Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Atari800Win Plus - emulace Atari her


Atari800Win Plus - emulace Atari her

Autor: Jiří Melčák  |  14. leden 2007  |  zobrazeno: 56 265×  |  49 komentářů

Atari emulátor - Atari800Win PlusNěkteří z vás si jistě pamatují na dnes již jeden z legendárních počítačů a to Atari. Byla to velmi výkonná mašina, která např. ve verzi Atari 800 XL z roku 1983 měla skvělých 64KB RAM a operační paměť spolu s programovacím jazykem Basic měla 24KB ROM a procesor tepal na frekvenci 1,79 MHz. Za dobu existence počítače Atari vznikly vskutku vynikající hry, které se dodnes vzpomínají a co víc... máte možnost si je znovu zahrát a zavzpomínat na doby dávno minulé.

Nastavení operačních pamětí Atari emulátoruPro emulaci počítačů Atari 400, Atari 800, Atari 600 XL, Atari 800 XL, Atari 130 XE a Atari 5200 slouží program Atari800Win Plus 3.1 (celý ZIP má 480kB). ZIP si rozbalíte do libovolné složky,  např. do C:\Program Files\Atari. Dále pro běh emulátoru potřebujete 5 obrazů operačních systémů pro jednotlivé verze Atari. Vzhledem k autorským právům nejsou nikdy tyto obrazy součástí aplikace Atari800Win Plus. Potřebujete tyto ROM soubory: ATARIBAS.ROM (programovací jazyk Basic), ATARIOSA.ROM, ATARIOSB.ROM, ATARI5200.ROM a ATARIXL.ROM. Všech pět si společně můžete stáhnout (velikost pouhých 36kB). Tyto ROM soubory pak rozbalte do podadresáře Rom - tedy v našem příkladu C:\Program Files\Atari\Rom.

 Super Cobra Bruce Lee River Raid
Super CobraBruce LeeRiver Raid
   
H.E.R.O.ChoplifterMario Bros
H.E.R.O.ChoplifterMario Bros

Poté si spusťte aplikaci AtariWin800.exe a nastavte cesty k jednotlivým ROM souborům. Nastavení ROM souborů lze kdykoliv změnit přes menu Atari - ROM images... V menu pak dále najděte Input - Joysticks a v první položce vyberte Keyset A a dole pak klikněte na tlačítko Keyset A, kde si nadefinujete vaše klávesy. Poté již nic nebrání spuštění oblíbených her pomocí File - Autoboot image. Kde je ale sehnat? Přikládám vám dva odkazy, které by vám měly vystačit na pěkně dlouhou dobu a to atari.fandal.cz nebo atarigry.w.interia.pl. Můžete si tak opět zahrát hry jako River Raid, Mario Bros, Choplifter, Robbo, Bruce Lee, H.E.R.O., Super Cobra a stovky dalších. Přeji příjmenou historickou zábavu.

Ještě přikládám konzolové zkratky:

  • OPTION = F2
  • SELECT = F3
  • START = F4
  • RESET = F5

Štítky: Programy


Komentáře

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
2. březen 2007, 19:37

Tady je 2553 Atari her v 10MB balíku.

honza
2. březen 2007, 00:06

super super ,znova jsem omládl!atari ješte dodnes mám funkčni ,ale zub času na něm je! kazety sjeté , turbaskop a statická jiskra to nejsou kámoši.strašne rád a s chutí jsem si opět zahrál. díky

krupkaj
16. únor 2007, 01:55

To vejunka: emulator atari800 ma tu krasnou vlastnost, ze umi ulozit okamzity stav do souboru. Takze lze ulozit rozehranou hru a pozdeji se k ni vratit.

Marvosju
6. únor 2007, 21:58

Nikdy nezapomenu na to sladké vrzání a skřípání při nahrávání her!!!! Jsou to vzpomínky na to nejkrásnější období. Upnuté zraky na počítadlo u kazeťáku a po 51 otáčkách konečně.......Inter karate!!!

tomas
2. únor 2007, 04:41

Atari 800 XL. Naprosto nejdokonalejší věc na světě :) Můj úplně první počítač (v 6ti letech), moje snad úplně první setkání s výpočetní technikou (předtim snad jen Televizní Hry od Tesly, kde si matně pamatuju akoát Pong). Takže supr věc, že se to dá tady stáhnout a znova se nostalgicky vrátit k těm skvělejm pařbám. Zábavnost těch her je snad věčná :) Jak se to muselo nahrávat do RAMky z těch audio kazet :) Jak už ty kazety byly potom tak sjetý, že to furt házelo error :( No zkrátka spoustu zážitků a vzpomínek v nás zanechal tento revoluční porevoluční stroj :)

Luboš
15. leden 2007, 22:57

Super super, co dodat. Mám už delší dobu CD, kde je asi 2500 her na Atari a 5000 her na ZX spectrum, kterého jsem býval taky majitelem. To byly kdysi super pařby. Strašně mě bavilo AGENT USA, s tím frajerem v klobouku, jak sbíral diamanty a jezdil vlakem po USA a hledal bombu. A šli po mě takový ty “chlupatý” :)

vladmel
15. leden 2007, 20:14

Kdysi dávno to byl můj první osobní počítač – ATARI 800 XL s úpravenou rozšířenou pamětí, na kterém jsem měl spoustu her jako byly střílečky, loupežné, logické a jiné hry. Když jsem viděl, že moje děti začali těmto kdysi přístupným hrám propadat natolik, že jsem nestačil dokupovat zničené joystiky, začal jsem preferovat naučné a výukové programy jako matematika, fyzika, dějepis, věda, elektronika, počítače, logika, grafika, vesmír, prostorové a stavebnicové programy atd. S odstupem času, tohoto kroku nelituji a vděčím těmto programům za to, že mým dětem to do jejích života mnoho dalo. Srovnám-li počítačové hry ATARI s dnešními, ve 3D, tak tyto hry nebyly zdaleka tak agresivní jako dnes. Toleruji hry na počítačích, ale nemám rád, když děti se baví různými bojovými hry, kde se preferuje střílení a krvavé násilí! Z těchto her si některé děti mohou vzít něco negativního a pak to zkoušejí na svých spoluvrstevnících a to může skončit pro některé i tragédií. Ve tvrdé realitě jde jen o 1.život – né o 10.životů! Chtěl bych věřit tomu, že děti mých dětí tomu nepropadnou a půjdou tou lepší cestou.

vejunka
15. leden 2007, 11:12

Lidičky, potřebuji radu! Tak jsem si to včera večer hezky pařila Robba 10 a na čtvrté planetce jsem to jaksi pořádně nepromyslela a tak nějak mi došly klíče ke dvěřím a nikde nebyla nějaká potvora, která by mě mohla zabít, tak jsem tam jako ten robotek jen stála a koukala… Když jsem to chtěla zkusit znovu, tak jsem opět musela projet všechny tři předchozí planetky, ale opět mi to nějak nevyšlo! Mám pocit, že na Atárku to šlo nějak udělat, aby ta planetka, na které momentálně jste, začala zase od začátku, ne? Nějaký return nebo tak něco to možná bylo… No prostě jsem pomačkala všechny klávesy na notebooku, ale nepřišla jsem na to, tak jsem to naštvaně vypla a radši pařila Jousta, který nikdy nezklame! Nenapadá vás, jak to udělat, abych nemusela znovu projíždět předchozí planetky???

Redaktor ovsem.net Johnyz
14. leden 2007, 23:17

ááá brečím. Kvůli tomuto atárku jsem dostal svou první trojku na vízo na základce. Hluboké vzpomínky ve mne nechala tato kouzelná krabička

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací