Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Penny aukce aneb jak z uživatele udělat gamblera


Penny aukce aneb jak z uživatele udělat gamblera

Autor: Milan Kvita  |  29. říjen 2009  |  zobrazeno: 28 094×  |  43 komentářů

telefon za 65 korunZa posledních pár dní jsem jsem se dost věnoval jistému typu aukcí, které stojí na prahu zákona. I když mají jasně dané pravidla, šance na výhru dané věci je leckdy nižší, než kdyby jste vsadili v ruletě na jediné číslo. Jedná se o penny aukce. Někteří z vás se už s nimi setkali, pro ostatní to bude novinka.

Princip takovýchto aukcí je velmi jednoduchý ...


Majitel obchodu vyhlásí aukci na jistý produkt, dejme tomu televizi (aukcí běží souběžně více). Aukce má odpočet na 24 hodin a začíná se od nulové ceny produktu. Jeden příhoz zvýší cenu televize o jednu jednotku (buďto o korunu nebo o 10 haléřů na českých webech). Příhozem se také prodlouží doba aukce o 30 sekund. A odečte to patřičnou částku z vašeho účtu nabitého penězi (1 příhoz se pohybuje mezi 2-20 korunami). Příhozy se během aukce nemnoží tak, jak byste očekávali. Všichni poctivě vyčkávají na poslední půlminutu, protože teprve teď začíná být zajímavé. Když někdo přihodí v poslední půlminutě, automaticky se anuluje počítadlo na nový třicetisekundový odpočet. Kdo poslední přihodí a nikdo další mu neanuluje počítadlo na dalších 30 sekund, vyhrává. Ostatní mají smůlu, protože právě ztratili veškeré příhozy, které obětovali (existují i aukce, kde vám třeba polovičku  příhozů vrátí, systémů a způsobů je několik desítek).

bonus.czHraje se o samé zajímavé věci. Většinou drahé mobily, luxusní notebooky, televizory, vysavače, holící strojky a další lákadla podobného typu. Cena je ještě lákavější, protože stačí trošku setrvat, udělat pár příhozů a možná to ostatní vzdají a vy vyhrajete televizor v hodnotě 25 000 za pouhých 2000 korun + počet vhozených příhozů. Krásná idylka co?

Pozměňme trochu jiný pohled a podívejme se na to očima majitele aukce. Proč by prodával tak drahou věc za tak směšně nízkou cenu? Propočet je jednoduchý.

cosmito.czZa předpokladu, že se přihazovalo po desetnících, počet příhozů byl 20000 x (2000 / 0,10). Při průměrné ceně jednoho příhozu za pět korun vydělal majitel 100 000 kč za příhozy a 2000 za přístroj. Přístroj nakoupil dejme tomu za 25 000, takže získal velmi slušnou marži a je vysmátý. Co na tom, že ji musí někomu prodat za 2000, když vydělal takový balík. Za pět minut je vysmátý ještě víc, protože dal do aukce další dva televizory, ať se o ně uživatelé poperou. Přepočet je pouze hrubý předpoklad. Následující odstavec totiž přidává do vzorce novou proměnnou.

Tak kde je ten háček?

dva robotiTakovéto systémy byly vyvinuty jen a jen jako pračka peněz. Dalo by se to přirovnat ruletě nebo výherním automatům, kde platí pravidlo, že především vydělává majitel a pak se najde nějaká šťastná ovečka ve stádě, která shrábne odměnu. Proč tomu tak je? Pro ty chytré stačí jedno slovo: roboti. Pokud je aukce nová nebo má málo uživatelů, musí pasivitu nahradit roboti. Ti plní funkci fiktivních přihazovačů a umělého navyšování ceny. Nebudeme si nic nalhávat. Kdyby majitel neměl roboty od začátku, tak by do měsíce přišel pěkně na buben, protože by aktivní uživatelé párkrát přihodili a televizi by získali za 10 korun. Na obrázku vidíte dva roboty, mám podezření na více (piha, VITEZ, djadja a fretka), ale to bych u toho musel musel aukci sledovat několik dalších hodin. Pokud tedy přihazují sami roboti, výtěžek z televizoru nebude oněch 100 000, ale cca 25-50. Vše záleží na majiteli, jak moc chce oškubat své věrné ovečky. Ono totiž i roboti mohou vyhrávat ...

Proč se tomuto systému velkým obloukem vyhnout

autobiddingPokud si najdete čas a budete sledovat některé aukce, roboty celkem snadno rozpoznáte. Jsou nasazování hlavně do aukcí, které už hoří. Je tam směšně nízká cena, do konce aukce zbývá poslední půlminuta a na detailu aukce probíhá zarputilý souboj dvou jmen přihazujících v náhodných intervalech. Druhý způsob jsem zpozoroval, když se zničeho nic do aukce vložil jiný uživatel a 3x po sobě přihodil přesně sekundu před koncem. Potom začal zběsile sázet v 2 - 5 sekundových intervalech a pak to samé zopakoval ještě jednou. Souboj s roboty je takřka nemožný, protože může být nastaven tak, že je jeho příhoz uskutečněn těsně před nulou (00:00:00:01 = H:m:s:setiny sekund). Pokud vám někdo bude tvrdit, že roboty nepoužívá, nevěřte mu. V každém takovémto systému jsou roboti samozřejmostí, protože právě oni vám - jako majiteli - vydělají nejvíce peněz. Fake useři, kteří vám dají pocit, že to na tom místě žije, že i vy máte šanci získat televizor desetinásobně levněji. Tak proč si nekoupit pár kreditů a nezačít zběsile klikat.

vyhrál uživatel nebo robot?Tyto aukce se pohybují těžce na hraně zákona, protože souvisí s hazardem a podle mne se vůbec neliší od výherních automatů (vhodíš minci = přihodíš a možná něco vyhraješ. Když je automat dostatečně nakrmen, vyhráváš víc). IMHO naši zákonodárci bohužel neví, jak se k tomu mají postavit. Takže - co není zakázáno, je povoleno!

Na auctionwebsitescript.com můžete nahlédnout do admin dema. Je tam jasná správa auto-bidding (automatické přihazování). Jednoduše přidáte 200-1000 uživatelů a nikdo nepozná, že se jedná o roboty. Bonus.cz je jeden z mnoha českých projektů, do kterého jsem málem napumpoval peníze. Stačilo jej sledovat pár hodin a taktéž je krásně prošpikován roboty. Takovéto systémy navíc lze pořídit za ubohých pár tisíc, takže pokud chcete začít pořádně vydělávat, vzhůru do toho :-). Stačí jen pořádný webdesign a dobrý systém. Dalšími českými penny-aukcemi jsou napřílad cosmito.cz nebo  třeba silena-aukce.cz . Obě mají trošku odlišný systém, Cosmito.cz dokonce přiznává auto-příhozy. Pěkný článek napsala i lupa.cz, ale vůbec se nezmiňují o auto-bids, což je podle mne hrubý nedostatek.

Někdo může namítat, že to, co tady píšu, je absolutní nesmysl. Že je v tom obrovská dávka adrenalinu a že takových cen už vyhrál několik a pokaždé je v plusu. Já mu to samozřejmě neberu, protože tento článek jsem směřoval spíše na lidi, kteří by snadno vlítli do  pomyslné pasti. Stejně jako já, kdybych nebyl upozorněn lidmi, kteří již tento systém znají.

Budu rád, když do komentářů dohodíte své zkušenosti s tímto aukčním systémem. Klidně i výherní nebo kolik peněz jste prosázeli. Nebo třeba jestli máte nějaké osvědčené způsoby jak systémy obejít (nebo i skripty :-). Jakákoliv zkušenost vítána.

Štítky: Internet, Společnost, Strategie


Komentáře

Petricek77
30. říjen 2009, 19:09

Buďte zdráv, hodně zábavna záležitost, takovéto očůrávky miluji studovat. Sledoval jsem dnes bonus.cz, můj letmý odhad je, že 80-90% procent příhozů je robotických. Největší sranda je, jak roboti vyhrávají, aspoň někdo má radost z výhodné “koupě” :) Ziskovost služby bude založena spíš než na “zinkasuj příhozy, výherci prodej za konečnou cenu věc” na “zinkasuj několik málo příhozů, vyhraje náš robot, vyfotíme se do blogu, jako, že někdo vyhrál”. Ale třeba se mýlím…

Jitule
30. říjen 2009, 00:31

no tak je fakt,ze ja bych se asi nechala lehce strhnout – docela me dokaze dostat urcita hladina adrenalinu a taky vyhlidka neceho lakave levnyho, ale – ma to nastesti par ALE :) 1. sem prilis neduveriva a lina zrizovat si nejaky ucty, nebo konta nebo co to je , s penezma a za 2. koukala sem na tu stranku asi pul min a zacalo mi bejt spatne z tech behajicich cislicek – jako to je fakt nechutnost na oci – v mym pripade teda i na zaludek :D

Miloslav Vaněk
29. říjen 2009, 23:54

Skvělý článek, který skutečně monitoruje, jak tyhle systémy fungují.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací