Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Facebook - sociální smetiště dnešní doby?


Facebook - sociální smetiště dnešní doby?

Autor: Ondřej Žáček  |  17. únor 2010  |  zobrazeno: 34 346×  |  63 komentářů

FacebookFacebook. Za poslední rok se Facebook stal neskutečným hitem poté, co se masově začal šířit v české komunitě, a který se stal ihned známkou "cool stylu", zejména (ale nejen) pro pubescenty. Tak jako před časy bylo stylové se chlubit ICQ číslem, se nyní chlubíme svými Facebook účty nebo zcela infantilními stránkami na Facebooku. Prostě, každý kdo má Facebook jde s dobou a je IN, kdo ne je bohužel mimo dění. Otázkou je, zda ten, kdo je mimo toto dění, není vlastně štastný člověk, neboť původní myšlenka této sociální sítě je stírána místy tragikomickým obsahem, jež tvoří jeho komunita...

Facebook je odrazem naší společnosti

Užitnou hodnotu Facebooku, nechť si každý zhodnotí sám. Osobně se domnívám, že mnoho uživatelů si z neznámého důvodu spletli smysl využívání této sociální sítě. Jinak si nedovedu vysvětlit doslova invazi pubertálních jedinců, kteří si po aféře s libimseti řekli, že Facebook je to pravé bezpečné místo. Takže se téměř v každém případě setkáváme s řadou stereotypních fotek, kde se náctileté slečny špulí před zrcadly (a BaRbaRskÝm ZpŮsObEm 4X dO DnE pOpIsUjÍ, jAk MoC JsOu ZaMiLoVaNy), mezi přátele si vás přidávájí lidé, které ani neznáte, nebo takoví pro které jste jen položkou v jejich seznamu a na ulici vás v 99% naprosto přehlížejí. Čím víc přátel máš, tím větší jsi frajer.

FacebookKdyž už vám dojdou nervy a někoho z přátel smažete, protože plochu zaplňuje stupidními výsledky svých drsných quizů (jak velký máš penis?) s patřičnými komentáři, či vaši schránku zaplňuje idiotskými pozvánkami do všemožného smetí (změň si barvu facebooku, utírám si zadek pravou rukou…), dostanete se i do situací "proč sis mě smazal z Facebooku, copak už se se mnou nebavíš?". Zaslouží si vůbec takoví jedinci přístup k něčemu takovému jako Facebook je?! Vrcholem jsou drzé skupiny "za každého člena skupiny pošlu na Haity 10 Kč" – zakladatelé takovýchto skupin bych trestal. A za opravdu směšné považuji výkřiky lidí, kteří jsou zaskočeni tím, že funkce jako Stalker Catcher, SMSky z Facebooku vůbec nefungují. Jsem snad jediný, komu se zdá, že takoví přišli o všechen svůj rozum?

Příjemnou tvář Facebooku pro vás utvoří skvělá komunita rozumných lidí, které si mezi sebou utvoříte. Jakmile se vše zvrtne a mezi vaše přátele se začnou "cpát" i méně inteligentní lidé, smysl a funkce Facebooku opadají. Pro mou osobu Facebook z počátku představoval velice účinný nástroj na komunikaci s lidma, se kterými není možné se často stýkat. Dnes už je tomu opravdu jinak…

Štítky: Internet, Komunikace, Společnost


Komentáře

aldik
6. březen 2010, 03:08

Muf: no já třeba měl na střední škole jednoho spolužáka rom, a byl v pohodě :) .. ale to už je dost OT :D

P.S. a běda jestli se mi příspěvek zobrazí zas jenom když se mu bude chtít :D :D

aldik
6. březen 2010, 03:04

to forum je nějaké divné.. jednou se mi tu moje příspěvky zobrazují, podruhé zas ne :D :D

Muf
5. březen 2010, 21:04

Stejně tak, jako někteří FB mijují a budou si ho bránit zuby nehty, tak ho i někteří rádi nemají a nebudou mít. To je na dlouhé debaty… Osobně se znám s hodně lidma, co FB mají, v reálu jsou hodně v pohodě, jsou to kamarádi, ale jakmile dojde řeč na FB, tak prostě oni ho mají a já ne a oni jsou in a já ne a mají pocit, že jim to dává něco navíc, co já nemám.
Nevím, jestli to, že nemám (chválabohu) profil na FB, ze mě dělá lepšího nebo horšího člověka…?? Nikoho nebuzeruju, jen diskutuju o tématu, neurážím… Snad.
A že se integruje do různých zařízení? Ano, proč ne…ale všechno je to marketingový trik, nejde o žádně usnadnění, ale lidi FB prostě musí mít všude, i na hajzlu…
Při představě, že budu vykonávat svou potřebu a vybafne na mě obrazovka s FB, se mi chce blejt, velebnosti :(
P.S.: Cikány neházím do jednoho pytle – tam už jsem je hodil dávno. Až si s nima zažiješ tolik, co já, tak potom můžeme podiskutovat. V každém případě se mi zvedá tlak…ale to je na jiné téma.
Končím, jdu na pivo :)

Jitule
5. březen 2010, 14:51

to aldik: jo a nebude to cenzura, ale bordel :D :D

Jitule
5. březen 2010, 14:49

to aldik : Napsal si to hezky :) je to presne tak.
Myslim,ze zakladnim nedostatkem Cechu je tolerance – ty mas svuj nazor, me se sice nelibi, ale je tvuj a ty mas pravo ho mit. Ja te nenutim delat “moji pravdu” a ty me nenut delat tu tvoji, ale muzem o tom debatovat, respektovat se a neurazet se…

No a nebo se muzem chovat jak typicky netoleranti – sproste nadavat a mozna za chvili i mlatit druhy, protoze maji nebo nemaji ucet na FB…

ramzes
5. březen 2010, 14:33

a o tom snad autor píše ne?…o bordelu, co kolaboroval z libka…

aldik
5. březen 2010, 13:07

cenzura?? se mi tu ztratil příspěvek :/

aldik
5. březen 2010, 12:50

Hmm…

Facebook má oproti jiným sociálním sítím tu výhodu, že je opravdu takový jaký si ho uživatel udělá- koho si přidá do přátel, co o sobě zveřejní (klidně stačí zveřejnit základní údaje jenom jméno, příjmení, datum narození a mail.. člověk za život tydle a i další údaje zveřejní tolikrát i mimo internet že určité údaje sou nezneužitelné, no tak bude facebook vědět jak se jmenuju, kdy sem se narodil a mail no, se z toho přece nepose*u), kdo a co uvidí, kam se přidám, jaké aktivity na FB vykonávám… atd. a hlavně kolik u FB trávím času je čistě každého věc.. :-)

mi připadá že antifejsbukáři hází všechny do jednoho pytle jako někteří do druhého pytle hází romy :/ taky nejsou všichni špatní a všichni Fejsbukáři nejsou stejní!

P.S. ted někteří předpovídají Facebooku brzky konec, já mu teda věřím že neskončí.. navíc proč by končil když taková spousta firem Facebook integruje do různých zařízení.. mobily, iphone… brzy i záchod s dotykovou obrazovkou s připojením na Facebook, ale to je jedno =D

se těším tak za rok, dva.. tři až se vysměju antifejsbukářům že se jim jejich předtavy nevyplnili =D

TAKŽE CHYBA OPRAVDU NENÍ VE FACEBOOKU, ALE V LIDECH!

A HLAVNĚ FACEBOOKU CHYBÍ ČESKÁ ADMINISTRACE, děti přicházející převážně z Líbka tam nadělali již takový bordel že se to snad ani už uklidit nedá :/

Muf
27. únor 2010, 15:11

2 jarys: Ten článek přesně vystihuje dnešní FB a to, jak to tam vypadá. Jinak nevidím v článku chyby, až na pár čárek mezi větami.

Jarys
26. únor 2010, 17:56

Facebook je takový, jaké lidi máte mezi přáteli. Nadávat na Facebook samotný je hodně povrchní.

Jinak tenhle článek je dost o ničem. Místo vymýšlení rádoby inteligentních slovních spojení bych se, být autorem, soustředil spíše na správné skloňování a pravopis!

tazzy
20. únor 2010, 20:41

Přátele, kteří se chovají tak, jak je popsáno v článku okamžitě mažu, nebo alespoň blokuju, ať se mi nezobrazují na hlavní stránce. Naštěstí jich je jen velmi málo..

Muf
20. únor 2010, 19:39

2 seth: Ale ne, neházím všechny do jednoho pytle. Neříkám, že jsou všichni “wyPatLAní”, ale ono nějak všichni automaticky počítají s tím, že musím mít založený FB a nevysvětlíš jim, že prostě nemáš a nechceš mít. Stalo se mi to několikrát a vždy slyším řeči typu “Ale měla jsem to na FB tam a tam, se podívej”. Ne, nepodívám, to raději oželím. Když si představím situaci, kdyby celý FB úplně spadl, tak spolu asi lidi přestanou nadobro komunikovat a byl by nejspíš konec světa.
Osobně mi stačí QIP, e-mail a dva mobily. Skype netřeba.
Komunikovat s lidmi se dá i jinak, než na FB, a rozhodně mi to přijde víc osobní.
Posílám fotky e-mailem pouze, když potřebuju (pár fotek z akce nebo montáže třeba).
To je jen můj názor na tuto “sociální síť”, nebo jak tomu říkají.
Spíš bych řekl “asociální”.

Annia
20. únor 2010, 18:13

Mně osobně FB vyhovuje. :) Dřív se mi vůbec nelíbil kvůli vzhledu, nepřehlednému nastavení, atd., ale časem se to zlepšilo, a největší síla FB je v tom, že je tam spousta lidí, a šance, že tam najdete své přátelé, je docela znatelná.
Co se týče hloupých lidí, lze je odfiltrovat, zakázat jim psát na vaši Zeď, nebo je rovnou vykopnout ze přátel. Často to není ani moc složité. Já sama mám v kontaktech několik lidí, kteří mě naštvali, a mají varování (mnou vytvořený štítek přátel). Kdykoliv by mi ještě napsali na Zeď něco, co by se mi nelíbilo, mám připravenou skupinu BAN se zakázanými příspěvky a komentáři. :)
Hry na FB nepoužívám, je to ztráta času, a pozvánky typu Farmville mám permanentně zablokované.
Skupiny a stránky používám často, je to dobrý způsob, jak vyjádřit svůj názor a zjistit, kdo z vašich přátel má stejný názor. :-)

Seth
19. únor 2010, 15:17

@Muf: Souhlasím s tím že FB se stává čím dál větší žumpou internetu, ale konec konců tě nikdo nenutí přidávat si infantilní blbečky, nebo nedejbože lézt do skupin. V přátelích mám lidi se kterými se opravdu stýkám. Jsou to inteligentní lidi a můžu říct že aplikace se dají vyfiltrovat(popř. eliminovat blbečky) a aplikace taky. je to jen o tom si to nastavit. Naopak třeba při plánování akcí to je bezkonkurenční nástroj, Dřív když někdo organizoval třeba oslavu narozenin, tak musel postupně všem napsat mail, nebo IM, popř sms. po dvou dnech se třeba něco v detailech změnilo a šlo to nanovo. Takhle založíš událost pozveš lidi a máš po starostech, hned vidíš kdo přijde/nepřijde, změny jim pošleš jako zprávu od události. Sdílení fotek to samý. Nemusíš je ručně zmenšovat(ani třeba dávkou) pak zabalit, někam uploadovat a pak všem rozesílat odkaz. Takhle to nasypeš na FB max. označíš pár lidí. hotovo. /Ačkoli to neberu jako primární zdroj, vždycky mám radši originály který jsou větší na disku./ a flashkou? sorry ale to mi asi taky trvalo. když to tak vemu tak flashku jako takovou ani nemám. /jen 8GB kartu v mobilu/ v dnešní době kdy skoro každá má připojení 4 a více Mbit to není problém “poslat sítí”. A posílat fotky mailem je ptákovina ;-). Ale zkrátka pointa je v tom, že nemůžeš rozdělovat lidi podle toho má FB je to automaticky blb, tahle to nejde brát je tam i spousta inteligentních lidí/ačkoli to asi záleží s kým se stýkáš/, ale jak jsem napsal těmhle StUpPidNím wypatlátorovským výjevům se dá bránit :-P
@článek: na otázku “proč sis mě smazal z Facebooku, copak už se se mnou nebavíš?” jsem už nejednou odpověděl:“Psala si tam sračky a spamovala blbostma.” proč taky ne? byla to pravda :-D

Muf
18. únor 2010, 23:39

No jistě, další rádoby příznivec FB…a vsadím se, že fotky např. z nějaké akce mi na flashku nedáš nebo e-mailem nepošleš ani do měsíce, ale jako většina lidí je už dávno budeš mít na FB… :(
Musím jít zvracet…:(

ondra
18. únor 2010, 18:47

Řekl bych, že máš jediný problém a to ten, že si neumíš facebook nastavit:). Nenadávej na ostatní, je to Tvoje chyba, když používáš něco, co používat neumíš:). V nastavení se daj zakázat všechny otravné kvízy, pozvánky, můžeš si nastavit, od koho chceš statusy, linky a fotky dostávat a od koho ne. Vůbec tam jde nastavit další spousta věcí:). A co se týče toho, do které skupiny se přidávat… Na to stačí použít rozum, aby Ti došlo, co je nesmysl a co ne;).

Muf
18. únor 2010, 14:41

Kolektivní vinu? A proč jako? Ať si ji nesou ti, co z toho ten hnůj udělali neco co ten “projekt” vůbec vypustili.
Me je teda rozhodne líp když se mě někdo zeptá na něco ohledne FB, tak že ho můžu poslat do pr.dele (doslova).

Muf
18. únor 2010, 14:32

Naprosto a bez výhrad souhlasím s člankem, je to totální smetiště.
Nejsem uživatelem FB a nevím, co by mě mohlo donutit si ho zakládat.
Nejlíp vůbec nepoužívat a keců typu “Ty nemáš Facebook? Tak to nejsi in” si vůbec nevšímat.
Stalo se z toho něco jako libimseti.cz nebo xchat, je mi na blití, když se lidi nedovedou bavit o něčem jiném, než o FB :(

Redaktor ovsem.net Jiří Melčák
18. únor 2010, 09:35

@Jitule: Jo, ale přesně to co píšeš je způsob, jak uchopit FB správně. Marketingově. Protože, kde jinde je potenciál sehnat tolik uživatelů a případně je oslovit. Sami máme na Facebooku reklamy – ale jen proto, že v tom množství lidí, je i kupa potenciálních zákazníků. Člověk se na to musí dívat ekonomicky.

Přesto to nic nemění na tom, že odhadem 80% všech českých skupin jsou stupidity, které mají řádově stonásbně více fanoušků (skupiny typu Co máš za známky ? ‘ŽÁDNÉ’ Ukaž mi žákovskou ! ‘A DO PRDELE’ :-D :-D – v této chvíli 50k fandů), než stránka, která není o blbostech, ale právě o tom byznysu, tedy např. stránky různých eshopů.

Na “stupidní” pubertální stránku lze, jak jsme se sami přesvědčili, během 4 dnů sehnat 40.000 fandů, protože jsme šli právě přes puboše, ALE oni nejsou běžná cílová skupina a přes odkaz na zdi ze 40.000 lidí přišlo ani ne 10, takže konverze je nula nula nic u takových stránek.

Naopak u eshopových, kde je řádově jen stovky členů je konverzce zcela jinde, protože tito lidé byly/jsou/mohou být vašimi zákazníky…

Jitule
18. únor 2010, 09:01

Jo a jinak – FB je desnej, strasnej, debilni, stupidni a pouzivaji ho jen samy troubove… a proto navstivte stranku Ceskyho shopu a pridejte se mi jako fanousek :D

myslim,ze tohle je presne to, jak to s FB je – vsichni na nej nadavaji, vsichni nadavaji lidem co ho pouzivaji, ale kazdej tam mame ucet, mluvime o tom,jak uz ho ale vaaazne zrusime, ale nikdy to vazne neudelame :)

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací