Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Jak fotografovat hudební skupiny


Jak fotografovat hudební skupiny

Autor: Lucie  |  10. červenec 2008  |  zobrazeno: 10 053×  |  12 komentářů

Fotografování hudebních skupin Každý z nás byl určitě minimálně jednou na koncertě své oblíbené hudební hvězdy. Každý z nás taky určitě pohotově vytahoval svůj mobil, kompakt či zrcadlovku hned, jak se idol objevil na scéně. Hudební skupiny můžeme fotografovat v klubech, pod širým nebem, v halách nebo i ve své oblíbené hospůdce. Pro každé místo je odlišné stanoviště, světelné podmínky i prostor. Ráda bych tedy poradila pár tipů a triků pro fotografování hudební scény, aby vaše fotky byly tím pravým ořechovým.

Fotografování hudebních skupin pod širým nebem

Pokud fotografujeme koncerty pod širým nebem, vedle samotných interpretů můžeme pořídt i skvělé snímky rozjařeného publika. Musíme se připravit na špatné počasí, které se mění každou chvíli, ale i na to, že fotografování pod širým nebem je úplně jiné než to v uzavřeném prostoru. Je třeba se připravit na tzv. přirozené světelné podmínky, které nám poskytuje slunce. Sami poznáme to nejlepší stanoviště, aby daná fotografie vycházela z našeho záměru. Krásné fotografie vznikají na pomezí dne a noci. Světelné podmínky jsou jednodušší. Je také možné pořizovat černobílé fotografie - nelámat si tak moc hlavu se světlem a ještě udělat krásnou retro fotku. Černobílá dokáže krásně vystihnout podstatu fotografie, když je kolem až příliš světelných a barevných efektů.

Fotografování hudebních skupin

Fotografování hudebních skupin v uzavřeném prostoru

Jinak se dá fotografovat hudba v uzavřeném prostoru. Pokud je náš oblíbený hudební idol k vidění v místním klubu, je atmosféra více uvolněná až intimní. Můžeme k němu tedy přistoupit blíž. Je tak možné pořídit i dobré portréty a momentky. Podle daných světelných podmínek vhodně zvolíme clonu a čas expozice a s těmito hodnotami potom pracujeme. V tomto případě je ideální fotit v RAWu. Pomocí počítače pak uděláme další menší úpravy. Určitě nemusím psát, že si fotograf nejprve zjistí potřebné informace o skupině, kterou bude fotografovat. Jsou totiž i takové, které fotografy v těsné blízkosti moc nemusí. Na koncertech v uzavřeném prostoru je naprosto nevhodné fotografovat s bleskem. Jednak fotky ruší a jednak je ve většině případů zakázaný. Není se ale proč bát. Na koncertech je hodně tzv. přirozeného světla. I v horších světelných podmínkách působí potom fotografie lépe, než umělý zásah bleskem.

Fotografování hudebních skupin

Fotografování hudebních skupin ve velkých halách

Pokud fotografujeme hudební skupiny ve velkých halách, bývá obvykle problém s akreditací. Pokud jsem “obyčejným” fanouškem - fotografem, dostaneme se do haly pouze s kompaktem nebo popř. mobilem. Pokud vlastníme jen trošku profesionálně vypadající zrcadlovku, dovnitř nás bez akreditace nepustí. Stanoviště je také předem přesně dané a moc si vybírat nemůžeme. Buď fotíme přímo z publika, nebo máme vymezený prostor před pódiem, a to většinou časově omezený.

Fotografování hudebních skupin

Na závěr tedy pár rad do deníčku fotografa:

  • Zjistěte si předem informace o fotografované skupině a pokud možno i prostředí, kde budete fotit. Ideálním parťákem je internet.
  • Pokud chcete fotografovat v hale nebo klubu, nezapomeňte si včas zajistit akreditaci.
  • Nepoužívejte automatický režim a vestavěný blesk (blikat zpěvákovi do očí se nedělá)
  • Řešte předem kompozici snímku a všechno si dopředu promyslete. Je dobré když všechno barevně ladí.
  • Pokud možno fotografujte v Rawu. Nedostatky vám pak pomůže odstranit počítač.
  • Nepodceňujte objektiv ;)

Štítky: Tipy a triky


Komentáře

Uni
4. prosinec 2008, 12:53

A to povolení k focení na koncertech něco stojí?

Autor článku Allliii
23. říjen 2008, 08:22

was: byla jsem dlouho mimo ČR, díky foto-práci, ale už se pracuje na dalším článku :) slibuju.

was
17. říjen 2008, 00:11

kdepak je další díl o fotografování? ;-)

Autor článku Allliii
16. červenec 2008, 20:53

pomocí duplikace vrstvy – filtru kruhového rozmazání – vrsta odkrýt vše :))) a pak jen čmárání :)) jednoduché jako facka. ještě že ten PS je.

Redaktor ovsem.net Jirka
16. červenec 2008, 19:13

Předpokládám, že se ořezala v PS postava zpěvačky, zkopírovala do nové vrstvy a původní vrstva se roztočila radial blurem, je tak?

Autor článku Allliii
16. červenec 2008, 16:26

Frodo: fotka je vyfocená normálně (foťák Nikon D80), je upravená v programu PhotoShop. Jestli chceš vědět přesný postup napiš mi e-mail. Ráda poradím, je to velice jednoduché. :)

Frodo
16. červenec 2008, 16:15

Zajímalo by mě tak byla vyfocená tak fotka s tou zpěvačkou nahoře v článku.. Máte k tomu nějaké info?

Redaktor ovsem.net Jirka
12. červenec 2008, 10:40

Zrovna včera jsem měl možnost si fotnout hudební skupinu na městském koncertě – U2 Revival a musím říct, že s bleskem jsou fotky nic moc, pokud fotíte z cca 6 metrů – fotky jsou nepřirozené – blesk jsem musel zeslabit téměř na polovinu výkonu a nakonec jsou stejně nejlepší fotky bez blesku – má to prostě atmošku ;) Musím ale ještě hodně trénovat ;)

Huggi
11. červenec 2008, 12:25

ja nevim zatim sem se v podstate se vsema kapelama domluvit mohl a pri koncertech ve velkejch halach je stejne svetla dost na to aby byl blesk zbytecnej..(tim nerikam ze par kapel si to nepralo, ale domluva nebyl nikdy problem)

Autor článku Allliii
11. červenec 2008, 11:09

přesně tak, článek má sloužit pro ty, co by např. během léta při toulkách po festivalech chtěli taky fotit. Aby věděli co od toho čekat.
———————————————————————
Domluvit se s kapelou na používání blesku vždycky není možný. Pokud teda zrovna nefotíš kapelu svýho kamaráda.
———————————————————————
díky za komentáře – s názorama souhlasím. :)

Huggi
11. červenec 2008, 10:37

no..jako hodne vseobecnej clanek dobry..nekomu kdo chce zacit fotit koncerty to priblizi co od toho asi cekat..pro toho kdo uz zacina je to v podstate zbytecny (za predpokaldu ze nebude pokracovani na stejny tema;) protoze uz tyhle veci zjistil..

jinak blesk bych dycky nezatracoval..samozrejme je slusny se domluvit s kapelou..ale sou mista kde se bez nej fotit neda..a pokud se pouzije dobre muzou vzniknout vyborny fotky i v jinak docela dobre nasvicenym prostoru..

severka
10. červenec 2008, 23:18

dobre rady pro fotografovani,když naleznete vhodne misto a nezmačknou Vas rozjarený fanušci

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací