Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Jak na předpověď počasí? Medard pomůže...


Jak na předpověď počasí? Medard pomůže...

Autor: Vojtěch Král  |  5. únor 2011  |  zobrazeno: 25 160×  |  1 komentář

 Techniky i přesnosti předpovědí počasí se v posledních letech výrazně zdokonalily. Paralelně se s tímto faktem zlepšily i sdělovací prostředky a stále větší roli v našich životech tvoří ICT zahrnující globální síť internetu. A právě internet je jedním z míst, odkud je možné získávat aktuální informace o vývoji a předpovědi počasí snad ze všech koutů světa. Tyto informace jsou běžnému uživateli sdělovány na tzv. informačních portálech, k nimž patří i portá Medard.

O co vlastně jde?

projekt Medard - logoPokud bych zájmeno "co" nahradili zájmenem "koho" mohlo by Medard být mužské jméno germánského původu, které má v českém kalendáři svátek dne 8. června. Rovněž může někdo znát přísloví "Medardova kápě 40 dní kape". Toto přísloví už něco málo o tématu počasí má, ale ještě pořád to není ono.

Medard, o kterém zde chci psát, je projektem, který vznikl na půdě Akademie věd České republiky (AV ČR) v roce 2003. Je ho hlavním a primárním cílem bylo a stále je vytváření modelu předpovědi počasí. Co však může akademický projekt přinést běžnému uživateli/návštěvníkovi?

Předpověď počasí v hodinových intervalech

Projekt Medard"Hodně", to je odpověď otázky z konce předchozího odstavce. Projekt byl vypracován do takové podoby, která je naprosto jasná každému návštěvníkovi projektu na webové adrese www.medard-online.cz. Právě zde jsou totiž k dispozici náhledy aktuálních předpovědí, které projekt Medard vytváří v hodinových intervalech.

Z použitelných analýz projektu Medard jsou nabízeny 4 předpovědi. Jsou to:

  • Atmosférický tlak
  • Srážky
  • Rychlost větru
  • Oblačnost

Přistoupit k výsledkům těchto analýz můžeme z levého panelu z již uvedené titulní stránky.

projekt MedardOtevřeme-li například oblast Srážky, objeví se schéma České republiky s modrými "fleky" zobrazující potenciální místa srážek. Vysvětlivky zobrazeného množství srážek nalezneme ihned po schématem včetně informace, které hodiny a daného dne se informace týká.

Rovněž zde nalezneme posuvné táhlo, které umožňuje uživateli měnit zobrazovaný rozsah srážek po jednotlivých denních hodinách. Takto se můžeme podívat na předpověď počasí až o několik dní dopředu s přesností na hodinu.

Špičkový předpovědnostní systém nebo věc náhody?

Vezmeme-li v potaz veškerou moderní ICT a další moderní technologické prvky, předpovědi zde zpracované mají relativně dobrou vypovídací i pravdivostní hodnotu. Ovšem počasí je, jak známo, v mnoha případech naprosto nevypočitatelné a předpovídací schopnosti mohou být v takovýchto okamžicích zcela mylné. Například předpovědět přesné místo a množství srážek v určité oblasti, jak se o to Medard snaží, je ze statistického/pravděpodobnostního hlediska velice obtížné, ba přímo nemožné. Ale rámcově je na tom předpověď projektu Medard velice dobře a mohl by se tak pro někoho stát "předvídačem" počasí číslo jedna.

Webová adresa projektu: www.medard-online.cz

Štítky: Internet, Internetové projekty


Komentáře

Dlouhodobá předpověď
22. srpen 2011, 10:53

Po pravdě: Je to do velké míry dílo náhody, obzvlášť na více než dva dny. Hodně to sledujeme a i úspěšnost nejprofesionálnějších institucí je pořád málo spolehlivá. A k tomu se ještě přidává fakt, že počasí se může za určitých podmínek hodně lišit v místech vzdálených jen pár kilometrů od sebe.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací