Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Rozložení české klávesnice se španělskými znaky


Rozložení české klávesnice se španělskými znaky

Autor: Pavel Kříž  |  20. říjen 2010  |  zobrazeno: 14 515×  |  3 komentáře

Španělština je vedle angličtiny jedním z populárních jazyků. Při jejím studiu s využitím počítače se často dostaneme do situace, kdy je potřeba správně napsat některé její specifické znaky - ¿ ¡ ñ apod. K tomu je možné instalovat španělské rozložení klávesnice, které má však oproti českému mnoho změn. Ve většině případů se nepotřebujeme naučit psát se španělským rozložením kláves, ale jde nám pouze o tyto speciální znaky. Z toho důvodu vzniklo následující rozložení.

Toto rozložení klávesnice vychází z českého (QWERTZ), které vhodným způsobem doplňuje. Využívá přitom pouze pravého ALT (AltGr), k jiným změnám nedochází. Psaní speciálních znaků je pak velmi snadné - najdete je na logickém místě. Např. obrácený otazník: na klávese, na které se nachází běžný otazník ? (psaný s klávesou SHIFT) máme nyní obrácený otazník "¿" (psaný s klávesou AltGr). Přitom, pokud nepoužijeme klávesu AltGr, chová se klávesnice naprosto stejně jako česká.

Instalace Xtra - české klávesnice se španělskými znaky

Xtra - české klávesnice se španělskými znakyStáhněte si archiv klavesnice.zip, rozbalte jej a spusťte instalátor. V novějších verzích Windows (Vista nebo 7) je potřeba spustit instalátor v režimu zpětné kompatibility (pravé tlačítko myši na instalátor - Vlastnosti - Režim kompatibility - zatrhnout zaškrtávátko „spustit program v kompatibilním módu pro předchozí verze Windows"). Ve staženém archivu je také návod k instalaci včetně obrázků (ve formátu PDF).

Po instalaci je potřeba nové rozložení klávesnice zapnout v nabídce Ovládací panely - Místní a jazyková nastavení - Klávesnice a jazyky - Změnit klávesnice.

Autor přeje všem uživatelům příjemnou práci s tímto speciálním rozložením.

Pozn. redakce: Autorem této modifikované české klávesnice je Ing. Pavel Kříž.

Štítky: Ostatní, Tipy a triky


Komentáře

Pavel, autor
1. únor 2016, 15:51

Málo informací…

Instalace proběhla v pořádku? Spustilas ji pod účtem správce? Ve Windows novějších než XP s kompatibilitou?

Přepnula ses do novýho nastavení klávesnice?

Sára
1. únor 2016, 15:48

A toto sem si skopírovala ¿

Sára
1. únor 2016, 15:46

Nic mi nejde napsat

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací