Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Acronis True Image 9 CZ


Acronis True Image 9 CZ

Autor: Miroslav Tydlačka  |  1. květen 2006  |  zobrazeno: 77 009×  |  82 komentářů

AcronisPředstavme si situaci, kdy vám selže operační systém. Ať je to z důvodu toho, že máte na disku vir, nebo jste nainstalovali program, který vám rozhodil Windows a teď se chová nějak divně. V horším případě systém vůbec nenastartuje a jediná možnost jak z toho ven je přeinstalovat celý Windows. V tom případě se vám honí hlavou vše, co budete muset znovu instalovat, všechny ty drivery pro grafickou kartu, webovou kameru, základní desku, zvukovku a já nevím co ještě a představujete si ten ztracený čas prosezený u počítače instalací toho všeho tak jak jsme zvyklí z doby kdy vám počítač fungoval.

Acronis True Image 9 CZTak toto vše bude pro vás maličkost, pokud budete mít nainstalovaný na svém počítači Acronis True Image 9 CZ. Vložíte do CD mechaniky již vytvořené bootovací CD, určíte místo, kde jste provedli zálohu a za 5 minut máte Windows zpět k datu, kdy jste provedli zálohu. Ale to za předpokladu, že se budete držet určitých zásad, o kterých si postupně povíme i s návodem jak Acronis True Image 9 používat.

Takovým základním pravidlem (ne-li nutností) je mít disk rozdělený na dvě části C:/ a D:/, vysvětlím proč. Disku C:/ dávám velikost cca 30 - 50 GB což pro Windows XP a všelijaké ty přiřazené programy bohatě stačí, samozřejmě záleží, jaké programy instalujeme atd. Druhá část disku (ta co nám zbyde po rozdělení)  D:/ tak zde instaluji hry provádím zálohu domácích fotografií a vlastně všeho, co je pro mne důležité včetně oblíbených položek z Exploreru. Disk D:/ mi v podstatě zůstává stále nedotčen (pokud nezkolabuje disk celý) i když přeinstaluji Windows, což je bezesporu hlavní výhoda tohoto rozdělení. Druhá výhoda tohoto rozdělení disku je ta, že budeme-li zálohovat disk C:/, kde máme systém bude velikost této celkové zálohy systému s programem Acronis True Image cca 5 GB podle množství nainstalovaných programů. No a pokud by disk nebyl rozdělen celková záloha systému by byla i s hrami, fotografiemi a videem neúměrně velká nehledě na to, že bychom zálohu neměli kam provést a byli by jsme nuceni ji uložit na DVD-R nebo DVD-RW. Tolik k rozdělení disku.

Vytvoření bootovacího CD programem Acronis
Po nainstalování programu vytvoříme bootovací CD. Příslušnou položku najdeme po spuštění programu v levé části pod názvem Vytvořit zaváděcí média. Tam si zvolíme jednotku, doporučuji samozřejmě CD-ROM a vložíme do mechaniky CD-R nebo CD-RW, dáme další a program zkopíruje na CD potřebná data k tomu, aby disk byl bootovací a po nabootování počítače s tímto CD se otevřel program tak, aby se s ním dalo pracovat a mohli jste obnovit počítač do původní podoby, kdy byla provedena záloha. Viz: Obnova disku ze zálohy.

Vytvoření zálohy disku
Průvodce tvorby zálohyTu můžeme provést v samotných Windows a nemusíme bootovat z vytvořeného CD, i když zde je také možnost zálohu provést se stejným účinkem.

Spustíme Acronis True Image a v menu zvolíme Zálohovat/Zálohovat soubory, adresáře nebo celý disk otevře se okno s průvodcem tvorby zálohy (viz obrázek vpravo), dáme další a zvolíme Celý obsah disku nebo diskového oddílu. Zde zvolíme disk, který chceme zálohovatVybereme disk, který chceme zálohovat. Bavíme se o tom, že máme nainstalovaný Windows na disku C:/, takže vybereme tento disk (viz obrázek vlevo) a dáme další.

Najdeme umístění, kde uložíme obraz (image) diskuPři dotazu uložení záložního souboru, zvolíme umístění, kam se má soubor uložit. Zvolíme kam provedeme zálohu. V našem případě to bude na disk D:/, protože jak jsme si již řekli, máme disk rozdělený a disk D:/ nám zůstane neporušený.

V okně název souboru si zvolíme název zálohy, doporučuji zvolit název podle data např. 14.04.06.tib a nezapomeňte připsat příponu tib, jinak ji program při obnovování zálohy nenajde! Klikneme na Další.

Zvolíme typ zálohy...Režim zálohování. Jelikož provádíme novou zálohu použijeme Vytvořit novou plnou zálohu. Přírůstkovou zálohu osobně neprovádím. Klinkneme na Další.

Zvolíme volbu zálohování...Vyberte volby zálohování. Zde ponecháte Použít výchozí volby, její podrobné nastavování nemá žádný podstatný vliv na vaši zálohu. To ovšem neznamená, že zkušenější si nemůžou s nabídkou pohrát. Klinkneme na Další.

Vlastními slovy si popíšeme, co záloha obsahuje. Velmi užitečná funkce.Komentář záložního souboru (obrázek vlevo). Můžeme k záloze přidat svůj vlastní komentář např. co obsahuje záloha, kdy byla vytvořena atd. Klinkneme na Další.

Souhrné informace před zahájením fyzické zálohy.Souhrnné informace všeho, co jsme nastavili, co se zálohuje a kam můžete vidět no obrázku vpravo. Po klinknutí na Pokračovat se spustí samotná záloha. Doporučuji neprovádět žádné operace s diskem ani soubory do té doby, než záloha proběhne.

Takto vytvořená záloha celého hlavního disku mi několikrát usnadnila práci a ušetřila čas, který bych strávil znovuinstalováním Windows se všemi těmi ovladači. Pokud i vy budete postupovat podle těchto kroků nemůže dojít k ničemu nepředvídanému hlavně, co se týče obnovy. Ta je ze všeho nejdůležitější a v případě špatně provedené obnovy můžete o svou zálohu přijít. Je mi jasné, že tento postup asi nebude dostatečný pro úplné začátečníky s Windows, protože to znamená zásah do BIOSu a při nesprávném nastavení First Boot Device hrozí, že nenajede systém vůbec, protože BIOS zvolený disk nenajde. Proto musí mít uživatel alespoň základní znalosti toho, co vlastně dělá.

Acronis True Image je jednoduše výborný nástroj pro zálohu celého disku, ale i jednotlivých složek. Samozřejmě, že existují nejméně tři totožné programy, které zvládají to samé, mě osobně ovšem nejvíce vyhovuje Acronis True Image 9 pro svoji jednoduchost a velmi příjemné grafické rozhraní.

V dalším vydaném článku Obnova systému s Acronis True Image se podíváme podrobně na to, jak obnovit systém do původní podoby.

Štítky: Programy


Komentáře

DeeDee
3. leden 2007, 12:58

Hi all,
zhruba pred dvma roky jsem zacal pouzivat program Acronis True Image. V te dobe byla k dispozici verze 8. Naprosta spokojenost. Vse slapalo jak na dratkach a obnova ze zhruba 3GB zalohy trvala nejakych 7 minut. Pak se objevila verze 9cz a ja kun si udelal zalohu pres ni. A tim zacaly problemy. Nejen ze jsem nebyl schopen nabootovat pres security zone, ale uz pri vytvareni zalohy hlasil program chyby. To uz jsem mel zalohu z predchozi verze smazanou a zustala mi jen ta nepristupna z devitky. Dalsi problem se objevil u meho kamarada. Neni prilis anglicky zdatny, tak chtel ceskou verzi. Jake bylo ovsem jeho prekvapeni, kdyz mu Acronis behem obnovy naboural i partition na ostatnich discich. Jen pomoci dalsiho programu od acronise se mu podarilo zachranit data.Od te doby jsem uz radeji neexperimentoval a cekal na novejsi verzi.Ta uz je na svete s cislem 10. Zrejme se chlapci z acronisu inspirovali chybami a zapracovali. Verze s cislem 10 funguje naprosto perfektne, vcetne security zony a vsech ostatnich funkci. Jsem rad, ze jsou jeste na svete lide, kteri se dokazi z chyb poucit a ne jen zlatokopove z Microsrotu, kteri sypou dalsi a dalsi verze widli, bez ohledu na spousty chyb . Thats all.

Redaktor ovsem.net Jirka
2. leden 2007, 14:29

Patriku, při obnově zálohy se automaticky prostě nahodí původní data a tím se přepíšou současná, tudíž nic se formátovat nemusí – on to jakoby udělá sám – ač se nejedená o formátování, ale o kopírování...

patrik
2. leden 2007, 14:04

Ahoj lidi vím že je to asi neslušné ale nevíte jak vložit číslo do Acronisu nejsem bohužel tak bohatý abych si mohl dovolit kupovat každý program který je opravdu dobrý zatím co jsem zjišťoval a co píšete je asi fakt dobrej,A ještě jeden dotaz nemam počítač moc dlouho ale snažím se učit takže musím před obnovou z acronisu celého C z jeho zálohy toto C vymazat nebo nějak odstranit myslím tím vyčistit nebo zformátovat C NEBO TO NAJEDE AUTOMATICKY ze zálohy dík za radu ,patrik

Zdeněk
27. listopad 2006, 15:40

Dobrý den, umí True Image ver.8.0 případně vyšší dělat zálohy na discích SATA? Po nabootování z CD mi program nenajde disk. Při spuštění s ATA diskem proběhne vše normálně. V sestavě PC používám dva HDD (jeden ATA a druhý SATA) a každý má vlastní systém. Díky za odpověď.

Redaktor ovsem.net Jirka
11. listopad 2006, 11:49

Acronis True Image Enterprise Server mám v plné verzi, bohužel jsem jej ještě nestihl otestovat, ale je to v plánu. Osobně vše přisuzuji tomu, že tě trial jednoduše nepustí... Na druhou stranu, proč by konzole vytuhla?

Frankie
10. listopad 2006, 22:17

Stiahol som si Acronis True Image Enterprise Server Trial, nainstaloval a som velmi sklamany lebo ked chcem urobit zalohu disku na Acronis Backup Servers folder tak cely Acronis True Image management Console vytuhne, inak Acronis funguje bezchybne az na tento velmi podstatny nedostaok

Redaktor ovsem.netAutor článku Tydla
3. listopad 2006, 11:57

ne na přehození písmen u disků ho není potřeba. Je to součástí Windows

Luboš
3. listopad 2006, 11:52

Tydla, díky. Ja že či ešte bude treba Acronis Disk Director Suite 10, lebo ho idem vymazať :-)

Redaktor ovsem.netAutor článku Tydla
3. listopad 2006, 11:39

Ano, jde to a velice jednoduše. Kliknete pravým tlačítkem myši na ikonu Tento počítač na ploše a vyberete Spravovat / Správa disků / kliknout pravým myšítkem na disk - např C: a zvolit Změnit písmeno jednotky a nastavít jinou cestu. Je třeba si uvědomit, že musím zadat poprvé nějaké vzdálenější písmeno, aby se mi uvonlilo to na začátku. Jde to takhle udělat za provozu a nehrozí tu žádná ztráta dat nebo tak něco.

Luboš
3. listopad 2006, 11:14

Resp. pýtam sa preto, či je to ok, aby nevznikol nejaký problém.

Luboš
3. listopad 2006, 10:44

Oprava v poslednej vete : nie lokálny systém D, ale lokálny disk D.

Luboš
3. listopad 2006, 10:33

Jirko, takže som to vyriešil inak, rozdelené to mám…
Acronis priradil novej časti E. Takže to mám teraz takto :
A – disketa
D – DVD
C – systém
E – lokálný disk

Dá sa to urobiť tak, aby bol lokálny systém D a DVD bolo E ?

Bohumil
3. listopad 2006, 10:21

Dobrý den všem. Tak jsem vlastně dostal dárek k narozeninám a musím se pochlubit. Najednou mi přišel dopis od firmy Zebra co je myslím zástupce Acronisu a sdělili mi, že jelikož jsem koupil verzi 9.0 cz už v době, kdy byla na trhu verze 10, že mi posílají jako bonus i verzi 10.cz. Slyšel jsem že je to obvyklé – mne se to ještě nestalo.

Ale hlavně jsem se vás chtěl na něco zeptat – hlavně těch kdo mají zkušenost s grafikami Gigabytu a jejich tzv. “DSP moduly”. Musím měnit zdroj, protože 550W LC Power skutečně nedává 550W ani náhodou, vypalování padá do modra, hlásí to “neopravitelnou hardwerovou chybu” (STOP 0×0000009c) a možné chyby jsou -”porucha napájení, odpojení hardweru, odpojení softweru”. Jenže kdysi jsem četl tuším nějaké specifikace že tyhle DPS (Dual Power System) se mohou zapojit pouze když velikost zdroje nepřesáhne 550W. A já tam teď hodlám dát 560W Chiefteca. Má někdo zkušenosti? Jeli jste už bez závad DPS i s výkonnějším zdrojem? Za podobnou zkušenost bych moc poděkoval. Děkuji.

Redaktor ovsem.net Jirka
3. listopad 2006, 09:21

Ahoj Luboši, tak nějak mě nenapadlo, že v trialu to nebude funkční. Když se nad tím zamyslím, tak je logické, že to nemůže jít, to by byl tenhle software neprodejný. Bohužel mě nenapadá nějaký free software, který by umožňoval rozdělení disku a zároveň zachoval data - z linuxových distribucí mohu jen říct název programu - QtParted, více o tom nevím.

Luboš
2. listopad 2006, 18:16

Hmno, Jirko, moc si teda nepomohol. Stiahol som si Tebou doporučený Acronis Disk Director Suite 10 CZ, nainštaloval a veru v tomto demu sa to nedá vyskúšať-rozdeliť HDD C na C a D, lebo to funguje len v plnej verzii :<(( Sklamanie na mojej strane :((
Môžeš poradiť aj iné riešenie ?

eLKey
2. listopad 2006, 12:11

Má niekto skúsenosti ako rozchodiť z boot CD Acronis True Image tak, aby rozpoznal SATA disky? Už sa tu na to niekto pýtal, tuším to bol Franta, luky mu reagoval nech to skúsi s buildom v9. Nepomáha to, takže má niekto iný nápad?

Redaktor ovsem.net Jirka
1. listopad 2006, 22:57

Luboši, řešení je několik. Nejlepším je samozřejmě disk nejprve rozdělit. Většina moderních softwarů umí rozdělit disky beze ztráty dat. Mohu doporučit zde recenzovaný Acronis Disk Director Suite 10 CZ. Vzhledem k trial verzi si to můžeš nejen vyzkoušet, ale i rozdělit ;)

Druhá možnost je zálohovat celý image na DVD, což je neefektivní. Na druhou stranu se někdy i záloha na DVD může hodit. Mimo to rád upozorňuji, že vyšla nová verze Acronis True Image 10 CZ, o které zde jistě také brzy něco připravím.

Luboš
1. listopad 2006, 22:43

Chcem si zakúpiť tento soft. Ja mám ale len HDD ako C:/, nemám ho rozdelený aj na D:/.
Ako budem postupovať ja pri zálohe ?
Ďakujem.

Bohumil
19. říjen 2006, 15:07

Dobrý den. Ještě se svou (podobnou) prací nejsem hotov (čekám na nový zdroj), ale rovněž jsem dělil zálohy na DVD disky po 4.7Gb. Zkusmo jsem je překopíroval na disk D:\ a byly kompletní. Ale nesmíte kopírovat přímo z Nera, obyčejným vypalováním. Pokud něco děláte s Acronisem, vždy ve formátu UDF (je jedno jestli formáty 1.50 nebo 2.0) V Neru je to InCD, mohou být i jiné programy, ale vždy paketový záznam. A u InCD jen RW nebo možná RAM, DVD-R to nebere.

Pavel
17. říjen 2006, 22:01

Chtěl jsem se zeptat. Zálohuju například disk C po částech do max. velikosti 4,7 GB na pevný disk písmene D: Vzniknou mi např. 3 soubory s příponou tib jako záloha celého disku C. Tyto zálohy chci později přesunout kopírováním na jiný disk např E. Zůstane záloha kompaktní a neporušená? Mě po přezkoušení zálohy již po překopírování image souborů na jiný disk píše program, že záloha je porušená? Lze případně tyto kousky po 4,7 GB vypálit z disku D například Nerem na dvd a zpětně v budoucnosti bez problému obnovit systémový disk z této zálohy přepálené nerem. Nebo funguje vytváření obrazu pouze přímo- kopírováním disku C na dvd z programu true image? Děkuji za odpovědi.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací