hospodách (i když nechápu, proč nemohu mít stejné právo na jejich návštěvu, jako kuřák, ovšem bez zdravotního rizika). Veřejná prostranství, úřední kanceláře, pracovní prostory atd. prostě musí navštěvovat i nekuřáci. Nebo je snad kuřáci mají právo odsoudit na doživotní pobyt jen ve zdravotně nezávadných prostředích. Ptám se, podle jakého zákona ? A když už tady kdosi nadhodil ty tlustější, jímž účtují 2 sedadla v letadle, což takhle účtovat kuřákům příplatek v hospodách a jinde (za to, že škodí jiným) ? A za totálně zcestný považuji názor o “bolševizmu mysli”, který míří ke smetení celé problematiky právě tak, jak se to v některých věcech za socialismu skutečně dělo. Příslušný “myslitel” je ovšem nyní silně pravicově orientován (takže bezohlednost a prosazování vlastního názoru na úkor ostatních, je mu vrozené, stejně jako cholerická povaha a sklon k fackování). V jeho názoru ovšem nebere v úvahu, že např. existují situace, kdy někoho chci pozvat na přátelskou rozmluvu (a venku je zima) a v celém městě není žádná nekuřácká restaurace. Českým podnikatelům se totiž nebude chtít dobrovolně investovat na jakékoliv úpravy (pokud je k tomu v zájmu ochrany zdraví většiny nepřiměje zákon) a navíc dobře vědí, že když není zbytí, půjde “udělat útratu” do zakouřené restaurace i nekuřák (má holt demokraticky na výběr, že !!).

mgp
27. duben 2007, 22:57

Zatracený záložky firefoxu, kdo se v tom má vyznat :-) :-)
Odkaz je:
http://viditelnymacek.cz/public/kapitola.phtml?kapitola=new

mgp
27. duben 2007, 22:55

Z webu Miroslava Macka
(http://www.ovsem.net/ruzne/cigareta-kral-vsech-drog)
Odmítám rozumět novému návrhu protikuřáckého zákona, který by nařídil hospodským a restauratérům stavebně oddělovat kuřácké a nekuřácké části. Co takhle uzákonit jen povinné označení, zda je restaurace striktně kuřácká či striktně nekuřácká či stavebně rozdělená na obě části a pak ponechat na svobodné vůli majitelů se rozhodnout, kterou chtějí provozovat, na svobodné vůli zákazníků, kterou chtějí navštívit a na svobodné vůli personálu, ve které chtějí pracovat?
Zdá se ovšem, že “bolševizmus mysli je u nás nevykořenitelný...

MzK
27. duben 2007, 20:36

Tydla: Přestože stojí před každou střední školou, neznamená to, že jsou moderní. Naopak

Redaktor ovsem.net Tydla
24. duben 2007, 19:40

No jo, jenže ten tlustý ti nevnucuje jídlo na každém kroku, nebo v restauraci by ti prostě nutil jídlo, které nechceš. Nebo alkohol, nějaký zpiťan by ti v hospodě násilím vnucoval kořalku, kterou nechceš. Kdežto kuřák se neptá, zapálí si a ty vdechuješ jeho cigaretu jestli chceš nebo nechceš. No a v tom je ten rozdíl. Já vím, že takhle jednoduše to říci nejde a tím, že to už ve světě pochopili, tak na tom asi něco bude :-)

jukl
24. duben 2007, 16:26

ono stim jidlem to neni jako lehky humor .. nektere letecke spolecnosti tlustejm uctujou 2 sedadla !!!

... jinak sem nekurak a je mi naprosto jedno jestli nekdo kouri nebone .. je mi to sumak … a citlivky .. jeee vono se v hospode kouriii tak tam ja nepudu … tak nechod ani po ulici jezdej tam auta wole ! ty taky kouri .. tak je zakaz ! fakt sem nekurak ale tohle me pekne sejri … jak si mi kuraci hrajem na hrozny chudinky (krom me malickosti me je to fuck)

Balron
24. duben 2007, 13:25

No omg…ja sem to s tim jidlem bral jen jako takovy lehky humor na konec.

Ondrej : uzasne mysleni..a kdy tam pripisi “zakaz vstupu s dlouhyma vlasama, s blond vlasama, s opalenou kuzi” ?

sorry..chtel jsem se tvemu prispevku smat…ale vlastne to neni ani vtipne…prijde mi to spis jako strasne “debilni” .

Ondrej - GurmetKlub.cz
23. duben 2007, 21:23

Vse co bylo napsano o cigaretach a koureni je pravda. Ale jak autor spravne podotkl, prejidani a obezita je vyhledove daleko vetsi problem nez koureni…

Uz to vidim, jak budou za par let na vstupech do plaveckych bazenu cedulky:

ZAKAZ VSTUPU OTYLYM!!

Flavicius
23. duben 2007, 16:33

Sice jsem neměl nikdy cigaretu v ústech, ale co když je někdo opravu závislý? (fyzicky) To pak asi není jednoduché...

dedmann
23. duben 2007, 07:36

No tak ja se pridam taky. Kourit jsem zacal na tu dobu relativne pozde a to nekdy v 3-tim rocniku(1997) a podotykam ze z blbosti. U spousty mych spoluzaku byly cigarety neodmyslitelnou soucasti zivota uz od konce zakladni skoly. Z prvu jsem kouril pouze na akcich a v hospodach, pak prisla motorka a srazy no a potom kourici pritelkyne. A jak byva dobrym zvykem, kdyz jde kourit jeden, tak samozrejme se ten druhy prida. No a ze sporadickeho koureni se stala kazdodeni zalezitost. Po dvouletem koureni prisla vojna a rocni pauza v koureni. Ono kdyz denne nabehate neco kolem 8 km, tak na to cigaro nemate ani pomysleni, nehlede na to, ze teprve potom pocitite ty prave negativni ucinky. Skoncila vojna a bylo to zpet. No a tak se to tahlo cca 7 let az do 21.5.06, kdy jsem se nasral a rekl ono zminovane DOST a ono to funguje cca rok a muzu rici, ze vule mam jeste dost. Dokonce jsem si tak jisty v kramflecich, ze jsem si onehdy dovoli zapalit pri jedne akcicce a jen me to utvrdilo v tom, ze bez cigara je opravdu lip. Proste druhou stupidni chybu neudelam. Takze preju pevne nervy a silnou vuli. neni to zas takovy problem, staci jen opravdu chtit.

Balron
22. duben 2007, 22:38

Linvris: tak to tem lidem vyrid odeme gratulaci. To je fakt vykon. Ja kourim cca 7 let a par pokusu o prestani uz bylo, ale zatim to nikdy nevyslo :X

Linvris
22. duben 2007, 20:17

Já patřím do skupiny, která už se dnes tolik nevidí. Nikdy sem cigaretu “nepožil” a nikdy v tom nehodlám začít. Všichni v mém okolí to ví, a respektují to stejně jako já respektuju kuřáky v tomtéž okolí. Znám lidi, kteří neměli problém přestat ze dne na den a to i v případě, kdy určitá osoba kouřila více než 10 let, což teda osobně obdivuju.

Johnyz
22. duben 2007, 12:04

ten článek už jsem měl v plánu vydat docela dlouho, ale když jsem si to po sobě přečetl, tak jsem to celý překopal, protože jsem to chtěl postavit pouze na jediné věci – zdražení cigaret.
Což už není aktuální a stvořil jsem jej obsahově tak, aby se dal přečíst třeba i za měsíc.

Balron
21. duben 2007, 23:28

Tom: psal jsem nekde, ze ho nechci cist? A tvuj komentar by se mel tykat clanku a ne rozboru lidi, kteri na nej reaguji ;) Nemyslim si, ze je podstatne jesli me clanek stve nebo ne.

Max
21. duben 2007, 19:19

myslim ze vetsi droga je alkohol

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací