Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Já už fakt nevím aneb Matka v. 0.2b


Já už fakt nevím aneb Matka v. 0.2b

Autor: Milan Kvita  |  7. březen 2006  |  zobrazeno: 17 269×  |  49 komentářů

Zákaz V poslední době si připadám jako Alenka v říši divů. Problém, který v současné době nastal, se neřadí mezi by obyčejné. Nedá se vyřešit jednoduchým zaheslováním počítače, odstraněním určité části windows. Ten problém bych osobně nazval Matka v. 0.1b beta. Úspěšně se dneska přesunul do verze 0.2megabeta, ale o tom až v závěru. Nejdříve vás zasvětím vás do problému.

Matku začala tak trochu zajímat počítačová problematika, naučil jsem ji časem spustit počítač a zahrát si tedy alespoň karty, když už nic jiného. Asi po půl roce se rozhodla jít na univerzitu třetího věku, kde se s počítačem naučila základy internet exploreru, posílat majly a používat MS word. Samozřejmě hledala praxi u mne, jakožto u osoby, která jednak vlastní počítač a jednak s tím umí trochu líp. Nejenom, že jsem špatný učitel, ale nerad vysvětluji věci 3x a počtvrté už mám pěnu u pusy. Po páté se mi vyhýbejte. U starších lidí je to trochu složitější. Chtějí ode mne pomoc, ale neví přesně co chtějí. Věřte mi, že vysvětlit 6x někomu, co znamenají klávesové zkratky CTRL+C a CTRL+V, je opravdu na mašli. Když matka dělala diplomku, tak se dostala do situace, kdy si chtěla všechny nadpisy opsat na papír, aby si mohla udělat obsah a následně jej opsat do nového dokumentu. Ve škole je naučili jediný způsob vkládání textu, přičemž způsoby jsou asi 4. Podle mne ten nejdelší. Celý sešit popsaného textu, jak si zkopírovat text a vložit jej jinam. A to ve stylu Pravým tlačítkem klikni na to, táhni myší tam, až to začerníš, udělej to a to.

Během půl roku se dostala do stádia, kdy už jakž takž věděla, jak se přihlásit do poštovní schránky, napsat email a pracovat samostatně ve wordu (samozřejmě základní operace, žádné tabulky atd.) Za poslední měsíc se věci radikálně změnily a zde je mega kámen úrazu. Začaly ji zajímat programy typu Skype, MSN a ICQ. Katastrofa. Sám dobře vím, jak to je se mnou a s těmito programy. Zapnu je a 2 hodiny nedělám nic jiného, než že odpovídám na dotazy. V ICQ 150 lidí, v MSN 20. Vím přesně, jak to začíná. Nejdříve jeden, potom dva, pak 5 a nakonec 10 a roste to. Mé marné vysvětlování, že jestli si pořídí některý z těchto programů, tak si může rovnou koupit nový počítač. Nejenom že už mi vadí, že používá můj PC i když na něm chci pracovat, ale jednoduše proto, že za chvíli tam bude mít kontaktů přehršle a za celý den se nemusím k počítači dostat. Dalším problémem je používání počítače. Matka si jej totiž zapne 4x za den, když jsem v práci a to na 10-20 minut. Je všeobecně známo, že za tuto dobu se součástky počítače nejvíce opotřebovávají, než se dostanou do provozní teploty, ale takovéto věci jdou mimo ni. Vysvětlení nepomohlo, situace pokračuje. Během startu windows se mi automaticky zapíná pošta a Miranda s ICQ a MSN. Matka se naučila odpovídat, že nejsem doma. To je začátek. Jistě si dokážete představit, až se zakecá s někým o trochu víc a poví to, co nemá. Myslíte si, že se to nemůže stát, že by mi to nemohla udělat ? Omyl. Všichni mají svůj nick, ona neví s kým si povídá a nezná mé přátele.

K čemu došlo dnes - byl jsem v práci od rána, domů návrat v 16:20 s tím, že v práci jsem poznal, že matka se připojila na internet 2x. Poznám to tak, že v MSN je nastavený defaultně OUTLOOK, který si sám otevírá MSN a tím se logne natvrdo přes můj účet (v případě, že kontakt je offline, tak se otevře defaultní Outlook  k napsání emailu). Vrátím se domů, otevírám na pár minut explorer. Něco není v pořádku, nemohu přijít nato, jak se stránka about:blank se standardním pozadím BÍLÁ, najednou změnila na ŽLUTOU. Stránka seznam.cz a i jiné, mi najednou zobrazují text ve světle zelené barvě. Čím to může být, včera jsem byl v pohodě a dnes jsem na PC vůbec nebyl ... jsem si říkal... Vyřídil jsem nezbytné věci a nachystal se do kurzu. Plánovaný návrat byl okolo desáté hodiny z důvodu údržby břišního svalstva tekutinou zvanou pivo. Nebojte se, dvě piva nikoho zatím neodrovnaly a stav opilosti připadá u mne až po pátém kousku. Vrátím se domů, pouštím počítač, abych zkouknul, kolik mi zase píše lidí na icq. Klasická poloha myši (úplně pryč z podložky) naznačuje, že tu byla matka. Ta žlutá stránka mne štve. Pořád nemůžu přijít na to, jak. Ve všech Tipy a triky to nikde v životě nebylo. Chci si zapnout hudbu a ejhle zvuk nejde. Začínám zjišťovat proč. Možností byla spousta. Nová zvukovka, kterou jsem montoval odpoledne, mohla něco vyvést, omylem zmáčknuté tlačítko MUTE na multimediální klávesnici nebo něco ve windows. Nebudete mi věřit, ale až za půl hodiny jsem přišel na to, že mi někdo absolutně zpřeházel vzadu v bedně kabely. Ale opravdu šíleně. Sice to byly jenom audio (mikrofon, repro, sluchátka a další), ale byly nastrkané všude, kde bych se to neodvážil strčit ani já. Popadla mne zlost. Matka se beztak pokoušela s někým mluvit na internetu přes ten msn. Jako já to fakt nechápu. Osoba, která nerozumí zapojení kabelů v PC, neví, který kabel je na co, se najednou rozhodne promíchat audio kabely. Počítač je jediná věc, na kterou jsem alergickej. Kvůli němu jsem ochotem být velmi zlý a nemám rád, když se mi někdo cizí v tom hrabe, obzvláště amatéři.

Opatření, která jsem musel udělat, ještě nejsou tak tvrdé. Zaheslovaný outlook, miranda, u msn pouze přihlášení pod jejím účtem. Zatím nebudu ve windows vytvářet účet navíc. Ještě jednou se něco takového bude opakovat, tak jednoduše zahesluji počítač. Ať si na takovéto vylomeniny koupí vlastní, ale já, když přijdu domů, chci spustit fungující spolehlivý počítač a ne hodinu dohledávat co a jak se změnilo a zprovozňovat věcí dávno zprovozněné. Nehodlám dělat zbytečné obrazy disku, nechci 1x za měsíc nakopávat nový systém jen kvůli takovým skutečnostem. Jednoduše tento problém ustřihnu přímo u kořenu. Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše.

Štítky: Internet, Společnost


Komentáře

Redaktor ovsem.netAutor článku Johnyz
21. leden 2007, 13:37

situace vyřešena. Mám notebook a ten je zaheslovaný

mikelo
21. leden 2007, 12:51

bud tvrdý a matce řekni přímo do očí že se ti to nelíbí,přičemž ji ukaž co vše ti v tom počítači čaem zničí a jakou práci dá dávat vše zase do původního stavu,počítače nejsou zase tak drahé a na takové ty komunikační prográmky a internet stačí obyčejný komp-at si ho tedy pořídí !!!!!
PS : obdivuju jak si to dlouho už vydržel :-)))

tofana
24. prosinec 2006, 17:29

zajímalo by mě jak zaheslovat outlook….

kojak
11. listopad 2006, 08:54

ja mam doma na pc uspožadaní ikony aplikace dle svýho no když se dostanu nekde jinde k pc tak to je chvilku ja španelská vesnice ale de to software je jinde ale pořád stejní

Killer_Muf
25. říjen 2006, 21:52

2Linvris: No jo…ty si ho zkazis sam,co?? :-DDD

Linvris
25. říjen 2006, 15:40

Teda, jak to tady čtu, tak si říkám, že patřím asi k tém menšině, která s rodiči nemá problém. A když už, tak se dá rychle vyřešit. Já sem začínal na PC u máti v práci, kde sem jako malý paříval hry od Acolade a podobně. Později, po několika letech se nám domů dostal první PC a byla to právě ona, kdo mě učil základy jako, tady v tom programu se píše a podobně. Dneska, když si na to vzpomenu, tak mi to vloudí úsměv na rty, protože je to přesně naopak. Teď říkám já “Tohle je program na psaní. Je trochu novější, než ten tvůj v práci, ale systém je stejný.” Pořád ale můzu být spokojený člověk, protože se stane opravdu málokdy, že by jí něco na domácím PC nefungovalo. A když už, tak se to nejdřív snaží spravit sama, potom teprve zvedá telefon… A kupodivu, zatím se s jejím přičiněním domácímu PC nestalo vůbec nic…

gee
24. říjen 2006, 16:28

to je az take tazke si zaheslovat icq a mame vytvorit vlastne konto :D
riesenie : nainstalujte linux :D

Redaktor ovsem.netAutor článku johnyz
23. říjen 2006, 22:26

chystám notebook – koupě – zahesluji si přístup a máti utře nos. Starý PC vyměním ještě za starší – na internet jí to stačit musí.

Petr
23. říjen 2006, 14:12

Moc pěkný článek, dlouho jsem se tak nepobavil. Je to asi tím, že občas musím též něco vysvětlit svým starším rodičům na počítač. Naprosto Vás chápu a cítím s Vámi .o)

Martina
18. červenec 2006, 19:06

Hmm mě je 11 mám vlastní PC brácha má vlastní PC a Taťka má vlastní PC(mamka ho nepotřebuje ;) )Já mám občas problémy s ním ty menší opravím sama bo s pocitacem umim dobre ale kdyz neco fakt nende spravit tak volam radsi tatu at to neposeru cely a co by clovek nerek!!!On si s tim taky nevi rady ale nechce to nejdriv priznat tak to furt zkousi a rejpe se v tym do nekonecna az to vyresi mno v duchu si rikam ze za tu dobu bych to urco vyresila tky….bracha s tim umi ale lip nez…tky starsi o 3 roky a ho to vzdycky jako fakt bralo…to byla doba kdyz sme meli PCčko spolecne 8-/ Ted je to v poho 3 PC v domacnosti kde sou 4 lidi mno nevim nevim jestli je to normalni ale vsecko je uz v poho!!!_:)Jednou sme meli fakt problem nesel zvuk mi to nemohli s tatou vyresit pak se prislo na to ze bracha prepl na sluchatka !!! :-D

Xixao
20. červen 2006, 01:29

jj cinska je na nic..musi byt betonova:)) sem se nasmal…existoval jeden program..zapisoval vsechno co se deje na pc a to tak ze skryte..na hard disku byl taky skryty..ne jako skryty soubor.proste ho nic nenaslo..a vyvolaval se klavesovou zkratkou… zejmena pri cteni zapisu kliku na klavesy se clovek zasmeje sam sobe:))..a hlavne moznosti sou obrovske:) treba ze se clovek podiva co bylo zmeneno:))

Koca
19. červen 2006, 18:05

Nevim ale asi je to diskuze o nicem me je ctyricet a obcas se divim proc ty dvacetilety nechapou kdyz jim vysvetluji jak se konfiguruje sit,pocitac,wifina nebo tak podobne “a pritom je to tak jednoduche” a osobne si myslim ze cloveka rozcili prehazene kabely jenom proto ze jemu samotnemu to asi dalo hodne prace (tak dva dny?) ty tri kabliky zapojit.Muj otec(62) si zapojil v pohode sam internet a to i presto ze jsem tam tam zapomel nastavenou proxy pres kterou jsem se pripojoval u mne doma.Temhle lidem co se takhle chovaj stejne vetsinou ujede vlak a pozdeji (cca 10let) jsou sami za dementy, protoze postaveni cinske zdi kolem sebe nikam nevede.

Bill Gates
19. červen 2006, 17:30

No moc pěkně o mamince tady nepíšeš. Měl bys mít trpělivost a pěkně ji všechno naučit – ona Tě také učila když jsi byl malý... A co ten TVUJ počítač, nedali Ti na to rodiče snad peníze? A pokud si už vyděláváš, tak bys určitě nepřišel na mizinu kdybys mamince počítač koupil – určitě bys jí s tím udělal radost a hlavně – BUDEŠ MÍT KLID !!! ;-) Nejseš nááhodou “jedináček” ?

Johnyz
29. květen 2006, 16:33

zkoušel jsem, klídek to nebyl, office xp házel chybu, internetovým prohlížečům nebylo umožněno vytvářet temp files a další. Jednoduše, kdybych udělal máti jako hosta, měl bych ještě větší peklo než před tím. Momentálně jsme oba jako admin. Byste ji měli vidět jak prskala, když jsem tam hodil ENG firewall, který se ze začátku furt na něco ptal.

taz
29. květen 2006, 13:54

nějak nechápu, proč pc machr jako ty, neuděláš hned několik účtů, jeden admin, druhej host, a máš klídek.

Irgun
19. květen 2006, 18:06

Milujte svoje maminky a babicky a vzpomente si: Naše MAMINKY…....Seděla jsi u postýlky a hlídala můj spánek. Život mi visel na vlásku, ale Ty jsi celým svým srdcem věřila a doufala. Uzdravil jsem se, a to především díky Tvé laskavé péči a lásce. To je moje nejranější vzpomínka.Byla jsi to Ty, mamko, kdo dál vedl mé kroky životem, dával mi pocit jistoty a bezpečí. Byla jsi to Ty, kdo mě vedl poprvé do školy, kdo se mnou procházel všemi obdobími radostí i starostí. Byla jsi srdcem a pilířem naší rodiny. Stála jsi při mně, když jsem selhal, povzbuzovala jsi mě, když jsem se „zvedal“. Byla jsi mou oporou. Nejen mou, ale i mých sourozenců. Jaké by byly Vánoce bez Tebe, mami? Jaké by byly jakékoliv svátky, kdybys je s láskou nepřipravovala Ty! Jaký by byl život bez Tvé péče a lásky! Teď už to vím, ale v mládí? Tehdy jsem vše, co jsi pro nás dělala, bral jako samozřejmost. Omlouvám se, mami. Nebyl jsem vždy syn podle Tvých představ, ale vše, co jsem kdy dobrého udělal, bylo Tvou zásluhou a pro TEBE, mami. Každý máme své mámy, na které nedáme většinou dopustit. Někdy nás sice občas „štvou“ svým poučováním a mentorováním, ale po určité době zjistíme, že život je skutečně takový, jak nám naznačovaly. Není to jen procházka „růžovým sadem“, ale dlouhý pochod rovinami, údolími. Je to namáhavá cesta na nerovné trati. Pokud se o tom sami přesvědčíme, omluvíme se.
Neměly to s námi skutečně lehké tak, jako to my nemáme dnes lehké s našimi „ratolestmi“. Je to věčný koloběh, opakující se po celé generace.
Mladý člověk v podvědomí cítí, že to naše mámy s námi jistě nemyslí zle, ale navenek se chová opačně, je v opozici. Teď za Tebou, maminko, přicházím s kytičkou a omluvou. Nikdy není pozdě. Prosím, odpusť a zároveň říkám děkuji! Děkuji za to, že jsem Tě měl, děkuji za to, že jsi MOJE MÁMA!

anonymous
12. duben 2006, 22:07

Stejny problem s matkou mam i ja…...
Jo a kdyby jste chteli tak navstivte moje diskusni forum na dost temat www.korbis.wz.cz

Tina
7. duben 2006, 03:24

Tak jsem to tu pročítala a dost mě zklamalo,co tu píšete.Místo aby jste těm starším fandili,si stěžujete.Mám počítač půl roku,net 4 měsíce a taky 17 letého syna otravuji.Ale mám i matku,které musím pomáhat s mobilem,protože umí z něho jen zavolat a příjmout hovor.Technika jde tak rychle dopředu,že musíme mít trpělivost.Ale berte to s té lepší stránky.My starší zas vysvětlujeme dětem jak vypadal gramofon a co to byla pračka vířivka.:-))))

Suprvirus
16. březen 2006, 20:05

2Johnyz: ty bys taky hulákal, kdybys poprvé kliknul na high detaily a po druhém kliku ti to napsalo ERROR

Johnyz
16. březen 2006, 12:18

ponožky ? vow co člověk pro počítač neudělá :D

A dnešní instalačky jsou většinou ve stylu One-clik button. Hlavně ať máš dost místa a nadupaný počítač. Jsem slyšel, že když v německu není nějaká instalačka na 2 kliky, tak prý je to obtěžuje a hulákají, že jim to nejde. Hrajou na defaultní detaily (což je někdy 640×480 :) ) atd atd…

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací