Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Já už fakt nevím aneb Matka v. 0.2b


Já už fakt nevím aneb Matka v. 0.2b

Autor: Milan Kvita  |  7. březen 2006  |  zobrazeno: 17 350×  |  49 komentářů

Zákaz V poslední době si připadám jako Alenka v říši divů. Problém, který v současné době nastal, se neřadí mezi by obyčejné. Nedá se vyřešit jednoduchým zaheslováním počítače, odstraněním určité části windows. Ten problém bych osobně nazval Matka v. 0.1b beta. Úspěšně se dneska přesunul do verze 0.2megabeta, ale o tom až v závěru. Nejdříve vás zasvětím vás do problému.

Matku začala tak trochu zajímat počítačová problematika, naučil jsem ji časem spustit počítač a zahrát si tedy alespoň karty, když už nic jiného. Asi po půl roce se rozhodla jít na univerzitu třetího věku, kde se s počítačem naučila základy internet exploreru, posílat majly a používat MS word. Samozřejmě hledala praxi u mne, jakožto u osoby, která jednak vlastní počítač a jednak s tím umí trochu líp. Nejenom, že jsem špatný učitel, ale nerad vysvětluji věci 3x a počtvrté už mám pěnu u pusy. Po páté se mi vyhýbejte. U starších lidí je to trochu složitější. Chtějí ode mne pomoc, ale neví přesně co chtějí. Věřte mi, že vysvětlit 6x někomu, co znamenají klávesové zkratky CTRL+C a CTRL+V, je opravdu na mašli. Když matka dělala diplomku, tak se dostala do situace, kdy si chtěla všechny nadpisy opsat na papír, aby si mohla udělat obsah a následně jej opsat do nového dokumentu. Ve škole je naučili jediný způsob vkládání textu, přičemž způsoby jsou asi 4. Podle mne ten nejdelší. Celý sešit popsaného textu, jak si zkopírovat text a vložit jej jinam. A to ve stylu Pravým tlačítkem klikni na to, táhni myší tam, až to začerníš, udělej to a to.

Během půl roku se dostala do stádia, kdy už jakž takž věděla, jak se přihlásit do poštovní schránky, napsat email a pracovat samostatně ve wordu (samozřejmě základní operace, žádné tabulky atd.) Za poslední měsíc se věci radikálně změnily a zde je mega kámen úrazu. Začaly ji zajímat programy typu Skype, MSN a ICQ. Katastrofa. Sám dobře vím, jak to je se mnou a s těmito programy. Zapnu je a 2 hodiny nedělám nic jiného, než že odpovídám na dotazy. V ICQ 150 lidí, v MSN 20. Vím přesně, jak to začíná. Nejdříve jeden, potom dva, pak 5 a nakonec 10 a roste to. Mé marné vysvětlování, že jestli si pořídí některý z těchto programů, tak si může rovnou koupit nový počítač. Nejenom že už mi vadí, že používá můj PC i když na něm chci pracovat, ale jednoduše proto, že za chvíli tam bude mít kontaktů přehršle a za celý den se nemusím k počítači dostat. Dalším problémem je používání počítače. Matka si jej totiž zapne 4x za den, když jsem v práci a to na 10-20 minut. Je všeobecně známo, že za tuto dobu se součástky počítače nejvíce opotřebovávají, než se dostanou do provozní teploty, ale takovéto věci jdou mimo ni. Vysvětlení nepomohlo, situace pokračuje. Během startu windows se mi automaticky zapíná pošta a Miranda s ICQ a MSN. Matka se naučila odpovídat, že nejsem doma. To je začátek. Jistě si dokážete představit, až se zakecá s někým o trochu víc a poví to, co nemá. Myslíte si, že se to nemůže stát, že by mi to nemohla udělat ? Omyl. Všichni mají svůj nick, ona neví s kým si povídá a nezná mé přátele.

K čemu došlo dnes - byl jsem v práci od rána, domů návrat v 16:20 s tím, že v práci jsem poznal, že matka se připojila na internet 2x. Poznám to tak, že v MSN je nastavený defaultně OUTLOOK, který si sám otevírá MSN a tím se logne natvrdo přes můj účet (v případě, že kontakt je offline, tak se otevře defaultní Outlook  k napsání emailu). Vrátím se domů, otevírám na pár minut explorer. Něco není v pořádku, nemohu přijít nato, jak se stránka about:blank se standardním pozadím BÍLÁ, najednou změnila na ŽLUTOU. Stránka seznam.cz a i jiné, mi najednou zobrazují text ve světle zelené barvě. Čím to může být, včera jsem byl v pohodě a dnes jsem na PC vůbec nebyl ... jsem si říkal... Vyřídil jsem nezbytné věci a nachystal se do kurzu. Plánovaný návrat byl okolo desáté hodiny z důvodu údržby břišního svalstva tekutinou zvanou pivo. Nebojte se, dvě piva nikoho zatím neodrovnaly a stav opilosti připadá u mne až po pátém kousku. Vrátím se domů, pouštím počítač, abych zkouknul, kolik mi zase píše lidí na icq. Klasická poloha myši (úplně pryč z podložky) naznačuje, že tu byla matka. Ta žlutá stránka mne štve. Pořád nemůžu přijít na to, jak. Ve všech Tipy a triky to nikde v životě nebylo. Chci si zapnout hudbu a ejhle zvuk nejde. Začínám zjišťovat proč. Možností byla spousta. Nová zvukovka, kterou jsem montoval odpoledne, mohla něco vyvést, omylem zmáčknuté tlačítko MUTE na multimediální klávesnici nebo něco ve windows. Nebudete mi věřit, ale až za půl hodiny jsem přišel na to, že mi někdo absolutně zpřeházel vzadu v bedně kabely. Ale opravdu šíleně. Sice to byly jenom audio (mikrofon, repro, sluchátka a další), ale byly nastrkané všude, kde bych se to neodvážil strčit ani já. Popadla mne zlost. Matka se beztak pokoušela s někým mluvit na internetu přes ten msn. Jako já to fakt nechápu. Osoba, která nerozumí zapojení kabelů v PC, neví, který kabel je na co, se najednou rozhodne promíchat audio kabely. Počítač je jediná věc, na kterou jsem alergickej. Kvůli němu jsem ochotem být velmi zlý a nemám rád, když se mi někdo cizí v tom hrabe, obzvláště amatéři.

Opatření, která jsem musel udělat, ještě nejsou tak tvrdé. Zaheslovaný outlook, miranda, u msn pouze přihlášení pod jejím účtem. Zatím nebudu ve windows vytvářet účet navíc. Ještě jednou se něco takového bude opakovat, tak jednoduše zahesluji počítač. Ať si na takovéto vylomeniny koupí vlastní, ale já, když přijdu domů, chci spustit fungující spolehlivý počítač a ne hodinu dohledávat co a jak se změnilo a zprovozňovat věcí dávno zprovozněné. Nehodlám dělat zbytečné obrazy disku, nechci 1x za měsíc nakopávat nový systém jen kvůli takovým skutečnostem. Jednoduše tento problém ustřihnu přímo u kořenu. Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše.

Štítky: Internet, Společnost


Komentáře

černá svině
16. březen 2006, 10:57

Preventivní přeinstalovávání? Tak to věc :-) Ono se to zdá kolikrát divné, ale když mají PC v rukách malé děti, tak to kupodivu nadělá méně paseky, než když u toho sedí rodiče… Moji mladí bratranci taky stahují kdejakou hru z netu a dělají podobné vylomeniny. Když člověk chvilku sleduje, jak klikají na kdeco, tak se opravdu diví, jak je možné, že s počítačem nic není – ale je to tak. Stačilo jim tam hodit antivira, pak ad-aware a počál funguje…. I když má krušný život, posledně “mladý expert” zvrhl sklenici s pitím, které začlo téci na kejs a to mi jen cukaly koutky, jaká se strhla panika – nakonec se to snažil zachránit ponožkou, kterou to utíral… ale PC přežilo.

Redaktor ovsem.net Lenka
15. březen 2006, 21:50

Moje mamka naštěstí pochopila počítač celkem rychle, ale horší je to s mýma mladšíma bratrama. Když přijedeme jednou za tři týdny domů, tak je v kompu nainstalováno miliony demo verzí divných her z ještě divnějších časopisů a složka Program Files je v počítači na každém disku a v několika složkách a to ještě v různých podobách (jako progrm filas, progrum filles atd.), a to proto, protože jsem svému bratrovi vysvětlila, že když instaluje hru, tak pouze do Program Files na disku D: ale on to při instalaci hry napíše na klávesnici a pak to tak vypadá :-) Ale jinak ten počítač u našich šlape jako hodinky i když to celkem nechápu, přeinstalovávali jsme ho pouze dvakrát za tři roky (protože na to nemáme více času) a to ne proto, že by počítač nešel, ale proto, že se nám zdálo divné že pořád jde bez problémů :)

Bruce808
13. březen 2006, 11:06

Johnyz kdyžtak se podívej ještě do registru ;)

viz 22: Dnes mi dotahli PC že jim to nejde. Dělali si místo na disku a mazali i neznámé soubory (big problem) takže všechny opakuji VŠECHNY soubory co byly v c:\ byli minulostí :D

Johnyz
12. březen 2006, 23:37

vyřešeno – Matka mě trumfla a sdělila mi, že about:blank žlutě se dělá přes: možnosti internetu – obecné – barvy. Spletla si to kvuli nastaveni msn kde je to skoro podobny. Vysvětlil jsem jí, že necháme radši být. MSN přihlašování jsem vyřešil druhým účtem. MSN přihlašování se nedá vyřešit jednoduchým tentononcem že se přihlásíte až zadáte heslo. U mého PC, nevím jestli u ostatních, při přihlášení se MSN přihlásí okamžitě. Nezabráním tomu ani při odstranění z MSCONFIG, ani při odškrtnutí ať se to přihlašuje automaticky .. čili druhý účet je řešením. V absolutní nouzi budu přemýšlet o druhém počítači.

Sergej
11. březen 2006, 19:36

Mým rodičům jsem už vysvětlování zcela vzdal a raději, když něco chtějí na netu vyhledat, případně si vyřídit poštu, tak jim to radši udělám já. Je to mnohnásobně rychlejší, než kdyby to dělali sami, takže mi neblokují počítač a aspoň mám jistotu, že mi v něm něco neprovedou.
Ale musím říct,že ze začátku jsem měl opravdu snahu je aspoň základní ovládání naučit, ale asi po roce a půl (!) vysvětlování mému otci, jak zavřít okno ve windows jsem už opravdu rezignoval..

Martin
11. březen 2006, 11:16

Myslím že tě chápu ale na tuto situaci existují zřejmě jen dvě řešení.
1. donutit matku aby si koupila počítač ale postaví tě to do role věčného ladiče nicméně budeš mít svůj počítač ve stavu jakém chceš ty a jen sám pro sebe.
2. razantnější přístup kdy dáš matce najevo že ty jsi na PC pánem, že je to tvůj PC tím že jednoduše počítač zahesluješ, případně jí vytvoříš účet s omezeným oprávněním. Nevýhoda je že se budete muset nějak časově srovnat.

Matky jsou zvláštní, stále v nás vidí malé děti….odpusťme jim to….

Johnyz
11. březen 2006, 10:43

Martin má ve své podstatě pravdu. Je nejspíš denně v kontaktu se zákazníkem a řeší newbie problémy xy pořád dokolečka. On spíše vzniká problém ve vztahu – matka a syn a ve druhém vztahu zákazník – admin. Zákazníkovi rád vysvětlím co a jak, třeba i 5x aby se mi vrátil znova – je to moje práce, zvolil jsem si jí. U prvního vztahu je to jak kolovrátek. Milanéééé zase mi to nejde dát do bloku. A začernila sis to ? Nee, a to se musí ??? Můžeš mi poslat fotky přes email? Vždyť jsem ti to včera ukazoval. Já vím, ale ty to umíš rychlejííí. OMG střílet střílet a ještě jednou střílet. Desetkrát napsané v sešitu dopodrobna a stejnak se to nenaučí.

Martin
11. březen 2006, 09:13

No jasně, největším problémem je to že každá druhá lama si myslí že rozumí počítačům, zná windows, umí poradit atd, atd…..
Všichni jsou rázem moc chytří a nikdo si nepamatuje na svoje začátky.
Potkávám denně rádoby chytré lamky a je to opravdu o nervy mít takového tvora za zády a poslouchat kam mám kliknout a co kde jak má nastavené.
Nevadí mi staří lidé, ti mají aspoň zájem se něco naučit a i když spoustu věcí nechápou tak jim rád vše vysvětlím několikrát znovu než uhrovitému smradovi který si myslí že všechno ví a jeho jediná znalost spočívá v kradení softwaru na warez serverech a vrchol dovendosti je pro něj cracknout nějaký program nebo hru. Z klávesnice zná důvěrně jen šipky v lepším případě klávesy W,S,A,D a Enter.
Jsou lamy které si myslí že když na PC pracují celý den v práci a vykonávají určitou rutinní činost jsou rázem znalci a mohou radit a poučovat.
Kdo dělá správce několika firmám tak ví o čem mluvím. Hned jak si taková lama začne myslet že už všechno ví a windows zná jak své boty tak první co ji napadne je zkusit ojebat admina protože admin je tutově blb.
Takže vzkazuji všem rádoby znalcům, protřelým chytrákům a borcům kteří se zde evidentně vyskytují: nikdy se na nikoho nepovyšujte, nemáte na to, ten kdo skutečně něco umí tak to nedává druhým sežrat.

Redaktor ovsem.net Tydla
10. březen 2006, 23:22

No nebudete tomu veřit, ale já instaloval Win 95 na nějaký laptop přes diskety cca 6 hodin a vydržel jsem to :) i když ta flaška u toho byla. Teď bych to na win XP nestačil ani otevřít .-)

Suprvirus
10. březen 2006, 21:08

No, já sem samouk, začínal jsem na ZX spektrumu, přez slovenského Didactika, Amigu 600, 1200, PC 486/33MHz…. a ruku na srdce až s příchodem PC jsem se do toho pořádně zažr… Ale instalace 95 trvala něco přez 45 minutek, tak jsem si rozmyslel nějaké experimentování. Ale vždy se našel nějakej kamarád, kterej donesl něco nového, co si nechtěl nainstalovat do svého PC a po špatném odebrání to stejně padalo jak hrušky na podzim. Časem se mi to stalo i koníčkem a teď to dělám skoro profesionálně. A dnes, skoro pokaždé jdou Wokna spravit checkdiskem a trvá to asi 3 minuty:)

Plava
10. březen 2006, 19:27

Domnívám se že kdyby se mě jednou jedinkrát stalo že si někdo pustil “můj” PC tak ho hesluji,hledám na netu klíčenky na otisk palce, čtečky karet.. Já se řadím jen mezi uživatele,(i když si XP dovedu nainstalovat) a když jsen si donesl domů 1. PC tak v provozu 2 týdny a pomohla jen přeinstalace WIN. Pokud si někdo z mých známých koupí své 1. PC domů a není expert na PC tak čekám kdy dopadne jako já poprvé. Mnozí mě v rychlosti překonaly.Pánové ruku na srdce jaké byly vaše začátky. A popravdě :-)))))

raisin
10. březen 2006, 18:14

maš recht, někdy je to na zbláznění

černá svině
9. březen 2006, 23:31

No nejlepší by bylo stanovit pro máti pravidla, čili jí ústně vysvětlit, na co nemá sahat (ICQ, MSN). No a pokud to nepomůže, tak odškrnout, aby se ICQ nestartovalo při zapnutí PC a půl starostí odpadá... nevím jak u MSN, ale mohlo by to jít podobně ;-)

Johnyz
9. březen 2006, 15:41

HELP ME, jsem jeste zoufalejší. Terorismus doma pokračuje. Asi fakt budu muset vytvořit ten druhý účet. Tady je kárný příkaz toho co máti odepisuje mým známým na MSN:

Ahoj, tady mamka, Milan se někde fláká, promiň asi určitě pracuje. Měj se hezky.

A za tím ještě taková ta hnusná žárovka (ikonka).
To už je fakt na mašli.

Johnyz
9. březen 2006, 00:55

taky znam takove … bohuzel u nich jde videt ze nedospeli k zadnemu pokroku. Ze by si koupili novou tiskárnu, skener, nebo zkusili nejaky novejsi program atd atd … jednoduse nejevi zajem prozkoumat pocitac o krucek hloubeji

Redaktor ovsem.net Tydla
8. březen 2006, 23:01

Ale jsou i jiní, třeba když přijdu po roce k zákazníkovi a on se zeptá že tuto ikonu měl vlevo a teď je vpravo zda to nevadí! a jinak je to takovém stavu jak jsem odešel před rokem no není to úžasné.
Nebo netiskne mi tiskárna a já se zeptám a kdy jste tiskli naposledy no před půl rokem ale to ještě tiskla dobře :-))

Suprvirus
8. březen 2006, 22:44

Tak to bud rád, že se tím neživíš. Když příjdeš večer domů a ještě se musíš piplat s tím, co ti rodina udělala…...No, někdy je to o nervy, sotvaže dojdu dom a zavřu za sebou dveře, už přijdou děti a hned: ¨Tati, tati, nám to zase nejede, oprav nám to….....¨

Plava
8. březen 2006, 20:26

Dámy a pánové!
Rozčiluje te se zbytečně. Vy také neumíte vše a měli by ste být rádi že i starší lidé se dovedou zabavit na internetu.Pokud jde o manželku a děti a zvláště děti tak já bych byl osobně rád že jsou na PC a něco “pokazí”.
Pořízení 2 staršího PC do rodiny snad není takový problém a pokud jste “odborníci” tak nová instalace
WIN a jiných programů není tak časově náročná, a to nepočítám možnost zálohy celého disku.
Osobně mám doma 2PC oba na internetu a nemám problém.

Bruce808
8. březen 2006, 17:04

Tydla nestraš :D – ale asi nějak takhle to bude. Ja naštěstí naše k PC moc nepouštím (jen Internet a to pod dohledem ;)) a bracha už s tím umí dělat a nemozí mi tam kam nemá.

Redaktor ovsem.net Tydla
8. březen 2006, 16:00

Však počkej až budeme mít 70 a děcka budou ovládat virtuální internet přes virtuální PC a budou se ti smát, že blbě mácháš rukama :-))

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací