Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Ashampoo Office - další konkurence pro Microsoft Office?


Ashampoo Office - další konkurence pro Microsoft Office?

Autor: Ondřej Žáček  |  11. červen 2008  |  zobrazeno: 12 401×  |  11 komentářů

Ashampoo OfficeJen těžko se dneska najde člověk, který by neznal kancelářský Microsoft Office. Jeho uživatelé se dělí na dva tábory. Jeden z nich nedá na svůj balíček dopustit, a ti druzí jím opovrhují, ale používají s pocitem, že jim nic jiného nezbývá. Ono to není tak úplně pravda, existuje přece i povedený Open Office s mnoha doplňky, které bychom mohli uvítat i v komerčním Office. Nedávno jsem však objevil, sic menší, ale nicméně velice propracovaný balík kancelářských aplikací - Ashampoo Office 2006

Ashampoo Office - TextMakerOsobní počítač je pracovní nástroj a ten si nedovedu představit bez možnosti editace textových zpráv, tabulek popřípadě databází apod. Nejznámější kancelářské aplikace jsou Word a Excel pocházející z dílen Microsoftu. V dnešní době se tento balíček v jeho nejnovější verzi 2007 dá pořídit téměř za "pakatel", ale pokud vám zrovna Microsoft Office nesedí můžete se uchálit k alternativám.

Ashampoo Office patří k těm povedenějším z nich. Složka, která vznikne po nainstalování programu, má celkovou velikost 31 MB a v ní naleznete textový editor nepodobný Wordu s názvem TextMaker a "kopii" Excelu z názvem PlanMaker. Víc vám toho Ashampoo bohužel nenabídne. Je to sice škoda, ale osobně jsem takový Publisher, Access nebo PowerPoint moc často nepoužíval, ale člověk nikdy neví, kdy je bude potřebovat.

TextMaker od Ashampoo Office

Ashampoo Office - TextMakerRád bych se zde více rozepsal o textovém editoru, který podle mého je vždy nejčastěji využíván. Pokud bych měl porovnat GUI TextMakeru s Microsoft Word, nevidím moc rozdílů. V horní liště máme formátovací menu a další ikonky jako uložit, otevřít apod. Zajímavostí je pak tlačítko automatického formátu textu pro FAX. Příjemným zjednodušením práce s často používanými slovy nebo jejich spojeními je možnost předdefinovat si jakési zkratky. Prostě když vás nebaví vypisovat své jméno, v jednoduchém a přehledném menu "SmartText" si předvolíte, že po napsání vašich iniciálů se automaticky vypíše celé jméno tak, jak jste si jej nastavili. Chytré a skvělé fungující.

Ashampoo Office - TextMakerFormátování textu je totožné s Wordem, takže se člověk nemusí nic nového učit a snadno se vyzná i tady. V horní liště se také nachází ikona i ostatních programů z balíků (v případě této verze jen PlanMaker), takže nemusíte pracně pomocí nabídky start spouštět požadovaný program. Ashampoo také plně komunikuje s formáty DOC i DOCX (Ashampoo 2008). Oproti komerčnímu Office od MS mi v zde přišlo přehlednější a jednodušší pracovat s objekty jako obrázky, vzorce atd. Kliknutím na příslušnou ikonku se vám otevře jákési menu, kde máte na výběr, co budete chtít vlastně vložit. Při editaci objektů nemůžete zasahovat do textu, pracujete čistě jen s obrázkem, vzorcem apod. TextMaker nabízí také širokou možnost správy databází.

PlanMaker od Ashampoo Office

Ashampoo Office - TextMakerTabulkový editor PlanMaker je dvojčetem Excelu. Moc dlouho jsem s ním nepracoval, ale líbila se mi přehledná práce s funkcemi, jejíchž nabídka je sympatická. Základní funkci SUMA naleznete hned na hlavním panelu, ostatní lze vkládat pomocí příslušné ikonky taktéž na hlavním panelu. Za zmínku stojí efektivní "funkce" data a času. Když zadáte dnešní datum do těchto funkcí, automaticky vám vypočítají kolikátého bylo například před 167 dny, nebo co bylo za den. Jednotlivé funkce lze dále upravovat nebo zcela vytvářet nové. O vytváření tabulek a jejich editaci se tady rozepisovat nebudu, bylo by to nošení dříví do lesa, jelikož každý z vás jistě už vyzkoušel Excel...Taktéž i PlanMaker plně spolupracuje s Excelovskými formáty.

Stojí Ashampoo Office za to?

Ashampoo Office je velice příjemné překvapení. I když má na svém krku již pár křížků, dozvěděl jsem se o až nyní, což svědčí i těžké konkurenci (mluvím teď o Open Office), která Ashampoo smete ze stolu a nikdo si jej ani nevšimne. Osobně mohu říci, že se mi s tímto balíkem pracuje příjemně, vše je přehledné a intuitivní. Po nainstalování a povinné registraci (poté se vám na email dostane free serial code) můžete očistit své hříšné duše warezácky pořízeným Microsoft Office. Škoda jen absence češtiny.

Štítky: Ostatní


Komentáře

sobota
6. září 2008, 19:19

Super soft, doporucuju!!

Audant
15. červenec 2008, 10:33

Další ze sbírky free Office je Symphony od IBM

Ondřej Žáček
16. červen 2008, 18:59

Mariane odpuste, ale Ashampoo ke stáhnutí zdarma není. Free licenci jsem získal zakoupení tohoto SW společně s časopisem PC Word. Bohužel, nevěnoval jsem dostatečnou pozornost, co Ashampoo tím “free licence code”, který mi na email zaslala, myslí. Velice se za tuto prekérní situaci omlouvám.

Čeněk ILLE
16. červen 2008, 17:53

... si předvolíte, že po napsání vašich iniciálů se automaticky vypíše ….

Marian Zůra
16. červen 2008, 15:49

Tak tedy nevím, ale pokud je tento SW Free tedy zdarma, proč hned v úvodu je velká zmínky o ceně 49.99 dolarů? A nová verze 2008 dokonce 59.99.
Jak je to tedy se zde opěvovanou licencí Free?

Ondřej Žáček
15. červen 2008, 14:14

odpuste mi tento trapný dotaz, ale vy nějaké takové slovíčko v článku vidíte?

ivzez
15. červen 2008, 13:59

Dobrý den,

ráda čtu Vaše recenze na nejrůznější SW. Vždy u Vás najdu věcné a odborné informace.

Škoda jen, že nevěnujete stejnou pozornost češtině. Iniciála má v 2. pádě množného čísla tvar “iniciál”.

Leo
14. červen 2008, 16:36

Jak je to s podporou formátu .odf a .doc? Jaký je výchozí formát pro uložení souborů? Je to postavený na open office nebo to neni fork?

BREST
14. červen 2008, 05:50

ten office by bol fajn program ale na ich stranke neviem kde sa treba zaregistrovat,nic take tam nevidim,bud som slepy alebo ja uz fakt neviem.Program som stiahol a chcel nainstalovat ale chcelo udaje-kod a tym som skoncil.Takze kde je ta registracia,vdaka za odpoved

Ondřej Žáček
12. červen 2008, 14:59

chybějící údaj je doplněn v článku. Stáhnout to můžete přímo na stránkách ashampoo a to přesně tady: Ashampoo Office
poté se zaregistrujte a zbytek už vám příjde na email.

kajmancek333
12. červen 2008, 14:13

a kde sa stahuje presne ten free ashampoo office? a ktora verzia je free,2006 ci 2008?

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací