Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Cigareta - král všech drog


Cigareta - král všech drog

Autor: Milan Kvita  |  20. duben 2007  |  zobrazeno: 35 040×  |  66 komentářů

I ty jeden škaredý kuřáku... my už tě nechcemeVelmi málo z nás si uvědomuje, že kouření je jedna z nejtěžších drog na světě. No ostatně, přeberte si to sami. Která droga si vás hýčká po celý život? Cigareta. Která droga vám ubírá zdraví po kousíčkách natolik, abyste si mohli říct - jedna (ať už kusovka nebo krabička) denně mne nezabije? Cigareta. Která droga je nejlevněji k dostání ve skoro každém novinovém stánku nebo jiném obchodě? Cigareta. Vážení přátelé, nebudu vám nic nalhávat. Toto téma bude zaměřeno pouze a jen na cigarety a pro kuřáky to nebude nic příjemného, protože se budu snažit odhalit pravdu, kterou se všichni ostatní tak moc snaží zakrýt v oblaku dýmu.

Jak to vůbec začalo

Fůj... i ty jeden kuřáku...Za všechno může Kolumbus. Nejenom, že objevil největší špínu - Ameriku, ale také přivezl sebou hromadu nešvarů. Do té doby jsme neznali jednak brambory a jednak tabák. Kouřit tabákové listí bylo považováno za něco, co si mohli dovolit pouze ti nejvýše postavení. Až poté se to rozšířilo mezi vyšší a střední vrstvy. Ono kouření by se ani tak moc nerozšířilo, kdyby nepřišel nějaký dobrotivý Jean Nicot, který si nechal dovážet speciální tabák, který používal k obkladům a označil jej za léčebný (od něj byla odvozena látka Nicotin). Samozřejmě někdo tu jeho pravdu překroutil, to všichni známe z amerického Hollywoodu, že ano. Lístečky se pěkně usušily, nadrtily a začaly se pokuřovati. Všichni byli vysmátí a vzhledem k vysoké úmrtnosti a nepříliš dlouhému životu to nikoho netížilo. Masové rozšíření cigaret začalo až někdy v 19. století, kdy byl zkonstruován první stroj na výrobu cigaret. Vše začalo masově, první a druhá světová byla pro cigarety přímo požehnáním. Každý voják vyfasoval cigarety do povinné výbavy. Po druhé světové se staly cigarety běžnou denní výbavou. Věk aktivně kouřících se postupně snižuje a dnes není problém najít záklaďáka s cigaretou v ruce. To, že cigarety jsou životu nebezpečné, bylo uznáno až někdy po druhé světové.

Proč jsem vůbec začal?

Asi ze stejného důvodu, jak ostatní. Jednoduše ze zvědavosti. Nemohl jsem pořád přijít na to, proč jedni kouří, druzí ne. Jak se někdo stane závislým nebo proč se někdo rozhodne jen tak, z ničeho nic nekouřit. Nebo jaké to je, když někdo kouří a druhý se na něj dívá nebo i naopak. Proto jsem se rozhodl vstoupit na druhou stranu ostrova a přidat se na nějakou tu dobu ke kouřící straně.

Jeden ze škaredých pomocníků...Výsledné pocity během cca ročního aktivního kouření byly jak záporné, tak kladné. Cigareta mi částečně pomohla od stresu. Ano je to tak. Nastaly situace, kdy jsem si řekl - potřebuji cigáro na uklidnění - a opravdu jsem se uklidnil. Samozřejmě je to především psychologický pocit, ale pomohl. Velmi kladný byl i psychologický pocit, že kuřáci jsou si mnohem blíž než nekuřáci. Podělí se o cigaretu, nikdo jim ji nesebere a během oné blažené chvilky mohou prohodit pár slov. Z těch záporných je to jednoznačně zápach oblečení. Oblečení vám načichne tak, že jej nepřestříká žádný deodorant. Prostě se to vsaje a vy už se nezbavíte myšlenky na cigaretu. Taky to leze pěkně do peněz. Roční výdaje na kouření se šplhají do tisícových částek a jediný, kdo si na nich mastí kapsu, tak jsou výrobci cigaret. Stát o ně přijde ve výsledném stádiu, protože operace a všechny zákroky spojené s kouřením jsou několikanásobně dražší.

A jak vůbec přestat?

Kouření zabíjí...Už jste si někdy řekli DOST? Asi ano, ale nakonec stejně zvítězila cigareta. Toto je opravdová závislost. Takhle přesně se chová droga. Bohužel cigareta je natolik silná droga, že čím déle kouříte, tím těžší to bude. Přesně po dobu kouření je to jakoby vás vychovávala. Pěkně vás hýčkala v nevědomosti a všechnu tu pravdu o kouření odpálkovávala baseballovou pálkou. Všechno je to na vás. Pokud máte právě chuť skončit s kouřením, okamžitě zničte všechny cigarety v dosahu. Tu co máte na stole, v šuplíku, v bundě nebo v kabelce. Prostě v bytě/blízkém okolí nesmí být ani cigáro. Neodkládejte to. Udělejte to HNED. Máte-li velkou odvahu, zničte ji i kamarádovi a řekněte mu, že končíte s kouřením a že on taky. Gratuluji, právě jste vyhráli první kolo. Pravé závisláky poznáte tak, že vypnou prohlížeč a půjdou si ze zlosti zakouřit, protože nedokážou učinit ani první krok. To, jestli dokážete přestat kouřit, záleží na vaší síle vůle. Neříkám, že to bude jednoduché a že vám každý bude fandit. Spíše se připravte na to, že kuřáci vám budou házet klacky pod nohy - pche, stejně to nevydržíš, ... nemuč se a dej si ... Každý den bez cigarety bude pro vás výhraným kolem. Přestat kouřit není žádný 100m sprint, je to běh na dlouhou trať.

Pokud se chcete dozvědět více o kouření, doporučuji www.kurakovaplice.cz a www.dokurte.cz. Na těchto dvou adresách najdete o kouření velkou hromadu věcí a doporučuji prostudovat. Chtěl bych upozornit, že můžete na těchto adresách po delším čtení dostat velkou chuť na cigaretu!

Skonči to... než to cigára skončí s tebou...

Na závěr bych ještě dodal, že kouření není nejtěžší drogou. Bohužel nejtěžší drogou se v této době stalo jídlo. Všichni se dobrovolně přejídáme a stávají se z nás chodící přetučněná prasátka ... pokračování o jídle někdy příště :-)

Štítky: Společnost


Komentáře

Struzak
21. duben 2007, 18:04

Tom: naprostej souhlas :-) takovy clanky byly, jsou a budou… jestli nekdo cte kazdej clanek, kterej nekde najde, tak se nedivim, ze mu pripadaj otravny… :-P sam nekourim (jenom kdyz se nekde hodne naleju :D) a nejak v tom neminim zacinat… ale souhlasim, ze by se jednou za cas takovejhle clanek mel objevit ;)

Kryczek
21. duben 2007, 17:58

Ten článek je prima, tajně doufám, že jednou budeme patřit mezi země, které mají zakázano kouření v barech a restauracích nebo třeba i všude :-) Kouření je fakt blbost, ale většina kuřáků to nepochopí... Už jsou otroci tabáku… Přeji hodně štěstí a pevnou vůli lidem, kteří se snaží přestat. A poklonu těm kterým se to podařilo!

Tom
21. duben 2007, 13:40

Balron: Z prvních pár vět je jasné, jak tě ten článek štve. A naopak. Když ho nechceš číst, proč ho čteš?
Já jsme si ho přečetl velice rád (jsem nekuřák) a přečtu si podobné články klíďo ještě 100x.

Balron
21. duben 2007, 09:12

Teda vy tu mate nejaky anti-kuracky tyden. Divim se autorovi, opravdu (dovolim si tykat) ti prislo nutne tento clanek psat? Neni jich vsude v okoli dost? V televizi bylo na toto tema X reportazi. V novinach bylo X clanku. Na internetu taky. Proc pises o necem, co uz snad opravdu kazdy zna? Dyt nam(kurakum) to cpou uz i na krabickach s cigaretama. Pripada mi, ze to spis pies protoze toto je dnes opravdu moderni…psat o koureni. Nemuzu si pomoct, ale pro me je to jakoby jsi psal o tom, ze Zeme je kulata. Myslim, ze uz to bylo dost davno dokazano a zdokumentovano…stejne jako koureni. Akorat o tvaru zeme nemaji lidi potrebu neustale psat.

Redaktor ovsem.net Tydla
21. duben 2007, 08:12

Nejsou moderní?! Tak si stoupni před jakoukoliv střední školu, když je přestávka. Všichni s cigaretou v ruce a před školou! To za nás jsme si nemohli dovolit postavit se před školu a kouřit, holt nová doba.

MzK
21. duben 2007, 01:18

Kuřáci už nejsou moderní.. Ani teda nebyli.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací