Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Olověná vesta


Olověná vesta

Autor: Ondřej Žáček  |  25. únor 2008  |  zobrazeno: 7 831×  |  10 komentářů

Full Metal JacketHollywood se, co se tvorby válečných filmů týce, drží poněkud na uzdě. Za zadky scénáristů sedávají vojenští poradci z Pentagonu, kteří kontrolují, jestli se ve filmu neobjeví něco, co je v rozporu s předpisovým chováním vojáka. V minulosti byly filmy na téma války ve Vietnamu dokonce zakázány, protože Spojené státy mají z tohoto nesmyslného konfilktu velké trauma. I přes všechny tyto "zákazy" se objevili filmy, které se nezapomenutelně zapsaly do dějin filmu. Jedním z nich je i veledílo mistra řežiséra Stenleyho Kubricka (Mechanický pomeranč; 2001: Vesmírná Odyssea...) Olověná vesta.

Snímek v originálním názvu „Full Metal Jacket“ byl natočen v roce 1987 již uznávaným režisérem Stanley Kubrickem. Znalci moderní kinematografie jistě ví, že filmy Stenleyho Kubricka jsou spíše zaměřeny na psychickou stránku, než na akci samotnou. Výjimkou nebude ani Olověná vesta. Film je rozdělen na dvě části, z níž ta první má daleko větší dynamiku a rychlejší spád, než část druhá.

Hlavní postavou filmu je mladý voják zvaný Joker (ve filmu ho hraje Matthew Modine). V první půli filmu je zobrazen tvrdý výcvik ve výcvikovém táboře Paris Island, kde je Joker společně s dalšími vojíny vystavován kruté buzeraci velitele. Do role seržanta Hartmana byl obsazen R. Lee Ermey, kterému role padla jak ušitá (R. Lee Ermey je bývalý člen US Marines). Během tohoto výcviku je zobrazen vývoj vojáků a taky psychické zhroucení jednoho z nich, který ke konci první půle zabije svého velice, ale i nakonec sám sebe.

Druhá část nám už na obrazovky servíruje válečnou frontu samotnou. Joker je poslán během ofenzívy Tet (vietnamský svátek Nového roku) do města Hue. Joker zde poznává jak těžké je sledovat umírat své kamarády a dokonce i zabít člověka. Zde už však děj tak nápaditý není a čas od času nám připraví i nějakou tu akci, i když ne tak akční.

Stenley Kubrick byl znám svým strachem z létání a proto se celý film točil v Anglii. Mnohé z vás to překvapí, protože to na filmu není vůbec znát. Kulisy zničeného města jsou vytvořeny velice autenticky. Hudební stránku filmu zdobí hity jako Rolling Stones, The trashman a další.

Olověná vesta po právu patří k legendám stříbrného plátna a společně s Četou a Apocalypsou se jedná o nejlepší snímek pojednávající o nešťastné válce ve Vietnamu.

Štítky: Ostatní


Komentáře

ivzez
24. březen 2009, 06:31

Za překlep ve druhém slově se samozřejmě omlouvám. Měla jsem ale na mysli chyby gramatické a stylistické ... :-)

Zdá se mi, že můj překlep poněkud odvedl Vaši pozornost od toho podstatného na konci: “Škoda, že jinak velmi kvalitní web jazykovou stránku podceňuje …”

Možná se pletu, ale domnívám se, že žádná firma, zabývající se tvorbou webu, nevede tak úplně nekomerční blog, e-zin … (jak ostatně napovídá i odkaz z firemních stránek).

Už kvůli návštěvníkům, přicházejícím z firemních stránek, byste češtině trochu víc pozornosti věnovat mohlii …

Jitule
24. červen 2008, 20:17

No nekritizuje … Mě už celý odpoledne svrbí prsty :D Ale řikala jsem si, nebudu stejně rejpavá jak on :) No a vlasy si rozhodně nervěte :D

Redaktor ovsem.net Jirka
24. červen 2008, 20:03

ivzez: Sice chápu, že občas se chyba objeví, ale před vydáním se snažím číst články všech lidí, co přispívají, ale ne vždy se podaří vše odchytit. Tohle je nekomerční weblog/e-zin… hlavně bych zdůraznil to slovo nekomerční... Pokud se chceš dobrovolně účastnit – my jsme pro každou špatnost…

A sleduješ, že zatím nikdo nekritizuje tvou chybu hned ve druhém slově? ;) Takový překlep udělá člověk raz dva – a tady na našem serveru si rozhodně kvůli takovým “blbinkám” rvát vlasy z hlavy nebudeme.

Johnyz
24. červen 2008, 16:48

korektory potřebujou weby typu iDnes, Novinky a né weblog s návštěvností 5K denně ...

ivzez
24. červen 2008, 14:34

No, vzhledek k tomu, kolik chyb se na Vašich webech objevuje (nejenom zde), mám dojem, že byste kerektora přece jenom potřebovali. Škoda, že jinak velmi kvalitní web jazykovou stránku podceňuje …

Aqarius
14. březen 2008, 17:05

To pepek češtin: říkáš korektora za 25k čistého? Korektora, který neví, že se na začátku každé věty píše velké písmeno? No to by ten web vypadal! :) :) :-)

Ondřej Žáček
14. březen 2008, 15:54

Jsem velice poctěn vašimi komentáři. pepku, tobě ta přezdívka sedí. Jinak děkuji a omlouvám se za chybu.

Redaktor ovsem.net Johnyz
14. březen 2008, 15:24

myslím, že to nebude zapotřebí. My radši zaplatíme někomu pětikilo, aby zpohlavkoval autora :-) A oproti tvým službám to můžeme udělat rovnou 50x

Samozřejmě máš pravdu, film se jmenuje Olověná vesta
http://www.csfd.cz/film/5401-olovena-vesta-full-metal-jacket-full-metal-jacket/

pepek češtin
14. březen 2008, 14:27

píše se “olověná”. kdybyste chtěli korektora, tak za 25k čistého jsem k dispozici. jistě si mě najdete podle ip v případě zájmu.

Jake
12. březen 2008, 17:07

Výbornej film, už jenom kvůli té hudbě. Jenom bych dodal, že “Joker” měl být ve filmu novinářem a podávat zprávy do novin domů (The Stars and Stripes), ale na vlastní žádost šel na frontu.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací