Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Eternity II - 2 miliony dolarů čekají na vás (v lepším případě na mě)


Eternity II - 2 miliony dolarů čekají na vás (v lepším případě na mě)

Autor: Jiří Melčák  |  15. srpen 2007  |  zobrazeno: 23 444×  |  24 komentářů

Eternity II (999 Kč) Není tomu dávno, kdy byl vyhlášen vítěz (řešitel) prvního vydání deskového puzzle Enternity. Úspěch hry byl tak velký (škoda, že se u nás o tom moc nepsalo), že vznikla druhá verze pod názvem Eternity II a odměna byla zvýšena na rovných 2.000.000 dolarů pro toho, kdo jako první správně složí všech 256 dílků Enternity II na herním poli. Pro ty, kteří se již teď diví, co je tak těžkého na složení 256 dílků puzzle, rád upozorním, že vítěz Eternity I našel řešení po 18 měsících... Zdá se vám to zajímavé? Čtete dál...

Eternity II kostičky... Cíl je tedy jasný - poskládat na herní ploše všechny čtverečky tak, aby na sebe po všech stranách navazovaly na sousední čtverečky. To nevypadá ještě tak náročně, že? Pokud se na to ale člověk podívá z matematického hlediska, narazí na úděsné číslo přibližně 1e557 (tedy jednička a 557 nul za tou pěknou jedničkou) - tohle číslo představuje všechny možné kombinace, jak lze čtverečky poskládat. Ovšem nepočítá s tím, že tyto kombinace nejsou nikdy dokončeny jako celky, neboť když prostě narazíte na místo, na které již nemáte jak navázat, tak dál nepokračujete a začínáte novou kombinaci. Ať tak nebo onak, číslo to stále bude závratné.

Eternity II - stopa 2 (499 Kč) Složitost celého hlavolamu podtrhuje to, že s vydáním hlavní hry Eternity II (999 Kč) byly vydány i dvě pomocná menší puzzle - Stopa 1 (36 dílků - 399 Kč) a Stopa 2 (76 dílků - 499 Kč). Vyřešením každé z těch stop získáte jednu pozici dílku v hlavním puzzle. Výrobce také počítá, že se asi v průběhu příštího roku uvolní další dvě nápovědy. I přes vyřešení těchto nápověd nikterak závratně neroste vaše možnost, že byste všech 256 dílků správně poskládali. Ono se dokonce ani nepředpokládá, že do roku 2010 někdo najde řešení. Každopádně první přezkoumání správnosti bude provedeno k datu 31. 12. 2008. Pokud se skutečně do konce roku 2010 nenajde řešení, budou se hodnotit částečná řešení.

Eternity II - stopa 1 Je jasné, kam míří myšlenky všech - nasadit na řešení počítače. Ale i tohle má svá úskalí. Podle počtu operací, které by počítač měl provést je zřejmé, že není takový, který by to rozumně zvládnul (takové jsou postřehy z diskuzí). Samozřejmě už se objevil jeden chytrák, který si napsal prográmek založený na distribuovaném počítaní (tzv. BOINC - stejný systém, jaký používá např. NASA u projektu SETI@home pro hledání mimozemského života). Podle odhadů však ani BOINC systém nemůže řešení v rozumné době najít.

Eternity II Minimálně pro odreagování mohu Eternity II doporučit. On-line mini hru si můžete vyzkoušet sami a uvidíte, zda vás to chytne. Někteří nemohou ani těchto 16 dílků vyluštit, jiní to mají za 2 minuty (náhoda, že začali s dobře položenými dílky). Stopu 1 jsme včera doma vyřešili za 25 minut. O hodinu později jsme doma měli Eternity II. Po tom, co jsem všude možně přečetl, je mi jasné, že běžným způsobem Eternity II nelze složit. Řešení Eternity I také vyplivnul počítač dvěma studentům, kteří takto našli řešení. Koupením Eternity II máte o zábavu na několik (desítek) let vystaráno.

Štítky: Oddechové


Komentáře

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
15. srpen 2007, 10:26

Díky za opravu, přesto nedokáži pochopit, že vždycky musí někdo rýpnout, že? Všichni asi chápou, co tím bylo myšleno…

Redaktor ovsem.net Johnyz
15. srpen 2007, 10:05

tak trochu větší sudoku :-)

a dle mého je kombinací 256! (faktoriál)

Pepino
15. srpen 2007, 09:49

Má tam být 1,e+557 :)

Hanz
15. srpen 2007, 09:11

Nic proti ale 1^557 = 1 :o)

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací