Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Nokia N78


Nokia N78

Autor: Ondřej Žáček  |  23. říjen 2009  |  zobrazeno: 8 037×  |  1 komentář

Nokia n78Nokia N78 nepatří mezi žádné nováčky, spíše mezi zkušené veterány, kteří se na našem trhu poměrně pohodlně zabydleli. Aby ne, když se jedná o nástupce oblíbených modelů N70 a N73. Tento přístroj jsem si domů pořídil ze zvědavosti, zda ještě dokáží v dnešní době telefony tzv. klasické konstrukce oslovit zákazníka a nabídnout mu dostatek komfortu při práci i při běžném používání. Nu, uvidíme.

Jak jsem uvedl, Nokia N78 je na našem trhu už nějaký ten pátek, tudíž se nejedná o supermoderní přístroj, ale o klasiku, která za solidní peníze dovede svým majitelům zahrát docela moc muziky.

Design

Nokia N78Jak už bývá ve všech recenzích zvykem, hned prvním probíraným bodem je design. I když znovu zopakuji již tolikrát omývané klišé o jakési subjektivitě, v tomto případě si myslím, že označení N78 jako krásným telefonem bude ve vícero případech trefné.
Jednoduchá krychlička černo-béžové barvy a skoro neviditelná dokonale ladí a určitě upoutá pozornost kdekoliv, kde se objeví. Osobně si nemůžu pomoct, ale za design si u mě N78 zaslouží velkou jedničku.

Co je, však horší je četné použití lesklých ploch. Opravdu nechápu, proč výrobci cpou všude tak nepraktické lesklé plasty. Přístroje hned vypadají, jako důkazní materiál s vašimi otisky prstů. Stejně mě zaráží, proč u tak prémiové značky, jakou Nokia bezesporu je, musejí šetřit na použitých materiálech. Na co narážím, je zadní kryt. Ten je opravdu laciný a vykazuje poměrně citelné vůle v podélném směru. K tomu si přičtěte ještě hlučné povrzávání všeho kolem a máte přibližnou představu o tom, jak se majitel cítí, když Nokii drží v ruce. Zde mě Nokia malinko zklamala. Displej má velikost 2,4" a umí zobrazit až 16mil. barev. Baterie má 1200mAh a její výdrž se pohybuje něco okolo 3-4 dní.

Ergonomie

Klávesnice je minimalistická a jednotlivé klávesy jsou sestavy s úzkých proužků a nejsou nikterak odděleny. Prvně jsem byl ke klávesnici docela skeptický, ale po páru napsaných SMS jsem si na ní zvykl a psaní probíhalo velmi rychle a téměř bez chyb.
Na co jsem se těšil nejvíce je použitý Symbian S60 s Feature Pack 2. Přiznám se, že s tímto OS mám zkušenosti nulové. Jinak jsem byl zvyklý na jednoduchý MacOS v iPhone. Symbian mi v prvních chvílích přišel mírně nepřehledný, ale klame tělem. Líbí se mi široká škála personalizace. Každý si tedy Symbian může přizpůsobit vlastním potřebám. Bohužel i Symbian umí být protivný a tak se mi nejedenkrát stalo, že se zasekl nebo totálně zkolaboval.

Na Nokii najdete taky zvláštnost v podobě tzv. Navi wheel, tedy ovládacího prvku, který slouží jako 4směrná klávesa, ale tady jako senzor pro rychlé scroolování naskrz seznamy. Stačí jen přiložit prst a obíhat s ním po obvodu. Podobné řešení nabízí třeba první generace HTC Touch Diamond. Stejně tak efekt „breathing" připomíná přístroje HTC (postupné zesilování a zeslabování jasu podsvícení navi wheel při zamknuté klávesnici).

Multimedia a zábava

Nokia N78Co se multimédií týče, Nokia přichystala opravdu kvalitní hudební přehrávač a rádio s RDS, přibalila kvalitní sluchátka s „prodlužovačku" s ovladačem přehrávače, na těle najdete klasický 3,5 jack a velmi hlasité a kvalitní reproduktory, ale také i kvalitní fotoaparát s čočkou Carl Zeiss a 3,2MpiX a bleskem. Bohužel bez krytky, takže doporučuji věnovat extra pozornost při pokládání přístroje na podložku či na klíče v kapse.

V nabídce konektivity naleznete krom standartu Bluetooth také WiFi, GPS, podporu 3G ale také FM vysílač, který vysílá právě přehrávanou hudbu v hudebním přehrávači na FM vlny, které si právě nastavíte. Můžete tedy svou muziky naladit na jakémkoliv rádiu s absencí jakéhokoliv drátového připojení či fixace. GPS není zrovna citlivé a připojení k některému ze satelitů trvá pěkně dlouho. V mnoha případech se vůbec nepřipojí. Myslím si, že necitlivé GPS trápí všechny tyto Nokia.

Závěr

I přes některé nedostatky je Nokia N78 opravdu kvalitní a elegantní telefon, který přináší mnoho luxusních prvků i mezi přístroje nižší třídy. O jejich kvalitách vypovídají i ucházející prodejní úspěchy. V době „touch" přístrojů je Nokia N78 stále dobrou volbou pro lidi, kteří z nějakých důvodu nechtějí dotykový displej.

Štítky: Komunikace, Mobily


Komentáře

milos
5. červen 2010, 21:02

Ahoj,mám tento telefon a rozhodně o spokojenosti z mojí strany se hovořit nedá. Telefon má velmi nekvalitní firmware a občasné zamrznutí telefonu, nebo spadnutí nějaké aplikace není jen vyjímkou. Další opravdu velkou nepříjemností je určitě klávesnice. Na psaní na klávesách se dá “tak nějak zvyknout” ale rozhodně to není silná stránka telefonu. ba naopak. psaní na této klávesnici bych zařadil do kategorie velmi nepohodlné. Největší problém této klávesnice je v tlačítkách po straně telefonu(zelené a červené tlačítko pro volání, tlačítko menu a tlačítko c-mazání). s nimi je ovládání telefonu opravdový “boj” . nechci dělat negativní reklamu tomuto telefonu, ale rozhodně bych ho nezařadil mezi esa, nebo jak píše autor mezi kvalitní telefony.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací