Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Acronis True Image 9 CZ


Acronis True Image 9 CZ

Autor: Miroslav Tydlačka  |  1. květen 2006  |  zobrazeno: 77 011×  |  82 komentářů

AcronisPředstavme si situaci, kdy vám selže operační systém. Ať je to z důvodu toho, že máte na disku vir, nebo jste nainstalovali program, který vám rozhodil Windows a teď se chová nějak divně. V horším případě systém vůbec nenastartuje a jediná možnost jak z toho ven je přeinstalovat celý Windows. V tom případě se vám honí hlavou vše, co budete muset znovu instalovat, všechny ty drivery pro grafickou kartu, webovou kameru, základní desku, zvukovku a já nevím co ještě a představujete si ten ztracený čas prosezený u počítače instalací toho všeho tak jak jsme zvyklí z doby kdy vám počítač fungoval.

Acronis True Image 9 CZTak toto vše bude pro vás maličkost, pokud budete mít nainstalovaný na svém počítači Acronis True Image 9 CZ. Vložíte do CD mechaniky již vytvořené bootovací CD, určíte místo, kde jste provedli zálohu a za 5 minut máte Windows zpět k datu, kdy jste provedli zálohu. Ale to za předpokladu, že se budete držet určitých zásad, o kterých si postupně povíme i s návodem jak Acronis True Image 9 používat.

Takovým základním pravidlem (ne-li nutností) je mít disk rozdělený na dvě části C:/ a D:/, vysvětlím proč. Disku C:/ dávám velikost cca 30 - 50 GB což pro Windows XP a všelijaké ty přiřazené programy bohatě stačí, samozřejmě záleží, jaké programy instalujeme atd. Druhá část disku (ta co nám zbyde po rozdělení)  D:/ tak zde instaluji hry provádím zálohu domácích fotografií a vlastně všeho, co je pro mne důležité včetně oblíbených položek z Exploreru. Disk D:/ mi v podstatě zůstává stále nedotčen (pokud nezkolabuje disk celý) i když přeinstaluji Windows, což je bezesporu hlavní výhoda tohoto rozdělení. Druhá výhoda tohoto rozdělení disku je ta, že budeme-li zálohovat disk C:/, kde máme systém bude velikost této celkové zálohy systému s programem Acronis True Image cca 5 GB podle množství nainstalovaných programů. No a pokud by disk nebyl rozdělen celková záloha systému by byla i s hrami, fotografiemi a videem neúměrně velká nehledě na to, že bychom zálohu neměli kam provést a byli by jsme nuceni ji uložit na DVD-R nebo DVD-RW. Tolik k rozdělení disku.

Vytvoření bootovacího CD programem Acronis
Po nainstalování programu vytvoříme bootovací CD. Příslušnou položku najdeme po spuštění programu v levé části pod názvem Vytvořit zaváděcí média. Tam si zvolíme jednotku, doporučuji samozřejmě CD-ROM a vložíme do mechaniky CD-R nebo CD-RW, dáme další a program zkopíruje na CD potřebná data k tomu, aby disk byl bootovací a po nabootování počítače s tímto CD se otevřel program tak, aby se s ním dalo pracovat a mohli jste obnovit počítač do původní podoby, kdy byla provedena záloha. Viz: Obnova disku ze zálohy.

Vytvoření zálohy disku
Průvodce tvorby zálohyTu můžeme provést v samotných Windows a nemusíme bootovat z vytvořeného CD, i když zde je také možnost zálohu provést se stejným účinkem.

Spustíme Acronis True Image a v menu zvolíme Zálohovat/Zálohovat soubory, adresáře nebo celý disk otevře se okno s průvodcem tvorby zálohy (viz obrázek vpravo), dáme další a zvolíme Celý obsah disku nebo diskového oddílu. Zde zvolíme disk, který chceme zálohovatVybereme disk, který chceme zálohovat. Bavíme se o tom, že máme nainstalovaný Windows na disku C:/, takže vybereme tento disk (viz obrázek vlevo) a dáme další.

Najdeme umístění, kde uložíme obraz (image) diskuPři dotazu uložení záložního souboru, zvolíme umístění, kam se má soubor uložit. Zvolíme kam provedeme zálohu. V našem případě to bude na disk D:/, protože jak jsme si již řekli, máme disk rozdělený a disk D:/ nám zůstane neporušený.

V okně název souboru si zvolíme název zálohy, doporučuji zvolit název podle data např. 14.04.06.tib a nezapomeňte připsat příponu tib, jinak ji program při obnovování zálohy nenajde! Klikneme na Další.

Zvolíme typ zálohy...Režim zálohování. Jelikož provádíme novou zálohu použijeme Vytvořit novou plnou zálohu. Přírůstkovou zálohu osobně neprovádím. Klinkneme na Další.

Zvolíme volbu zálohování...Vyberte volby zálohování. Zde ponecháte Použít výchozí volby, její podrobné nastavování nemá žádný podstatný vliv na vaši zálohu. To ovšem neznamená, že zkušenější si nemůžou s nabídkou pohrát. Klinkneme na Další.

Vlastními slovy si popíšeme, co záloha obsahuje. Velmi užitečná funkce.Komentář záložního souboru (obrázek vlevo). Můžeme k záloze přidat svůj vlastní komentář např. co obsahuje záloha, kdy byla vytvořena atd. Klinkneme na Další.

Souhrné informace před zahájením fyzické zálohy.Souhrnné informace všeho, co jsme nastavili, co se zálohuje a kam můžete vidět no obrázku vpravo. Po klinknutí na Pokračovat se spustí samotná záloha. Doporučuji neprovádět žádné operace s diskem ani soubory do té doby, než záloha proběhne.

Takto vytvořená záloha celého hlavního disku mi několikrát usnadnila práci a ušetřila čas, který bych strávil znovuinstalováním Windows se všemi těmi ovladači. Pokud i vy budete postupovat podle těchto kroků nemůže dojít k ničemu nepředvídanému hlavně, co se týče obnovy. Ta je ze všeho nejdůležitější a v případě špatně provedené obnovy můžete o svou zálohu přijít. Je mi jasné, že tento postup asi nebude dostatečný pro úplné začátečníky s Windows, protože to znamená zásah do BIOSu a při nesprávném nastavení First Boot Device hrozí, že nenajede systém vůbec, protože BIOS zvolený disk nenajde. Proto musí mít uživatel alespoň základní znalosti toho, co vlastně dělá.

Acronis True Image je jednoduše výborný nástroj pro zálohu celého disku, ale i jednotlivých složek. Samozřejmě, že existují nejméně tři totožné programy, které zvládají to samé, mě osobně ovšem nejvíce vyhovuje Acronis True Image 9 pro svoji jednoduchost a velmi příjemné grafické rozhraní.

V dalším vydaném článku Obnova systému s Acronis True Image se podíváme podrobně na to, jak obnovit systém do původní podoby.

Štítky: Programy


Komentáře

Pišta
15. leden 2009, 23:45

Používam 10 a šlape v poho. doporučujem.

Lukas
18. srpen 2008, 18:18

ahoj, pouzivam Acronis True Image 9, a kdyz ho spustim, dam plna verze, tak mi funguje USB myš pouze nahoru a dolu, tim padem nemohu obnovit disk, protoze proste nezaskrtnu ktery disk chci obnovit. piše to i Mila v prispevku 25. Co s tim? Děkuji

Mister
24. červenec 2008, 18:09

Obecně je s všemi podobnými zálohovacími programy nějáká potíž:

1. Žerou strašně času a úsilí – chránit data je NUTNÉ, ale data chráníme abysme si čas ušetřili, ne?

2. Vyžadují dobré znalosti – Ne každý je schopný vytvořit zálohu správně a tak aby ji mohl někdy v budoucnu zase použít. S Acronisem i Ghostem lze nadělat pěknou neplechu v PC.

3. Na co zálohujeme? Na CD/DVD? na pevné disky? – životnost je strašně malá, oboje je náchylné na poškození, krádež je také postihne…

Řešením může být záloha na internet, ale ta bývá zdlouhavá a bez záruky. Děláme zálohu, spojení vypadne ve tří čtvrtinách a co pak…

Asi nejlepší je zvolit speializovaných služeb jako nabízí třeba tady: Zálohovaní pro každého

petr
4. červen 2008, 15:59

Ahoj , mám veliký problém . Mám fizicky 3 hardisky a na c mám operační sys, udělal jsem si zálohu a potom jsem klikl na cone hardisky c a skočilo mi to potom na hardisk d . jenomže jsem nevěděl že mi to překlonuje to dečko a stratil jsem všechny data a byly moc důležité, prosím poraďtě jestli se to dá vrátit zpět. děkuji

Pozorný čtenář a jeho problém
24. leden 2008, 20:23

Děkuji za Vaši odpověď no nicméně jsem problém již vyřešil. Používal jsem DVD-RW mechaniku zapojenou do ATA slotu a v biosu byl
zapnut přepínač pro vyhledávání disků zapojených jako RAID.(omluvte moje možná špatné tech vyjadřování, ale jsem samouk). Po
výměně mechaniky za mechaniku se zapojením do slotu SATA a vypnutí vyhledávače MARWELL v biosu je vše v pořádku. Nevím přesně co
způsobilo předešlou situaci, jestli DVD-RW mechanika nebo přepínač v biosu. Musel bych to vylučovací metodou určit přesně ale
domnívám se, že hlavní zásluhu má DVD mechanika. Vyhledávač pouze zpomalil start a butování PC. Ale není vyloučené ani to, že
vyhledávač svým dvojím butováním při restartu způsobil problém. Je to další zkušenost a pro Vás možná taky dobrá informace.

el
13. prosinec 2007, 20:05

Starší čipsety neumí asi korektně pracovat se SATA diskama a jejich zálohováním .Třeba na mojem PC s čipsetem KT 600 jede zalohovaní partition Ghostem perhektně ,během 5 minut,ale na KT 400 už píše dobu zálohování hodinu ! To samé dělá Acronis na čipsetu KT 600,kde Ghost zálohuje během 5 minut,Acronis už píše hodinu. Tak nevím…někaká chyba v ovladačích nebo co..

Petr
21. září 2007, 02:09

Ahoj,funguje to bezva,používal jsem “Acronis True Image 9 CZ” z Chipu 12/06,bohužel jsem přeinstaloval počítač a potřeboval bych heslo na tuto instalaci Chipu,na webu již není.Máte-li někdo prosím zašlete na mail : pseidler@volny.cz.
Díky moc.
Petr

kutilman
19. září 2007, 10:52

Ahoj všem. Mám nepříjemnou zkušenost Acronis true image 9 není schopen vypálit zálohu disku C: na DVD medium, protože na novém PC vůbec nepozná-nenajde sata DVD-RW mechaniku! Umí to alespoň nová 10-tka? Nebo poraďte jiný soft který není (co se hardware) týká tak pozadu.

michaellast
2. září 2007, 15:50

Dobrý den. Mám takový dotaz ohledně Acronisu.
Zálohu uložím na disk D , který vznikne po rozdělení¨.Šlo by to uložit na DVD jedno nebo dvě
a z toho to obnovit .děkuji za informaci.
Michael Last

David
20. květen 2007, 12:42

čau,chtěl jsem se zeptat jestli jde obnovit systém ze zálohy,která je vytvořená zálohovacím programem ve windows,nějakým jiným programem, protože windowsy se mi nespustí. dik

Dominik
12. květen 2007, 17:53

Doby den chci se zeptat omylem sem si schodil v mobilu softwer pls jestli nekdo ma tak mi posle te nejakej program na smazani softweru dik moc poslete mi ho na e-mail pls

Jefry
9. květen 2007, 22:59

Kolik asi trva zaloha 8Gb na 20GB disku pri normalni komprimaci??

Tomáš
3. duben 2007, 11:36

Dá se ze zálohování disku, vyloučit určitá složka (kterou zálohuji jinak, např. Dokumenty), aniž bych ji musel, ze zálohovaného disku, smazat ???

Umožňuje to tento program?

Radek
25. březen 2007, 17:48

Ahoj všem, mám trošku jiný problémeček a chtěl bych radu. Děkuji předem. Tak tedy mám disk rozdělený na dvě části. Část s OS se najednou nedala ani za boha otevřít, ale protože jsem na ní měl pro mne důležité věci, rozhodl jsem se, že celou část s nepřístupným OS (XP) zazálohuji Acronisem. Mám ještě jeden fyzický disk z kterého jsem to udělal. Poté jsem chtěl nějaká data ze zálohy a Acronis mi nabídl vytvoření virtuálního disku. Toto jsem akceptoval. Avšak teď už pointa. Později jsem se rozhodl virtuální disk smazat s tím, že mám přeci tu zálohu – bohužel to tak nebylo a smazáním virtuálního disku jsem smazal i tu zálohu od Acronisu.Data by však podle všeho na disku fyzicky měla být ne? Ničím jsem je dosud nepřepsal. Ví, prosím,někdo jak je dostat opět do hry?

Jirka
26. únor 2007, 01:27

Ještě jednou se chci vrátit k tomu že Acronis jsem zkoušel se starou základní deskou-K8N4-E-Deluxe byla špatná tak mě ji nahradil-K8N Neo3 takže ted´mám zálohu provedenou s deskou udělal jsem ted´i kontrolu zálohy což jsem dřív nedělal ale bez problémů .Zajímalo by mě zda se tato kontrola dá provést před zálohováním a když se zjistí že je soubor poškozen to jde zrušit nebo je to proces který už nejde zastavit?

Nemo
12. únor 2007, 16:39

Pouzivam Acronis True Image Enterprise Server, bo na pole jsem nic lepsiho neobjevil (Ghost ap. si s nima za chodu moc nerozumi), zkousel jsem ruzny nastaveni a zatim bez problemu, ale to co uz tady nekdo kdysi psal, potrebuji zkopnout jeden image HD z NTB HP (Compaq) na druhy identicky. Mam tam hodne ruznych instalaci (licence samo mam) ale nemam chut se s tim potykat dva dni, bo zaloha C ma i s komprimaci 25GB. Kdyz ale chci provest recovery image primo z OS, po rebootu skoncim na chybe bez kodu,ani v logu nic. Po bootu z CD je problem se nakonektit na jakykoliv externi zdroj (NetPC,Ftp..), nepusti me dal. A to i u image HD z toho stejneho disku, ktery chci premastit. Zkousel jsem 3 HP Ntb a stejny (asi je nema Acronis v lasce :)), tak nez se teda vzdam a nasekam to na DVD, jenom nahodou jestli nekdo nevi, uz spise ze zvedavosti.Dik

Mils
25. leden 2007, 12:44

Mám 2 dotazy:
1) je možné zálohovat i 2disky zapojené do RAID 1 ?
2, v případě, že mám jenom C: a na něm asi 150GB dat ( a nechci to dělit), kolik bude mít výsledná tid záloha při komprimaci normal ?
Děkuji

Eva
22. leden 2007, 19:30

ahoj všichni, potřebovala bych radu, Situace je nasledující. Na svém notebooku mám jeden HDD rozdělený na systém a data. Chci si koupit nový s větší kapacitou a přenést celý operační systém na něj. Zkoušela sem to s tím Acronis true image,ale jelikož můžu zapojit pouze 1 Hdd, program mi hlásí, že nemá kam naklonovat disk, že umí pracovat pouze s dvěma a více hdd. Takže hledám ňákej soft, kterej by uměl naklonovat hdd na jiný hdd v síti. Za jakoukoliv odpověď děkuji

Redaktor ovsem.net Johnyz
3. leden 2007, 23:32

já hlásím první. Chci zálohovat, vyzve mě to k vytvoření záložních bootovacích disket. Disketovku samozřejmě nemám a mojí paličku to vůbec nepoznalo, ...

Redaktor ovsem.netAutor článku Tydla
3. leden 2007, 22:24

To je zvláštní nikdy jsem s devítkou takové problémy neměl.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací