Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Penny aukce aneb jak z uživatele udělat gamblera


Penny aukce aneb jak z uživatele udělat gamblera

Autor: Milan Kvita  |  29. říjen 2009  |  zobrazeno: 28 836×  |  43 komentářů

telefon za 65 korunZa posledních pár dní jsem jsem se dost věnoval jistému typu aukcí, které stojí na prahu zákona. I když mají jasně dané pravidla, šance na výhru dané věci je leckdy nižší, než kdyby jste vsadili v ruletě na jediné číslo. Jedná se o penny aukce. Někteří z vás se už s nimi setkali, pro ostatní to bude novinka.

Princip takovýchto aukcí je velmi jednoduchý ...


Majitel obchodu vyhlásí aukci na jistý produkt, dejme tomu televizi (aukcí běží souběžně více). Aukce má odpočet na 24 hodin a začíná se od nulové ceny produktu. Jeden příhoz zvýší cenu televize o jednu jednotku (buďto o korunu nebo o 10 haléřů na českých webech). Příhozem se také prodlouží doba aukce o 30 sekund. A odečte to patřičnou částku z vašeho účtu nabitého penězi (1 příhoz se pohybuje mezi 2-20 korunami). Příhozy se během aukce nemnoží tak, jak byste očekávali. Všichni poctivě vyčkávají na poslední půlminutu, protože teprve teď začíná být zajímavé. Když někdo přihodí v poslední půlminutě, automaticky se anuluje počítadlo na nový třicetisekundový odpočet. Kdo poslední přihodí a nikdo další mu neanuluje počítadlo na dalších 30 sekund, vyhrává. Ostatní mají smůlu, protože právě ztratili veškeré příhozy, které obětovali (existují i aukce, kde vám třeba polovičku  příhozů vrátí, systémů a způsobů je několik desítek).

bonus.czHraje se o samé zajímavé věci. Většinou drahé mobily, luxusní notebooky, televizory, vysavače, holící strojky a další lákadla podobného typu. Cena je ještě lákavější, protože stačí trošku setrvat, udělat pár příhozů a možná to ostatní vzdají a vy vyhrajete televizor v hodnotě 25 000 za pouhých 2000 korun + počet vhozených příhozů. Krásná idylka co?

Pozměňme trochu jiný pohled a podívejme se na to očima majitele aukce. Proč by prodával tak drahou věc za tak směšně nízkou cenu? Propočet je jednoduchý.

cosmito.czZa předpokladu, že se přihazovalo po desetnících, počet příhozů byl 20000 x (2000 / 0,10). Při průměrné ceně jednoho příhozu za pět korun vydělal majitel 100 000 kč za příhozy a 2000 za přístroj. Přístroj nakoupil dejme tomu za 25 000, takže získal velmi slušnou marži a je vysmátý. Co na tom, že ji musí někomu prodat za 2000, když vydělal takový balík. Za pět minut je vysmátý ještě víc, protože dal do aukce další dva televizory, ať se o ně uživatelé poperou. Přepočet je pouze hrubý předpoklad. Následující odstavec totiž přidává do vzorce novou proměnnou.

Tak kde je ten háček?

dva robotiTakovéto systémy byly vyvinuty jen a jen jako pračka peněz. Dalo by se to přirovnat ruletě nebo výherním automatům, kde platí pravidlo, že především vydělává majitel a pak se najde nějaká šťastná ovečka ve stádě, která shrábne odměnu. Proč tomu tak je? Pro ty chytré stačí jedno slovo: roboti. Pokud je aukce nová nebo má málo uživatelů, musí pasivitu nahradit roboti. Ti plní funkci fiktivních přihazovačů a umělého navyšování ceny. Nebudeme si nic nalhávat. Kdyby majitel neměl roboty od začátku, tak by do měsíce přišel pěkně na buben, protože by aktivní uživatelé párkrát přihodili a televizi by získali za 10 korun. Na obrázku vidíte dva roboty, mám podezření na více (piha, VITEZ, djadja a fretka), ale to bych u toho musel musel aukci sledovat několik dalších hodin. Pokud tedy přihazují sami roboti, výtěžek z televizoru nebude oněch 100 000, ale cca 25-50. Vše záleží na majiteli, jak moc chce oškubat své věrné ovečky. Ono totiž i roboti mohou vyhrávat ...

Proč se tomuto systému velkým obloukem vyhnout

autobiddingPokud si najdete čas a budete sledovat některé aukce, roboty celkem snadno rozpoznáte. Jsou nasazování hlavně do aukcí, které už hoří. Je tam směšně nízká cena, do konce aukce zbývá poslední půlminuta a na detailu aukce probíhá zarputilý souboj dvou jmen přihazujících v náhodných intervalech. Druhý způsob jsem zpozoroval, když se zničeho nic do aukce vložil jiný uživatel a 3x po sobě přihodil přesně sekundu před koncem. Potom začal zběsile sázet v 2 - 5 sekundových intervalech a pak to samé zopakoval ještě jednou. Souboj s roboty je takřka nemožný, protože může být nastaven tak, že je jeho příhoz uskutečněn těsně před nulou (00:00:00:01 = H:m:s:setiny sekund). Pokud vám někdo bude tvrdit, že roboty nepoužívá, nevěřte mu. V každém takovémto systému jsou roboti samozřejmostí, protože právě oni vám - jako majiteli - vydělají nejvíce peněz. Fake useři, kteří vám dají pocit, že to na tom místě žije, že i vy máte šanci získat televizor desetinásobně levněji. Tak proč si nekoupit pár kreditů a nezačít zběsile klikat.

vyhrál uživatel nebo robot?Tyto aukce se pohybují těžce na hraně zákona, protože souvisí s hazardem a podle mne se vůbec neliší od výherních automatů (vhodíš minci = přihodíš a možná něco vyhraješ. Když je automat dostatečně nakrmen, vyhráváš víc). IMHO naši zákonodárci bohužel neví, jak se k tomu mají postavit. Takže - co není zakázáno, je povoleno!

Na auctionwebsitescript.com můžete nahlédnout do admin dema. Je tam jasná správa auto-bidding (automatické přihazování). Jednoduše přidáte 200-1000 uživatelů a nikdo nepozná, že se jedná o roboty. Bonus.cz je jeden z mnoha českých projektů, do kterého jsem málem napumpoval peníze. Stačilo jej sledovat pár hodin a taktéž je krásně prošpikován roboty. Takovéto systémy navíc lze pořídit za ubohých pár tisíc, takže pokud chcete začít pořádně vydělávat, vzhůru do toho :-). Stačí jen pořádný webdesign a dobrý systém. Dalšími českými penny-aukcemi jsou napřílad cosmito.cz nebo  třeba silena-aukce.cz . Obě mají trošku odlišný systém, Cosmito.cz dokonce přiznává auto-příhozy. Pěkný článek napsala i lupa.cz, ale vůbec se nezmiňují o auto-bids, což je podle mne hrubý nedostatek.

Někdo může namítat, že to, co tady píšu, je absolutní nesmysl. Že je v tom obrovská dávka adrenalinu a že takových cen už vyhrál několik a pokaždé je v plusu. Já mu to samozřejmě neberu, protože tento článek jsem směřoval spíše na lidi, kteří by snadno vlítli do  pomyslné pasti. Stejně jako já, kdybych nebyl upozorněn lidmi, kteří již tento systém znají.

Budu rád, když do komentářů dohodíte své zkušenosti s tímto aukčním systémem. Klidně i výherní nebo kolik peněz jste prosázeli. Nebo třeba jestli máte nějaké osvědčené způsoby jak systémy obejít (nebo i skripty :-). Jakákoliv zkušenost vítána.

Štítky: Internet, Společnost, Strategie


Komentáře

Gonki
10. prosinec 2009, 21:10

Nevím hrál jsem jen jednou a to o PSP go a vyhrál jsem ho a 19kč + 400kč za bony (necelejchkoupil jsem si 100bonu a mam jich 13)takze psp go za 419Kc neni drahy ale po precteni clanku uz tam nakupovat urcite nebudu…

PaYa
2. prosinec 2009, 21:40

pardon Thorning

PaYa
2. prosinec 2009, 21:40

tak na bonus.cz jsem vykoukal thorn a mephisto….vždy přihazují 0:0:5 před koncem a kolikrát i 2x…a když je někdo přehodí hurá znova

Jan Dovrtel
26. listopad 2009, 23:57

Pridavam se take. Clanek je dobry a mam take pocit, ze presne takto ten bussines funguje. Jem me zarazi jedna vec, ze pod pod takovym zverstvem (bonus.cz) je podepsana firma Tiscali (clovek by si rekl solidni firma nabizejici internet) a jeste k tomu maji reklamu pred hlavnimi zpravami na Nove. Asi jim to malo nenese a Tiscali musi byt asi v peknym dluhu, kdyz sahl po takovyhle spinavych penezich.

Svet se fakt zblaznil a hloupych lidi pribyva.

Jirka
20. listopad 2009, 15:01

@Jana: Za to váš rýpací talent Jano, ten je prvotřídní. Není to snad jedno? Celé to jen ukazuje, že ten systém stojí na hraně zákona a ždíme z debilů, opakuji DEBILŮ prachy, což je samožrejmě blbost uživatelů a tím pádem jsou to dojné krávy pro provozovatele.

Jana
20. listopad 2009, 03:42

Vážený pisateli.
Že ve všech aukcích jsou více či méně roboti je FAKT!
Ale bohužel jste se spletl v odhadu nicku! Nick – termit – JE ČLOVĚK – žena!!! Ha, ha, ha, ……. musíte ještě více pozorovat, váš pozorovací talent je velmi slabý!

Sepulchre
14. listopad 2009, 00:34

Dobrý den,
děkuji za profesionální reakci a podklady.

Co se týče těchto aukcí, existují i aukce, kde pokud cena vaších příhozů vyrovná cenu zboží, zboží obdržíte i když jste aukci nevyhrál. Nebo když se cena nevrovná, cenu zboži jen doplatíte.
http://www.prihodsi.cz/BEZ+RIZIKA!!!/id/157/
http://www.cosmito.cz/help.php?m1=10
To už se blíží spíše eshopu s tím, že máte poměrně velkou šanci, že aukci vyhrajete a zboží budete mít za mnohem nižší cenu.

Dále: Pokud někdo dobrovolně hraje o nějké zboží, které vlastně ani nechce, potom se sám klasifikuje jako “hráč” a hráč samozřejmě můsí počítat s tím, že může prohrát.

Článkem v podstatě nepřímo říkáte, že lidé, kteří tyto aukce hrajou, jsou hloupí (výstižněji blbci :)).

Tim jsem se teď přivedl na myšlenku, že by tyto aukce mohly mít ve VOP bod, který by říkal: Právo na návrat investované částky do zakoupených příhozů a automatické smazání účtu ma každý uživatel, který se naším serverem cítí podveden a okraden a který zároveň prokáže, že jeho IQ nepřekračuje 85 bodů :-D

Redaktor ovsem.netAutor článku Johnyz
12. listopad 2009, 17:38

co to ma spolecnyho s mym clankem ?

Muf
11. listopad 2009, 23:37

2der: No a co jako?
Clanek coby pouzit jako komentar zkopirovany z jinych stranek, proste FAKE!

der
11. listopad 2009, 23:28

Když jsem nedávno dělal po dvou letech menší hardwarový upgrade počítače, ponechal jsem si “starou” základní desku (vynikající Asus P5Q Premium), procesor (Q9550) i 16GB DDR2 RAM. Nepotřebuji větší výkon CPU a upgrade na Core i7 či i5 nedával vůbec smysl. Co jsem ale musel změnit bylo diskové pole, 4×500GB v RAID-5 přestávalo stačit. Vyřešil jsem to nákupem 256GB SSD pro bootovací disk a 4×1TB diskovým polem pro data. Windows 7 mi nyní startují během jednotek sekund.

Speciální “bootovací” disk byl nutný i proto, že moje základní deska s BIOSem nepodporuje bootování z 3TB pole s GPT rozdělením (to většinou podporuje až EFI), umí jen MBR, a to končí na 2TB.

Navíc SSD je dobrá technologie z pohledu přístupové doby, ale nesvědčí ji příliš velké množství zápisů, plus její kapacita je omezená. I z tohoto důvodu jsem na SSD nechal jen instalaci operačního systému a programů a veškerá data umístil na diskové pole RAID-5.

Ve finále to vypadá přesně takto:

Redaktor ovsem.netAutor článku Johnyz
11. listopad 2009, 17:59

auto bid list je samozřejmě seznam userů, kteří si zapli autobidding (systém, který za ně automaticky přihazuje) – to souhlasím.
roboty – sledoval jsem aukce cca 12 hodin čistého času a to především na bonus.cz a to, že tam jsou roboti, o tom jsem pevně přesvědčen. Bohužel dalších 12 hodin nehodlám cosmitu věnovat.
zdroják – je velmi těžké sehnat (rozhodil jsem pár dotazů na warez-fórech, ale když už to někdo měl, tak chtěl $$$, logické, že?). Pokud tedy máte zdrojový kód, velmi rád bych si jej prostudoval.
existují teda roboti? samozřejmě, že existují. Stačí si to vygooglit správnými klíčovými slovy. Zde u bodu 10 jasně stojí :

10. Robot Module
Robot Module to Bid Automatically using an advance algo. will put impression of thousands users live

nebo zde například hledají swoopo clone systém s robotama:

Create Robot Users – Add new robot user – Specify max amount till the robot will continue bidding – Select auctions where robot will participate – Create robot user profile

Sepulchre
11. listopad 2009, 10:38

Jeeej, pane autor, vy jste s prominutím jelito :-D

Než napíšete takovou směsku Vaších neověřených představ o něčem o čem evidentně nic nevíte, zkuste se raději o celou problematiku trochu více zajímat.

Např. Auto Bid List, který zde uvádíte jako argument, je pouze přehled automatů, které si nastavili reální uživatelé. Přečtěte si pravidla nějaké taková “aukce” a zjistíte, co to ten automat vlastně je :).

Než mi tady napíšete (nebo kdokoli jiný), že nemám pravdu, prosím, sežeňte si ten systém a podívejte se do zdrojových kódů. Budete velmi překvapen.

Dále Vaše výborná schopnost identifikace robotů mě naprosto zaráží. Běžte třeba na www.cosmito.cz a řekněte mi, který nick je robotem. Kolik byste na sebe vsadil, že se trefíte?

Osobně nijak nechci obhajovat tento styl “aukcí”, jen mě zarazilo to, že autor zde předkládá své neověřené doměnky jako fakta.
PS Kdybyste takto hloupě psal třeba o autech, reagoval bych také :)

Pavel
6. listopad 2009, 16:10

Dík za článek :) rozhodně se takovýmdle projektům vyhnu obloukem!

Redaktor ovsem.net Jiří Melčák
2. listopad 2009, 15:03

Tohle je opravdu zlodějina a lidi, co se nachytají prostě neumí počítat (miminálně v okamžiku, kdy se aukce zúčastní dva a vícekrát, to už je debilita). V okamžiku, kdy celý systém je postaven na řešení, které si každý může koupit (tuším cca 1000 USD) a podobnou aukci během hodiny rozchodit na své doméně je všem nad nebe jasné, že v pozadí opravdou mohou být a také skutečné jsou roboti, ale v tom okamžiku to není aukce, ale hazard. Myslím, že je to již za hranicí zákona, jde jen o to, kdy se o to někdo začne zajímat hlouběji a nepříjdou první žaloby.

papluh
1. listopad 2009, 12:51

S tymi autobids to nieje az take zle. Je to normalne prihadzovanie do uzivatelom dohodnuteho maxima a moze to mat kazdy uzivatel. Funguje to aj na ebay-i a inych normalnych aukciach. Za to ked sa clovek lepsie pozrie na tu stranku predavujucu riesenia a ich produkt ‘Penny auction v3’ tak zisti, ze sa tam priamo chvalia robotmi. Ked prehlada admin demo najde specialny zoznam robotickych uzivatelov a pri zozname aukcii su polozky ‘Robot system’ a ‘Robot min price’. A to uz je dost o inom …

Jiřík
1. listopad 2009, 12:44

Tohle je normální výherní automat … nehorázný podvod na uživatele.

Miridia
1. listopad 2009, 10:46

Ahoj,
zdůrazním zde jednu věc, tou je – jak sám řekl Jirka v komentáři – klamání spotřebitele. Přečtěte si ObZ., tam to i je. Sám jsem na jednu takovou aukci majiteli psal s dotazem, zda ví o tom, že klame lidi tím, že uvádí lživé zavádějící a nepravdivé údaje minimálně o ceně zboží v jeho “aukcích” (jedná se o www.prihodsi.cz). Arogantní odpověď, že jedná v liteře zákona, hovořila za vše. Fakt, že je do tohoto systému zapojen robot, který přihazuje, je ještě horší a celému gamblerskému projektu rozhodně nepřidá. Všem, kteří si prosmskovali nebo nakoupili kredit v těchto falešných “aukcích” a cítí se být oklamáni nebo poškozeni klamavým jednáním provozovatele, doporučuji jediné, podat podnět na ČOIku:-). http://www.coi.cz/cs/epodatelna-1.html
Jaromír

janos
31. říjen 2009, 16:22

lol, hlavně je do očí bijící robotické generování jmen botů, které jsou tvořeny kombinací jména a čísla…

aldik
31. říjen 2009, 15:52

ale už je těch webů nějak moc :D .. třeba na libku je už nějak dlouho reklama na jeden z nich .. no co ale podle jak rychle začali, tak brzy skončí.. todle nemá moc cenu na úspěch.. teda za předpokladu že uživatel není s prominutím debil :D

Jirka
31. říjen 2009, 12:51

Cena se zobrazuje v Kč, ale ve skutečnosti jde jednotky, které se za koruny nakupují. Dle mého názoru jde o klamání spotřebitele.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací