Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Adobe Lightroom - profesionální správce fotografií


Adobe Lightroom - profesionální správce fotografií

Autor: Jiří Melčák  |  12. listopad 2006  |  zobrazeno: 48 946×  |  10 komentářů

Adobe LightroomSpolečnost Adobe vypustila na světlo světa čtvrtou betaverzi připravovaného profesionálního správce fotografií - Adobe Lightroom. Program je tradičně dostupný jak pro Windows, tak pro MAC. A co vše umí? Organizovat vaše fotografie, upravovat je, vytvořit slideshow, vytisknout fotky pomocí šablon a vytvořit HTML fotogalerii. Jednoduše vše, co má umět každý správce fotografií. Navíc umí pracovat s bezeztrátovým formátem RAW, což jen potvrzuje jeho orientaci na profesionální nasazení.

Ovládání Adobe Lightroom je jednoduché a intuitivní - ono to vlastně ani jinak nejde. Kdo by používal a vyvíjel program, který není intuitivní v ovládání ;) Vše samozřejmě lehce ovládnete myší, ale rozhodně se vám vyplatí znám pár zkratek:

  • F - přepnutí do fullscreen módu
  • L - ztmavení panelů nástrojů - vynikne tak samotná fotka na černém pozadí
  • Tab - skryje/zobrazí postranní panely nástrojů
  • Shift - Tab - skryje/zobrazí všechny panely nástrojů

První záložka Adobe Lightroom - Library (knihovna)Nejprve musíte do Adobe Lightroom naimportovat vaše složky s fotografiemi, k čemuž slouží tlačítko Import vlevo dole. Již při importu můžete nastavit jednotlivým fotkám klíčová slova a specifický popisek, také lze hned aplikovat filtry, popř. vytvořit všem importovaným fotkám jednotná metadata.

Program má 5 základních záložek, které jsou umístěny vpravo nahoře - Library (knihovna fotografií), Develop (úprava fotek), Slideshow, Print (tisk), Web (HTML fotogalerie). Druhá záložka Adobe Lightroom - Develop (úprava fotek)Celkové rozložení je koncipováno do tří sloupců, vlevo a vpravo jsou panely nástrojů, uprostřed je galerie fotek (dole jsou pak tři různé módy zobrazení galerií) a zcela dole je posuvná lišta fotek v dané složce. Velikost náhledů lze snadno měnit pomocí tlačítek XS až XL (jako u oblečení). Radši bych však uvítal posuvnou lištu, kde si sám nastavím velikost náhledů jako je tomu u ACDSee 9 Photo Manager. Myslím, že nemá cenu podrobně rozebírat jednotlivé položky panelů nástrojů, není nad to si vše odzkoušet.

Třetí záložka Adobe Lightroom - SlideshowV záložce Develop jsem rozhodně čekal více funkcí už jen z toho pohledu, že je to software od Adobe. Nabídka je pro běžné úpravy fotek postačují, osobně jsem ale zklamán. Zvláště, když jsem na jednom fóru četl pro mě neuvěřitelnou hlášku a to, že Adobe Lightroom dokáže v mnohém nahradit funkce Adobe Photoshop. Snad jedině proto, že je to uživatelsky jednodušší než si hrát složitě s fotkama ve Photoshopu.

Čtvrtá záložka Adobe Lightroom - Print (tisk)Slideshow zase nabízí všelijaké nastavení zobrazení. Snad z pohledu uživatele bych jistě přivítal více efektů pro přechody než je běžný (ač nejlepší) fade-in fade-out. Záložka Print je již zajímavější - zde si podle 7 šablon můžete vytisknout fotografie společně s informacemi o dané fotce. Poslední záložka Web nabízí vytvoření webových galerií z vybraných fotografií jak v HTML, tak ve Flashi. Oba výstupy jsou velmi povedené.

Pátá záložka Adobe Lightroom - WebAdobe Lightroom směřuje k profesionálnímu použití především pro fotografy, může se stát dobrým nástrojem pro správu fotek. Přesto mě neoslovil natolik, abych přešel z ACDSee na Adobe Lightroom. Stejně tak rychlost programu by mohla být jistě lepší. Konečný ortel však nelze vyřknout, přece jen je to ještě beta verze. Velmi důležitým měřítkem však bude cena, kterou Adobe nasadí. Ta asi automaticky posune tento software pouze do kategorie pro profesionální nasazení.

Štítky: Programy


Komentáře

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
25. listopad 2008, 21:49

Článek vznikl v době, kdy byla dostupná první beta verze…, kdy vy jste o tomto programu ani nevěděl, že existuje, když píšete komentář pod 2 roky starý článek. V komentářích jsem to několikrát zmínil včetně toho, že nešlo o recenzi. Někteří vidí jen to, co chtějí, že…

gras
25. listopad 2008, 21:42

autor absolutně nevi jaký program “testoval” a k čemu se ten program použivá.Opravdu, srovnávat ho s ACDSee je trochu divný.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
30. září 2007, 00:46

Jistě máš pravdu v tom, že článek je povrchní. Testoval jsem první beta verzi, která se mi dostala do ruky a několikrát jsem napsal, že je software určen pro profesionální použití. S RAW formátem jsem se do té doby nesetkal (až nyní, kdy jsem si koupil Canon EOS 30D) a proto jsem popsal pouze “funkce” jednotlivých záložek programu bez hlubšího bádání.

Taffey
29. září 2007, 23:32

Mno, já mám takový pocit, že autor tohoto článku vůbec nepochopil, o co lightroomu jde. Je to vynikající softwér pro vytažení co největšího množství informací ze souborů uložených v RAWu. Funkce tzv.softwérového blesku, určeného k vytahování detailů ze stínů a funkce opačná, tedy pro vytahování detailů ze silných světel, je naprosto dokonalá. Lightroom je určen především pro zpracování “fotografií” nikoli pro úpravu různými filtry, jako je blur a podobné. Těch je pro Photoshop opravdu hodně, jenže z dnešního pohledu je určen pro trochu jiné obecenstvo. A to, že by měl být určen pro správu portfolia, o tom nemůže být ani řeči. V tomto punktu je výtečný třeba Zoner, jinak pro editaci fotek naprosto nevhodný. ACDSee mi z tohoto pohledu taky vyhovoval. Ale poukazovat na to, že se v lightroomu jiným způsobem nastavuje velikost náhledů než v jiném softwéru mi příjde úsměvná a celý článek na mě působil negativně. Kdybych lightroom neznal osobně dokonale, na základě přečtení tohoto článku bych si ho nikdy nekoupil. Velmi špatný a povrchní článek.

Michal Metlička - Adobe
21. květen 2007, 14:23

V těchto dnech dokončuujeme lokalizaci Lightroom, která bude k dispozici ke stažení. Nyní probíhá betatestování, ale nemělo by již trvat déle než několik dní.

Michal Metlička
Adobe Systems

silaro
1. duben 2007, 01:57

mohu jen doporučit. mne vyhovuje perfektně :)

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
25. březen 2007, 13:17

Návod? Program nemá přehršel funkcí. Stačí si s ním chvíli pohrát a máš ho pod plnou kontrolou.

Marek
25. březen 2007, 12:35

kde se dá sehnat nějaký návod k tomuto programu?
Dík

Jirka
7. prosinec 2006, 13:26

Čeština neseženeš, pokud ji nějaký fanda neudělá. Adobe běžně do češtiny (kromě Adobe Suite) nelokalizuje své produkty.

jeptucha
7. prosinec 2006, 12:41

kde se dá sehnat čeština do tohoto programu? díkes

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací