Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Já už fakt nevím aneb Matka v. 0.2b


Já už fakt nevím aneb Matka v. 0.2b

Autor: Milan Kvita  |  7. březen 2006  |  zobrazeno: 17 348×  |  49 komentářů

Zákaz V poslední době si připadám jako Alenka v říši divů. Problém, který v současné době nastal, se neřadí mezi by obyčejné. Nedá se vyřešit jednoduchým zaheslováním počítače, odstraněním určité části windows. Ten problém bych osobně nazval Matka v. 0.1b beta. Úspěšně se dneska přesunul do verze 0.2megabeta, ale o tom až v závěru. Nejdříve vás zasvětím vás do problému.

Matku začala tak trochu zajímat počítačová problematika, naučil jsem ji časem spustit počítač a zahrát si tedy alespoň karty, když už nic jiného. Asi po půl roce se rozhodla jít na univerzitu třetího věku, kde se s počítačem naučila základy internet exploreru, posílat majly a používat MS word. Samozřejmě hledala praxi u mne, jakožto u osoby, která jednak vlastní počítač a jednak s tím umí trochu líp. Nejenom, že jsem špatný učitel, ale nerad vysvětluji věci 3x a počtvrté už mám pěnu u pusy. Po páté se mi vyhýbejte. U starších lidí je to trochu složitější. Chtějí ode mne pomoc, ale neví přesně co chtějí. Věřte mi, že vysvětlit 6x někomu, co znamenají klávesové zkratky CTRL+C a CTRL+V, je opravdu na mašli. Když matka dělala diplomku, tak se dostala do situace, kdy si chtěla všechny nadpisy opsat na papír, aby si mohla udělat obsah a následně jej opsat do nového dokumentu. Ve škole je naučili jediný způsob vkládání textu, přičemž způsoby jsou asi 4. Podle mne ten nejdelší. Celý sešit popsaného textu, jak si zkopírovat text a vložit jej jinam. A to ve stylu Pravým tlačítkem klikni na to, táhni myší tam, až to začerníš, udělej to a to.

Během půl roku se dostala do stádia, kdy už jakž takž věděla, jak se přihlásit do poštovní schránky, napsat email a pracovat samostatně ve wordu (samozřejmě základní operace, žádné tabulky atd.) Za poslední měsíc se věci radikálně změnily a zde je mega kámen úrazu. Začaly ji zajímat programy typu Skype, MSN a ICQ. Katastrofa. Sám dobře vím, jak to je se mnou a s těmito programy. Zapnu je a 2 hodiny nedělám nic jiného, než že odpovídám na dotazy. V ICQ 150 lidí, v MSN 20. Vím přesně, jak to začíná. Nejdříve jeden, potom dva, pak 5 a nakonec 10 a roste to. Mé marné vysvětlování, že jestli si pořídí některý z těchto programů, tak si může rovnou koupit nový počítač. Nejenom že už mi vadí, že používá můj PC i když na něm chci pracovat, ale jednoduše proto, že za chvíli tam bude mít kontaktů přehršle a za celý den se nemusím k počítači dostat. Dalším problémem je používání počítače. Matka si jej totiž zapne 4x za den, když jsem v práci a to na 10-20 minut. Je všeobecně známo, že za tuto dobu se součástky počítače nejvíce opotřebovávají, než se dostanou do provozní teploty, ale takovéto věci jdou mimo ni. Vysvětlení nepomohlo, situace pokračuje. Během startu windows se mi automaticky zapíná pošta a Miranda s ICQ a MSN. Matka se naučila odpovídat, že nejsem doma. To je začátek. Jistě si dokážete představit, až se zakecá s někým o trochu víc a poví to, co nemá. Myslíte si, že se to nemůže stát, že by mi to nemohla udělat ? Omyl. Všichni mají svůj nick, ona neví s kým si povídá a nezná mé přátele.

K čemu došlo dnes - byl jsem v práci od rána, domů návrat v 16:20 s tím, že v práci jsem poznal, že matka se připojila na internet 2x. Poznám to tak, že v MSN je nastavený defaultně OUTLOOK, který si sám otevírá MSN a tím se logne natvrdo přes můj účet (v případě, že kontakt je offline, tak se otevře defaultní Outlook  k napsání emailu). Vrátím se domů, otevírám na pár minut explorer. Něco není v pořádku, nemohu přijít nato, jak se stránka about:blank se standardním pozadím BÍLÁ, najednou změnila na ŽLUTOU. Stránka seznam.cz a i jiné, mi najednou zobrazují text ve světle zelené barvě. Čím to může být, včera jsem byl v pohodě a dnes jsem na PC vůbec nebyl ... jsem si říkal... Vyřídil jsem nezbytné věci a nachystal se do kurzu. Plánovaný návrat byl okolo desáté hodiny z důvodu údržby břišního svalstva tekutinou zvanou pivo. Nebojte se, dvě piva nikoho zatím neodrovnaly a stav opilosti připadá u mne až po pátém kousku. Vrátím se domů, pouštím počítač, abych zkouknul, kolik mi zase píše lidí na icq. Klasická poloha myši (úplně pryč z podložky) naznačuje, že tu byla matka. Ta žlutá stránka mne štve. Pořád nemůžu přijít na to, jak. Ve všech Tipy a triky to nikde v životě nebylo. Chci si zapnout hudbu a ejhle zvuk nejde. Začínám zjišťovat proč. Možností byla spousta. Nová zvukovka, kterou jsem montoval odpoledne, mohla něco vyvést, omylem zmáčknuté tlačítko MUTE na multimediální klávesnici nebo něco ve windows. Nebudete mi věřit, ale až za půl hodiny jsem přišel na to, že mi někdo absolutně zpřeházel vzadu v bedně kabely. Ale opravdu šíleně. Sice to byly jenom audio (mikrofon, repro, sluchátka a další), ale byly nastrkané všude, kde bych se to neodvážil strčit ani já. Popadla mne zlost. Matka se beztak pokoušela s někým mluvit na internetu přes ten msn. Jako já to fakt nechápu. Osoba, která nerozumí zapojení kabelů v PC, neví, který kabel je na co, se najednou rozhodne promíchat audio kabely. Počítač je jediná věc, na kterou jsem alergickej. Kvůli němu jsem ochotem být velmi zlý a nemám rád, když se mi někdo cizí v tom hrabe, obzvláště amatéři.

Opatření, která jsem musel udělat, ještě nejsou tak tvrdé. Zaheslovaný outlook, miranda, u msn pouze přihlášení pod jejím účtem. Zatím nebudu ve windows vytvářet účet navíc. Ještě jednou se něco takového bude opakovat, tak jednoduše zahesluji počítač. Ať si na takovéto vylomeniny koupí vlastní, ale já, když přijdu domů, chci spustit fungující spolehlivý počítač a ne hodinu dohledávat co a jak se změnilo a zprovozňovat věcí dávno zprovozněné. Nehodlám dělat zbytečné obrazy disku, nechci 1x za měsíc nakopávat nový systém jen kvůli takovým skutečnostem. Jednoduše tento problém ustřihnu přímo u kořenu. Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše.

Štítky: Internet, Společnost


Komentáře

Johnyz
8. březen 2006, 12:51

koukam ze jsme na tom vsichni velmi podobne :-)

meadow
8. březen 2006, 12:30

Velmi podobné to mám doma. Matka se naučila na kurzu pracovat s PC, zalíbil se jí internet a doba nazrála na to, že by chtěla s PC pracovat i doma. Ale byl jsem prozíravější, za pár stovek jsem ji sehnal starý PC (300MHz + 17 monitor) a připojil do domácí sítě a je klid. Používá naštěstí jen IE, Outloouk a hraje online scrabble:-), občas napíše něco ve wordu. Ale s tím vysvětlováním je to nachlup stejné, stejně tak jako nepochopitelné pohyby myší, kdy si div nevykloubí ruku při pohybu myší po levém(!) okraji stolu. Vždy vysvětlím, že stačí myš zvednout a vrátit vzduchem na podložku na pravou polovinu stolu. Ale druhý den opět. Holt starýho psa novým kouskům nenaučíš... Ale klobouk dolů, že se v 60ti naučila aspoň tohle.

Tomasini
8. březen 2006, 09:44

Měl jsem jednu dobu podobný problém se stejným činitelem. Nejednalo se o PC, ale o přerovnávání a uklízení věcí na pracovním stole. Nejenom že mi trvalo dva – třikrát déle než jsem našel co jsem potřeboval, ale ve finále jsem dost potřebné a důležité věci nacházel až v odpadkovém koši! Pěny u úst jsem měl na rozdávání. Na řadu přišel zámek s jedním klíčem a měl jsem doma klid…a uraženou matku :)

Suprvirus
8. březen 2006, 09:34

Ještě že bydlím už sám, s manželkou a dětmi, manželka MSN, ICQ a jiné prg nepoužívá a děti mají svůj komp bez internetu a dorozumívat se s kamarády raději chodí pěšky. Ale vysvětlovat lidem ( těm dříve narozených ), tak to je fakt problém.

mektro
7. březen 2006, 18:37

no ja sem měl kdysi u taťky uživatele ale takťky
poté mi taťka pořídil starou 100 ale tu jsem před měsícem vyměnil za semprona 2600+
a je mi líp

Ballrock
7. březen 2006, 18:04

Tak takový problémy znám moc dobře. Loni jsem mé sestře setavil PC. Už to byla jedna z největších chyb mého života. Její neustále opakující se otázky mě doháněly k myšlenkám sebevraždy. A včera jsem málem vzteky rozkousal mikrofon. Když jsem šel do školy, tak jsem dal něco stahovat a nechal PC běžet, protože to nešlo přerušovaně stahovat. Vrátím se domů a už mi je podezřelé to, že je zamčeno na jeden zámek. Přijdu k PC a ta *** ho vypla, když se snažila podívat na maily. 1GB v *** a mohl jsem začít stahovat od znova. Řešení? Namontoval jsem si zamek do pokoje.

Johnyz
7. březen 2006, 17:40

nevím, jak je to možné, ale opět jsem byl v práci odhlášen od MSN, čili existuje ještě způsob, jak se pode mnou někdo přihlašuje. Začínám ale tušit, že to bude rovnou start v ms configu. Preventivně ještě nainstaluji Hlídacího psa nebo jiný keylogger a hlídač.

Redaktor ovsem.net Tydla
7. březen 2006, 16:25

No ale to ICQ a MSN by jsi tím druhým uživatelem vyřešil, měla by své příhlášení a nelezla by do tvého. To ostatní vyřešit nejde. Osobně jsem měl ze začátku více uživatelů děcka, manželka a já jenže s mým neustálým přeinstalováváním Windows jsem vždy zapoměl zálohovat něco z její složky a už bylo vše špatně “jsem to tu měla, už to tady nemám, proč do toho pořád hrabeš atd…” tak jsem s tím skončil dal jednoho uživatele a každý den si to hlídám. Odpoledne se mi tam nikdo nedostane protožeu u PC sedím já :-)

Pavel
7. březen 2006, 15:33

1) Tak to tě lituju.
2) Vysvětlovat starším lidem chce opravdu pevný nervy; sám občas dělám školení jako lektor, člověk musí postupovat trpělivě. I když, pokud jde o vlastní rodiče, dohání mě k zuřivosti, když se neumí zeptat (ve smyslu nedokážou formulovat otázku tak, abych ji pochopil).
3) Jednoduchý řešení nevidím; i když si koupí PC, stejně si ho dodrbe.

Pavel

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací