Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Fotografování skla


Fotografování skla

Autor: Lucie  |  30. duben 2008  |  zobrazeno: 17 681×  |  11 komentářů

Fotografování sklaSklo se chová naprosto odlišně, než všechny ostatní materiály. Proto je také fotografování skla jednou z nejsložitějích oblastí fotografie. Sklo se stává častým objektem předmětové reklamní fotografie.

Snímky můžeme provádět dvojím způsobem. Buďto před světlým a bílým pozadím, nebo před černým pozadím. Pokud sklo jen tak postavíme a vyfotíme, docílíme fotografie plné nežádoucích odlesků a odrazů. Efektněji a "luxusněji" vypadá sklo před černým pozadím.

Hlavním úskalím je, aby bylo z fotky patrné, že hlavním předmětem je opravdu sklo. Je důležité umět zachytit jeho odlesky i případné vybroušení nebo podobnou dekoraci. Pokud je sklo jednoduché, stačí mnohdy použít jen jeden zdroj světla. U zdobeného skla je vhodné použít ještě boční osvětlení. Dobrým pomocníkem je pauzovací papír, nebo jiný materiál, který umí rozptýlit dopadající světlo. Fotoaparát je dobré mít odstíněn klapkami nebo zástěnami.

Bílé pozadí

Fotografování sklaPokud fotografujeme sklo před bílým pozadím, mají jeho obrysy tmavší barvu než samotné pozadí. Jde o to správně vystihnout nasvícení a vzdálenost objektu od pozadí. Právě v tomto případě se mnohdy hodí metoda pokus - omyl ;). Je tedy občas třeba chodit sem a tam a posouvat skleničky nebo světla.

Objektem fotografie skla, ale nebývají jen reklamní sklenice na víno, nebo lahve z čirého skla. Při fotografování uměleckých děl ze skla je nutné, aby fotograf bral v úvahu umělcův záměr a aby ho špatným nasvícením nebo kompozicí nenarušil.

Co se týče fotografické výzbroje, je velmi vhodný ateliérový stativ, stojany pro upevnění pozadí a rozptylujících desek a kvalitní světelná výbava. Kvůli detailům se hodí i kvalitní přístroj. Ideální je střední formát. Při fotografování skla jen tak pro radost samozřejmě postačí i jednoduchý digital ;).

Černé pozadí

Fotografování sklaFotografická práce je zde mnohem náročnější, i když na rozdíl od světlého pozadí zde není nutný ateliér. Klidně postačí zatemněný prostor 3 x 4 metry.

Podél černého pozadí je vhodné umístit rozptylné desky. Světelné zdroje je nutné umístit po obou stranách fotografovaného objektu. Náročnějším případem je umístění dalšího světla za pozadí, které svítí shora. Takto se jednoduše vytvoří objem horní hrany.

Závěrem

Je všeobecně známo, že při fotografování světla je nutné se obrnit velkou trpělivostí. Z vlastní zkušenosti tvrdím, že se fotograf opravdu hodně nachodí ;).

Štítky: Tipy a triky


Komentáře

Petr Nikl
29. červenec 2012, 11:39

Pěkně napsáno.
Odkaz – http://fotografovaniskla-petrnikl.blogspot.cz/

Olda
19. únor 2012, 20:22

Zrovna to jdu zkoušet, tak sháním informace… D

Oly560
31. říjen 2008, 21:51

Fakt bezva články o focení!!! Hlavně ať jich je víc…

Allliii
22. červen 2008, 11:35

Top: díky :) doufám, že pomohl

Top
21. červen 2008, 10:27

Hezký návod, takhle se to dělá.

Autor článku Allliii
8. květen 2008, 09:33

Díky Ondrovi. Super nápad :) Určitě uvítáme i další.

ondra
8. květen 2008, 08:56

Ještě mi tu chybí zmínit, že pokud se fotí na bílém pozadí tak je velmi doporučeno mít blízko skla stočené černé papíry, hrany skla tak vyniknou :-)

Autor článku Allliii
2. květen 2008, 19:21

slibuju, že fotky skla i s popisem určitě dodám :)
jsem ráda, že článek pomohl Radku :)) bude jich určitě víc :))

Radek
1. květen 2008, 09:37

Díky za zajímavé informace, jen víc článku o focení ;)

Redaktor ovsem.net Jirka
30. duben 2008, 23:45

My se pro příště polepšíme ;) viď Allliii?

rass
30. duben 2008, 23:33

cakal som viac fotiek

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací