Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Acronis True Image 9 CZ


Acronis True Image 9 CZ

Autor: Miroslav Tydlačka  |  1. květen 2006  |  zobrazeno: 78 009×  |  82 komentářů

AcronisPředstavme si situaci, kdy vám selže operační systém. Ať je to z důvodu toho, že máte na disku vir, nebo jste nainstalovali program, který vám rozhodil Windows a teď se chová nějak divně. V horším případě systém vůbec nenastartuje a jediná možnost jak z toho ven je přeinstalovat celý Windows. V tom případě se vám honí hlavou vše, co budete muset znovu instalovat, všechny ty drivery pro grafickou kartu, webovou kameru, základní desku, zvukovku a já nevím co ještě a představujete si ten ztracený čas prosezený u počítače instalací toho všeho tak jak jsme zvyklí z doby kdy vám počítač fungoval.

Acronis True Image 9 CZTak toto vše bude pro vás maličkost, pokud budete mít nainstalovaný na svém počítači Acronis True Image 9 CZ. Vložíte do CD mechaniky již vytvořené bootovací CD, určíte místo, kde jste provedli zálohu a za 5 minut máte Windows zpět k datu, kdy jste provedli zálohu. Ale to za předpokladu, že se budete držet určitých zásad, o kterých si postupně povíme i s návodem jak Acronis True Image 9 používat.

Takovým základním pravidlem (ne-li nutností) je mít disk rozdělený na dvě části C:/ a D:/, vysvětlím proč. Disku C:/ dávám velikost cca 30 - 50 GB což pro Windows XP a všelijaké ty přiřazené programy bohatě stačí, samozřejmě záleží, jaké programy instalujeme atd. Druhá část disku (ta co nám zbyde po rozdělení)  D:/ tak zde instaluji hry provádím zálohu domácích fotografií a vlastně všeho, co je pro mne důležité včetně oblíbených položek z Exploreru. Disk D:/ mi v podstatě zůstává stále nedotčen (pokud nezkolabuje disk celý) i když přeinstaluji Windows, což je bezesporu hlavní výhoda tohoto rozdělení. Druhá výhoda tohoto rozdělení disku je ta, že budeme-li zálohovat disk C:/, kde máme systém bude velikost této celkové zálohy systému s programem Acronis True Image cca 5 GB podle množství nainstalovaných programů. No a pokud by disk nebyl rozdělen celková záloha systému by byla i s hrami, fotografiemi a videem neúměrně velká nehledě na to, že bychom zálohu neměli kam provést a byli by jsme nuceni ji uložit na DVD-R nebo DVD-RW. Tolik k rozdělení disku.

Vytvoření bootovacího CD programem Acronis
Po nainstalování programu vytvoříme bootovací CD. Příslušnou položku najdeme po spuštění programu v levé části pod názvem Vytvořit zaváděcí média. Tam si zvolíme jednotku, doporučuji samozřejmě CD-ROM a vložíme do mechaniky CD-R nebo CD-RW, dáme další a program zkopíruje na CD potřebná data k tomu, aby disk byl bootovací a po nabootování počítače s tímto CD se otevřel program tak, aby se s ním dalo pracovat a mohli jste obnovit počítač do původní podoby, kdy byla provedena záloha. Viz: Obnova disku ze zálohy.

Vytvoření zálohy disku
Průvodce tvorby zálohyTu můžeme provést v samotných Windows a nemusíme bootovat z vytvořeného CD, i když zde je také možnost zálohu provést se stejným účinkem.

Spustíme Acronis True Image a v menu zvolíme Zálohovat/Zálohovat soubory, adresáře nebo celý disk otevře se okno s průvodcem tvorby zálohy (viz obrázek vpravo), dáme další a zvolíme Celý obsah disku nebo diskového oddílu. Zde zvolíme disk, který chceme zálohovatVybereme disk, který chceme zálohovat. Bavíme se o tom, že máme nainstalovaný Windows na disku C:/, takže vybereme tento disk (viz obrázek vlevo) a dáme další.

Najdeme umístění, kde uložíme obraz (image) diskuPři dotazu uložení záložního souboru, zvolíme umístění, kam se má soubor uložit. Zvolíme kam provedeme zálohu. V našem případě to bude na disk D:/, protože jak jsme si již řekli, máme disk rozdělený a disk D:/ nám zůstane neporušený.

V okně název souboru si zvolíme název zálohy, doporučuji zvolit název podle data např. 14.04.06.tib a nezapomeňte připsat příponu tib, jinak ji program při obnovování zálohy nenajde! Klikneme na Další.

Zvolíme typ zálohy...Režim zálohování. Jelikož provádíme novou zálohu použijeme Vytvořit novou plnou zálohu. Přírůstkovou zálohu osobně neprovádím. Klinkneme na Další.

Zvolíme volbu zálohování...Vyberte volby zálohování. Zde ponecháte Použít výchozí volby, její podrobné nastavování nemá žádný podstatný vliv na vaši zálohu. To ovšem neznamená, že zkušenější si nemůžou s nabídkou pohrát. Klinkneme na Další.

Vlastními slovy si popíšeme, co záloha obsahuje. Velmi užitečná funkce.Komentář záložního souboru (obrázek vlevo). Můžeme k záloze přidat svůj vlastní komentář např. co obsahuje záloha, kdy byla vytvořena atd. Klinkneme na Další.

Souhrné informace před zahájením fyzické zálohy.Souhrnné informace všeho, co jsme nastavili, co se zálohuje a kam můžete vidět no obrázku vpravo. Po klinknutí na Pokračovat se spustí samotná záloha. Doporučuji neprovádět žádné operace s diskem ani soubory do té doby, než záloha proběhne.

Takto vytvořená záloha celého hlavního disku mi několikrát usnadnila práci a ušetřila čas, který bych strávil znovuinstalováním Windows se všemi těmi ovladači. Pokud i vy budete postupovat podle těchto kroků nemůže dojít k ničemu nepředvídanému hlavně, co se týče obnovy. Ta je ze všeho nejdůležitější a v případě špatně provedené obnovy můžete o svou zálohu přijít. Je mi jasné, že tento postup asi nebude dostatečný pro úplné začátečníky s Windows, protože to znamená zásah do BIOSu a při nesprávném nastavení First Boot Device hrozí, že nenajede systém vůbec, protože BIOS zvolený disk nenajde. Proto musí mít uživatel alespoň základní znalosti toho, co vlastně dělá.

Acronis True Image je jednoduše výborný nástroj pro zálohu celého disku, ale i jednotlivých složek. Samozřejmě, že existují nejméně tři totožné programy, které zvládají to samé, mě osobně ovšem nejvíce vyhovuje Acronis True Image 9 pro svoji jednoduchost a velmi příjemné grafické rozhraní.

V dalším vydaném článku Obnova systému s Acronis True Image se podíváme podrobně na to, jak obnovit systém do původní podoby.

Štítky: Programy


Komentáře

Redaktor ovsem.netAutor článku Tydla
1. květen 2006, 22:15

Ne vytváří tento obraz již zkomprimovaný a na výběr je myslím z 4 možností osobně nechávám na normal a komprimace je zhruba poloviční.

mipl
1. květen 2006, 21:55

vytváří tento program obraz 1:1 nebo je možné tento komprimovat? Používám ghosta a jsem sním velice spokojen, vyzkoušel jsem i image vor DOS a zase jsem se vrátil k ghostu.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací