Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Kampaň proti nelegálnímu software (BSA)


Kampaň proti nelegálnímu software (BSA)

Autor: Lenka Melčáková  |  20. březen 2006  |  zobrazeno: 10 377×  |  6 komentářů

Business Software AllianceO riziku nelegálního software slyšíme dnes a denně, ale poslední dobou se boj proti pirátství razantně přiostřuje. Otázkou je jestli se uživatelé nelegálního softwaru musí bát nebo je to zatím strašení ze stran prodejců a vývojářů. Kdo zatím neslyšel o Business Software Alliance (BSA), která mimochodem funguje již od roku 2000, tak má nejvyšší čas si přečíst jejich stránky. BSA vyhlásila v březnu tohoto roku kampaň proti používání nelegálního software ve firmách. Po všech větších firmách rozesílá informativní dopis, který obsahuje rizika spojená s pirátstvím a také nabídku spolupráce, kdy vám osobně či telefonicky poradí, jak zlegalizovat software ve vaší firmě. Ve vzduchu visí otázka, jestli jakýkoliv správce sítě sám od sebe zavolá přímo BSA a požádá je o pomoc s tím, že ví, že celá firma je zahlcená nelegálním softwarem a ať mu tedy přijedou pomoci. Já osobně bych teda měla strach naprášit svou firmu (kdybych nějakou měla) přímo organizaci, která vyhledává piráty a předává je příslušným státním orgánům... Organizace BSA působí celkem hrozivě, když si přečtete jejich stránky. Ve firmě může být potrestaný téměř každý, kdo má jen trochu něco s počítačem společného a to ani nemusí nelegální software instalovat. Smutná je situace v případě, kdy je správce sítě nucen instalovat nelegálně, protože firma momentálně nehodlá investovat do počítačových programů. A co člověk neudělá pro to, aby měl práci...

Rozhodla jsem se, že se vžiju do situace správce sítě ve větší firmě a zkusím zlegalizovat jejich software. Firma tedy obsahuje přibližně 20 počítačů, na kterých by měl být legální operační systém. Vybrala jsem nejpoužívanější systém a to Windows XP. Zabrousila jsem tedy automaticky na stránky výrobce Microsoftu. A již tady jsem narazila. Na tak rozsáhlých stránkách je téměř nemožné najít Windows určené pro malé a střední podniky (tedy něco na způsob multilicencí) a když je tedy najdete, je tam velice chabá zmínka o licencích. Lze také podotknout, že stránky Microsoftu odradí každého od jakéhokoliv hledání, neboť na stránkách není možné nalézt informace, které hledáte, natož cenu hledaného produktu. A když se mrknu na jiné stránky, které prodávají software, tak je to to samé. Sice cenu najdete, ale ke stejnému produktu je cen několik a v licencích se taky nevyznáte. Tady jsem skončila.

Když to shrnu, tak hledat Office nebo antiviry se mi už nechtělo, protože jsem zjistila, že pro zlegalizování, alespoň operačního systému ve firmě bych musela strávit na netu hodně času a hledat, co je teda nejvhodnější, jaký balíček produktů by byl výhodný pro firmy a to i cenově. Také bych musela obvolat pár odborníků, aby mi poradili, nebo mě napadlo zavolat do nějaké firmy, která legální soft má (ale znáte nějakou takovou? ;-). Poslední možnost je zavolat rovnou BSA, tak jak jsem původně nechtěla, aby mi poradili, jak to udělat a samozřejmě předpokládám, že to nebude zadarmo... Co ale na BSA oceňuji je, že můžete poslat email s jakýmkoliv dotazem ohledně pirátství anonymně. Paradox je, že také můžete firmu, která používá nelegální software nahlásit. Také anonymně...

Mrzí mě, že nikde nejsou dostatečné informace o tom, co legální je a co už ne. Jde hlavně o hudbu a filmy. Je celkem logické, že prodávat vypálené CD je nelegální a podle mě to dnes dělá už jenom blázen. Ale je legální stáhnout si hudbu pro svou potřebu zadarmo? Někde tvrdí, že ano a jinde zase že ne. Kdo se v tom má vyznat?

K tomuto tématu je tu také podrobnější článek a diskuze na živě, který vřele doporučuji, zejména diskuzi. Zde se také dozvíte, že celá reklamní kampaň BSA je také snahou dané firmy napravit svou ztracenou reputaci, kdy před pěti lety rozesílala video s fiktivním policejním zásahem proti softwarovému pirátství. Nutno dodat, že tato rozsáhlá kampaň postraší nejednu firmu, natož pak chudáka správce sítě.

Štítky: Internet


Komentáře

Bohumil
12. říjen 2006, 13:07

Souhlasím tu se všemi včetně suprsrandisty suprvira. Teď dokonce máme zákaz zkopírovat si vlastní koupený film jako zálohu. To asi nedodržím na základě vlastní neblahé (nejedné!) zkušenosti. Např “kvalitní” film “Troja” od počátku házel v mechanice a zároveň jsem byl zvědavý na funkci nových DL DVD, tak jsem si udělal kopii. Za dva dny nato se mi originál rozletěl v mechanice a sebral ji ssebou do hrobu. Kdybych si neudělal kopii – vyhozené peníze. Ty vám ale nikdo nevrátí. Reklamujte rozkouskované CD!

Informátor BSA
8. říjen 2006, 20:23

Pehime bohužel morfóza na zombee stále hrozí, tohle není konec. Zjišťoval jsem situaci, jak se zbavit odpovědnosti za “nucené” instalace nelegálního softwaru. To, co musíš udělat po odchodu z firmy je, že písemně upozorníš bývalého zaměstnavatele na užívání nelegálního softwaru, se kterým výslovně nesouhlasíš. Až poté si zbaven odpovědnosti za instalace nelegálního softwaru v dané firmě.

Pro ostatní, kteří řeší stejnou situaci a ještě z firmy neodešli, vřele doporučuji, aby se na firemní poradě vyslovili proti užívání nelegálního softwaru a přirozeně musíte trvat na písemném zápisu. Mít kopii tohoto zápisu je pak nutnost… Po odchodu z firmy však znovu písemně upozorněte firmu na nelegální užívání softwaru…

Jiné cesty není. Je až nechutné, jak je správce sítě managmentem firmy nucen páchat trestný čin a být za to osobně odpovědný.

Pehim
8. říjen 2006, 19:27

100% souhlasím s výše vedeným článkem Lenky M. (pracoval jsem několik let jako správce sítě u větší organizace). Musel jsem od organizace odejít, abych se neproměnil v Zombee.

Bruce808
21. březen 2006, 12:07

:D

Suprvirus
21. březen 2006, 10:28

Už hledám to číslo na BSA !!!

Johnyz
20. březen 2006, 23:36

Mno supr článek.
Čirou náhodou jsem se s kolegou zajímal o fiktivní zakoupení multilicencí WINXP profi. Z netu mikrošrotu jsme se dozvěděli že multilicence se přidělují jen k systému, který už na pc byl koupen legálně (nevím jak to vysvětlit, ale abyste na ten počítač dostali multilicenci, tak ten počítač musí mít už před tím zakoupený legální OS, čili WIN 3,1, WIN95, 98, 2k nebo WINXP). Po dvaceti minutovém rozhovoru s CS21 šéfem jsme se dozvěděli, že multilicence jsou výhodné od vícero počítačů a že OEM verze jsou totálně na pytel.
Pomoc od BSA – nebál bych se toho. Dneska mohou linuxy jet na všem. OS zadarmo, Office balík rovněž. Nastává druhý problém – účetní systémy, profesionální adobe photoshop, corel draw, ostatní firemní programy, které preferují čistě winxp prostředí. Takže na co vám bude OS zdarma, když na něm nebudou fungovat tyto programy.
Chtěl bych mít vše legálně, ale výše mého platu tomu neodpovídá. Až si koupím OS za 1500, novinkovou hru za 500 kč tak o tom budu vážně uvažovat. Rozhodně nemíním vrazit do krabicového OS 8k a do originální hry 1,6k viz Half-life2. To jsou vyloženě vykořisťovatelské poplatky. Ano v USA má 80% originální verzi, ale proč .... protože v přepočtu na jejich plat to vychází na 1/3 maximálně. U nás je to mnohonásobně víc … omg ja už se tu rozčilovat nebudu, stejnak to nema cenu a pirat jsem byl, jsu a budu.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací