Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Acronis Disk Director Suite 10 CZ


Acronis Disk Director Suite 10 CZ

Autor: Jiří Melčák  |  16. říjen 2006  |  zobrazeno: 61 982×  |  10 komentářů

Acronis Disk Director 10 CZDnes se blíže podíváme na další velmi užitečný software od společnosti Acronis a to na Acronis Disk Director Suite 10 CZ, který je určen pro všechny uživatele, kteří potřebují pracovat s diskovými oddíly nebo celými disky. Každý pokročilejší uživatel počítače se jistě již setkal s potřebou nějak upravit diskové oddíly. K nejčastějším potřebám patří zejména rozdělení, sloučení nebo kopírování diskových oddílů. Acronis Disk Director toho však umí mnohem více a díky českému rozhraní a intuitivnímu ovládání může program snadno ovládat každý uživatel, aniž by musel mít jakékoliv znalosti o discích a jeho oddílech.

Na úvod ještě zmíním jeden bonbónek, který obsahuje Disk Director Suite 10 CZ a tím je OS Selector neboli velmi povedený bootovací manažer, který vám umožní jednoduchou instalaci a spuštění mnoha operačních systémů. O "subaplikaci" OS Selector je napsán samostatný článek.

V levém menu vidíte přehled základních funkcí včetně kontextového menuVraťme se ale k samotnému Disk Directoru. Po jednoduché instalaci programu potřebuje program restart systému a hned můžete začít pracovat přímo v prostředí Windows. Hned po spuštění jste dotázani na volbu, zda použít manuální (ruční) režim pro zkušenější uživatele nebo automatický režim pro začátečníky, kteří si nemusí být vším hned jisti. Samozřejmě lze toto nastavení kdykoliv v programu změnit v menu Zobrazit. Osobně doporučuji hned začít používat ruční režim. Poté již můžete s disky a diskovými oddíly začít pracovat. Acronis Disk Director Suite 10 CZ toho z diskovými oddíly umí skutečně mnoho. Program je rozdělen do dvou částí. V levé části je kompletní seznam funkcí a vlastností, které program nabízí. V pravé části v horní polovině vidíte vaše disky a jejich rozdělení na příslušené diskové oddíly a ve spodní polovině vidíte grafické znázornění vašich disků a oddílů včetně rozlišení primárních a logických jednotek a velikostí oddílů. Náhled celé aplikace včetně kontextového menu si můžete prohlédnout na screenshotu vlevo nahoře.

Síla samotného programu tkví v tom, že jednoduše můžete dělat s diskovými oddíly téměř cokoliv bez jakýchkoli obav, že byste přišli o svá data. Diskové oddíly můžete tedy kopírovat, přesouvat, měnit velikost, smazat, zformátovat, slučovat, rozdělovat, zkonvertovat (bez ztráty dat), defragmentovat, atd. Také můžete změnit popisek disku, písmeno jednotky, typ diskového oddílu, velikost clusteru nebo skrýt daný oddíl. Možností je nespočet a dovolím si tvrdit, že se vám nestane, že by program neměl funkci, kterou zrovna vy potřebujete.

Tvorba zaváděcího média pro Disk Director a OS SelectorProgram samozřejmě umožňuje vytvořit si závaděcí médium na CD. Originální CD od Acronisu je bootovatelné samo o sobě, takže nepotřebujete závaděcí médium tvořit. Přesto je tato funkce integrována do programu a poté máte možnost provádět veškeré operace, ještě před startem operačního systému. Ovladání a vzhled jsou téměř identické jako ve Windows. Zaváděč můžete vytvořit jak pro Disk Director, tak pro OS Selector.

Závěrem přikládám malou fotoreportáž vytvoření diskového oddílu, změnu velikosti primárního diskového oddílu a konečný stav i po vytvoření dalšího logického diskového oddílu ze zbylého nealokovaného prostoru disku. Screenshoty nejsou dělány přímo ve Windows, nýbrž zachycují obrazovky při nabootování Disk Directoru ze zaváděcího média. Ještě bych upozornil, že veškeré změny, které s diskovými oddíly provádíte, se fyzickou skutečně provedou až po kliknutí na ikonku čenobílého praporku s názvem Provést. Do té doby můžete kdykoliv použít tlačítko zpět nebo všechny úpravy jednoduše stornovat.

Volba ručního a automatického režimu Vytvoření diskového oddílu Volba souborového systému a určení velikosti oddílu
Volba ručního a automatického režimuVytvoření diskového oddíluVolba souborového systému a velikosti oddílu
   
Změna velikosti diskového oddíluRuční změna velikosti diskového oddíluVýsledek změny velikosti diskového oddílu
Změna velikosti diskového oddíluRuční změna velikosti diskového oddíluVýsledek změny velikosti diskového oddílu

Výsledek změny oddílů - nový primární a logický oddilAcronis Disk Director Suite 10 CZ je velmi povedeným programem, díky kterému se práce s diskovými oddíly stává hračkou a navíc s aplikací OS Selector získáte kontrolu nad instalacemi a spouštěním různých operačních systémů. Acronis Disk Director Suite 10 CZ si můžete zakoupit na stránkách oficiálního českého distributora Acronisu - Zebra Systems za částku 1.482,- Kč.

Štítky: Programy


Komentáře

Bob
10. srpen 2010, 15:13

Prosím, kdo s tím máte zkušenosti. Můžu změnit typ diskového oddílu z FAT32 na NTFS aniž bych na tom disku ztratil data? Děkuji

Nate
6. duben 2008, 16:45

WebŽrout: ono je to těžké, když každý OS tvrdohlavě přepiuje MBR záznamy, proti tomu ani pánové z acronisu nemohou vůbec nic nělat .)

WebŽrout
17. březen 2008, 03:42

Acronis asi nejlépe funguje z CD po nabootování počítače, pokud je nainstalován přímo ve Windows, tak nemá vetší potíže při přesouvání, mazání, zvětšování oddílů na disku..apod. Jedna chyba byla zajímavá, formátování linuxového oddílu se ukončilo v 99% a oddíl byl samozřejmě nepoužitelný. Tak jsem formátoval po restartu znova. Někdy při náhodném smazání několika partition na prvním disku je Acronis se svojí slibovanou funkcí pro obnovování dat úplně na nic. . Smazaného nenašel vůbec nic. Musel jsem spustit TestDisk z CD (např. Hiren’s Boot CD) a teprve ten vyhledal smazané oddíly a vrátil tam některé původní partition jako UNALOCATED a ukázal původní umístění dat. Ale dál nešlo nic dělat, potom byl Acronis dost dobrý. Vrátil data, jednotce přidal i její původní label a vše bylo OK ..Jinak má neustále potíže při startu počítače nalézt nějaký OS navíc, ale při opětovné aktivaci na MBR je možno vše používat jako DualBoot, nebo TrialBoot. Vista, XP, SlackWare..Vychytat správně pořadí jak instalovat operační systémy je s Acronisem makačka, pokud se použije ve Windows Vista – Startup Repair (viz. http://www.bleepingcomputer.com/tutorials/tutorial148.html ) po instalaci Windows Xp na druhý disk, nebo nějaký oddíl, tak je opět nutno Acronis aktivovat, nebo přeinstalovat…atd. Jakýkoliv zásah, nebo nová instalaci OS je pro Acronis zničující. Po jeho obnově a zapnutí Acronisu, bývá taky často některý OS zapomenut, protože jej Acronis po restartu prostě nenajde. Nemám dojem, že by s Acronisem šlo vše jak má...

Sam
4. listopad 2007, 19:34

No, neviem, kde sa stala chyba, ale mna tento program pekne rozladil. Chcel som odobrat volne miest na C-sku a zvacsit miesto na D-cku. V programe som vsetko jednoducho naladil. Po restarte sa spustil Acronis, no po 3% sa zasekol a vyhlasil chybu. No nebudem vulgarny, ale vsetky data na disku mam fuc. Takze s mojimi jednoduchymi uzivatelskymi skusenostami mi neostavalo nic ine iba format a nainstalovat Vistu Recovery DVD znova. Esteze mam Notebook iba mesiac a tych dat tam vela nemam. Takze tak…. aby tu nebola iba sama chvala :-ä

děda Slavík
29. duben 2007, 19:21

Raduji se z programů, které mají na konci názvu přidané CZ, nebo CS.Mám odpor ke všemu co zavání angličtinou.
Zkoušel jsem Acronis 9, ale angličtina mne odradila.
ALE PROTOŽE MÁM KAŽDOU CHVILKU NABOURANÝ DISK (VNOUČATA A PC SE JAKSI NESNESOU) KOUPIL JSEM ACRONIS 10.
Má češtinu a je to výborný program, Ušetří celý den práce s přeinstalací disku (všech programů atd) Pouřívám “Clone disku” a mám za 25 minut hotovo.
To znamená, že mám dva disky “nachlup” stejné.
Z počátku zlobil, než jsem přišel na to, že musím při klonování vypnout antiviráky.
Jsem nadmíru spokojen, je to bezva program…Za ty prachy to stojí..

carls
29. duben 2007, 16:14

Akronix 9 supr koupil sem na podzim ve slevě vživotě toho nebudu litovat. Ale jak je to když bych chtěl více operačních systémů v knížce co sem dostal k 9 Akronixu je to popsané dost zmateně uvítal bych podobný článek jako je tento a ostatní o Akronixu přemýšlím o jeho koupi Díky moc předem

Děs
26. březen 2007, 13:31

právě mi Acronis zachránil XP system . Ještě že jsem dělal před 30 dny zalohu celeho disku. Po obnovení vše jede super.

Míra
25. prosinec 2006, 20:07

Skvělý prográmek,stejně jako i všechny ostatní od Acronisu,já mám True Image 9 a vložené investice v žádném případě nelituji.

Aleš
16. říjen 2006, 22:45

Ten program se jmenuje QtParted. Z linuxových bych spíš doporučil GParted (Gnome Partition Editor) – buď jako součást linuxové distribuce nebo jako samostatné live CD/live USB flash. Slušný program. A za zmínku stojí i Paragon Partition Manager (příloha aktuálního čísla Computeru), velice dobrý, s jedinou vadou na kráse – ta computerácká verze neumožňuje vytvořit bootovací CD. Všechny tyhle programy sice Acronis DDS strčí do kapsy, ale pro někoho, kdo si potřebuje s particemi hrát jen jednou za čas, určitě stačí. Přece jen, je to patnáct set chechtáků. ;-)

PetrTwo
16. říjen 2006, 15:34

Tak newiim, docela mě to přesvědčilo, že bych si to koupil? Každopádně obdobný program najdete v Linuxu (stačí live distribuce). Jmenuje se Qparted (nebo tak nějak) a funguje také celkem dobře. Ošem tento komerční produkt se mi zdá celkově lepší.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací