Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Paintball - adrenalinový sport


Paintball - adrenalinový sport

Autor: Milan Kvita  |  20. červenec 2007  |  zobrazeno: 16 885×  |  23 komentářů

PaintballZ první paintballové akce jsem si odnesl spoustu zážitků (a jednu bouli na hlavě). Dlouho jsem se nepobavil u žádného sportu tak moc, jak u paintballu.

Jak se říká - vyzkoušej všechno, co se dá. Tak jsem šel a zkusil to i přes doslovný odpor k vystříleným penězům. Doslova jsem šel a utrácel. Mačkal jsem rychle spoušť a kulička vedle kuličky nacházela svůj cíl. Bohužel 90% končilo v překážkách. Na první akci nás bylo hodně. Celkem 17. 8 vs 9 na relativně malé ploše udělalo ze zalesněného terénu bitevní pole. Připadal jsem si jako v kempr-strajk. Čím víc kempíš, tím déle zůstáváš ve hře. Taktika nebyla, protože probojovat se k další překážce znamenalo schytat minimálně dva zásahy, což není nadvakrát příjemné. Nicméně zážitky byly doslova adrenalinové. U tohoto sportu bych klidně vydržel celý den.

Historie paintballu

.Nejsem si jist, ale údajně vznikl v Austrálii, kde pistole sloužily ke značkování zvěře proti odcizení. Někdo zase říká, že se tím značkovaly stromy určené k likvidaci. Potom se samozřejmě dostal do armády při výcviku a nakonec se rozšířil masově do veřejnosti.

Vznikly dva druhy tohoto sportu. Sportovní a military paintball. Jak už název napovídá, sportovní využívá pestré barevné překážky a také týmy jsou barevně odlišené. Military paintball se hraje především v terénu - rozpadlé domy, uměle vytvořené překážky, zalesněný terén apod. Většina z nás se určitě setkala s military stylem, protože připomíná bitvu / přestřelku. Dalo by se říci, že je i oblíbenější.

Před tím než začnete hrát

Statisticky je paintball bezpečnější hra než golf. Dovolte mi, abych to uvedl na pravou míru. Je třeba mít na sobě určité vybavení, které, kdybyste neměli, mohli byste se při zásahu kuličkou dostat do velkých problémů. Nejdůležitější je maska. Bez tohoto kusu plastu by vás žádný z organizátorů nenechal hrát na jejich úseku ani vkročit. Všechny ostatní věci jsou doplňkové, ale určitě je beru jako plus do hry. Maskáčové kalhoty a vesta. Doporučuji tvrdší materiál, protože kulička vystřelená ze dvou metrů dokáže udělat svoje (ano,bavíme se o krvavých flecích). Neosvědčily se jednovrstvé rifle. V horní části doporučuji 2 vrstvy - hrubší maskáč a tričko s dlouhým rukávem z Moiry pro lepší odvádění potu. Dle mého nejdůležitější a často opomíjená věc - chránič krku. Nebo minimálně šátek. Ono to není nic příjemného a nelze se spoléhat na to, že je to z polovičky chráněno maskou. Jako dobrovolnou výbavu, která spíše vylepší hru, jsou rukavice, chrániče různých partií. Většinou to poznáte až ve hře.

Jak je to s cenami

Ceny se hodně různí a záleží i na lokalitě. Třeba u nás na Moravě jsou taxy za půjčení zbraně a masky 200 a za každou vystřelenou kuličku se účtuje koruna. U Brna nebo u Prahy jsou už ceny o dost výše anebo organizátoři nabízejí výhodné "programy" u kterých můžete ušetřit. Každopádně za jednu akci utratíte od 400 do 1000 korun. Není to zrovna nejlevnější záležitost, ale za ten zážitek to rozhodně stojí. Je to rozhodně lepší řešení, než to propít někde v hospodě nebo střílet do mrtvého nepohyblivého terče ostrýma.

Rozdíl mezi Airsoftem a Paintballem

  • Airsoft vychází levněji, ale musíte zainvestovat do zbraně (anebo si půjčit), u paintballu dostanete k zapůjčení zbraň, výbavu a pokud to budete hrát poprvé, tak i odborné proškolení
  • Airsoft můžete hrát v mnoha terénech, nezanechává stopy po střelách a je zde snížené riziko zranění. U paintballu je nutný terén, kde nebudou náhodní chodci a kde nebude vadit rozprsklé potravinářské barvivo.
  • Paintball je mnohem adrenalinovější sport. Zásahy více bolí a příště se skryjete mnohem lépe. U paintballu se nemusíte dohadovat, jestli vás zasáhli nebo ne. Jednoduše to ucítíte :-)

Kde nakoupit vybavení a zbraň

.Co se týče vybavení, tak je to jednoduché. Různé armyshopy, paintball shopy anebo vietnamish :-) shopy najdete i v menších městech a pokud tedy chcete být v přírodě skryti a nepobíhat jak světluška ve tmě, tak rozhodně maskáčové věci doporučuji. Na řadu přichází masky. Většinou jsou k zapůjčení u organizátora, ale jsou to jedny z těch obyčejných. Ty kvalitnější se pohybují od 700 nahoru a jsou osazeny termosklem proti mlžení a mnohdy mají větší úhel rozhledu. Pokud do toho chcete skočit rovnýma nohama a koupit si i zbraň, je třeba myslet do budoucna. Zbraně se pohybují od 2.000 až do 50.000 částek. Na trhu je mnoho značek a je velmi těžké vybrat, pokud nevíte co. Nejznámější jsou Tippmann a Spyder. Recenze na zbraně se velmi špatně hledají a proto je dobré se zeptat organizátorů nebo ostřílených spolubojovníků. Ona taková zbraň s prodlouženou hlavní a lepší CO2 láhví dokáže kuličku udržet v rovné línii narozdíl od zbraní dodaných organizátorem, kde už při větších vzdálenostech lítá kulička obloukem. Zde vyvstává otázka, kde objednat. Český eshop, amerika nebo bazar. Těžká to volba, protože u českého eshopu přeplatíte, v bazaru nemáte jistotu jestli zbrani nic není a v americe musíte přijít na způsob, jak to zboží nemuset proclít.

Paintball je adrenalinová a velmi návyková hra. Je to velká zábava a při dodržení pravidel se nikomu nic nestane. Minimálně jednou za život byste to měli vyzkoušet, ať víte o čem mluvím.

Štítky: Ostatní, Sportovní


Komentáře

MzK
20. červenec 2007, 09:27

Oprava: Samozřejmě jsem chtěl napsat 140 metrů za sekundu místo 140ms (že by milisekundy :-))

MzK
20. červenec 2007, 09:15

Trochu bych odporoval proti tvrzení, že airsoft míň bolí. Kulička z airsoftu je menší, jsou elektriky co mají úsťovku i 120-140ms/s. Taky kadece je mnohem rychlejší. Pokud se airsoft nehraje s vietnamskýma pistolema tak jde o dost tvrdou zábavu

Bruce808
20. červenec 2007, 08:26

JJ vřele doporučuju. Eventuální modřiny se časem ztratí :D

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací