Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Apple versus Microsoft


Apple versus Microsoft

Autor: Ondřej Žáček  |  6. říjen 2009  |  zobrazeno: 12 020×  |  14 komentářů

Apple vs. MicrosoftJiž je to nějaký ten pátek, kdy jsem si domů pořídil první PC s předistalovanými Windows 98. Od té doby jsem byl věrný PC platformě a postupně s Microsoftem rostl. Asi před rokem jsem si však ze zvědavosti pořídil domů iBook G4, na kterém fungoval Mac OS X 10.4.11 (Tiger) a poté krátce i Leopard. Nyní jsem se velice rád vrátit zpět k PC platformě. Myslím si, že k souboji Apple vs. Microsoft můžu už něco říct.

Hned na úvod, chci upozornit všechny, že řádky níže jsou jen můj subjektivní pohled. Své zkušenosti popisuje se svého každodenního používání PC. Díky.

Windows jsou operačním systémem, který používám od dob svého prvního PC. Jedná se o velmi vyspělý operační systém se širokou škálou nabízeného softwaru a velmi velkým portfóliem podporovaného hardware. Když jsem s PC začínal a OS byl pro mě jednou velkou neznámou a já neměl tu odvahu zkoušet něco upravovat či nastavovat (stačilo mi jen NHL 99 a Colin McRay Rally), vše fungovalou velmi dlouhou dobu bez sebemenších problému, sekání či zpomalování nebo snad dokonce BSOD. Jakmile ale přibyly aplikace a zvýšila se náročnost uživatele, začaly problémy. K nečemu to ale přeci bylo. Každý problém, každý výpadek či modrá obrozovka mě naučily dané problémy řešit a vyhýbat se jim. Dnes dlouhou dobu provozuji na svém desktop PC Windows Vista a jsem s nimi nadmíru spokojen (nyní ale používám RC Windows 7).

Osobně jsem se setkal s takovými názory jako "fucking Vista" aj. od lidí, u kterých bylo zcela jasné, že jsou pouzí uživatelé a vůbec tomu nerozumí. Nadávat na něco nového je asi strašně "cool". Nevím.

Mac OS XApple má trochu jinou filozofii. Narozdíl od Windows, které jsou svým způsobem multiplatformní (musí umět pracovat s Intel či AMD procesory apod.), se zaměřuje čistě jen na svůj vybraný HW, na který zcela dokonale přispůsobí svůj OS. Ve výsledku jen nainstalujete a nestaráte se o nějaké ovladače apod., vše co Apple chce aby fungovalo... funguje. Co však Apple neschválil se musí velmi obtížně obcházet. Pak příjdou ty samé problémy jako u Windows. Uvedu příklad. Na Tigerovi nefungoval extérní HDD naformátovaný na NTFS. Měl jsem na něm nějaké věci ke studiu, filmy, muziku apod. Aby fungoval i na iBooku a ne jen na desktopu, musel jsem na iBook nainstalovat další software (poradili mi to na fóru MujMac). Ano, problém to vyřešilo ale nesmírně zpomalilo chod systému a nejedenkrát se mi po připojení HDD stalo, že se iBook sekl. Dále bych mohl pokračovat s absencí podpory pro můj fotoaparát, tiskárnu atd. No, nevím jestli jsou mé zkušenosti s Applem natolik chudé, ale prostě jsem si s některými problémy, narozdíl od Windows, neporadil. Ty samé problémy jsem měl i na ultra-moderním MAC OS X Leopard.

A co třeba hry? Když jsem se nedávno rozhlížel po nákupním středisku Shopping park a Futurum a hledal hry pro Mac, nenašel jsem. Proč proboha? A co servisní síť, či oficiální prodejny, kolik jich v republice je? ...

Všechny uživatele však nejvíce na Apple produktech štve vysoká cena. No, částečně souhlasím, ale když se podíváte, kolik stojí třeba Sony Vaio aj. zjistíte, že ve výsledku Apple drahý zas tak není. Musíme však uvážit i to, že Apple je prostě stylovka a za styl se platí ve všech odvětvích (třeba automobily, koukněte kolik stojí třeba Fiat 500 nebo Mini Cooper), takže nemůžete porovnávat jen dle tabulek.

Pokud to vemu suma-sumárum, každý má svou svobodu volby. Někdo potřebuje počítač k tomu, aby na něm pracovat s co největším počtem softwaru (pak zvolí Windows), někomu stačí Photoshop a "cool styl" (Apple). Pokud používáte počítač jen k běžné rutinní práci nemá cenu vůbec přemýšlet o Applu. Pokud máte více peněz a chcete být prostě "trendy", tak si ho kupte. Nějakou speciální výhodu oproti Windows PC nezískáte, možná bych si troufal tvrdit opak. Jediné, čím si můžete být po koupi Macbook jisti je, že pokud vám Mac OS X bude vadit, můžete na svůj mac nainstalovat Windows.

Microsoft dále skvěle dokazuje, že v oblasti OS je naprostá jednička. Jako příklad můžu zmínit třeba Windows XP, tedy 8 let starý operační systém, který je stále světovou dominantou, a na kterém bez větších problému spustíte jakoukoliv aplikaci. Myslíte, že něco takového svede 8 let starý MAC OS? Asi ne, že?

Štítky: Mac, Microsoft, Operační systém


Komentáře

Petr Šípec
16. srpen 2012, 22:00

Ahoj, já jsem svůl první počítač dostal eMac (applisti ví) a tím vše začalo – jak tu někdo píše, pro normálního uživatele. Počítačům jsem nerozuměl, ale s Applem jsem prostě klikl na ikonku s notou a zjistil, žed si tam dám hudbu – pěkně seřazenou s obrázky albumů atd atd. To samé s foto a video. Jako normální uživatel jsem s Macama spokojen – dodnes necápu u widlí (jak tu píšete), že muzika je někde schovaná v oknech a v cíli ji musím přesunout do přehrávače (kterých je milion), nebo řešit nějakž kodeky? Ale těžko budu přesvědčovat člověka, který prostě zůstane u win. Chápu to, ale u jablka je to něco krásného – je krása to používat. Je pravdou, že se Apple stalo takovou značkou bohatých lidí, je to drahé a tak, ale i stím se dá bojovat . dodnes mám doma asi osm věcí, všechny jsou staré tak 5 – 7 let a ejhle – ony šlapou jak kdyby byly nový – max nějaká ta oděrka. Nezlobte se, ale všem kolem mne za těch 7 let odešlo tolik věcí! To je asi tak můj pohled, ale nikomu to taky nenutím. Sorry, jestlijsem udělal nějakou chybu :-)

r
14. únor 2011, 21:22

Mám starý mac 13let a tohle všechno svede

Pss1oner
4. listopad 2010, 22:15

No, tak jedna se opravdu o subjektivni nazor a bohuzel zaujaty. Je vide, ze jsi vyrustal na Winech.

Apple neni jen o stylu ale je to priorita znacky. To, ze podporora pro nej neni v CZ takova jako pro widle jeste neznamena, ze nejde o schopny a v mnoha ohledech lepsi OS nez jsou widle.
K widlim, pamatujes jak prezentovali win95? Hned na prezentacce to vyhodilo chybu tak to presne jsou widle.
Sam jsesm uzivatelem Win7 ale to jenom proto, ze pro Apple zde neni dostatecna podpora. Winy maji a budou mit spoustu chyb pac jejich cely zaklad je postaveny na chybe.

PS: Vista je a vzdy bude absolutni chyba microsoftu. Zacnu tim, ze je tam extremni nekompabilita s predchozi verzi OS. Coze je taky narazaka na to, ze pises ze starsi verze apple jsou neschopny. Navic jsou hw narocny a ten system rizeni uzivatelskych uctu, to je nejvetsi hovadina… nejedna se o nic jineho nez firewall.

tolik k widlim a applu…

Jinak pro ty, kteri nemaj radi ani jedno navrhuju LINUX
nejlepe PClinuxOS mam snim vic nez dobre zkusenosti. Preciznost a kvalita je stejna jako u apple a kompabilita srovnatelna s winy. Ale narozdil od tech dvou to ma dohromady v jednom.

Honza
11. září 2010, 01:10

Jde vidět že jde skutečně o subjektivní názor…každé slůvko které má vyznít ve prospěch macu je zase přibarvené “aby to neznělo až tak dobře” já na macích vyrostl a je jasné že mac je styl a funkčnost. Když si ho přivezete domů, půl hodiny na něj koukáte jak je krásnej…potom přijde chvíle kdy si uvědomíte že je to počítač a zkusíte ho zapnout…a skutečně pokud je produkt schválený pro MAC (intel platforma tomu ještě pomohla) vše FUNGUJE nesetkáte se s problémem u instalece, ovladače, knihovny atd…to co tady autor avizuje jako + i widlí tzn…spoustu fčních programů…ruku na srdce kdo z vás si koupí licencovaný program/hru…i když je to denodenní realita prostě se to nesmí…já sic používám widle, apple prostě má šmrnc

Zbyněk
10. leden 2010, 15:15

Na MACy viry opravdu existují. Důkaz zde: http://pcworld.cz/ostatni/virus-exkluzivne-pro-pocitace-mac-4971

Zbyněk
10. leden 2010, 15:10

Pro crazymag: na MACy už taky existují viry, ale je jich tak málo že pro většinu uživatelů se s nimi nikdy nesetká.

Luma
21. listopad 2009, 23:44

Na Mac je pěkné, že je “vhodný” pro domací uživatelé. Řeší hudbu, filmy, fotky, střih filmů, internet…a může ho ovládat i laik. Windows jsou spíše do profi sféry.

crazymag
31. říjen 2009, 20:17

Dobře sepsáno, jenom maličkost jako výhoda u maců… na mac nebyl zatím vynalezen žádný vir :)

Ondřej Žáček
19. říjen 2009, 20:39

porovnávám zkušenosti…

Teleskop
19. říjen 2009, 12:02

Autor článku asi žije v “iluzi světa”. Ten skutečný říká, že vše starší…- zkrátka vše, co není nové (lidi nevyjímaje), je trapné. A vše co nové je – a jedině to – je cool.

Celý článek na mne působí podivným dojmem. Vím o čem článek je, ale nemá pro mne žádnou váhu. Klidně jste mohl napsat jen… “Windows 7 jsou tady. Jsou nové, jsou cool a jsou” (kolikrát jsme to jen už slyšeli) “lepší, než cokoliv jiného, tak na nic nemysli a utíkej pro ně.”

Ondřej Žáček
9. říjen 2009, 21:17

- BigThigh —> snad proto nepatřím k tak agresivním odpůrcům, jakým je například RH. Apple jsem si vyzkoušel, přišel na to, že není tak dobrý jako se o něm říká a pro mou práci nevyhovuje a rád se vrátil zpět k PC. Windows není dokonalý, do toho má daleko…ale to Apple taky.

BigThigh
9. říjen 2009, 20:37

Musím oponovat proti Windows, sám mám s oběma zkušenosti a Apple je daleko lepší (ikdyž Win7 hodně dohání zaostalost). Apple je skoro imunní proti “blbuvzdornosti”, je přehlednější, rychlejší a hlavně, pokud na něj nainstalujeme 50 aplikací a poté je odinstalujeme, Mac zůstane čistý (Windows si vždy něco nechaji). Ostatně na Mac lze spouštět i nové WIN aplikace díky programu Wine, i hry :). Vyšší cena vyrovnává kvalitu.

Ondřej Žáček
7. říjen 2009, 16:52

díky, opravím.

lumpik
7. říjen 2009, 08:09

Nějak mě to praštilo 2x do oka:

“…bez sebevětších problému…”
Používá se snad sebemenších.

“Pokud máte hlouběji do kapsi…tak si ho kupte.”
Pokud mám hlouběji do kapsy tak jsem chudý a tím spíš si ho (Maca) tedy nekoupím.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací