Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | AbsoluteShield File Shredder - zameťte za sebou všechny stopy


AbsoluteShield File Shredder - zameťte za sebou všechny stopy

Autor: Jiří Melčák  |  29. leden 2008  |  zobrazeno: 12 159×  |  15 komentářů

AbsoluteShield File ShredderKamarád z výšky mě poprosil o radu, abych mu doporučil nějaký software pro smazání všech stop na jeho firemním počítači. Normálně by člověk řekl, že je lehce paranoidní, ale v jeho případě je tento požadavek pochopitelný a tak jsem se jal hledat nějaký jednoduchý freewarový skartovač pro digitální soubory. Výsledkem hledání je malý prográmek s výstižným názvem AbsoluteShield File Shredder.

Nestačilo by smazat soubor klávesou delete a vysypat koš, popř. zformátovat disk?

Nestačilo. Windows totiž fyzicky nesmaže data z vašeho harddisku a to dokonce ani při běžném formátování disku, kdy si většina myslí, že je vše nenávratně pryč, ale opak je pravdou. Data jdou stále velmi jednoduše obnovit. Jak je to možné? Když ve Windows smažete soubor, tak operační systém pouze označí daný soubor jako smazaný v tzv. FAT (File Allocation Table - jedná se o tabulku, která obsahuje informace o obsazení pevného disku) a soubor stále zůstává na svém místě (vy ani Windows jej však nevidíte). Vše lze kdykoliv obnovit do okamžiku, kdy není celek nebo část prostoru, který zabírá soubor na disku přepsán jiným souborem.

Jak tedy funguje AbsoluteShield File Shredder?

AbsoluteShield File ShredderProgram za vámi smaže stopy právě přepsáním prostoru, který zabírá "smazaný" soubor. Dané místo je pak přepsáno 7x náhodnými daty (při standardním módu) nebo pouze 2x (při rychlém módu, ten je nastaven jako výchozí). Ovládání AbsoluteShield File Shredder je naprosto triviální ač komunikuje jen v angličtině. Pomocí tlačítek nebo menu File - Add Files nebo Add Folders přidáte buď jednotlivé soubory nebo celé složky a kliknete na Start Shredding a soubory se začnou přepisovat.

Díky této jednoduché skartovačce máte konečně jistotu, že jste za sebou zametli všechny stopy a můžete odevzdat firemní notebook do rukou vedení. Každopádně se vám tato utilitka může hodit i pro domácí použití. AbsoluteShield File Shredder je freeware a instalační soubor ma cca 0,5 MB a funguje pod Windows 98/ME/NT4/2000/XP/Vista. A nezapomínejte, že vysypání koše skutečně nic neřeší ;)

Štítky: Utility


Komentáře

kat
8. únor 2009, 19:19

Jak se to da odstranit stve me?

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
17. říjen 2008, 00:04

Dančo pro tyto případy existuje speciální software, je jich dost, osobně jsem vyzkoušel dva a mohu doporučit tento: Stellar Phoenix FAT & NTFS.

Na serveru eMag jsem o tom kdysi napsal menší recenzi.

Jedná se však o shareware jako naprostá většina těchto programů na obnovu dat.

Danča
16. říjen 2008, 22:40

Hned první věta: “Windows totiž fyzicky nesmaže data z vašeho harddisku a to dokonce ani při běžném formátování disku, kdy si většina myslí, že je vše nenávratně pryč, ale opak je pravdou.” mi přímo svítí do očí. Jeden rádoby “expert” se mi šťoural v PC a naformátoval mi HDD.Bohužel vše za 18 let je v nenávratnu a celá složka Dokumenty je to nejdůležitější co postrádám.Můžu zde nebo na email dostat radu jak jí nějakým způsobem obnovit?Prosím, pěkně prosím a zároveň moc, moc děkuji.

gm
3. září 2008, 15:46

Data se na váš hdd zapisují pomocí jedniček a nul když tyto jedničky a nuly nahradíte jinými náhodně vybranými a to sedmkrát tak můžete nalézt způsob jakým byla generována ale data která sem zapsal nebyla náhodně generována a to z nich činí “nezjistitelná”

Jitule
20. květen 2008, 23:08

Koukám, že to přísloví o huse a kejhání je fakt pravdivý. Zase jedno z mnoha cenných poučení do života :)

Muf
20. květen 2008, 10:02

Zastrelit neee…. To by byla skoda.

Jitule
20. květen 2008, 08:34

No to jsou stopy v pc, ale co stopy, které nechávám na netu? Jsem si do včerejška myslela, že ten můj Advanced WindowsCare to tam tak nějak maže – nijak jsem ho nepřecenovala, ale stejně...
No, ale včera mě jeden hacker připravil o iluze a tak nevím co s tím? Nějaký dobrý program, a nebo zastřelit hackera? :)

medvidekxxl
22. únor 2008, 23:55

sorry za tu blbou otázku měl sem to nejdřív vyzkoušet. je to super všechno je pryč.jo a kdysi sem měl program s podobným názvem a ten přepisoval 35x.to trvalo strašně dlouho,ale člověk si myslel , že se toho smetí zbavil definitivně , ale vy tu píšete, že ty data jdou stejně obnovit , tak to bylo asi zbytečný.ještě jednou sorry.meddvídekxxl

medvidekxxl
22. únor 2008, 23:42

čau nevíte prosímvás, někdo jestli to funguje i na soubory které mi hlásí , že nejde s nima dělat cokoliv , protože je používá nějaký jiný program, (ale který to už nechce říct)protože já ukončuju jeden program za druhým, i ty co s tím souborem nemají nic společného a pořád dokola:nelze odebrat soubor používá jiný program.díky předem za radu, protože těch souborů už mám 30GB a je to k uzoufání čaues

Redaktor ovsem.net Johnyz
7. únor 2008, 17:19

Jirko, asi tě zklamu. I náhodná generovaná čísla musí být vygenerována podle určitého pravidla. Nebo snad myslíš, že php funkce rand() vytváří čísla podle toho jak dnes svítí sluníčko? I kdyby to bylo vytvořeno kdo ví jak složitě, pořád se dá nalézt způsob, jakým byly čísla generována. Píšeš o 7-mi přepisech, takže počet možností bude v podstatě umocněn na sedmou. Na to už samozřejmě bude zapotřebí nějakých superpočítačů a vyplatí se to pouze u extrémně důležitých dat, ne u stahovačů filmů.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
6. únor 2008, 20:34

Kdybych byl extrémně paranoidní a u AbsoluteShield File Shredder zapnul sedminásobný přepis – pak nechápu, jak může být jakkoliv cokoliv obnoveno, pokud je původní místo 7x náhodně přepsáno… Kdyby to nebyl použit náhodný generátor, pak by samozřejmě existovala nějaká sekvence nebo klíč, jak vrátit vše zpět, ale při náhodném generování už snad přece není možné cokoliv obnovit po druhém přepisu…

Radek
6. únor 2008, 18:40

Na totální zničení stop v PC se mi nejlépe osvědčil ERASER (nyní SECURE ERASER 2.0), četl jsem v nějakém zahraničním testu, že tento nástroj dokázal porazit i komerční konkurenci, ale je pomalejší. Z takto zformátovaného disku nedokázali data obnovit ani laboratoře tajných služeb, což u ostatních se něco dalo obnovit.

slepej
1. únor 2008, 19:12

diky za info

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
1. únor 2008, 18:03

Program lze použít pouze na současné soubory. Nenávratně tím smažeš složku nebo soubory, které přesně určíš. Již smazané soubory nemůžeš tímto program přemazat, protože je systém ani program již nevidí – viz info v článku.

slepej
1. únor 2008, 17:09

zeptam se asi blbe lze tento nastroj pouzit pro cele PC tedy uz nevim kde sem co mazal , odinstalovaval atd … nemuzu si tim poskodit data ? tedy jestli mi to nesmaze ostra data ? diky

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací