Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Acronis True Image 10 CZ - zálohujte snadno a rychle


Acronis True Image 10 CZ - zálohujte snadno a rychle

Autor: Jiří Melčák  |  9. leden 2007  |  zobrazeno: 46 824×  |  34 komentářů

Acronis True Image 10 CZ Home EditionDnes již legendární software pro snadou zálohu a obnovu dat Acronis True Image 10 CZ se dočkal jubilejního desatého vydání. V minulosti jsme již zveřejnili 2 články o tomto softwaru - Acronis True Image 9 CZ a Obnova systému s Acronis True Image 9 CZ. Dnes se tedy podíváme, co je v desáté verzi nového a co stojí za povšimnutí. Co nás tedy čeká? Zálohování jednotlivých složek, vybraných programů, emailů... ukládání záloh do zabezpečené zóny nebo na FTP server a další novinky. To vše jako vždy rychle a svižně. 

Zlomek přehledu podporovaných aplikací, které lze samostatně zazálohovatNově Acronis True Image 10 CZ podporuje Windows Vista a můžete jej tedy plně využít i tomto novém operačním systému. Dále díky novým volbám v nabídce pro zálohování máte nyní možnost nejen vytvářet image celých diskových oddílů, ale také samostatně zálohovat jen vybrané složky z různých disků (položka Data v nabídce) a můžete si tak zálohovat např. vaše velmi cenné fotografie a dokumenty. Další novou volbou v nabídce zálohování je položka Nastavení aplikací, která vám zazálohuje vybrané aplikace, které máte nainstalované a které samozřejmě Acronis True Image 10 má ve své nabídce. Ta je však velmi rozsáhlá a já osobně jsem našel téměř všechny aplikace, které běžně potřebuji zálohovat jako např. Dreamweaver 8, Total Commander, ACDSee a další. Nabídka je skutečně pestrá a jeho zlomek můžete vidět na obrázku vlevo.

Zálohovat data můžete i na FTP.To ale se zálohováním není konec. Nyní můžete nově zálohovat i kompletní Outlook a Outlook Express. True Image zazálohuje emaily, kontakty, úkoly, kalendář, poznámky, šablony... prostě vše, co Outlook umí. Dovolím si menší vsuvku... nikdy jsem nepřišel Outlooku na chuť a chcete-li profi email klient a nechcete utrácet za Outlook, pak vyzkoušejte The Bat!. Stále však s novinkami u zálohování nekončíme, protože kromě toho, že máte možnost vytvořit si Acronis Secure Zone, která bude popsána níže, můžete zálohy nyní nahrávat dokonce na internet přes FTP připojení. Stačí zadat adresu na FTP účet a automaticky vám vyskočí okno pro zadání přihlašovacího jména a hesla (viz obrázek). Zajímavostí pak také je např. zaslání emailu, kde jste informováni, že daná záloha byla právě dokončena. To jistě ocení administrátoři nebo takoví, kteří bývají často na cestách a přitom jejich drahocenný počítač okupuje zbytek rodiny a oni mají prozíravě nastavené automatické zálohování ;o)

Vstup do Acronis Secure Zone pod heslemProgram umí vytvořit tzv. Acronis Secure Zone, což není sice novinka, ale ještě jsme se tomu nevěnovali. Secure Zone je doslova zabezpečená zóna, což přesně vystihuje povahu služby. Nejprve si vyberete z kterého disku se má ukrojit nějaké to giga místa a následně se z něj vytvoří Secure Zone, která není z operačního systému přístupná, čímž se zabrání nechtěnému smazání zálohy - ano i takové věci se běžně stávají. Při bootování systému tak při běhu zaváděče Acronisu stačí stisknout F11 a najede vám nabídka (viz obrázek), kde můžete spustit Secure Zone, kterou lze navíc nově zabezpečit heslem (pro jistotu lze nastavit i kontrolní otázka). Do této zóny pak můžete ukládat své zálohy a nemusíte mít obavu, že o svá data přijdete a navíc se nikdo neoprávněný dovnitř nedostane.

Jak sami vidíte, novinek je více než dost a rozhodně nabízí více komfortu a nové funkce jistě všichni ocení. Potěšující je, že zálohování a obnovování je podle mě s každou novou verzí rychlejší. A pokud tomu tak není, pak je to tím, že ty 4 minuty, co trvá záloha celého systémového disku, uběhnou jako voda. Rád bych také touto cestou poděkoval společnosti Zebra Systems s.r.o., jakožto oficiálnímu českému distributorovi softwarových produktů Acronis za poskytnutí Acronis True Image 10 CZ k testování.

Štítky: Programy


Komentáře

lední brtník
26. březen 2007, 00:40

jo, s některými novějšími chipsety verze 9 nefunguje (tuším intel 965), je potřeba poslední verze 10.

Vladimír
6. březen 2007, 12:27

Zálohování je perfektní, problém je ale v obnově z CD. U nového PC s disky SATA program nenajde disky! Jedná se o verzi 9. Umí 10. verze řadiče SATA?

V.
1. březen 2007, 09:52

Výborný program – odzkoušeno: Chcete vyměnit hd v notebooku za větší? Potřebujete jen přenosný rámeček na disk USB a bootovací cd TI. Nastartujte NB z CD a zvolíte klonování, automaticky. Za 11 min. hotovo. Ještě chcete navštívit servis?

rado
24. únor 2007, 01:08

Ako dlho vám trvá nahratie komplet zálohy ?
Ja som zatial skúšal iba 9 ale trvalo to 1hod.
Mne sa to zdá veľmi dlho, kde môže byť chyba ?
Záloha mala okolo 4,5GB.

eman
11. únor 2007, 00:10

Ahoj vsichni,
poradte mi prosim, kde nastavim automaticke vraceni k urcitemu bodu? Drive jsem pouzival Norton GoBack, ale uz mi vyprsela licence, tak jsem si koupil Acronic a jsem nejakej zmatenej. Diky za rady.

Aleš
24. leden 2007, 00:44

kolpa: licence se platí jednou, pak už se dokupuje leda upgrade na novou verzi.

Pafin
23. leden 2007, 18:43

9 je X-krat odskousena, a je to super soft, popravde kam se hrabe konkurence, jen jeste aby vychytali server zaloh u verze WorkStation a bude to nedotknutel nej soft, uz se tesim az budu moct odskouset tuto verzi 10

kolpa
23. leden 2007, 09:45

Licence se platí jednou, nebo každý rok znovu???

Kuba
12. leden 2007, 19:06

Chvilkama jsem zkoušel 9 a nyní jsem si koupil 10 je plně funkční zálohování po síti,když mám nabootováno z cd.Byla tato možnost i v 9 a nevšimnul jsem si nebo to umí až 10?

Redaktor ovsem.net Johnyz
9. leden 2007, 15:11

tož jsem to odzkoušel, je to perfektní nástroj

Jirka K.
9. leden 2007, 13:06

kecut:
přece toto můžeš použít nejen při havárii systému ale také jako “přeinstalaci” počítače do tebou zvoleného bodu.

kecut
9. leden 2007, 11:07

dobrej článek

Luboš
9. leden 2007, 08:12

Kúpil som minulý rok, záloha c na d vytvorená. Zatiaľ som našťastie nepoužil…

Balron
9. leden 2007, 02:55

Nikdy jsem nezalohoval ,ale po precteni tohoto clanku o tom zacinam uvazovat. Ta spousta moznosti je super a sam v te nabidce vidim taky hodne programu co pouzivam a chybi mi neco cim bych si je zalohoval resp.nekam schoval jejich nastaveni ,ktere bych mohl pouzit pri reinstallu systemu. Pekny clanek,diky za info :)

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací