Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Acronis OS Selector CZ


Acronis OS Selector CZ

Autor: Jiří Melčák  |  29. červen 2007  |  zobrazeno: 37 014×  |  5 komentářů

Nabídka operačních systémů před nabootováním Acronis OS Selector je bootovací manažer a je to aplikace, která je součástí již zde recenzovaného softwaru - Acronis Disk Director Suite 10 CZ (ten je určen pro správu diskových oddílů). OS Selector byl kdysi samostatnou aplikací, ale Acronis jej začlenil právě pod Disk Director jako menší bonus. V dnešní době, kdy začíná být nejen u IT profesionálů na jednom počítači přítomno více operačních systému, je OS Selector výborným programem, jak vyřešit bootování nejrůznějších operačních systémů.

Instalace Acronis OS Selectoru Po nainstalování Disk Directoru Suite 10 CZ musíte z nabídky Start - Všechny programy - Acronis - Acronis Disk Director vybrat položku Instalovat Acronis OS Selector (viz obrázek). Několika kliknutími myší nainstalujete program a restartujete systém. Od teď vidíte před bootováním systému na obrazovce, že se spouští zavaděc Acronisu a vy máte možnost přeskočit spuštění OS Selectoru pomocí klávesy F6 nebo počkat na jeho spuštění a začít pracovat s operačními systémy. V případě, že chcete upravit konfiguraci operačních systémů, tak během spouštění máte také možnost pomocí klávesy ESC zobrazit konfigurační okno. Pokud přeskočíte spuštění OS Selectoru, spustí se výchozí operační systém, který je v programu nastaven.

Konfigurace OS Selectoru OS Selector přepíše veškére zavaděče, které byly před jeho nainstalováním přítomné. Tím umožní správné používání OS Selectoru a všech nainstalovaných systémů. Samozřejmě detekuje původní systémy, které byly na PC nainstalovány a pěkně vám je zobrazí v nabídce. Nyní můžete na jednom PC mít nainstalováno až 100 různých operačních systémů. Bootovat můžete nejen z jakékoliv disku, ale můžete také nainstalovat několik operačních systémů na jeden diskový oddíl (platí pro Windows 95 / 98 / NT / 2000 / XP). Všechny lze samozřejmě zaheslovat, stejně jako celý OS Selector a tím pádem lze zamezit např. dětem v přístupu do různých systémů.

Konfigurace OS Selectoru Nastavení OS Selectoru je více než bohaté a najdete zde vše, co potřebujete pro nastavení operačních systémů, včetně např. editace souboru jako boot.ini atd. Ke každému systému si můžete přiřadit svou ikonku, popisek, můžete daný operační systém skrýt, stejně jako celý diskový oddíl. Můžete také vytvořit kompletní kopii daného operačního systému (opět platí pro Windows 95 / 98 / NT / 2000 / XP). Velmi užitečná je také funkce (v případě, že se nacházíte již ve spuštěném OS Selectoru), kdy po vložení jakékoliv bootovacího CD se vám objeví ikonka, která vám umožní pohodlně zavést systém z tohoto CD nebo DVD.

Editace konfiguračních souborů operačního systému Je pravděpodobné, že se najdou někteří, kteří raději dají přednost nějakému virtualizačnímu programu, který umožní v operačním systému spustit jakýkoliv jiný operační systém a i já bych jim dal za pravdu. Pro testování softwaru nebo samotných operačních systému je virtualizace asi efektivnější než samotný separátní systém. Přesto může být pro některé zajímavější právě OS Selector, kdy jsou veškeré prostředky využity pro daný operační systém a není potřeba ubírat systémové prostředky, které jsou nutné na provoz hostovacího operačního systému. A vzhledem k tomu, že je Acronis OS Selector nedílnou součástí výborného Disk Directoru, získáte tak užitečnou aplikaci a můžete experimentovat s kolika systémy budete chtít.

Závěrem chybí jen dodat, že krom všech verzí Windows podporuje Acronis OS Selector také jakoukoliv distribuci Linuxu, dále FreeBSD, Solaris, SCO UNIX, UNIXWARE, OS/2, BeOS, QNX, B-TRON a má také speciální podporu pro neznámé systémy.

Štítky: Utility


Komentáře

Zdeněk Heger
4. září 2008, 14:24

Je to program psaný primárně pro windows a jako takový nemá mojí důvěru.
Správu oddílů a bootování bych na něm určitě nenechal.
Mám na jednom disku win XP a Linux.
Linux má naprosto geniální “objektivní” nástroje přistupující k disku nezaujatě a nesnažíce se zanechat stopy typu byl jsem tu váš Microsoft.

Lov
19. červenec 2008, 09:10

No mně se povedlo něco katastrofálního. Protože nápověda je v AJ a prográmek vypadá jednoduše. stále se mi nedařilo nainstalovat nová systém, ani kopírovat stávající. Pak po jednom restartu jsem už nenabotoval, hlásilo to jakousi komprimaci čehosi a nabídlo to jen Ctrl+Alt+Del. Nenabotoval jsem ani pomocí různých záloh a botovacích disket, ani přes DOS a nakonec jsem musel formátovat a nainstalovat OS nově. VŠECHNO ZTRACENO, naštěstí jsem měl CD se zálohou z Acronis True Image Home. Shit!!!

Masscream
2. září 2007, 22:45

btw: Jestli bude mít někdo stejnej problém, stačí v nastavení vypnout zavádění CD-ROM ovladačů. Na některých pc to dělá paseku uvedenou výše… :-)

Masscream
26. srpen 2007, 11:38

Tak nevim jestli sem jedinej, jestli mám štěstí na konflikt, jestli sem něco blbě nastavil nebo jestli je to opravdu bug firmy Acronis, ale po instalaci tohoto manageru, kterej vypadá na pohled a funkce celkem solidně se mi bootování zpomalí asi o 200%. Jen samotnej zavaděč nabíhá kolem půl minuty a v momentě kdy naběhne, pomalu se mu vykreslují okna a nabídky (se zpožděním asi 10-15s po kliku). Jediný co funguje bez odezvy je myš. Zkoušel sem manipulovat všelijak s nastavením a nic. Ve Win funguje normálně ovšem to už mně může být skoro jedno…
Můj PC: Intel Core 2 Duo E6300 1,86 GHz, 1024 MB RAM, GeForce 7600

TAU
23. červenec 2007, 08:33

Mno nevipada to spatne, jiz delsi dobu hledam nahradu za XOSL, avsak instalace z woken je prapodivna, jak obnovim tento loader kdyz mi OS prepise jeho zavadec? atd. Mam na disku Win98,WInXP,WinVISTA a pak z logickych oddilu Linux (SuSE, Mandriva, Ubuntu), mivaval jsem jeste Win2000, ale protoze Vista nedokaze bezet z logickeho oddilu samostatne – OS loader nelze umistit do logickeho oddilu (stejne jako Win2000/XP) musel jsem tento OS ozelet, ale rad bych se k nemu vratil. Umoznuje tento loader zavest Wokna z logickych oddilu?

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací