Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Acronis True Image 9 CZ


Acronis True Image 9 CZ

Autor: Miroslav Tydlačka  |  1. květen 2006  |  zobrazeno: 77 010×  |  82 komentářů

AcronisPředstavme si situaci, kdy vám selže operační systém. Ať je to z důvodu toho, že máte na disku vir, nebo jste nainstalovali program, který vám rozhodil Windows a teď se chová nějak divně. V horším případě systém vůbec nenastartuje a jediná možnost jak z toho ven je přeinstalovat celý Windows. V tom případě se vám honí hlavou vše, co budete muset znovu instalovat, všechny ty drivery pro grafickou kartu, webovou kameru, základní desku, zvukovku a já nevím co ještě a představujete si ten ztracený čas prosezený u počítače instalací toho všeho tak jak jsme zvyklí z doby kdy vám počítač fungoval.

Acronis True Image 9 CZTak toto vše bude pro vás maličkost, pokud budete mít nainstalovaný na svém počítači Acronis True Image 9 CZ. Vložíte do CD mechaniky již vytvořené bootovací CD, určíte místo, kde jste provedli zálohu a za 5 minut máte Windows zpět k datu, kdy jste provedli zálohu. Ale to za předpokladu, že se budete držet určitých zásad, o kterých si postupně povíme i s návodem jak Acronis True Image 9 používat.

Takovým základním pravidlem (ne-li nutností) je mít disk rozdělený na dvě části C:/ a D:/, vysvětlím proč. Disku C:/ dávám velikost cca 30 - 50 GB což pro Windows XP a všelijaké ty přiřazené programy bohatě stačí, samozřejmě záleží, jaké programy instalujeme atd. Druhá část disku (ta co nám zbyde po rozdělení)  D:/ tak zde instaluji hry provádím zálohu domácích fotografií a vlastně všeho, co je pro mne důležité včetně oblíbených položek z Exploreru. Disk D:/ mi v podstatě zůstává stále nedotčen (pokud nezkolabuje disk celý) i když přeinstaluji Windows, což je bezesporu hlavní výhoda tohoto rozdělení. Druhá výhoda tohoto rozdělení disku je ta, že budeme-li zálohovat disk C:/, kde máme systém bude velikost této celkové zálohy systému s programem Acronis True Image cca 5 GB podle množství nainstalovaných programů. No a pokud by disk nebyl rozdělen celková záloha systému by byla i s hrami, fotografiemi a videem neúměrně velká nehledě na to, že bychom zálohu neměli kam provést a byli by jsme nuceni ji uložit na DVD-R nebo DVD-RW. Tolik k rozdělení disku.

Vytvoření bootovacího CD programem Acronis
Po nainstalování programu vytvoříme bootovací CD. Příslušnou položku najdeme po spuštění programu v levé části pod názvem Vytvořit zaváděcí média. Tam si zvolíme jednotku, doporučuji samozřejmě CD-ROM a vložíme do mechaniky CD-R nebo CD-RW, dáme další a program zkopíruje na CD potřebná data k tomu, aby disk byl bootovací a po nabootování počítače s tímto CD se otevřel program tak, aby se s ním dalo pracovat a mohli jste obnovit počítač do původní podoby, kdy byla provedena záloha. Viz: Obnova disku ze zálohy.

Vytvoření zálohy disku
Průvodce tvorby zálohyTu můžeme provést v samotných Windows a nemusíme bootovat z vytvořeného CD, i když zde je také možnost zálohu provést se stejným účinkem.

Spustíme Acronis True Image a v menu zvolíme Zálohovat/Zálohovat soubory, adresáře nebo celý disk otevře se okno s průvodcem tvorby zálohy (viz obrázek vpravo), dáme další a zvolíme Celý obsah disku nebo diskového oddílu. Zde zvolíme disk, který chceme zálohovatVybereme disk, který chceme zálohovat. Bavíme se o tom, že máme nainstalovaný Windows na disku C:/, takže vybereme tento disk (viz obrázek vlevo) a dáme další.

Najdeme umístění, kde uložíme obraz (image) diskuPři dotazu uložení záložního souboru, zvolíme umístění, kam se má soubor uložit. Zvolíme kam provedeme zálohu. V našem případě to bude na disk D:/, protože jak jsme si již řekli, máme disk rozdělený a disk D:/ nám zůstane neporušený.

V okně název souboru si zvolíme název zálohy, doporučuji zvolit název podle data např. 14.04.06.tib a nezapomeňte připsat příponu tib, jinak ji program při obnovování zálohy nenajde! Klikneme na Další.

Zvolíme typ zálohy...Režim zálohování. Jelikož provádíme novou zálohu použijeme Vytvořit novou plnou zálohu. Přírůstkovou zálohu osobně neprovádím. Klinkneme na Další.

Zvolíme volbu zálohování...Vyberte volby zálohování. Zde ponecháte Použít výchozí volby, její podrobné nastavování nemá žádný podstatný vliv na vaši zálohu. To ovšem neznamená, že zkušenější si nemůžou s nabídkou pohrát. Klinkneme na Další.

Vlastními slovy si popíšeme, co záloha obsahuje. Velmi užitečná funkce.Komentář záložního souboru (obrázek vlevo). Můžeme k záloze přidat svůj vlastní komentář např. co obsahuje záloha, kdy byla vytvořena atd. Klinkneme na Další.

Souhrné informace před zahájením fyzické zálohy.Souhrnné informace všeho, co jsme nastavili, co se zálohuje a kam můžete vidět no obrázku vpravo. Po klinknutí na Pokračovat se spustí samotná záloha. Doporučuji neprovádět žádné operace s diskem ani soubory do té doby, než záloha proběhne.

Takto vytvořená záloha celého hlavního disku mi několikrát usnadnila práci a ušetřila čas, který bych strávil znovuinstalováním Windows se všemi těmi ovladači. Pokud i vy budete postupovat podle těchto kroků nemůže dojít k ničemu nepředvídanému hlavně, co se týče obnovy. Ta je ze všeho nejdůležitější a v případě špatně provedené obnovy můžete o svou zálohu přijít. Je mi jasné, že tento postup asi nebude dostatečný pro úplné začátečníky s Windows, protože to znamená zásah do BIOSu a při nesprávném nastavení First Boot Device hrozí, že nenajede systém vůbec, protože BIOS zvolený disk nenajde. Proto musí mít uživatel alespoň základní znalosti toho, co vlastně dělá.

Acronis True Image je jednoduše výborný nástroj pro zálohu celého disku, ale i jednotlivých složek. Samozřejmě, že existují nejméně tři totožné programy, které zvládají to samé, mě osobně ovšem nejvíce vyhovuje Acronis True Image 9 pro svoji jednoduchost a velmi příjemné grafické rozhraní.

V dalším vydaném článku Obnova systému s Acronis True Image se podíváme podrobně na to, jak obnovit systém do původní podoby.

Štítky: Programy


Komentáře

Bohumil
10. říjen 2006, 13:00

Díky vám, tak to se skutečně těším až se zase dozvím něco zajímavého.

Redaktor ovsem.net Jirka
9. říjen 2006, 18:04

OS Selector je výborná věc, je součástí Disk Director 10, jehož recenze bude hotova do konce tohoto týdne, takže vyčkejte a budete si to moci přečíst ;)

Bohumil
9. říjen 2006, 17:41

Tohle je dost neúplný dotaz. Půjde o dva stejné operační systémy? Může dojít ke konfliktu jestliže systémový disk na odílu na 1. HDD zůstane aktivní. Tohle asi zatím nikdo nezkoušel. Obyčejně se to řeší zavaděči, ale to jsou různé operační systémy k výběru. Přesto myslím, že by to mohl umět řešit např. program Acronis OS Selector, který umí zvolit požadovaný OS a ostatní dočasně deaktivovat a skrýt. Je to něco jako Lilo v Linuxu, ale mnohem všestrannější. Blíže ho ale neznám

Vena
9. říjen 2006, 13:45

Dobrý den. Mám dva HDD. První HDD je rozdělen na dvě partition z nichž první partition je systémová. Druhý HDD rozdělen není. Lze v tomto programu provést kopii systémové partition z prvniho HDD do image souboru a poté tento image soubor obnovit na druhý HDD tak aby tento HDD byl systémový a po nastavení na master z něj najel OS.

Redaktor ovsem.net Jirka
6. říjen 2006, 22:47

Aha, rozumím. Bohumile, prosím tě, máš-li chvíli času kontaktuj mě přes mail, icq nebo skype. Mám na tebe soukromý dotaz… Kontakt na mě najdeš v pravém zeleném sloupci dole… Nebo zanech svůj email… Díky ;)

Bohumil
6. říjen 2006, 21:45

Ne, licence je jen na True Image, certifikát taky. Návod je 350ti stránková příručka a tam jsou detailní manuály snad ke všemu co tu má Acronis na českém trhu. Promiň že jsem se přesně nevyjádřil.
Mne to zaujalo protože přes internet vždy většinou dostanu jen registrační číslo a pak jsou problémy. Třeba u Power Archiveru a DVDFab Platinum jsem oba kupoval přes naše softwarové firmy (Jimaz a pod) a vše bylo dlouho v pořádku. Jenže teď přišly velké aktualizace se změnou registračních čísel a „doživotní“ licence jsou ohroženy, protože tyhle firmy je většinou kupují hromadně pro sebe a pak je rozprodávají a dohledat zákazníka z doby před 3 roky je obtížné a dá práci.
Certifikát tě zaregistruje přímo u firmy nebo jejího zástupce.

Redaktor ovsem.net Jirka
6. říjen 2006, 21:24

Díky za myšlenku dne… byla trefná.

otec Fura
6. říjen 2006, 20:28

nejlepší je nechat to koňovi, ten má větší hlavu :-)

Redaktor ovsem.net Jirka
6. říjen 2006, 20:12

Bohumile, četl jsem tvůj příspěvek 3x a stále si nejsem jist, co jsi tím chtěl říct…

Acronis ti poslal licenční čísla na všechny své produkty nebo ani na jeden?

Bohumil
6. říjen 2006, 19:40

Tak jen ještě malá poznámka na okraj: dnes mi ten Acronis přišel a doslova mne ohromil. Žádné registrační číslo a dost – v plné parádě s bohatou příručkou snad všech druhů softwaru Acronisu u nás a – !originálem i kopií licenčních certifikátů!! – Kdo zažil malér s tím, když firma po rozsáhlé aktualizaci změnila registrační čísla a vy jste si je museli „zadarmo“ shánět (firma výrobce vás v databázi nemá, mailujete zbytečně, a firma zprostředkujícího dodavatele „má jiné starosti“) ten ví jakou má takový – odeslaný! – certifikát cenu. Někdy mnoha tisíců.

Bohumil
6. říjen 2006, 01:50

Díky Jirkovi. Myslím že se v tom trochu vyznám (počítač jsem si stavěl sám). Ale s tím přímým kopírováním “déčka” na nové “déčko” je to problematické – byl by to třetí disk a C: ještě potřebuji (je na něm systém) a nechce se mi vyhazovat některou z mechanik, i když by to bylo asi nejrozumnější. Ale v návodu se píše že je nutné k vytváření obrazů použít paketový zápis (tedy InCD) tím pádem musím použít RW nebo RAM a to není žádná škoda, jdou vždy vymazat. Každopádně už jsem podlehl – koupil jsem ho.

Redaktor ovsem.net Jirka
4. říjen 2006, 22:26

Ahoj Bohumile. Osobně si myslím, že to půjde úplně jednoduše. True Image umí zálohovat na CD nebo DVD, takže si můžeš snadno zazálohovat svoje déčko. Po tomto zálohování můžeš použít funkci klonovat disk a tím zkopíruješ svůj systémový disk C:\ na druhý HDD. Tato funkce by mohla dokonce snad fungovat přímo za chodu Windows, tedy bez restartu a použití DOS módu. Při tomto klonování se prostě zkopíruje cluster po clusteru, takže tam budeš mít vše, co na svém současném systémovém disku, tedy včetně registrů.

Pak stačí počítač vypnout, přehodit slave na master, nastartovat a systém ti najede z tvého druhého disku. Hned po startu Windows doporučuji na nový (de facto) třetí disk hned zpátky naházet zálohu z DVD z původního déčka. Resp. úplně první krok můžeš udělat tak, že nebudeš zálohovat svoje déčko na DVD, ale přímo na nový zformátovaný HDD, který po přenosu diskového oddílu připojíš jako slave a bude tedy tvoje nové déčko a tím pádem ti pojedou všechny programy i hry, které si původně měl nainstalované na déčku.

No snad se v tom vyznáš :)

Bohumil
4. říjen 2006, 20:51

Dobrý den. Nemám sice žádný problém (zatím) ale program mne láká ke koupi naprosto mimořádnými schopnostmi. Přesto bych se chtěl zeptat zda je možno vyřešit tímto programem tento problém: mám v počítači dva fyzické HDD (C: a D:) a disk C:\ odchází. Mám v úmyslu jej nahradit dosavadním diskem D: (samozřejmě jej nastavit na Master a přepsat na C:\) a místo něj současně přidat nový větší disk D: jako Slave. Ale na tomto „odkládacím“ disku mám nejen obyčejná data, ale i programy (konvertory,dekryptory a hry) které se samozřejmě zapisují při instalaci do registru Windows na disku C:\ Současně nemohu použít Secondary Ide, jsou obsazeny obě pozice (vypalovačka a čtečka).
Mám tedy dotaz: lze zálohovat disk D: třeba na DVD-RW/RAM, přenést z disku C:\ obsah s operačním systémem na něj a pak na nový disk D: obnovit původní obsah tak, aby aplikace na něm neztratily spojení s registrem? Tohle totiž bývá vždy problém. A kdy ( v kterém okamžiku) přehodit jumper dosavadního druhého disku na Master? Z příručky k programu – i když velmi podrobné – jsem to nevyčetl. V návodu je při přenosu vyžadován restart. Domnívám se ale, že přenesený disk už by měl startovat jako C:\. Jenže restart se zřejmě nesmí přerušit vypnutím nutným k přestavení jumperu. Jak se toto řeší? Velmi děkuji za případnou odpověď.

Václav
1. říjen 2006, 09:05

Zdravím.Pokud vytvořím zálohu disku v Acronis True image 9,ať ve WinXP,nebo z boot CDAcronis True image 9,při kontrole zálohy mi to ve WinXP ukáže OK a při kontrole z bootCDAcronis True image 9,mi to ukáže chybu zálohy.Nevíte posím někdo,co s tím?Díky

Daniel
4. září 2006, 20:58

Dobry den, prosim vas jde udelat zaloha na externi hardisk i zmeho raid 0 ktere mam vytvorene na 2 hardech v notebooku?Tedy notebook 2 disky raid 0 a externi disk a jestli ano tak jeste jednu otaku jde bootovat z tohoto externiho hardu propojeneho usb?

Jupiters
30. srpen 2006, 19:06

Mně zase TrueImage 8 při nabootování nahlásí zprávu:

“IOAPIC0: Invalid reference to IRQ 0/nACPI: interpreter enabled”

Nevíte náhodou někdo, co to znamená? Tuším, že je asi nastaveno něco v biosu, ale netuším co. Na jiném počítači mi TrueImage funguje bez problému.

Dík.

luky
29. srpen 2006, 21:11

Aktivuji ve windows Acronis secure zone restartuji počítač acronis naběhne ale nenajde žádné disky
ani svůj chráněný disk poradí někdo na počítači mám
2 disky serial ATA
———————————————————————zkus poslední build v9

Míla
28. srpen 2006, 15:19

Dobrý den,
mně zase Acronis True image 9 po nabootování z CD (volím plnou verzi) nenajde USB myš. Jezdí mi jen nahoru dolů, ne do stran. Jde to sice ovládat přes klávesnici, ale není to ono. Setkal jste se s tím někdo? A víte jak to odstranit? Díky

sten
16. srpen 2006, 20:31

Dobrý den
Koupil jsem desku DFI – G4V621-B a mám s ní problém, tak bych měl pár dotazů.
ZD má verzi BIOSU : Phoenix – Avard BIOS v6. 00PG
Deska je osazena procesorem Intel pentium 2.6 Prescot.
BIOS načte pouze 1.3G , ale systém 2.6G, což není tak velký problém. Velikost HDD BIOS načte o.k. Na správu HDD a zálohování používám nástroje od fy ACRONIS – Disc director suite a tam mám právě větší problém(chová se tak i TI9) :
Program při boot z bootCD ACRONIS nepracuje korektně a při zavádění vytuhne(asi při detekci HDD). Pokud odpojím fyzicky HDD SEAGATE 160 GB 7200rpm, ATA 100, 8MB, tak se program chová korektně až po hlášku ” nenalezen fyzický disk” .
Proto mám dotaz jestli tento problém může vyřešit upgrade BIOSU? Nebo co s tím?
Nástroje ACRONIS používám delší dobu na více PC a zatím žádný problém.

Celá PC sestava : DFI – G4V621-B
Prescot 2.6Ghz
DDR 333 512K
DVD-RW- LG- -GSA-H10N
HDD SEAGATE 160 GB 7200rpm, ATA 100, 8MB HDD je čistý a zapojen na IDE1 – master a na IDE2 master je mechanika.

Franta
16. červenec 2006, 10:36

Aktivuji ve windows Acronis secure zone restartuji počítač acronis naběhne ale nenajde žádné disky
ani svůj chráněný disk poradí někdo na počítači mám
2 disky serial ATA

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací